www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci
, , recenze
Od společnosti AMD jsme získali dva procesory Ryzen střední třídy, čili řady 5. Jedná se konkrétně o modely 1600X a 1500X se šesti a čtyřmi jádry plus v obou případech 16 MB L3 cache. Podívat se můžeme také na desku Gigabyte s čipsetem B350.
K oblíbeným
reklama
Nástup nové platformy AMD Ryzen a čipsetů X370 a B350 se neobešel bez problémů, které jsou spojeny jak s neodladěností BIOSů desek, tak se softwarem. Obojí se ale dá řešit a také se řeší. My jsme se už podívali na to, co Robert Hallock z AMD doporučuje udělat, aby náš Ryzen pracoval co nejlépe, přičemž AMD samotné přineslo v doprovodném dokumentu k testovací sestavě souhrnné informace. Ty se v podstatě neliší od toho, co doporučuje Hallock, ale zasaďme si to také do kontextu.V prvé řadě je třeba myslet na to, abychom s procesory Ryzen využili co nejrychlejší paměti DDR4, a to nejlépe na 3200 MHz, popřípadě na 2933 MHz a alespoň na 2666 MHz. I toto téma už jsme pokryli v aktualitě a jde nejen o zvýšenou paměťovou propustnost, ale také o rozhraní Infinity Fabric, které slouží z našeho pohledu především k propojení čtyřjádrových CCX mezi sebou i s dalšími uncore částmi, jako jsou paměťové či PCIe kontrolery. Rychlost tohoto rozhraní přímo závisí na fyzickém taktu operační paměti, takže pokud použijeme základní DDR4-2133, pracuje jen na 1066 MHz, ale s DDR4-3200 pak už na 1600 MHz, což s sebou přirozeně přináší i daleko vyšší propustnost.- paměti nastavené na 2933 MHz -

Cílem tak je dosáhnout co nejvyššího taktu RAM, což v době testování nejlépe zvládaly desky s čipsetem B350, které se rozesílaly společně s procesory Ryzen 5. AMD totiž předpokládá, že zákazníci si k těmto procesorům budou kupovat právě desky s B350, a tak by v testech vidělo nejraději je. Ovšem my jsme testovali procesory Ryzen 7 na desce s X370, což je zase pádný důvod k tomu, abychom i pro Ryzen 5 využili ten samý základ. S tím ostatně nebyl problém za předpokladu, že byly provedeny potřebné úpravy.

Základní desky s B350 totiž dostaly právě kvůli chystaným testům přednost ohledně vývoje nových verzí BIOSů, jež mají zajistit lepší kompatibilitu s rychlými paměťmi. Naše Gigabyte AX370-GAMING 5 ale neměla potíže provozovat poskytnuté moduly GeIL i na jejich nejvyšší takt 3200 MHz, takže nebyl důvod ji nepoužít. Nicméně desky B350 už byly vybaveny BIOSem založeným na AGESA 1.0.0.4, a tak pro ně už také neplatilo deaktivování Windows High-Precision Event Timer (HPET - časovač událostí s vysokým rozlišením). Toho můžeme dosáhnout zadáním příkazu "bcdedit /deletevalue useplatformclock" poté, co si pomocí příkazové řádky otevřeme složku System32 ve Windows. AMD tuto deaktivaci doporučuje, aby vymizelo sekání v náročných aplikacích, které se může projevovat i v zadrhávání zvuku. Nicméně to právě už pro desky s B350 a novým BIOSem neplatí a desky s X370 už také mají mít připraveny nové verze BIOSu, které to řeší i bez intervence uživatele.Dalším krokem je využití pokud možno čisté instalace systému a pokud jde o Windows 10, chce to alespoň sestavení 1607 (Anniversary Update) nebo novější. A nakonec tu máme pro zajištění optimálního výkonu nutnost nastavit schéma napájení (Možnosti napájení) ne na výchozí rovnováhu, ale na vysoký výkon.

Deaktivace SMT do doporučeného nastavení systému nepatří, i když některé hry právě s procesorem Ryzen se zapnutým SMT nepracují moc dobře. Je to například F1 z roku 2016, na níž testoval právě Robert Hallock, dle nějž tato hra viděla Ryzen 7 jako procesor se 16 fyzickými jádry. S tímto tak lze dále experimentovat, stejně jako s přetaktováním procesorů, na které se také podíváme.
reklama
Nejnovější články
Cyberpunk 2077 byl opět odložen, tentokrát do prosince Cyberpunk 2077 byl opět odložen, tentokrát do prosince
Ano, je to tak. CD Projekt Red se nedávno vytahovali, že jejich Cyberpunk 2077 je hotový a může do lisoven, aby byl připraven na listopadové vypuštění na trh. To se nakonec nestane, neboť tu máme další odklad. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MIT vyvinulo Roboat II: autonomní čluny pro Amsterdam MIT vyvinulo Roboat II: autonomní čluny pro Amsterdam
Vědci na MIT pracují na autonomní dopravě. Tentokrát se zaměřili na tu vodní. Vytvořili už druhou generaci autonomního člunu Roboat II, která je větší a tentokrát už může pojmout i dva pasažéry pro dopravu kanály Amsterdamu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
PS5 ani nový Xbox prý nepodporuje Dolby Vision na UHD Blu-ray discích PS5 ani nový Xbox prý nepodporuje Dolby Vision na UHD Blu-ray discích
Herní novinář vyjádřil na Twitteru zklamání, že PlayStation 5 ani Xbox Series X nepodporují formát Dolby Vision na discích UHD Blu-ray. To znamená komplikaci pro uživatele, kteří chtěli novou konzoli využít pro své domácí kino.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
OLED displeje s metapovrchem slibují hustotu bodů až 10000 dpi OLED displeje s metapovrchem slibují hustotu bodů až 10000 dpi
Vědci na Stanford University vyvinuli novou technologii OLED displejů, která může dosáhnout rekordní hustoty bodů až 10000 dpi. Využívá k tomu speciálního metapovrchu, který dokáže měnit optické vlastnosti světla.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI uvádí černočerné desky MEG B550 UNIFY MSI uvádí černočerné desky MEG B550 UNIFY
Společnost MSI se rozhodla při příležitosti nástupu procesorů Ryzen 5000 oživit svou nabídku základních desek s čipsetem AMD B550. Představuje tak sérii B550 UNIFY / UNIFY-X, které považuje za své nejlepší modely.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře