Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090

Micron potvrzuje paměti GDDR6X pro GeForce RTX 3090
, , aktualita
Velice dlouho nám unikala jakákoliv známka toho, že by výrobci pamětí skutečně měli pro nové GeForce připraveny paměti GDDR6X. To ale nyní potvrzuje dokument firmy Micron, dle nějž jsou tyto paměti navíc určeny i pro RTX 3090.
K oblíbeným
reklama
Když se nejdříve objevila zmínka o GeForce Ampere s paměťmi GDDR6X, vypadalo to jako chyba či výmysl. To proto, že o GDDR5X či GDDR6 jsme věděli dlouho dopředu, zatímco o GDDR6X tu nebyla ze strany firem jako Samsung, SK Hynix či Micron ani zmínka. Nyní nám to ale ukazuje, že leakeři jako kopite7kimi či KatCorgi měli pravdu přinejmenším v tomto ohledu a rázem to jejich zprávám dává větší důvěryhodnost. 
 
Postupem času se o GDDR6X začalo mluvit jako o hotové věci, protože o tomto typu pamětí mluvilo stále více zpráv, ačkoliv důkaz o jejich existenci stále nebyl žádný. Nyní si ale můžeme přímo od Micronu stáhnout dokument, který obsahuje i následující tabulku: 
 
 
V posledním sloupci tak máme paměti GDDR6X s příkladem použití na kartě RTX 3090 a ukazuje se, že tyto paměti dosahují až 21 Gb/s na pin. O takové propustnosti se už také mnohokrát mluvilo, takže opravdu můžeme předpokládat, že RTX 3090 využije tyto nejrychlejší GDDR6X a ty jí poskytnou propustnost cca 1 TB/s, což mohlo být do této doby srovnatelné leda s paměťmi HBM2. 
 
Nesedí nám ale jedna věc, a to 12 GB paměti jako frame buffer typického systému, i když je otázka, zda Micron tím míní právě RTX 3090. Ostatně v případě informací o GDDR6 zmiňuje jako příklady karty TITAN RTX a RX 5700 XT s frame bufferem typického systému rovněž 12 GB, a to přitom nesedí ani na jednu z těchto karet.
 
Stále tak není vůbec vyloučeno, že údajně vyfocená RTX 3090 (nejde snad nakonec o nový TITAN?) bude mít 24 GB paměti. Na fotografiích je navíc vidět jasné logo právě firmy Micron, čili i z tohoto pohledu to do sebe zapadá. 
 
Micron ještě v dokumentu uvedl, že na nových pamětech pracoval s NVIDIÍ a zatím nabízí 8Gb verze GDDR6X, čili pro 24 GB paměti by jich karta potřebovala právě 24. Roadmap firmy ale už zahrnuje i 16Gb verze, které se navíc dostanou na propustnost až 24 Gb/s. S takovými paměťmi by se tak karta s 384bitovým rozhraním dostala na 1152 GB/s. GDDR6X mimochodem využívají impulsovou amplitudovou modulaci PAM4, díky níž bude možné dosáhnout dalších pokroků ve výkonu a na PAM4 bude založeno také rozhraní PCI Express 6.0


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir
Sotva se objeví jedna generace procesorů, už se řeší ta následující a mnohdy i ta další. Nyní tu máme první zmínky o procesoru AMD Ryzen 7 5700U, který se objevil v uniklém benchmarku. Výsledky ale nejsou moc povzbudivé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux
Už v červnu minulého roku se hovořilo o tom, že by se mohla objevit verze prohlížeče Edge také pro operační systém Linux. Nemělo by to dlouho trvat a měla by být uvolněna první betaverze nového browseru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou? Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou?
Společnost NVIDIA by v dohledné době měla na trh vypustit také čistě pracovní grafické karty řady Quadro, které budou založeny na čipech rodiny Ampere. Zatím se objevila jedna, a to RTX A6000. Jaká je?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K? NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K?
NVIDIA ve své prezentaci nové generace herních karet ukázala také záběry z hraní v rozlišení 8K, na což se nyní zaměřili populární youtubeři Marques Brownlee a Linus z Linus Tech Tips. Jak se na dnešní možnost hrát v 8K dívají oni?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou
HP se přizpůsobuje době koronavirové, která nahrává práci z domova nebo v menších kancelářích. Výrobce proto představil malé desktopy vybavené převážně procesory AMD, ale také monitory či tiskárny.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik