reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

7x základ s P965: Závěr srovnávacího testu

30.10.2006, Petr Mareš, článek
7x základ s P965: Závěr srovnávacího testu
Poslední základní deska byla otestována a zbývá vyhlásit výsledky a rozdat ocenění. Pojďme si tedy shrnout, jak si zástupci základních desek od výrobců Abit, Asus, Foxconn, Gigabyte a MSI v tomto testu vedly.
Kapitoly článku:
  1. 7x základ s P965: Závěr srovnávacího testu
  2. Žebříčky a tabulky
  3. Vyhodnocení a udělení ocenění
Srovnávacího testu se zúčastnilo sedm základních desek s chipsetem P965. O všech základních deskách mohu s klidným svědomím říci, že na výchozím nastavení fungují spolehlivě a bez problému. Pokud ale začnete přetaktovávat a jinak ladit celý počítač, brzy zjistíte, že jsou mezi nimi podstatné rozdíly.

Testované modely:
Než začneme porovnání základních desek mezi sebou, představme si úspěchy a neúspěchy jednotlivců v krátkých popisech. Základní desky jsou seřazeny (naposledy) podle abecedy.


Základní deska Abit AB9 patřila v testu k těm lepším. Layout základní desky není moc dobře vyřešen. Floppy konektor a konektory přídavného řadiče jsou na zcela nevhodných místech. Navíc jsme tak zbytečně přišli o jeden PCI slot. Ke kladům patří kvalitní chlazení včetně šesti konektorů pro ventilátory, které jdou navíc řídit. 4 SATA porty jižního můstku bohužel nepodporují RAID. Slušnou náplastí je přídavný řadič, který dokáže diskové pole vytvořit. Základní deska má navíc řadič FireWire. Za zmínku jistě stojí displej zobrazující stavy během POSTu. K základní desce dostanete hromadu příslušenství.

BIOS je slušný a v některých místech vynikající. Řízení ventilátorů je bezkonkurenční.


Přetaktování pamětí lze těžko porovnávat, protože deska nastavila napětí na pamětech 2.0 V a nenechala si je vymluvit. S čistým svědomím můžu podle výsledků říci, že Abit AB9 není paměťový analfabet. Přetaktování procesoru nedopadlo nejlépe. Výsledné frekvence ukazují někde do poloviny žebříčku v porovnání s ostatními. Bohužel maximální FSB byla pouhých 353 MHz.

Ve výkonnostních testech deska zářila. Z dvaceti testů se umístila šestkrát na prvním místě a s minimálním odstupem zůstala třetí. Nejvíce excelovala v herních testech.

Výkon
Layout
Účinné chlazení a řízení ventilátorů
Průměrné přetaktování
Čip uGuru a stavový displej
Ikona Odkaz na databázi
BIOS
Ikona Odkaz na databázi
FireWire
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 4 189 Kč s DPH (CzechComputer)Základní deska ASUS P5B si vedla velmi dobře. Layout je prostý překvapení a až na pár drobností mu nelze nic vytknout. Jižní můstek nabízí 4 porty bez podpory RAID. Přídavný řadič má jeden port vyveden ven (eSATA), takže diskové pole RAID je možné vytvořit pouze kombinací PATA a SATA disku. Konektory pro ventilátory jsou čtyři a tři z nich jsou řízené.

Nastavení BIOSu jsou velmi podrobná a celkově je BIOS kvalitní, jako jediný nabízí profily. Příslušenství je nápadité a je ho dost.
V přetaktování pamětí se desce nedařilo a držela se na posledních příčkách. Při ostrém časování byl výsledek nejslabší, ale ve zbývajících testech byly dosažené frekvence srovnatelné s ostatními. Bohužel deska neměřila napětí, takže nemohu říci, jestli slabší výsledek neovlivnilo právě nižší napětí. Přetaktování procesoru dopadlo výborně, základní deska sice nedosáhla úplně nejvyšších frekvencí, ale zvládla to za výrazně nižšího napětí. Zároveň deska Asus P5B dosáhla nejvyšší frekvence - FSB 480 MHz, kde už přestaly stačit námi používané paměťové moduly.

Výkonnostní testy dopadly dobře. Výsledné 5. místo nevypadá moc přesvědčivě, ale vězte, že rozdíl mezi 2. až 5. místem je v tomto směru minimální.

Maximální frekvence FSB
Přetaktování pamětí
Přetaktování procesoru
RAID
BIOS
Ikona Odkaz na databázi
Výkon
Ikona Odkaz na databázi
eSATA
Ikona Odkaz na databázi
Příslušenství
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 4 051 Kč s DPH (CzechComputer)Základní deska Foxconn P9657AA-8EKRS2H používá obvyklý layout, který ničím nepřekvapí ani nezarmoutí. Určitě potěší lepší jižní můstek ICH8R, který nabízí 6 SATA portů včetně podpory RAID. Deska má navíc port eSATA, která zprostředkovává přídavný řadič. Posledním rozšířením základní výbavy je řadič FireWire. Záporné body sbírá Foxconn za pouhé tři konektory pro ventilátory, z toho pouze jeden je řízený.

Nastavení BIOSu jsou průměrná, slabší je nastavení frekvencí a časování pamětí, podrobnější je zase nastavování napětí. Příslušenství je velmi skromné.
Přetaktování pamětí se moc nepovedlo, u základní desky nešlo řádně nastavovat časování, a proto nejsou výsledky porovnatelné. Přetaktování procesoru a testování maximální FSB zabrzdil problém s detekcí disků na pouhých 320 MHz. Je to škoda, zdá se, že oba dva problémy způsobilo pouze nedoladění desky a nový BIOS by mohl výsledky zcela změnit.

Výkonnostní testy skončily neslavně. Foxconn skončil předposlední před ním skončila referenční deska od Intelu. Nejlepší umístění bylo třetí místo v testu Quake 3 Arena. V ostatních testech se tato základní deska držela kolem předposledního místa.

ICH8R - 6x SATA s RAID
Přetaktování pamětí a procesoru
eSATA
Výkon
FireWire
Příslušenství
Orientační cena: 3 973 Kč s DPH (BGS Levi)Další kvalitní layout přináší základní deska Gigabyte GA-965P-DS3. Oproti Foxconnu je výbava desky slabší. V roli SouthBridge je použita verze ICH8 (4 SATA porty bez podpory RAID). Diskové pole RAID můžete vytvořit alespoň na přídavném řadiči. Konektory FireWire a eSATA byste hledali marně. K desce můžete připojit pouhé dva ventilátory, alespoň jsou oba řízené.

Možnosti BIOSu jsou skvělé. Nastavení frekvencí a napětí je velmi podrobné. K dispozici je šest násobičů pro operační paměti. Příslušenství je slušné, ale chybí brackety s dalšími porty.


Přetaktování pamětí je při ostřejším časování slabé. S volnějším časováním se základní deska umísťuje někde uprostřed peletonu. V přetaktování procesoru základní deska excelovala. Dosahovala nejvyšších frekvencí procesoru, ale zároveň napájela procesor vyšším napětím než ostatní. Hledání frekvence FSB ze zastavilo až na 456 MHz.

Po výkonnostní stránce můžu tuto desku zařadit na druhou příčku. V testech třikrát zvítězila a šestkrát se umístila na druhé pozici.

Maximální FSB
Přetaktování pamětí
Přetaktování procesoru
Dva konektory pro ventilátory
Výkon
Ikona Odkaz na databázi
Výborný BIOS
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 4 209 Kč s DPH (CzechComputer)Základní deska Gigabyte GA-965P-DS4 vylepšuje model GA-965P-DS3. Layout se zásadně změnil a je zde opravdu masivní a velmi účinné chlazení. Přibyvší slot PCIe x16 má sice pouhé čtyři linky, ale to nebrání provozovat na této desce 2 grafické karty v režimu CrossFire. Jižní můstek nabízí šest SATA portů a podporuje tvorbu RAID pole. Na desce taky přibyl řadič FireWire s třemi porty.

Možnosti BIOSu jsou opět skvělé jako u předchozí desky Gigabyte. Navíc se zvýšily rozsahy a zjemnilo členění u hodnot napětí. Příslušenství je také shodné. Ani zde nenajdeme brackety a přitom je tato základní deska výrazně dražší.
Přetaktování pamětí dopadlo výborně. Základní deska dosahovala nejlepších hodnot a naprosto bez problémů s nastavováním napětí či časování. Přetaktování procesoru dopadlo už jen slušně a Gigabyte GA-965P-DS4 se umístila v první polovině. Maximální FSB dosáhla až na 450 MHz. Tato základní deska měla nejstabilnější napětí procesoru ze všech v rámci tohoto srovnávacího testu.

Výkonnostní testy přisoudily této základní desce čtvrté místo. Nejčastější umístění byla třetí příčka, avšak ve dvou testech se podařilo i místo první.

CrossFire
Cena
Maximální FSB
Chybějící brackety
Kvalitní chlazení
Ikona Odkaz na databázi
Přetaktování pamětí
Ikona Odkaz na databázi
Výkon
Ikona Odkaz na databázi
Výborný BIOS
Ikona Odkaz na databázi
Kvalitní napájení procesoru
Ikona Odkaz na databázi
ICH8R - 6x SATA s RAID
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 4 734 Kč s DPH (CzechComputer)Základní deska MSI P965 Neo-F je v testu výrazně nejlevnější. Tomu odpovídá její vybavení i výkon. Ale začněme od začátku. Layout základní desky je slušný, připomínky mám k umístění napájecích konektorů a konektoru disketové mechaniky. Jižní můstek nabízí 4 SATA porty bez podpory RAID a přídavný řadič dokáže vytvořit diskové pole RAID pouze z kombinace SATA a PATA disku, má totiž pouze jediný SATA port. O FireWire nebo eSATA si můžeme nechat zdát.

Možnosti BIOSu jsou velmi omezené. Nelze měnit napájecí napětí procesoru a maximální frekvence FSB je uměle omezena na 333 MHz. V příslušenství najdeme opravdu jen to nejnutnější.
Přetaktování pamětí přineslo velké překvapení. Při pomalejším časování dokázala tato základní deska dosáhnout nejlepšího umístění společně s Gigabyte GA-965P-DS4. Při napětí 1.9V zvítězila a při 2.1V byla druhá. Přetaktování procesoru se neslo v mnohem skromnějším duchu. Omezení FSB se projevilo naplno, a tak přetaktování skončilo na 333 MHz FSB. Z naměřených hodnot napětí si můžete všimnout, že tato deska má zdaleka nejhorší napájení procesoru. Napětí nestačil ani interval 0.1V.

Pokud jde o výkon, tak MSI P965 skončila poslední.


Cena
Přetaktování procesoru
Přetaktování pamětí
Slabý BIOS
Ikona Odkaz na databázi
Výkon
Ikona Odkaz na databázi
Špatné napájení procesoru
Orientační cena: 3 070 Kč s DPH (CzechComputer)Základní deska MSI P965 Platinum jako druhá v testu nabízí podporu režimu CrossFire. Druhý slot PCIe x16 má jako u předcházející desky Gigabyte pouhé čtyři linky. Layout základní desky je slušný, komponenty jsou ideálně rozmístěny. Jižní můstek nabízí 6 SATA portů s podporou RAID. Na desce nalezneme také řadič rozhraní FireWire.

Možnosti BIOSu jsou slušné, ale žádné velké ladění nečekejte. Jinými slovy, co je třeba pro rozumné taktování, to BIOS má, ale nic víc. Příslušenství, které dostanete s deskou, je obsáhlé a kvalitní.


Přetaktování pamětí se moc nevydařilo. Při ostrém časování patří deska k posledním, ale při volnějším časování se dostává do první poloviny peletonu. Přetaktování procesoru se MSI P965 Platinum opravdu vydařilo a jen těsně skončila druhá. Maximální frekvence FSB už není tak veselé, protože se jedná o hodnotu 372 MHz.

Z vítězství ve výkonnostních testech se může radovat právě tato deska, která těsně porazila konkurenci. Přitom vyhrála pouze dva testy, ale byla 9x druhá a to jí zajistilo nejlepší umístění.

CrossFire
Přetaktování pamětí
Přetaktování procesoru
Ikona Odkaz na databázi
Výkon
Ikona Odkaz na databázi
ICH8R - 6x SATA s RAID
Ikona Odkaz na databázi
FireWire
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 4 154 Kč s DPH (CzechComputer)
reklama