reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Ruská sonda Luna-25 nezvládla misi, zřítila se na měsíční povrch

, , aktualita
Ruská sonda Luna-25 nezvládla misi, zřítila se na měsíční povrch
Dnes mělo dojít ke kontrolovanému sestupu ruské sondy Luna-25 na měsíční povrch. Bohužel se tak nestalo. Mise předčasně neúspěšně skončila, neboť sonda už na Měsíci je. Nekontrolovaně se na něj zřítila.
Ruská sonda Luna-25 nezvládla misi, zřítila se na měsíční povrch
Rusko se po dlouhých 47 letech vydalo na měsíční povrch v misi Luna-25 bez lidské posádky. Na orbitě měla sonda strávit několik dní, což se i stalo, nicméně teprve dnes měla zahájit kontrolovaný sestup na povrch Měsíce. Se sondou už ale byly přes víkend problémy, kdy s ní Rusové nedokázali provést plánované manévry, ztratili kontakt, a jak se zjistilo, sonda se sice na Měsíc dostala, ale o něco dříve a ne v takovém stavu, jakým bylo původně zamýšleno.
 
Měsíc
ilustrační foto, autor snímku exploze: OpenClipartVectors at Pixabay, CC0, přes Wikimedia Commons
 
V sobotu 13:10 našeho času dostala instrukce, aby zahájila přípravu na dnešní plánovaný sestup, nastal však problém a nebyla schopna požadovaný manévr provést. Sonda byla sice údajně schopna zažehnout své motory, ale 47 minut poté s ní Rusko ztratilo kontakt a nedařilo se ho navázat. Luna-25 tak nebyla schopna dodržet plánovanou trasu oběhu Měsíce a zřítila se na jeho povrch. Měla otestovat technologii přistávání a prozkoumávat vodu (led) na povrchu stejně jako tenkou exosféru naší přirozené družice. Nejde zdaleka o první selhání podobného typu. V posledních letech se přistání na Měsíci nepovedlo Indům, Izraeli ani Japonsku. Právě Indie se o to ale pokusí také už v následujících dnech. Chandrayaan-3 by měl přistát 23. srpna, tedy už za dva dny.
 


reklama
reklama
reklama