Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem

Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
, , aktualita
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
K oblíbeným
reklama
Mnoho lidí nevidí v architektuře ARM na desktopu budoucnost a přisuzují ji jen mobilní sféru. Jak ale naznačují události poslední doby, naopak je to architektura x86 a její 64bitová verze x64, která by se mohla bát o své místo na slunci. Díky energetické efektivitě si architektura ARM čím dál častěji razí svou cestu i do serverů. Na desktopové procesory x86/x64 tak ARM tlačí zespodu z mobilní smartphonové a tabletové sféry, začíná i seshora z té serverové. Tam je to zatím naprosto minoritní záležitost, ale podíl se postupně zvětšuje. Mimochodem, na ARMu je založen i nejvýkonnější superpočítač na světě. A poslední dobou to jde i ze strany z mobilní notebookové sféry. Qualcomm už dva roky dodává své procesory Snapdragon 8cx na architektuře ARM pro notebooky a tablety. Ty využívají operačního systému Windows 10 pro ARM, kterému dosud nebyla přisuzována žádná významnější vážnost. Sázka na tento systém se ale dle Qualcommu přeci jen asi vyplatí.
 
Qualcomm Snapdragon 8cx
 
Paradoxně se o to přímo nezasadil ani Qualcomm, ale ani Microsoft. Vzpruha systému má přijít úplně odjinud, od společnosti Apple, která ho ani nehodlá používat. I když to zástupci Qualcommu přímo neřekli, naznačili, že se před měsícem potvrdilo, že sázka na Windows na Snapdragonu byla dobrá a že byla potvrzena správnost toho, co dělali v minulých letech.
 
Za vše může procesor Apple M1, který dotáhl architekturu ARM i na notebooky Apple MacBook a pravděpodobně je dostane i na iMac a Mac Pro. Tím pádem by architektura x86/x64 dostala vážného konkurenta na stejné úrovni a Apple M1 by potvrdil, že ARM má své místo i v desktopu a ne jen mobilní sféře u smartphonů a podobných zařízení. Vývoj aplikací pro macOS na ARMu by pak mohl pomoci i vývoji aplikací pro Windows na ARMu. Takovou oklikou by vlastně Apple měl pomoci Qualcommu a systému Windows 10 pro ARM. Tak uvidíme, jak se situace vyvine.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku
Vodík je nejspíš jedním z řešení energetiky budoucnosti. V Kanadě proto zahajují výstavbu 88MW vodní elektrárny, která by měla produkovat zelený vodík a kyslík. Obojí by se mělo využívat v průmyslu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně
Adobe Flash se s námi před dvěma týdny rozloučil a poslední aktualizace vypnula možnost jeho přehrávání. To zatopilo těm, kteří ani po několika letech varování, že tento den přijde, nepřešli na jinou platformu. Třeba železniční systém v čínském Ta-lienu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala