www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Sapphire Rapids: 56x Golden Cove a 64 GB HBM2 na palubě

Intel Sapphire Rapids: 56x Golden Cove a 64 GB HBM2 na palubě
, , aktualita
Intel Sapphire Rapids by dle nejnovějších informací měly být více než obyčejné serverové procesory, jak je dnes známe. Žádné serverové CPU architektury x86 totiž nenese gigabajty vlastní paměti. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Intel Sapphire Rapids mají nastoupit po Ice Lake-SP, které však budou dle informací z tohoto týdne zpožděny, takže to vypadá, že se kaskádovitě může odložit i nástup dalších generací a to ostatně i odpovídá tomu, že později než dle plánu bude zprovozněn i superpočítač Aurora. V jeho případě sice má jít o dopad zpožděného 7nm procesu, ovšem právě Aurora má být také založena na procesorech Sapphire Rapids, takže nám to do sebe hezky zapadá. 
 
 
Intel moc dobře ví, že jeho Sapphire Rapids už půjdou ne proti 7nm, ale proti 5nm procesorům EPYC, a tak potřebuje, aby jeho nové procesory představovaly velice výrazný pokrok. A ten se nám tu dle AdoredTV nyní rýsuje v podobě MCM (multičipového) designu s využitím celkem až 56 jader Golden Cove (chystají se i pro Alder Lake) a dokonce až 64 GB vlastní palubní paměti HBM2. Další údaje mluví o TDP 400 W a o velice výrazném posunu výkonu na takt (IPC), což je záležitost právě jader Golden Cove. Zda je to všechno ale pravda, to teprve uvidíme.
 
Zvláště zajímavé jsou ale paměti HBM2, které jsme ještě přímo po boku procesoru x86 nikdy neviděli. Sapphire Rapids mají jinak podporovat paměti DDR5, takže je zřejmé, že HBM2 tu budou tvořit další vrstvu v celé hierarchii a zařadí se mezi L3 cache na jedné straně a DDR5 na straně druhé. 
 
A pokud jde o kapacitu 64 GB v modulech HBM2, ta by mohla ukázat nejspíše na 8 pouzder posázená vedle procesoru, ale to už samozřejmě spekulujeme, i když na základě dobře známé informace, že pouzdro HBM2 může nabídnout právě až 8 GB. Intel jich těžko využije více, ostatně i s osmi HBM2 bude výsledný procesor obrovský. Vedle toho můžeme předpokládat, že pro propojení HBM2 a CPU se využije technologie EMIB, neboť celý křemíkový interposer by musel být obrovský. 
 
Sapphire Rapids mají dle informací z dva měsíce starého Intel Architecture Day 2020 dorazit během příštího roku, což se ale může změnit, pokud se už to nezměnilo. Vedle DDR5 budou podporovat také už sběrnici PCIe 5.0, která oproti verzi 4.0 opět zdvojnásobí propustnost na linku, ovšem to pravé vysokorychlostní rozhraní by mělo dorazit v podobě CXL
 
AMD proti Sapphire Rapids nejspíše bude mít k dispozici své EPYC generace Genoa, kde se to bude také pětkami jen hemžit: 5nm, DDR5 a PCIE 5.0. Těžko ale říci, kdo své procesory vypustí na trh dříve. AMD cílí na konec příštího roku.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů