www.svethardware.cz
>
>
>
>

TSMC začíná bolet odchod firmy Huawei, ohroženy jsou tržby i strategie

TSMC začíná bolet odchod firmy Huawei, ohroženy jsou tržby i strategie
, , aktualita
Nedávné zprávy mluvící o postupném rozchodu společností TSMC a Huawei byly spíše pozitivní v tom smyslu, že TSMC dokáže bez větších problémů nahradit zakázky svého partnera z pevninské Číny. Ty nové už tak pozitivní nejsou.
K oblíbeným
reklama
Obecně jsme se tak dozvídali o tom, jak se na uvolněné výrobní kapacity společnosti TSMC, které vznikají po firmě Huawei, přímo slétají firmy jako AMD, Apple či NVIDIA. Zvláště pak v případě firmy AMD nebylo moc důvodů tomu nevěřit, ostatně ta aktuálně zažívá nebývalý rozkvět, má na trhu úspěšné architektury a letos se chystá uvést na trh mnohé novinky z řad procesorů a grafických čipů či akcelerátorů. Ostatně stejně tak i NVIDIA se chystá zaútočit pomocí architektury Ampere, ale to vše automaticky neznamená, že dané firmy mají skutečně zájem o ty linky, které Huawei právě uvolňuje. Zcela jistě pak bude třeba čas na to, aby byly upraveny pro nové účely. 
 
 
Bylo ale zřejmé, že pokud Huawei dosud platil za druhého největšího zákazníka firmy TSMC, pak jeho odchod přinese potíže a ty nejbližší, které lze očekávat, se budou týkat tržeb. V návaznosti na to se pak objevuje nejistota v případě plánovaných kapitálových výdajů firmy TSMC, které jsou už nyní značné a měly dále růst. 
 
Ještě v dubnu firma TSMC ohlašovala pro letošek rekordní kapitálové výdaje, které se měly pohybovat mezi 15 a 16 miliardami dolarů. Reagovala tak na vysoký zájem o svůj 7nm proces a dle očekávání také o 5nm proces, jenž měl v té době těsně před spuštěním masové výroby. To vše mělo platit navzdory dopadům pandemie Covid-19. 
 
V květnu ale Trumpova administrativa představila plánovaná opatření, v jejichž rámci budou muset i cizí výrobci, kteří využívají technologie Amerických firem, žádat o licenci nutnou pro obchodování s firmami Huawei a HiSilicon. Tím mohou Američané čínské firmy v podstatě odříznout nejen od výrobních kapacit firmy TSMC, ale také od pamětí různých typů, RF čipů, modemů, atd. Nařízení by mělo vstoupit v platnost až po cca čtvrt roce a splnění aktuálních objednávek. 
 
TSMC tak v reakci na opatření Američanů už nepřijímá žádné další objednávky firem Huawei/HiSilicon, což znamená, že může rovnou odepsat 14 procent svého celkového obratu, respektive hledat zákazníky, kteří by tento pokles mohli nahradit. A nejde jen o to. Firmy TSMC a Huawei spolupracovaly také na plánech pro výrobu 5nm i 3nm čipů, takže odchod čínské firmy může značně narušit celou výrobní strategii firmy TSMC a rozvoj jejích kapacit. 
 
Na to už reagují analytici, kteří předpokládají, že TSMC sníží letošní výdaje o 1,5 až 2 miliardy dolarů a ty v příštím roce budou činit cca 12,5 miliard. Reagují pak konkrétně na to, že TSMC už odložilo nákup části výrobních zařízení pro 7nm, 5nm a 3nm procesy.
 
Objevují se ale i hlasy, že TSMC si nedovolí výrazné snížení výdajů a zpomalení tempa, a to právě kvůli obavám o to, aby se mu to do budoucna nevymstilo. Zde pak můžeme zmínit především hrozbu ze strany firmy Samsung, která staví novou 5nm továrnu a stále rozvíjí svůj velký plán, který ji má dostat na první příčku mezi výrobci čipů, což zahrnuje i investice kolem 108 miliard dolarů rozprostřené do následujícího desetiletí. 
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek