www.svethardware.cz
>
>
>
>

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X
, , aktualita
Společnosti Apple se finančně velice daří, ostatně v tom mezi počítačovými firmami není letos jediná. Nedávno přitom ohlásila, že opustí Intel a s ním i celou architekturu x86 a nyní už tu máme první počítač s nastupující architekturou ARM. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple ohlásila velice slušné výdělky za druhé letošní čtvrtletí, ale ještě dříve jsme se dozvěděli, že do dvou let se zcela odřízne nejen od Intelu, ale také od AMD či potažmo NVIDIE. Je zřejmé, že už nyní musí mít něco reálného v ruce, na čem pracovala v posledních letech a že vývoj SoC pro Macy už dávno probíhá. Není tak ani divu, že se dozvídáme o údajně prvním notebooku MacBook, který bude založen na čipu s architekturou ARM, a to konkrétně na A14X. 
 
 
Apple dosud nabídl pouze Developer Transition Kit (DTK) ve stylu Mac Mini, což je počítače určený pro vývojáře a založený na SoC A12Z Bionic, 16 GB RAM a 512GB SSD, který byl také hned otestován, i když kvůli dva roky starému čipu a emulaci Apple Rosetta 2, přes níž běžely benchmarky, nebyl výkon zrovna oslnivý. S přihlédnutím k těmto handicapům to ale není vůbec špatné. 
 
První počítače s čipy ARM, které budou komerčně dostupné, by ale měly využít už mnohem modernější hardware a na trh se mají dostat už tento rok, čili není nemožné, aby se na světlo světa dostaly přinejmenším jejich specifikace. A ty mají být dle MacWorld a jeho zdroje následující: 
  • A14X SoC
  • RAM 8GB, 16GB
  • SSD 256GB, 512GB, (1TB)
  • 12palcový Retina displej
  • výdrž na baterie mezi 15 a 20 hodinami
  • 720p Facetime HD kamera
  • jeden port USB-C
  • Hmotnost pod 1 kg
  • 4. generace klávesnice Butterfly
  • cena od 799 USD
Co ale není dosud jasné, je to, jaký výkon lze od použitého SoC očekávat, ovšem půjde o velice moderní 5nm čip tvořený v továrnách TSMC a o takové technologii se nám může ve světě PC zatím jen zdát, neboť ani AMD a ani Intel se k ní ještě nějaký ten pátek nedostanou. AMD čeká ještě jedna 7nm generace a až po ní nastoupí první 5nm procesory a Intel se chystá vypustit na trh své 10nm mobilní procesory další generace (Tiger Lake), které ale nejspíše nebudou vůbec špatné. A samozřejmě neplatí, že je nanometr jako nanometr, ovšem aby se Intel vyrovnal 5nm technologii firmy TSMC, potřeboval by už mít k dispozici svůj 7nm proces a to nemá a do konce roku 2022 ani mít nebude. 
 
Co se týče uvedení nového MacBooku na trh, vyhlížet můžeme 27. říjen s dostupností krátce poté.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence
Očekávaný souboj firem AMD a NVIDIA může popustit uzdu fantazii, takže lze narazit na různé divoké scénáře. Ten od kanálu Moore's Law is Dead zmiňuje vyčkávací taktiku NVIDIE, která má zahrnovat softwarovou blokaci části RAM u testovacích vzorků.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu? Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?
Generace Ice Lake nás minulý rok moc nenadchla, a to i kvůli jejím slabým základním taktům a velkému rozpětí turba. Jak to ale vypadá, alespoň v některých případech by na tom Tiger Lake mohly být mnohem, mnohem lépe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas
The Boring Company Elona Muska před čtvrt rokem dokončila ražení tunelu Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop). Nyní bylo rozhodnuto, že se prodlouží až do nového centra Resorts World Las Vegas.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X
Z fór Chiphell přichází informace, která je v podstatě v souladu s tím, co jsme nedávno slyšeli i o nových GeForce. Jde o kapacitu paměti na nových kartách a vedle toho se podíváme i na zprávy o teprve chystaných GPU Radeon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude? NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude?
NASA již ústy svého šéfa Jima Bridenstina mluví o pandemii jako o věci minulosti, se kterou se úspěšně vypořádala a nyní už pomalu vyhlíží další rok. My se můžeme podívat na to, co si pro něj chystá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek