WD tak zatajoval technologii Shingled Magnetic Recording (SMR), která slouží ke zvýšení kapacity disků/hustoty záznamu pomocí vzájemně částečně se překrývaných stop, ovšem za cenu podstatně sníženého výkonu při zápisu. Zvláště v případě disků WD Red určených pro NAS to pochopitelně není vyhledávaná vlastnost, a zákazníci se tak mohli přirozeně cítit podvedení v případě, že WD jim využití SMR u některých modelů zamlčel. Nutno ale dodat, že v tom zdaleka nebyl sám.

Nyní už víme, že SMR ve WD Red se bude probírat také u soudu, přičemž firma nyní vypustila do světa další své vyjádření, takže co nového může k celé věci ještě říci? V prvé řadě děkuje svým zákazníkům a partnerům za zpětnou vazbu ohledně rodiny WD Red a vyzývá k tomu, aby s tím nepřestávali, což v kontextu s výše uvedeným zní trošku podivně, ale WD se prostě snaží být pozitivní v každém případě.
Firma také hlásí, že se rozhodla lépe informovat o tom, které její disky se hodí pro konkrétní nasazení, a to od nejslabších pro SOHO (small office/home office) přes SMB (Small-to-Medium Business) až po náročné aplikace.
Čili právě pro SOHO budou určeny DMSMR (device-managed shingled magnetic recording) modely WD Red s kapacitami 2 až 6 TB, a to právě ty, které jsou výše na obrázku v prvním sloupci (EFAX).
Disky, v jejichž případě je zaručeno využití konvenčního způsobu záznamu (CMR), budou nyní označeny jako WD Red Plus a nabídnou v různých řadách kapacity od 1 TB do 14 TB. Jde o druhý sloupec, kde jsou červeně zvýrazněny 2TB až 6TB modely EFRX, které se mají brzy dostat na trh. Řada modelů pro nasazení ve velkých podnicích, které máme uvedeny v posledním sloupci s kapacitami 2 TB až 14 TB, pak zůstává beze změn.
WD uvádí, že v případě SMR disků pro SOHO jde o využití pro prosté sdílení dat, domácí zálohy nebo archivaci, kde tak výkon není tak důležitý a k dispozici je dost "volného" času, kdy neprobíhá aktivní zápis, který je nutný právě pro provedení potřebných operací v pozadí. Ve větší míře se zde také využívá sekvenčních zápisů větších objemů dat, v čemž se disky s SMR mohou rovnat modelům s CMR.
Naprosto opačná situace pak může nastat třeba v případě využití souborového systému ZFS, kdy v průběhu operace resilvering (podobné jako rebuild) není dost času právě pro interní operace disku a právě tehdy jde výkon modelů s SMR prudce dolů.
Firma se také rozhodla, že sama začne více testovat své disky s ohledem na různé scénáře využití a dle toho se bude i příště rozhodovat k tomu, které a k čemu bude doporučovat. Využije pro to zařízení firem Synology, QNAP, Asustor, Buffalo, Netgear a Thecus.