www.svethardware.cz
>
>
>
>

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X

První Mac s procesorem ARM by měl být MacBook s čipem A14X
, , aktualita
Společnosti Apple se finančně velice daří, ostatně v tom mezi počítačovými firmami není letos jediná. Nedávno přitom ohlásila, že opustí Intel a s ním i celou architekturu x86 a nyní už tu máme první počítač s nastupující architekturou ARM. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple ohlásila velice slušné výdělky za druhé letošní čtvrtletí, ale ještě dříve jsme se dozvěděli, že do dvou let se zcela odřízne nejen od Intelu, ale také od AMD či potažmo NVIDIE. Je zřejmé, že už nyní musí mít něco reálného v ruce, na čem pracovala v posledních letech a že vývoj SoC pro Macy už dávno probíhá. Není tak ani divu, že se dozvídáme o údajně prvním notebooku MacBook, který bude založen na čipu s architekturou ARM, a to konkrétně na A14X. 
 
 
Apple dosud nabídl pouze Developer Transition Kit (DTK) ve stylu Mac Mini, což je počítače určený pro vývojáře a založený na SoC A12Z Bionic, 16 GB RAM a 512GB SSD, který byl také hned otestován, i když kvůli dva roky starému čipu a emulaci Apple Rosetta 2, přes níž běžely benchmarky, nebyl výkon zrovna oslnivý. S přihlédnutím k těmto handicapům to ale není vůbec špatné. 
 
První počítače s čipy ARM, které budou komerčně dostupné, by ale měly využít už mnohem modernější hardware a na trh se mají dostat už tento rok, čili není nemožné, aby se na světlo světa dostaly přinejmenším jejich specifikace. A ty mají být dle MacWorld a jeho zdroje následující: 
  • A14X SoC
  • RAM 8GB, 16GB
  • SSD 256GB, 512GB, (1TB)
  • 12palcový Retina displej
  • výdrž na baterie mezi 15 a 20 hodinami
  • 720p Facetime HD kamera
  • jeden port USB-C
  • Hmotnost pod 1 kg
  • 4. generace klávesnice Butterfly
  • cena od 799 USD
Co ale není dosud jasné, je to, jaký výkon lze od použitého SoC očekávat, ovšem půjde o velice moderní 5nm čip tvořený v továrnách TSMC a o takové technologii se nám může ve světě PC zatím jen zdát, neboť ani AMD a ani Intel se k ní ještě nějaký ten pátek nedostanou. AMD čeká ještě jedna 7nm generace a až po ní nastoupí první 5nm procesory a Intel se chystá vypustit na trh své 10nm mobilní procesory další generace (Tiger Lake), které ale nejspíše nebudou vůbec špatné. A samozřejmě neplatí, že je nanometr jako nanometr, ovšem aby se Intel vyrovnal 5nm technologii firmy TSMC, potřeboval by už mít k dispozici svůj 7nm proces a to nemá a do konce roku 2022 ani mít nebude. 
 
Co se týče uvedení nového MacBooku na trh, vyhlížet můžeme 27. říjen s dostupností krátce poté.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede? NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede?
Zrovna dnes jsem v aktualitě o chystaných GeForce zmínil, že NVIDIA jistě začne na sociálních sítích s marketingovým vábením a budováním pozornosti ještě před tím, než představí nové GeForce. A právě to přichází. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo
Společnost Apple je každou chvíli někým žalována, ale nejinak je tomu i naopak. Nyní je v soudním sporu s aplikací Prepear, která má v logu zjednodušenou hrušku. Apple si stěžuje, že je toto logo příliš podobné tomu jeho.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude? Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude?
Dosud jsme měli jen nejasnou představu o tom, že by vedle výkonné Anacondy měla v rámci 
Xbox Series X dorazit také výrazně slabší verze známá jako Lockhart. Ostatně to podporovalo i ono slovo Series a nyní je tu nejlepší důkaz o této verzi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září
Dříve se mluvilo o tom, že NVIDIA chce své nové GeForce představit až po polovině příštího měsíce, čili 17. září. Server GamersNexus ale míní, že to bude už dříve, a to 9. září. Tak či tak se vypuštění už velice blíží. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář