www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba do tří měsíců dostane na trh HDD s mikrovlnnou asistencí zápisu

Toshiba do tří měsíců dostane na trh HDD s mikrovlnnou asistencí zápisu
, , aktualita
Společnost Seagate se dopracovala k vypuštění prvních disků s HAMR ještě v tomto roce, jak nedávno slíbila, přičemž Toshiba sází spíše na konkurenční technologii MAMR využívající ne laser, ale mikrovlny. 
K oblíbeným
reklama
Společnost Hoya, výrobce ploten pro pevné disky, sice nedávno odznačila MAMR v podstatě za slepou uličku a vyzdvihla HAMR jako to pravé pro dosažení vysokých met pro hustotu zápisu, ale na výsledky tohoto souboje si ještě počkejme. Nyní tu máme právě reakci Toshiby na oznámení firmy Seagate o prvních HAMR HDD chystaných na tento měsíc. Tyto dvě technologie přitom patří do souboru EAMR, neboť využívají zahřívání ploten pro účely zápisu dat. HAMR však na to jde s pomocí laseru a MAMR zase využívá mikrovlny. 
 
 
Už v únoru 2019 oznámil výrobce ploten Showa Denko K.K. (SDK) tu skutečnost, že má k dispozici plotny pro MAMR disky a Toshiba je měla využít pro své 18TB modely, a to v podobě ploten pro 2 TB v sestavě po devíti. 
 
 
Toshiba dříve o svém vývoji mlčela, ale nyní se už konečně ozvala a uvedla, že má k dispozici vzorky svých 18TB MAMR HDD, které rozesílá vybraným zákazníkům a ti je budou certifikovat ve svých provozech. Tento proces by měl skončit nejpozději v březnu a ihned poté můžeme očekávat formální představení nových disků. 
 
V blízké budoucnosti tak uvidíme souboj mezi HAMR firmy Seagate, MAMR v podání Toshiby, ovšem co třetí a poslední zbývající výrobce, Western Digital? Ten původně chtěl využívat od tohoto roku také technologii MAMR, která je jednodušší na implementaci, neboť na rozdíl od HAMR s novými hlavami, plotnami a záznamovou vrstvou vyžaduje pouze nové hlavy. Pak se ale ve WD rozhodli pro mezistupeň známý jako ePMR (energy-assisted perpendicular magnetic recording). Z hlediska kapacity HDD je ale aktuálně pozadu právě Toshiba, která na rozdíl od zbylých dvou výrobců nemá v nabídce 18TB modely.
 
Všichni se ale nyní musí zaměřit na výrobu podnikových modelů, neboť trh s HDD pro běžné uživatele a jejich elektroniku chřadne a zakrátko v podstatě zmizí. Právě to představuje nevýhodu pro toho, kdo se dříve orientoval zvláště na tento trh a to je spíše Toshiba, která byla největším výrobcem 2,5" HDD pro mobilní počítače a z nich disky mizí obrovským tempem.  Toshiba ale doufá, že svůj pouze 15% podíl na trhu s HDD už velice brzy rozšíří alespoň na 20 %. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře