reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lian Li PC-A06: netradiční drobek

10.3.2008, Jan Vítek, recenze
Lian Li PC-A06: netradiční drobek
Lian Li má v nabídce množství výhradně hliníkových skříní a platí, že její modely patří mezi to nejlepší a mají i nezaměnitelný design. My jsme si vybrali model PC-A06, jenž nabízí lehké tělo a malé rozměry při zachování kompatibility s formátem ATX.
Kapitoly článku:
Tak jako je společnost Chieftec známá tím, že nabízí výhradně skříně vyrobené z tlusté SECC oceli, pak Lian Li známe jako výrobce skříní, jež jsou stvořeny pouze z hliníku, pokud samozřejmě nehledíme na plast, jehož použití se u některých částí nevyhneme. Nabídka Lian Li pokrývá multimediální HTPC skříně, malé Towery, velké a objemné Big Towery a najdou se i speciality jako známá "ulita" vydaná k výročí firmy.


Dnešním tématem je zástupce nižší třídy, který ale má cenu, za kterou bychom si u jiného výrobce mohli pořídit zástupce jeho vyšší třídy (například již zmíněný Chieftec), ale s tím se již u této firmy musíme smířit. Hlavním důvodem pro vyšší cenu samozřejmě je, že se zde používá dražší materiál, ale také musíme počítat s jistým puncem exkluzivity. Za to ale obvykle dostaneme velmi kvalitní zpracování a pocit, že máme doma něco netradičního.

Model
PC-A06 B
Rozměry
180 x 388 x 489 mm (Š x V x H)
Hmotnost
5 kg
Materiál
1mm hliník
Kompatibilita
mATX, ATX
Pozice
2x 5,25"
1x externí 3,5"
3x interní 3,5"
Chlazení
přední 120mm
zadní 80mm
I/O Porty
2x USB 2.0, audio, IEEE1394 FireWire
Barevné variace
PC-A06 A (stříbrná)
PC-A06 B (černá)

Lian Li PC-A06 přichází v menší lepenkové krabici, která již při potěžkání zaujme svou malou hmotností. Uvnitř najdeme pečlivě zabalenou skříň chráněnou igelitovým vakem a tlustými polystyrénovými bloky. Společně se skříní vytáhneme z igelitu velký list formátu A3 sloužící coby manuál. Na něm mají plochu o velikosti A4 zabrány čtyři jazykové mutace - angličtina, němčina, francouzština a italština. A jak bývá u těchto skříní zvykem, dostaneme ještě menší list s nabídkou dalších podobných skříní a také příslušenství, které si můžeme k naší dodatečně pořídit.



Skříň se svými rozměry 180 x 388 x 489 mm (šířka x výška x hloubka) nejvíce odpovídá velikosti starých MidiTowerů, tedy skříní, kde byl napájecí zdroj položen "nastojato". Důležitá ale je velká hloubka skříně, díky níž by se měly dovnitř pohodlně vejít i moderní dlouhé grafické karty. Na první pohled nás také zaujme pěkné dokončení povrchu vnější skořápky, kde je vidět výrazné svislé rýhování. To má kromě estetického účelu i svůj praktický dopad - otisky prstů nejsou tolik patrné jako na vyleštěném povrchu, který je dnes tak moderní. Firma Lian Li si také potrpí na detaily, což dokazuje například používáním kovových broušených tlačítek.



Podívejme se už ale na přední panel, kde můžeme pozorovat něco, co vypadá jako přední průduchy pro nasávací ventilátor. Je tomu však zcela naopak. Jednak přední ventilátor vzduch nenabírá, ale vyfukuje, takže je jasné, že průtok vzduchu je zde oproti běžným skříním obrácen. A stejně tak přední otvory v masce skříně žádný vzduch nepropustí, protože jsou ucpány a slouží výhradně jako designový prvek, protože skrz ně prosvítá světlo modrých LED. Nějaké větrání v předním panelu však samozřejmě být musí - najdeme jej po jeho stranách v podobě úzkých průduchů. Ve výsledku tak bude skříň posílat teplý vzduch do obou stran, což může být v zimě docela příjemné.

Přední tlačítko Power a diody najdeme na levé straně skříně, zhruba vprostřed její výšky. A nakonec jsou zde dvě pozice pro 5,25" zařízení a jedna externí pro 3,5" zařízení. Všechny mají k dispozici hliníkové záslepky držící za dlouhé packy zapadající do příslušných otvorů v šachtách. Je dobré se také zmínit, že přední panel není celý z hliníku. Jeho horní a dolní části byly vyrobeny z plastu, ale toto Lian Li využívá zcela standardně.



Při pohledu zboku si můžeme leda prohlédnout holé bočnice přidržované celkem čtyřmi přítlačnými šroubky. Z těchto pohledů si však můžeme prohlédnout ony zmíněné průduchy předního ventilátoru a také poměr výšky a hloubky, z čehož je jasně znát, jak je tento model nízký.



Lian Li tedy nebyla ovlivněna trendem poslední doby, kdy se stále častěji objevují modely skříní s průduchy naproti grafické kartě a procesoru. Samozřejmě ale neříkám, že jde o špatný trend, protože toto řešení jistě má svůj účel pro mocnější chlazení komponent.



Přesuneme se k zadní části skříně, kde se ukáže, že neobsahuje místo pro instalaci napájecího zdroje. Je to ostatně pochopitelné - při takové výšce by zdroj musel být částěčně položen vedle základní desky a tedy i chladiče procesoru. Tento způsob uložení však již před pěknou řádkou let vyřešil přechod na moderní MiddleTowery. Napájecí zdroj bude tedy mít místo jinde a je ihned jasné, že musí být v přední části pod šachtami.



Místo zdroje vidíme dvě pozice pro 80mm ventilátory, z nichž ta horní je již evidentně osazena. Mimochodem dle fotografie se může zdát, že ventilátor má obdélníkový tvar, ale jde samozřejmě pouze o zkreslení dané tvarem mřížky. Provedení nevidím pozitivně a je pro mě tak trochu záhadou, proč se výrobce rozhodl vyrobit takto ošklivé a pro vzduch restriktivní mřižky. Přitom by k stříbrnému provedení zadního panelu tak pěkně seděly kulaté kovové rošty. Dále zde máme dolní konektor pro zdroj, protože pochopitelně nebudeme přivádět kabel k přednímu panelu a nahoře proděravěné záslepky karet a vedle nich další rošt pro vstup vzduchu.



A nakonec se podívejme na horní panel, který je možno snadno odstraněním čtyřech šroubků sundat. V jeho přední části máme malá kovová dvířka a za nimi audio konektory pro 3,5mm jacky, dva USB 2.0 porty a jeden IEEE1394 FireWire. Porty jsou bohužel na sebe až příliš nahuštěny, což může být problém především u USB.
reklama