NVIDIA v Izraeli posílí vývoj svých procesorů
20.1.2022, Jan Vítek, aktualita
Společnost NVIDIA se dle izraelského zpravodajského serveru Globes rozhodla výrazně posílit svůj tamní tým inženýrů vyvíjejících nové procesory, což nejspíše znamená, že o ně bude soupeřit i s Intelem.
NVIDIA má už v Izraeli velice důležité zastoupení, neboť v této zemi zaměstnává na 2800 lidí vyvíjejících procesory. Pochopitelně nejde o x86, ale o procesory založené na architektuře ARM a jejich autoři se mohou pochlubit především čipem Grace, který byl představen loni a velice zaujal. NVIDIA si tým vynutila i reakci Intelu, který se snažil veřejnost poté přesvědčit, že je stále v ofenzívě a ne defenzívě, nicméně o to tu nyní nejde.
NVIDIA se snaží na architektuře ARM vyvíjet procesory, které by v serverovém prostředí s využitím jejích dalších produktů mohly uspět proti konkurenci, a to především z řad produktů Intelu či AMD. Jde tu i o reakci na vývoj platforem těchto firem, které čím dál více propojují své procesory a GPU/akcelerátory pomocí vlastních technologií, k nimž nepustí nikoho dalšího. Reakce firmy NVIDIA je logická, a sice jde o to vytvořit si vlastní procesory, které budou co možná nejlépe spolupracovat s firemními akcelerátory a obecně platformami. A Grace už je produkt, který je třeba brát v tomto ohledu se vší vážností, a to zvláště v případě AI a HPC platforem.
NVIDIA navíc stále usiluje o akvizici firmy Arm, i když to s ní aktuálně vůbec nevypadá dobře a lze sázet spíše na to, že ta nakonec neproběhne. Nicméně NVIDIA má alespoň Mellanox, který znamená významný přínos do jejího serverového portfolia a je spojen i s dnešní zprávou.
Snahu rozšířit izraelský vývojový tým totiž komentoval Michael Kagan (CTO, NVIDIA), který dříve pracoval 16 let v Intelu, než v Izraeli založil právě společnost Mellanox. Tu NVIDIA koupila v roce 2020 za 6,9 miliardy dolarů.
Michael Kagan označil Izrael za bohatou zemi plnou talentovaných lidí, kteří hrají klíčovou roli v globálním technologickém ekosystému. Především ale uvedl, že NVIDIA v Izraeli vytvoří celý nový tým inženýrů pro vývoj procesorů. Zároveň se NVIDIA bude snažit i více podporovat místní startupy a vývojáře, což samozřejmě nebude činit z čistého altruismu, ale spíše ve snaze si vychovávat další talenty anebo podpořit růst firem, které by pro ni později mohly být užitečné.
V letošním roce bychom se tak snad měli více dozvědět o tom, kam tato snaha NVIDIE povede. Ta zatím ve svých systémech prostě využívá konkurenční procesory, což jsou například EPYC 7742 v DGX STATION A100. Ovšem už na jaře by měla být představena nová generace HPC akcelerátorů a s ní možná už přijdou na řadu i procesory, které si NVIDIA navrhla sama.