www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Video: Starship od SpaceX zvládla první testovací let do 150 metrů

Video: Starship od SpaceX zvládla první testovací let do 150 metrů
, , aktualita
Společnosti SpaceX se povedlo úspěšně otestovat prototyp kosmické lodi Starship SN5 při krátkém zkušebním letu do výšky 150 metrů. Elon Musk je tak zase o krůček blíž svému snu vypravovat mise až k dalekému Marsu.
K oblíbeným
reklama
Prototyp kosmické lodi Starship SN5 společnosti SpaceX minulý týden úspěšně zvládl statický zážeh, což mu otevřelo cestu k prvnímu testovacímu letu. Skok lodi Starship do výšky 150 metrů byl podle sdělení Elona Muska plánován na některý z následujících dní po zážehu motoru Raptor. 
 
Testovací let na první pohled trochu těžkopádného prototypu SN5 se nakonec úspěšně povedl a Starship se 5. srpna ve velmi časných ranních hodinách SELČ odlepil od startovací rampy v texaském středisku SpaceX v Boca Chica, aby se po dosažení výšky 150 metrů opět snesl zpět a dosedl na rampu. Ve videu zveřejněném na oficiálním YouTube kanále společnosti SpaceX je možné vidět záběry na letící prototyp z vnější strany a poté i pohled zevnitř konstrukce přímo na pracující motor a blížící se zem. 
 
 
Testovací let prototypu Starship byl podobný skoku, který minulý rok v létě absolvoval zkušební Starhopper, jenž sloužil k otestování motorů Raptor. Kosmická loď Starship by jednou měla podle záměrů SpaceX sloužit jako transport k Měsíci, ale také k dalekému Marsu. Momentálně má Elon Musk v plánu s prototypy Starship provést více krátkých skoků, aby se doladil například startovací proces, teprve poté by se Starship mohla pustit do větší výšky. 
 
Vývoj prototypu, který byl schopný zvládnout krátký let, nebyl pro SpaceX rozhodně jednoduchou záležitostí, v souvislosti se Starship se potýkala i s nezdary. Prototyp SN4 například explodoval po testu motorů, dříve také došly při zkouškách svému konci i jiné modely Starship
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář