www.svethardware.cz
>
>
>
>

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X
, , aktualita
Společnosti Apple se finančně velice daří, ostatně v tom mezi počítačovými firmami není letos jediná. Nedávno přitom ohlásila, že opustí Intel a s ním i celou architekturu x86 a nyní už tu máme první počítač s nastupující architekturou ARM. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple ohlásila velice slušné výdělky za druhé letošní čtvrtletí, ale ještě dříve jsme se dozvěděli, že do dvou let se zcela odřízne nejen od Intelu, ale také od AMD či potažmo NVIDIE. Je zřejmé, že už nyní musí mít něco reálného v ruce, na čem pracovala v posledních letech a že vývoj SoC pro Macy už dávno probíhá. Není tak ani divu, že se dozvídáme o údajně prvním notebooku MacBook, který bude založen na čipu s architekturou ARM, a to konkrétně na A14X. 
 
 
Apple dosud nabídl pouze Developer Transition Kit (DTK) ve stylu Mac Mini, což je počítače určený pro vývojáře a založený na SoC A12Z Bionic, 16 GB RAM a 512GB SSD, který byl také hned otestován, i když kvůli dva roky starému čipu a emulaci Apple Rosetta 2, přes níž běžely benchmarky, nebyl výkon zrovna oslnivý. S přihlédnutím k těmto handicapům to ale není vůbec špatné. 
 
První počítače s čipy ARM, které budou komerčně dostupné, by ale měly využít už mnohem modernější hardware a na trh se mají dostat už tento rok, čili není nemožné, aby se na světlo světa dostaly přinejmenším jejich specifikace. A ty mají být dle MacWorld a jeho zdroje následující: 
  • A14X SoC
  • RAM 8GB, 16GB
  • SSD 256GB, 512GB, (1TB)
  • 12palcový Retina displej
  • výdrž na baterie mezi 15 a 20 hodinami
  • 720p Facetime HD kamera
  • jeden port USB-C
  • Hmotnost pod 1 kg
  • 4. generace klávesnice Butterfly
  • cena od 799 USD
Co ale není dosud jasné, je to, jaký výkon lze od použitého SoC očekávat, ovšem půjde o velice moderní 5nm čip tvořený v továrnách TSMC a o takové technologii se nám může ve světě PC zatím jen zdát, neboť ani AMD a ani Intel se k ní ještě nějaký ten pátek nedostanou. AMD čeká ještě jedna 7nm generace a až po ní nastoupí první 5nm procesory a Intel se chystá vypustit na trh své 10nm mobilní procesory další generace (Tiger Lake), které ale nejspíše nebudou vůbec špatné. A samozřejmě neplatí, že je nanometr jako nanometr, ovšem aby se Intel vyrovnal 5nm technologii firmy TSMC, potřeboval by už mít k dispozici svůj 7nm proces a to nemá a do konce roku 2022 ani mít nebude. 
 
Co se týče uvedení nového MacBooku na trh, vyhlížet můžeme 27. říjen s dostupností krátce poté.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek