reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI P35 Platinum Combo - je libo DDR2 nebo DDR3?

21.11.2007, Petr Popelka, recenze
MSI P35 Platinum Combo - je libo DDR2 nebo DDR3?
Dnes se podíváme na základní desku disponující čipovou sadou Intel P35 s podporou 1333MHz FSB a 45nm procesorů a sloty jak pro DDR2 tak pro DDR3 paměti. Ani samotná výbava desky rozhodně není špatná, kromě podpory CrossFire tato deska disponuje i dvěma eSATA porty, FireWire řadičem a bezhlučným chlazením Circu-Pipe. To vše za cenu pohybující se okolo 3 800,- CZK včetně DPH.
V předchozích recenzích jsme si mimo jiné představili základní desky MSI P35 Neo2-FR a MSI P35 diamond, které vycházely z totožného PCB, ale značně se lišily svou výbavou i cenou. I dnes recenzovaná deska používá stejný návrh PCB jako přechozí dvě a s cenou, která se v našich e-shopech nejčastěji pohybuje mezi 3 700,- a 3 900,- CZK, nabízí jakýsi kompromis mezi levnou MSI P35 Neo2-FR a drahou MSI P35 Diamond. Díky kombinaci DDR2 a DDR3 paměťových slotů se tato deska může stát ideální volbou pro někoho, kdo v současnosti nehodlá kupovat drahé DDR3 paměti, ale rád by je použil v budoucnu, až jejich cena poklesne.



Dnes recenzovaná deska podporuje většinu procesorů pro LGA775, včetně budoucích 45nm procesorů Wolfdale a Yorkfield. Maximální podporovaná rychlost FSB činí 1333MHz, použít je možné celkem až 4 DDR2 paměťové moduly s frekvencí 667 nebo 800 MHz, anebo dva DDR3 paměťové moduly s frekvencí až 1066 MHz. Díky přítomnosti dvou slotů PCI Express x16 (16 a 4 linky) je možné využít režim CrossFire pro dvě grafické karty a dále deska nabízí 12 USB portů, 2 FireWire porty a možnost připojit celkem až 7 SATA zařízení (5 SATA + 2 eSATA). Přehlédnout se pak jistě nedá chlazení Circu-Pipe, o jehož účinnosti jste se mohli přesvědčit již v našich předchozích recenzích.


Krabice a příslušenství



Krabice je standardních rozměrů a v typickém designu pro tuto sérii základních desek

Příslušenství desky zahrnuje vcelku podrobný manuál v anglickém jazyce, vícejazyčný Quick Guide manuál ke správné instalaci desky do case, 2 instalační CD, která obsahují ovladače desky pro Windows 2000/XP a Windows Vista a nezbytnou krytku zadních I/O portů. Nesmí samozřejmě chybět ani kabeláž, kterou v případě této drsky tvoří FDD a IDE kabel, 4 SATA kabely a 2 redukce napájení pro SATA zařízení. U této desky nechybí ani bracket s jedním FireWire portem a pomocníci pro připojení kabeláže k desce s názvem M-Connectors.


V krabici najdete také dva malé moduly, které by někdo mohl chybně identifikovat jako paměťi. O nic takového se samozřejmě nejedná. Sama MSI tyto dva moduly nazývá jako DDR2/DDR3 Turbo Card, což by zcela logicky mělo v člověku evokovat, že tyto dvě kartičky zvýší výkon pamětí, bohužel to však není pravda. Nejedná se o nic jiného, než o dva přepínače, které desce dodají informaci, zda uživatel používá DDR2 nebo DDR3 paměti, což dokazuje i nápis přímo na PCB - DDR2/DDR3 Switch Card. Moduly jsou z obou stran vybaveny velkým množstvím barevných LED diod, které tvoří nápisy MSI DDR2 II nebo MSI DDR III. takže kromě přepínače se jedná i o takový lehký "tuning", který mohou uvítat například majitelé počítačových skříní s průhlednou bočnicí.



Neodpustím si však malé rýpnutí na adresu těchto modulů - při použití DDR2 pamětí, kdy správně svítí nápis MSI DDR II nemám nic, co bych vytnul (samozřejmě, tento barevný efekt je věcí i vkusu, určitě se nebude líbit každému), ale při použití DDR3 pamětí, kdy je nutné moduly otočit a usadit do DDR2 slotů se efekt vytrácí, protože moduly jsou otočeny tak, že svítí na chladič procesoru a uživatel nápis nemá šanci vidět:


Efekt při použití DDR2 pamětí


Efekt při použití DDR3 pamětí


Detailní pohled na desku


Takto vypadá dnes recenzovaná základní deska společnosti MSI. PCB, samozřejmě vyjma změn týkající se paměťových slotů vychází ze stejného návrhu jako v případě základní desky MSI P35 Neo2-FR. Oproti ní zde najdeme navíc čip a headery pro FireWire, dalších změn je již jen poskrovnu (jedna z nich se týká například přesunu dvou konektorů pro ventilátory).



Budu se tedy z větší části opakovat, když řeknu, že rozmístění jednotlivých prvků na desce není špatné, ale mohlo by být lepší. Zejména poloha +12 V 8pinového konektoru pro napájení procesoru určitě není nejvýhodnější (použita je naštěstí alespoň přechodka, která k tomuto konektrou zlepšuje přístup), stejně tak nutnost vést kabeláž přes půlku desky ke konektoru Peripheral Power pro pomocné napájení slotů PCI-Express mi nepřijde jako nejlepší možnost. Floppy konektor umístěný na levé straně desky také není nic, za co bych desku mohl pochválit, daleko lépe by se vyjímal na spodním okraji. 4pinový konektor pro ventilátor chladiče CPU byl přesunut k již zmíněnému konektroru Peripheral Power, což vzhledem k nutnosti protahovat kabel pod třemi heatpipe trubicemi také není řešení zrovna nejlepší.

Patice procesoru je obehnána systémem chlazení a prvky, které zajíšťují filtraci napájení pro procesor. Nalézt na desce můžeme celkem 4 zapouzdřené cívky v kombinaci s 12 MOSFETy. Deska používá výhradně kvalitní kondenzátory s pevným dielektrikem, které samozřejmě najdeme i u filtrace napájení CPU, za což si jistě zalouží pochvalu. Je tu však věc, kterou jsem vytýkal i v případě základních desek P35 Diamond a P35 Neo2-FR a ta se týká filtrace napájení. Pouze 4fázová stabilizace napětí procesoru je to naprosté minimum, které bychom od nové desky očekávali (nejlevnější základní desky mívají 3fázový stabilizátor). Vzhledem k ceně tuto skutečnost opět hodnotím negativně.


Patice procesoru a její okolí


Pohled na sloty pro DDR2 a DDR3 paměti

Osadit desku našimi referenčními komponenty možné bylo, ale tak trochu s odřenýma ušima. Usazení chladiče CPU vyšlo opravdu na milimetr přesně. Detaily se můžete prohlédnout na fotografiích níže.




Ventilátor chladiče CPU se dotýkal systému chlazení desky


Vše vyšlo opravdu na milimetr přesně, kdyby byl náš chladič CPU jen nepatrně větší, nebylo by možné jej bez úprav na této desce použít

Levý dolní roh nabízí celkem 5 SATA portů, z nichž čtyři fialové ovládá SouthBridge ICHR9 a zbylý jeden modrý přídavný řadič Marvell, který se stará i o chod PATA řadiče. Reset paměti CMOS je realizován za pomoci tlačítka, které se nachází poblíž baterie. Celkem tři headery patří USB portům a nechybí ani povinný header pro připojení tlačítek Power/Reset a signalizačních LED diod. Tato část desky se v drobných detailech liší od PCB v případě MSI P35 Diamond, vlastnosti a vybavení je však zcela shodné.



Další fotografie nabízí pohled na rozšiřující sloty. Deska nabízí po dvou slotech PCI, PCI-E x1 a také dva sloty PCI-E x16 pro grafickou kartu. Oba tyto sloty mají všechny piny, žlutý slot i přesto nabízí pouze 4 linky, přičemž sám o sobě disponuje pouze dvěma a zbytek si propůjčuje ze slotů PCI-E x1. Jinými slovy, v případě, že se rozhodnete použít tento slot, PCI-E 1x sloty budou nefunkční. Je to tedy typická vlastnost, na kterou jsme mohli narazit již u čipsetu Intel P965. Rychlost tohoto druhého slotu se dá nastavovat přímo v BIOSu. Rozdíly ve výkonu grafické karty ve slotu PCI-E x16 a PCI-E x4 jsme testovali u desky MSI P35 Neo2 a výsledky těchto testů najdete samozřejmě i v dnešních grafech.

Na obrázku níže, pod prvním slotem PCI-E x1 si můžete povšimnout také dvou jumperů, kterými je možnost manuálně měnit frekvenci FSB a to mezi hodnotami 200, 266 a 333 MHz FSB. Dnes recenzovaná deska nedisponuje VoIP kartou, proto je narozdíl od desky P35 Diamond použit i standardní zvukový čip a chybí header pro připojení VoIP karty. Jinak je vše opět stejné.




Následující fotografie popisují situaci po osazení desky naši referenční grafickou kartou. V případě prvního slotu je vše v pořádku až na přístup k jumperům pro změnu frekvence FSB, obsazení druhého slotu ale znemožňuje použít modrý SATA port. Přístup k tlačítku pro reset paměti CMOS je ztížen, ale nikoli nemožný.


Osazení prvního slotu PCI-E x16 grafickou kartou


Osazení druhého slotu PCI-E x4 rozměrnou gr. kartou znemožňuje použít modrý SATA port

Máme za sebou první kapitolu, kde jsem si představili základní vlastnosti dnes recenzované desky. Jedná se již o třetí (a mohu slíbit že i poslední:) základní desku společnosti MSI s čipsetem P35, kterou si představujeme a která vychází z jednotného návrhu PCB. Hlavní výhoda dnešního modelu tkví v přítomnosti duálních paměťových slotů jak pro současné levné DDR2 paměti, tak pro v současnosti drahé paměti DDR3. Nevýhody nejsou nikterak zásadní, ale je jich několik. Za první bych považoval filtraci napájení CPU a za druhou umístění některých prvků na desce jako +12 V 8pinový konektor pro napájení CPU, umístění konektoru Peripheral Power a také pozici modrého SATA portu, který je nepřístupný po osazení druhého slotu rozměrnou grafickou kartou. Chlazení desky považuji spíše za výhodu, ale je třeba vybírat takový chladič CPU, který se systémem chlazení této desky nebude mít problém.
reklama