www.svethardware.cz
>
>
>
>

Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl

Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl
, , aktualita
Těžba kryptoměn je dnes lákavá pro mnoho lidí stejně jako obchodování s nimi. Programátor Yifan Gu zkusil, zda by něco takového bylo možné i na novém procesoru Apple M1. A možné to opravdu je.
K oblíbeným
reklama
Nové počítače Applu mohou mít výkonný procesor Apple M1 založený na architektuře ARM. Ten nabídne velmi dobrý poměr výkonu a spotřeby. Jeho GPU by teoreticky mohlo posloužit k těžbě kryptoměn, otázkou však bylo, nakolik by něco takového mohlo mít smysl. Přeci jen jde o integrované GPU, které sice na poměry své třídy nabídne velmi slušný výkon, ale zdaleka se nemůže rovnat high-endovým i mainstreamovým GPU na grafických kartách a nemůže nabídnout jejich hashrate. Programátor Yifan Gu to tedy zkusil a vzal pasivně chlazený Apple MacBook Air s procesorem Apple M1.
 
Apple M1
 
První překážkou bylo to, že když na MacBooku Air zkusil spustit ethminer, ten nerozpoznal GPU od Applu. Vzal tedy zdrojové kódy aplikace a GPU od Applu maskující se jako to od Intelu manuálně přidal do seznamu podporovaných GPU. S několika dalšími úpravami a aktualizacemi se mu to nakonec povedlo. GPU dosáhlo výkonu okolo 2 Mh/s, což není mnoho. Pro srovnání, Nvidia CMP 30HX založená na čipu TU116 (o 8-11 % podtaktovaná GeForce GTX 1660) má dosahovat 26 Mh/s.
 
Pokud bychom nepočítali elektřinu, znamenalo by to výdělek jen cca 0,16 USD denně (cca 3,45 Kč), tedy 58 USD za rok (1250 Kč). To by znamenalo teoretickou návratnost za více než 17 let (prakticky by se to nikdy nevrátilo, neboť stejný výkon by za pár let znamenal mnohem nižší výdělky). A když započítáme ještě elektřinu navíc, pak už je to úplný nesmysl. Většího smyslu by to nemělo ani na high-endových M1X. Možná až Apple vyvine GPU, která budou mít stovku jader, ale otázkou je, zda by je také "balil" do jednoho procesoru jak M1.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře