www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tiger Lake spatřen s turbem 5 GHz, Rocket Lake zase se 6 jádry

Tiger Lake spatřen s turbem 5 GHz, Rocket Lake zase se 6 jádry
, , aktualita
Vypadá to, že letos bude mezi nejzajímavější procesorové novinky Intelu patřit jednak 10nm generace Tiger Lake a vedle ní pak v případě desktopových procesorů 14nm generace Rocket Lake. Jak vypadá jejich vývoj? 
K oblíbeným
reklama
Máme to tak hezky rozdělené na mobilní Tiger Lake a desktopové Rocket Lake, přičemž v posledních dnech se začaly objevovat známky toho, že Intel už pilně testuje jejich inženýrské vzorky, takže lze předpokládat jejich dokončení v průběhu následujících měsíců. 
 
 
Nejdříve se podívejme na záznam procesoru, který sice nebyl jasně identifikován, ale vylučovací metodou dojdeme právě k Tiger Lake. Jde především o zmíněnou mobilní grafiku 12. generace (čili Xe), kterou mají mít právě 10nm+ procesory Tiger Lake. Ukazuje se také počet 4 fyzických jader a 8 logických a pak především takty - základní 2,3 GHz a turbo přes 5 GHz. 
 
Nedávno jsme se přitom podívali na prototyp Tiger Lake, který běžel na základní frekvenci 2,8 GHz, což není na jeho třídu vůbec špatné. Nyní se přidává i vysoké turbo a je tu další známka toho, že vylepšený 10nm proces na tom už s dosažitelnými takty bude mnohem lépe než jeho první generace. 
 
Procesory Tiger Lake navíc už nabídnou vylepšená jádra Willow Cove, která mají nabídnout výrazně vyšší výkon na takt v porovnání se Sunny Cove v procesorech Ice Lake, takže Intel se může letos opět ocitnout na koni, alespoň co se týče mobilních platforem. Vůbec špatně totiž nevypadá ani výkon iGPU generace Xe, které Tiger Lake nabídnou. Jak dobře ale budou dostupné a za jakou cenu, to už je zcela jiná písnička. 
 
 
V případě desktopů můžeme na 10nm procesory zatím zapomenout a namísto nich očekáváme další 14nm generaci, a to Rocket Lake-S. Ta dle dostupných informací nabídne maximálně 8 fyzických jader, čili o dvě méně než Comet Lake-S, ovšem už nepůjde o architekturu Skylake, ale nejspíše právě Willow Cove.
 
Lze tak očekávat, že spotřeba nebude nízká, ale výkon architektury výrazně naroste a snad přinejmenším dorovná handicap dvou chybějících jader. Rocket Lake-S by tak mohly být to pravé pro herní sestavy, v jejichž případě už může být zákazníkům vcelku jedno, jestli mají 8C/16T, nebo 10C/20T procesor, ovšem nebude jim jedno to, jaký IPC výkon daná jádra nabízejí. 
 
Z druhého záznamu tak můžeme jasně identifikovat desktopový Rocket Lake-S, a to s takty 3,5 až 4,1 GHz na 6 fyzických jádrech s Hyperthreadingem. Lze předpokládat, že takty ještě porostou, což může ostatně platit i pro Tiger Lake. 
 
Pokud tak máme v září očekávat souboj Ampere a Navi 2X, pak ve zbytku roku se utkají ještě Microsoft a Sony na poli herních konzolí a snad nejpozději na sklonku roku přijde řada na Intel Rocket Lake a Tiger Lake vs. AMD Ryzen 4000 (CPU se Zen 3 i APU se Zen 2). 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů