www.svethardware.cz
>
>
>
>

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X
, , aktualita
Společnosti Apple se finančně velice daří, ostatně v tom mezi počítačovými firmami není letos jediná. Nedávno přitom ohlásila, že opustí Intel a s ním i celou architekturu x86 a nyní už tu máme první počítač s nastupující architekturou ARM. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple ohlásila velice slušné výdělky za druhé letošní čtvrtletí, ale ještě dříve jsme se dozvěděli, že do dvou let se zcela odřízne nejen od Intelu, ale také od AMD či potažmo NVIDIE. Je zřejmé, že už nyní musí mít něco reálného v ruce, na čem pracovala v posledních letech a že vývoj SoC pro Macy už dávno probíhá. Není tak ani divu, že se dozvídáme o údajně prvním notebooku MacBook, který bude založen na čipu s architekturou ARM, a to konkrétně na A14X. 
 
 
Apple dosud nabídl pouze Developer Transition Kit (DTK) ve stylu Mac Mini, což je počítače určený pro vývojáře a založený na SoC A12Z Bionic, 16 GB RAM a 512GB SSD, který byl také hned otestován, i když kvůli dva roky starému čipu a emulaci Apple Rosetta 2, přes níž běžely benchmarky, nebyl výkon zrovna oslnivý. S přihlédnutím k těmto handicapům to ale není vůbec špatné. 
 
První počítače s čipy ARM, které budou komerčně dostupné, by ale měly využít už mnohem modernější hardware a na trh se mají dostat už tento rok, čili není nemožné, aby se na světlo světa dostaly přinejmenším jejich specifikace. A ty mají být dle MacWorld a jeho zdroje následující: 
  • A14X SoC
  • RAM 8GB, 16GB
  • SSD 256GB, 512GB, (1TB)
  • 12palcový Retina displej
  • výdrž na baterie mezi 15 a 20 hodinami
  • 720p Facetime HD kamera
  • jeden port USB-C
  • Hmotnost pod 1 kg
  • 4. generace klávesnice Butterfly
  • cena od 799 USD
Co ale není dosud jasné, je to, jaký výkon lze od použitého SoC očekávat, ovšem půjde o velice moderní 5nm čip tvořený v továrnách TSMC a o takové technologii se nám může ve světě PC zatím jen zdát, neboť ani AMD a ani Intel se k ní ještě nějaký ten pátek nedostanou. AMD čeká ještě jedna 7nm generace a až po ní nastoupí první 5nm procesory a Intel se chystá vypustit na trh své 10nm mobilní procesory další generace (Tiger Lake), které ale nejspíše nebudou vůbec špatné. A samozřejmě neplatí, že je nanometr jako nanometr, ovšem aby se Intel vyrovnal 5nm technologii firmy TSMC, potřeboval by už mít k dispozici svůj 7nm proces a to nemá a do konce roku 2022 ani mít nebude. 
 
Co se týče uvedení nového MacBooku na trh, vyhlížet můžeme 27. říjen s dostupností krátce poté.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Donald Trump zakázal čínský TikTok a WeChat, mají posledních 45 dní Donald Trump zakázal čínský TikTok a WeChat, mají posledních 45 dní
Boje mezi Čínou a USA na hospodářském poli jsou čím dál silnější. Donald Trump tak podepsal výkonný příkaz, který za 45 dní zakáže spolupráci s firmami, pod které spadají aplikace TikTok a WeChat. Důvodem mají být obavy o bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pravidla firmy Apple znamenají žádný xCloud či Stadii na iOS Pravidla firmy Apple znamenají žádný xCloud či Stadii na iOS
Microsoft nedávno představil novinku v podobě spojení služeb xCloud a Xbox Game Pass Ultimate do jedné a zároveň představil různá zařízení s Androidem, která budou streamované hraní z jeho serverů podporovat. O iOS se ale nezmínil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel slibuje od 14nm Core i7 výrazně vyšší výkon než má Renoir, ovšem v čem? Intel slibuje od 14nm Core i7 výrazně vyšší výkon než má Renoir, ovšem v čem?
Na webu se objevila prezentace Intelu, z níž se dozvídáme nové informace o tom, jaký výkon bychom měli očekávat od procesorů Tiger Lake-U a konkrétně Core i7-10750H. Intel přitom operuje konkrétně s herním výkonem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře