reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RTX 3090 poškozená při hraní New World byla oživena, proč selhala?

15.10.2021, Jan Vítek, aktualita
RTX 3090 poškozená při hraní New World byla oživena, proč selhala?
V průběhu betatestování hry New World od Amazonu se objevily případy náhle umírajících grafických karet GeForce z generace Ampere a především pak šlo o drahé RTX 3090. Jedna z nich nyní byla prozkoumána a dokonce oživena.
Problémy s grafickými kartami, které umíraly při hraní betaverze New Worldu od Amazonu, respektive spíše prý při čekání v menu, se objevily během letošního července. Spekulace vystřídala až reakce firmy EVGA na začátku září, dle níž šlo o nekvalitně vyrobené modely jejích karet, kde měly být špatně připájené MOSFEty na PCB. Výrobce nabídl poškozeným zákazníkům výměnu, vývojáři hry také zavedli v menu hry strop snímkovací frekvence a na celou věc se téměř zapomnělo. 
 
 
Ovšem pak už New World přišel oficiálně na trh, takže je zřejmé, že si jej vyzkoušeli mnozí noví hráči, jejichž grafické karty ještě neměly možnost projít zátěží pod touto hrou. Opět se tak začaly objevovat případy umírajících karet a samotný Amazon reagoval tak, že s jeho hrou není nic v nepořádku a že sama EVGA už přiznala nekvalitní pájení na svých kartách. Jenomže nešlo jen o EVGA, ale třeba i o Gigabyte RTX 3090 Vision OC. 
 
 
Právě k jedné z těchto karet, která nepřežila zátěž v New World, se později dostal youtuber buildzoid a jal ze ji podrobně zkoumat vyzbrojen multimetrem. Mohl tak na PCB identifikovat vadné obvody a součástky, přičemž konkrétně šlo o jednu z pojistek na 12V vstupu, která nevydržela, ale především se na jedné fázi napájení GPU ukázal podezřele nízký odpor země, což vypadalo na poškozený napájecí můstek s MOSFETy. 
 
 
Autor tak zkusil prostě jen přemostit vadnou pojistku a vyjmout jeden napájecí můstek plus cívku, na kartu namontoval menší hliníkový chladič a v takovémto stavu se mu povedlo ji opět zprovoznit. Samozřejmě ji v takovémto stavu nemůžeme považovat za opravenou, ale už aspoň nebyla zcela nefunkční a ukázalo se, že samotnému GPU a pamětem se nic nestalo. 
 
Otázka je, proč napájení karty selhalo a zde má buildzoid dvě možná vysvětlení. Jednak může jít o nevalnou kvalitu použitých součástek, anebo jde o chybu v návrhu napájecích obvodů týkající se vyvážení zátěže, čili toho, že se některé součástky přetěžují. V takovém případě by ale oprava nepomohla a dalo by s očekávat, že taková karta opět dříve či později selže. Uvidíme, zda se k tomuto problému vyjádří ještě někdo z výrobců karet.  
Zprávy Google - zde můžete nastavit sledování magazínu Svět hardware.
reklama
reklama