Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090

Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090
, , aktualita
Velice dlouho nám unikala jakákoliv známka toho, že by výrobci pamětí skutečně měli pro nové GeForce připraveny paměti GDDR6X. To ale nyní potvrzuje dokument firmy Micron, dle nějž jsou tyto paměti navíc určeny i pro RTX 3090.
K oblíbeným
reklama
Když se nejdříve objevila zmínka o GeForce Ampere s paměťmi GDDR6X, vypadalo to jako chyba či výmysl. To proto, že o GDDR5X či GDDR6 jsme věděli dlouho dopředu, zatímco o GDDR6X tu nebyla ze strany firem jako Samsung, SK Hynix či Micron ani zmínka. Nyní nám to ale ukazuje, že leakeři jako kopite7kimi či KatCorgi měli pravdu přinejmenším v tomto ohledu a rázem to jejich zprávám dává větší důvěryhodnost. 
 
Postupem času se o GDDR6X začalo mluvit jako o hotové věci, protože o tomto typu pamětí mluvilo stále více zpráv, ačkoliv důkaz o jejich existenci stále nebyl žádný. Nyní si ale můžeme přímo od Micronu stáhnout dokument, který obsahuje i následující tabulku: 
 
 
V posledním sloupci tak máme paměti GDDR6X s příkladem použití na kartě RTX 3090 a ukazuje se, že tyto paměti dosahují až 21 Gb/s na pin. O takové propustnosti se už také mnohokrát mluvilo, takže opravdu můžeme předpokládat, že RTX 3090 využije tyto nejrychlejší GDDR6X a ty jí poskytnou propustnost cca 1 TB/s, což mohlo být do této doby srovnatelné leda s paměťmi HBM2. 
 
Nesedí nám ale jedna věc, a to 12 GB paměti jako frame buffer typického systému, i když je otázka, zda Micron tím míní právě RTX 3090. Ostatně v případě informací o GDDR6 zmiňuje jako příklady karty TITAN RTX a RX 5700 XT s frame bufferem typického systému rovněž 12 GB, a to přitom nesedí ani na jednu z těchto karet.
 
Stále tak není vůbec vyloučeno, že údajně vyfocená RTX 3090 (nejde snad nakonec o nový TITAN?) bude mít 24 GB paměti. Na fotografiích je navíc vidět jasné logo právě firmy Micron, čili i z tohoto pohledu to do sebe zapadá. 
 
Micron ještě v dokumentu uvedl, že na nových pamětech pracoval s NVIDIÍ a zatím nabízí 8Gb verze GDDR6X, čili pro 24 GB paměti by jich karta potřebovala právě 24. Roadmap firmy ale už zahrnuje i 16Gb verze, které se navíc dostanou na propustnost až 24 Gb/s. S takovými paměťmi by se tak karta s 384bitovým rozhraním dostala na 1152 GB/s. GDDR6X mimochodem využívají impulsovou amplitudovou modulaci PAM4, díky níž bude možné dosáhnout dalších pokroků ve výkonu a na PAM4 bude založeno také rozhraní PCI Express 6.0


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek13 komentářů