reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Abit RX800 Pro: grafika pro náročné

29.9.2004, Martin Štěpánek, recenze
Abit RX800 Pro: grafika pro náročné
Dnes se podíváme na další grafickou kartu s jádrem ATi R420, čili Radeonem X800Pro. Tentokrát v podání firmy Abit, která je známa jako jeden z nejlepších OC. boardů.
Kapitoly článku:
  1. Abit RX800 Pro: grafika pro náročné
  2. Testy první část
  3. Testy druhá část
  4. Závěr
Starý známý

Přiznám se, byl jsem překvapen, když jsem otevřel balení firmy Abit. Opět na mě vykoukla ta stejná karta jako ve čtyřech předchozích případech, jen tentokrát, světe div se, s nálepkou Abit. Abit je po značkách HIS, PowerColor a Sapphire čtvrtým výrobcem, ale od firmy Sapphire jsme měli dvě karty. Když se podívám na trh s grafickými kartami nVidia, nemohu si pomoct, ale celá situace mi přijde mnohem zajímavější a pro případného kupce se nabízí jistě atraktivní nabídky, Jen zvažte počiny firem jako Gainward, MSI nebo Asus. Každá tato firma přichází se zajímavým technickým řešením nebo zajímavým chladičem. Když se podíváme na stejnou věc u grafických karet ATi, situace již tak veselá není. Ano, všechny karty jsou velmi kvalitní a dobře zpracované, ale chybí mi zde ona pověstná třešnička na dortu. Něco, co by mě přesvědčilo o unikátnosti toho či jiného řešení. Ale zpět zase do reality a pojďme se podívat, co si pro nás připravila firma Abit.

Abit RX800 Pro



Obr. 01 - Balení grafické karty Abit RX800 Pro
Klikněte pro zvětšení

Trochu tajemné balení od firmy Abit je běžných rozměrů. Na rozdíl třeba od MSI, jehož karty jsou již tradiční pro obrovské balení. V tomto případě ale velké balení ani nebylo potřeba, jelikož karta obsahuje jen to nejnutnější. Mezi to samozřejmě patří všechny potřebné kabely, manuál a instalační CD.



Obr. 02 - Přední strana karty Abit
Klikněte pro zvětšení



Obr. 03 - Přední strana HIS a PowerColoru



Obr. 04 - Přední strana Sapphire X800Pro Toxic

Jak jsem již psal, po otevření krabice na mě koukala již tolik známá karta, jen tentokrát s mírně pozměněným barevným provedení chladiče a samozřejmě logem Abit. Především, srovnáme-li jej s HIS a PowerColorem. Vyjímkou je pak Sapphire Toxic, který se nejen liší chlazením, ale také design karty vychází z rychlejší verze X800XT. Tomu odpovídají i použité paměti.



Obr. 05 - Detail chladiče
Klikněte pro zvětšení

Nechci být příliš velký rejpal, ale při pohledu na chladič jsem se poměrně zasmál. Pokud si otevřete velký obrázek, můžete si dobře všimnout, že pod nálepkou Abit se nachází ještě jedna, původní nálepka. Trochu jsem se podíval nálepce pod kůži a objevil původní nálepku ATi.

Možná je originální konstrukce natolik dokonalá, že ani výrobce jako Abit, jehož desky řadím mezi elitu, se nechtěl pouštět do změn.



Obr. 06 - Grafická karta Abit RX800 Pro
Klikněte pro zvětšení

Pro ty, jenž by se zajímaly o odemýkání pipelines je jistě dobrá informace, že kontakty jsou přerušeny laserem a mělo by tudíž jednoduše jít po opětovném spojení podle mého nebo jiného návodu, spustit všech 16 pipelines.



Obr. 07 - Zadní strana Grafické karty



Obr. 08 - Paměť

Velké očekávání jsem vkládal v software, rozumněj uGuru, jehož logo jsem na CD zahlédl. Ovšem po vložení CD s instalací do mechaniky jsem hledal marně. Na CD se nachází pouze ovladače s několika utilitami jako na příklad DirectX 9.0 a pak plná verze přehravače DVD.



Obr. 09 - Manuál s instalačním CD
Klikněte pro zvětšení
reklama