reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Karel Polívka (4)
Nene :­-­), ale ten komentář prosím vytvořte coby počátek nového vlákna, ať pak tohle mohu smazat :­-)
Odpovědět0  0
pidalin ­- Váš dlouhý komentář se zde objevil dvakrát, tak jsem jeden smazal, ale smazaly se tím oba. Tak zde prosím vytvořte nějaký nový komentář třeba jen s jedním slovem a vložím do něj původní znění toho smazaného, které mám k dispozici. Nemohu totiž vytvořit nový komentář a přiřadit jej někomu jinému.
Odpovědět0  0
Rozhodnutí odstranit NW mě taky naštvalo. Gunplay mají mnohé jiné BR hry sice výrazně lepší, ale NW byl hodně specifický, a to tak, že mi sednul. Jinak Fallout Worlds jsem ani jednou nevyzkoušel, vůbec mě to neláká. Pokud jde o Pitt a Expedice, ty mě moc nebaví. Ale s rozšířeními Wastelanders, Steel Dawn a Steel Reign jsem byl hodně spokojený. Škoda, že nějakých nových dějových rozšíření tohoto typu, kde by byly série na sebe navazujících questů, se už nejspíše asi nedočkáme. Ale pokud by se chtěl někdo do Falloutu 76 ponořit poprvé až teď a chtěl by si projet všechny dosavadní questy, bude mít celkem dost co dělat. Jinak samozřejmě Radiation Rumble a Eviction Notice rulez :­-)
Odpovědět0  0
Potvrzuji přijetí memu do soutěže :­-)
Odpovědět0  0
Názory na Fallout 76 jsou různé. Ale ono dost záleží, k jakému stádiu hry z hlediska jejího života se ten názor vztahuje. Po vydání mi ta hra přišla taky nudná a prázdná a nezvykle brzy mě omrzela ­(na to, že jde o Fallout­). Ale jakmile vyšel o rok a půl později velký obsahový update s názvem ­"Wastelanders­", tu hru to celkově výrazně vylepšilo ­- ten update mi už dal to, co od her ze světa Falloutu očekávám. O mnoha následných menších updatech ani nemluvě. Takže to bylo ze začátku hodně slabé a velké zklamání, ale časem se to u mě změnilo na spokojenost ­(přestože samozřejmě plno věcí by šlo udělat ještě lépe, abych byl jako fanoušek série ještě více spokojený, ale chci zde zdůraznit ten hodně velký rozdíl stavu­/obsahové náplně hry po jejím vydání a dnes­): https:­/­/gamerant.com­/fallout­-76­-wastelanders­-dlc­-best­-additions/
Odpovědět0  0
Přidal jsem tyto odkazy přímo do článku.
Odpovědět0  0
https:­/­/www.reddit.com­/r­/memes­/

Nebo se podívejte rovnou na ten mem generátor, na který je v článku odkaz: https:­/­/imgflip.com­/memegenerator

Případně Google najde po zadání ­"meme­" nebo ­"mem­" nespočetně příkladů, pokud si v něm překliknete na zobrazení obrázků.

Pár námi vytvořených obrázkových memů máme i na naší stránce na FB: https:­/­/www.facebook.com­/Svethardware.cz­/photos
Odpovědět0  0
Ten zdroj od Corsairu je novinka na trhu, takže ve specifikacích skříní tohle ­(zatím­) nefiguruje a je tak potřeba odhadnout z fotek a videí, kolik je v každé skříni v oblasti ze strany zdroje ­(resp. mezi zdrojem a bočnicí­) volného místa. A když se podívám třeba na tuto video recenzi, vypadá to, že je tam dost volného prostoru, takže by s těmi konektory takto ze strany neměl být problém:
https:­/­/youtu.be­/­-aa_KWoLIhI?t=1045
https:­/­/youtu.be­/­-aa_KWoLIhI?t=1380

Sice díky té spodní horizontální výztuži skříně nebude úplně pohodlný přístup k níže umístěným konektorům zdroje, ale nějak problematické mi to nepřijde vzhledem k tomu, kolik je tam místa, když ty konektory na zdroji umístěném ve skříni jsou v pozici u jeho horního okraje a ne u spodního. Viz foto konektorů tohoto zdroje z webu Corsairu ­(na této fotce je zdroj v nějaké jiné skříni, ale tady teď jde o ilustraci pozice konektorů a potřebného místa­):
https:­/­/www.corsair.com­/us­/en­/medias­/sys_master­/images­/images­/hc0­/he3­/10355209207838­/base­-rmx­-shift­-series­-psu­-config­/Gallery­/RM1000x_SHIFT_03­/­-base­-rmx­-shift­-series­-psu­-config­-Gallery­-RM1000x­-SHIFT­-03.png_1200Wx1200H

Nicméně u sestavy GAME už problém byl, takže tam jsem dal namísto toho nového Corsairu SHIFT s konektory ze strany jiný zdroj be Quiet! Pure Power 12 M 750W s konektory klasicky zepředu a který už má coby další novinka na trhu také samostatný kabel s 16pinovým konektorem 12VHPWR. Zároveň se tím snížila celková cena sestavy o 1.000 Kč. Děkuji za upozornění.
Odpovědět0  0
"Když foťák na displeji ukáže kde vidí obličej a je to fakt jen speciální schopnost, tak je to podle mě skutečná umělá inteligence i když nic nechápe.­"
Pokud si myslíte něco takového, tak se nemáme šanci na tomto shodnout. Sebevíce sofistikovaný algoritmus analyzující podle nějakých předem jasných parametrů­/postupů obrazová data, aby je nějak vyhodnotil, je prostě stále jen sofistikovaný algoritmus, který dovede zadaný úkol provést nesrovnatelně rychleji než člověk.

"Tohle klasický počítačový program nedokáže.­"
Takže se ptám ­- co je podle Vás definice ­"běžného programu­"? Odkdy nějaký algoritmus ­(program­) považujete za umělou inteligenci, když za něco takového považujete i funkci ve foťáku s účelem rozpoznávání obrazových dat, aby došlo k vyhodnocení, že jde nejspíše o obličej?

– Je vyhledávač Google umělá inteligence?
– Je operační systém Windows umělá inteligence?
– Je nějaký systém provádějících pravidelné rozdílové zálohování dat umělá inteligence?
– Pokud si v Outlooku vytvořím desítky všemožných pravidel pro nakládání s příchozí poštou na základě mnoha různých parametrů, půjde o umělou inteligenci?
– Mám žárovky, které se dokáží automaticky rozsvítit­/zhasnout podle denní doby a to samé se týká detekce toho, zda jsem v bytě, nebo jsem někde pryč, aby nesvítily zbytečně ­- je to umělá inteligence?
– Photoshop nabízí plno všemožných funkcí pro analýzu a zpracování obrazových dat. Každý v něm obsažený algoritmus, který mohu kdykoli spustit na vyžádání, je umělou inteligencí, když udělá třeba velké množství enormně složitých výpočetních operací na základě analýzy obrazových dat ve velmi krátké době? Nebo je snad Photoshop jako celek umělou inteligencí? Je Photoshop obří umělá inteligence, která obsahuje několik dílčích menších umělých inteligencí?
– Už v roce 2004 jsem recenzoval základní desky od Asusu, které měly na krabici obří logo AI právě ve smyslu umělé inteligence, čímž marketingově označovali monitoring teplot a správu ventilátorů. Podle té uvedené logiky to tedy byla skutečná umělá inteligence, ano?

A pokud byste na něco z výše uvedeného chtěl odpovědět ­"Ne­", tak prosím o vysvětlení, proč v takovém případě podle Vás o umělou inteligenci nejde, protože by mě to vážně zajímalo.

"Myslím že ta významná věc co se vědcům nedaří vyrobit se jmenuje ­­"univerzální umělá inteligence­­".­"
Ano, jenže tím pádem se tu dostáváme k tomu, že pod termín AI lze tím pádem schovat kde co, protože neexistuje nějaká obecně uznávaná­/chápaná definice toho, co musí nějaký algoritmus splňovat coby minimální úroveň sofistikovanosti, aby bylo možné jej označit za umělou inteligenci, což tím pádem znamená, že tím lze označovat v podstatě cokoli, co dělá něco automaticky ­(jakoby samo od sebe­) na základě nějakých předem člověkem deklarovaných pravidel, viz výše.

Chci jen poukázat na to, jak prázdný ten termín ­"umělá inteligence­" v dnešní době je vzhledem k tomu, jak se používá.
Odpovědět0  0
Souhlas, jen bych upřesnil, že to není jen o tom konkrétním řešení jménem ChatGPT. Bude existovat více řešení fungujících na podobném principu jazykových modelů ­(a třeba i lepších­). Microsoft vsází na řešení od OpenAI jménem ChatGPT, Google zase pracuje na svém řešení s názvem ­"Bard­". A Mark Zuckerberg ­(Meta­/Facebook­) dnes oznámil, že taky pracují na jiném vlastním řešení jazykového modelu, které bude fungovat na tomto principu: https:­/­/www.reuters.com­/technology­/meta­-launch­-ai­-language­-model­-llama­-2023­-02­-24­/

A časem se nejspíše objeví ještě další řešení od dalších subjektů.

Jinými slovy je klidně možné, že časem konkrétně ChatGPT zmizí. Co ale nezmizí a bude se dále rozvíjet, je princip fungování jazykového modelu, na kterém je aktuální ChatGPT postavené.
Odpovědět1  0
Je to rozhodně velký pokrok v tom ohledu, jak už dokáží algoritmy pracovat s textem ­(včetně češtiny­), ale jinak je to aktuálně neuvěřitelná bouře ve sklenici vody ­(především v médiích­). Prostě nový buzzword, z kterého se může kdekdo zbláznit v tom kontextu, že se tím změní úplně všechno. Ne, je to jen další krok na velmi dlouhé cestě s ­"marketingovým označením AI­". Pokud jde o skutečnou AI, nevím o ničem, co by se tomu už reálně nějak blížilo. ChatGPT to rozhodně není.
Odpovědět1  1
Než dělat a průběžně udržovat další samostatnou sestavu, přidal jsem do sestavy HOME pár dalších variant komponent s komentáři, které jsou pak i v závěru kapitoly v souhrnné tabulce. V základu jsem jen vyměnil 6TB HDD za 4TB model, jelikož cenový rozdíl je v těchto dvou případech úměrný rozdílu v kapacitě, takže je to jedno ­(6TB model zůstal coby další varianta­). A pokud někdo HDD nechce­/nepotřebuje, do sestavy jej přece zahrnovat nemusí. Vzhledem k určení sestavy zde ale jeho přítomnost celkem dává smysl pro účely ukládání většího množství rozměrných multimediálních souborů.

Pokud jde o RX 6700, vzhledem k tomu, že právě teď je možné obě verze od Sapphire koupit v Alze jen za 8.890 Kč, dal jsem je obě jako levnější alternativu namísto té 12GB 3060 a zmínil konkrétně tuto aktuální nabídku Alzy, dokud ještě platí, protože je vážně zajímavá. Jinak se cena 6700 pohybuje v českých eshopech na úrovni kolem 9500 Kč.

Kromě toho jsem v souhrnných tabulkách samostatně specifikoval výsledné ceny sestav bez OS a s OS, jelikož uvažovaná cena 3.500 Kč za Windows 11 výslednou částku dost navyšuje. Takže pokud si třeba někdo chce koupit výrazně levněji nějakou druhotnou licenci ­(nebo nechce OS kupovat vůbec­), je to samozřejmě jeho volba, tak ať to v takovém případě tolik nezvyšuje uvedenou orientační cenu sestavy. Přece jen, v tomto článku není naším cílem řešit otázku licencování produktů Microsoftu.

Obecně – ušetřit se dá vždy na čemkoli. Tyto sestavy jsou ale námi doporučené konfigurace, kterými se lze inspirovat. Jde o komponenty, které bychom i my případně sami koupili.
Odpovědět0  0
Děkujeme za zpětnou vazbu!
Odpovědět0  0
Za sebe musím konstatovat, že je mnohem větší problém to ustupování než samotný fakt, že někdo někde řeší nesmysly. Ale je jasné, že vývojáři nemají situaci zrovna jednoduchou, když se musí tím mediálním bordelem neustále prohrabovat a zvažovat, co má jakou relevanci a jakému feedbacku by měli skutečně věnovat svou pozornost a dělat případně nějaké změny. Přece jen, konstruktivnímu feedbacku je potřeba naslouchat.
Odpovědět2  0
To, co se děje už nějakou dobu kolem snahy o bojkot Hogwarts Legacy, to je vyloženě nový level absurdnosti. U toho už člověk vážně nechápe, o co komu vlastě jde a zda to myslí vážně.

Pokud jde o Kotaku a podobné velké herní weby, v posledních letech mám taky pocit, že namísto informování o hrách a souvisejících záležitostech fungují tak, že někdo z nich vždy vyrobí kvůli snaze o co největší čtenost nějakou kauzu a ostatní to pak jen nekriticky papouškují. Ale co jsem se díval na ohlasy hráčů na tuto hru ­(která mě osobně zrovna nějak moc neláká­), tak ta zoufalá snaha o bojkot působí jako totální fail, což je na tom všem jediná pozitivní zpráva :­-)
Odpovědět4  0
Souhlas, taky mě napadlo, že by bylo ideální to udělat jako volbu v nastavení, ale přijde mi, že po té mediální kritice a nespokojeným hráčům po uvedení Cyberpunku 2077 se teď budou snažit raději nějakým kontroverzím vyhýbat. Ale spíše začínám být alergický právě na weby typu Kotaku, kde neustále z něčeho dělají drama, což bohužel má posléze do jisté míry skutečný vliv na rozhodování konkrétních vývojářů. A tím spíše, pokud je o veřejně obchodovatelnou firmu na burze, což je právě případ i CDPR.
Odpovědět5  0
Souhlas.

"Každopádně to, že se první vyrábějí top modely, nebo vyšší modely jako první by měli lidi chápat. A každý kdo se věnuje technologiím a technice, elektronice, kdo čte tyto stránky, by to měl chápat ­­(i když vidím, že ne­­).­"
Ano, obecně doporučuji být hodně opatrný s aplikací logiky na uvažování ostatních :­-­)

K tomu srovnání s OLED – v zásadě ano, ale zde musím konstatovat, že jak to tak sleduji, technologický vývoj EV a uvádění nových technologií do praxe jde díky Tesle kupředu nesrovnatelně rychleji, než co se děje na poli OLED. Ale konečně už tu máme po dlouhých letech i OLED monitory, které svými rozměry nekonkurují televizím :­-­)

Pokud Vás to zajímá, doporučuji pár našich dobových článků na toto téma:
2008: https:­/­/www.svethardware.cz­/technologie­-oled­-tak­-kde­-vezi­/15239
2012: https:­/­/www.svethardware.cz­/oled­-konecne­-prichazi­/35196

"Takže ne. Ev nejsou drahé. A budou ještě levnější. A budou i levnější modely.­"
Ano, ale věční odpůrci to vždy smetou ze stolu. Je to marné. Faktem ovšem zůstává, že Tesla jako přední výrobce EV neustále zvyšuje své výrobní kapacity a vyrábí a dodává svým zákazníkům stále více a více EV, přičemž je ta firma těžce zisková ­(na poměry v tomto sektoru­).

Na závěr už jen doplním můj oblíbený graf s vývojem množství dodaných EV Teslou po jednotlivých kvartálech:
https:­/­/www.statista.com­/statistics­/502208­/tesla­-quarterly­-vehicle­-deliveries­/

Řekl bych, že to nějak roste :­-)
Odpovědět2  2
Už někde v diskuzi avizovali, že díl o Amize jednou bude, ale zatím nezmínili v této souvislosti žádné datum. Jinak já jsem měl vždy blíže k Atari, jelikož mé první zkušenosti s PC byly v mých v 5 letech s Atari 800XE :­-)
Odpovědět0  0
Pod označením AI se skrývají čím dál tím sofistikovanějšími algoritmy, nicméně AI v pravém slova smyslu neexistuje a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo brzy vzniknout. Jinými slovy to, na co poukazujete, se už dávno děje, pouze se postupem času zvyšují schopnosti těch algoritmů. Na burze jsou to dnes především algoritmy, které ovlivňují vývoj cen ­(jinými slovy to, co se každý den a jak na burze děje­). Banky také používají všemožné algoritmy stále více a více pro čím dál tím větší automatizaci různých procesů. Státní ­(finanční­) správa je jen logické pokračování.
Odpovědět2  0
Ještě doplním, že i v produktové řadě WD RED je potřeba vybírat mezi jednotlivými modely. Ne ani tak z hlediska spolehlivosti ­(pro to nemám relevantní statistická data­), ale z hlediska provozních vlastností jako je teplota a hlučnost, protože z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že jsou mezi jednotlivými modely poměrně dost velké rozdíly. Aneb není RED jako RED :­-­) A pak je také vhodné si ověřovat způsob záznamu, viz:

https:­/­/www.svethardware.cz­/wd­-plati­-za­-podvod­-se­-smr­-disky­-poskozeni­-dostavaji­-drobne­/57782
https:­/­/www.svethardware.cz­/wd­-pohnany­-k­-soudu­-komentuje­-nasazeni­-smr­-na­-wd­-red­-a­-nova­-opatreni­/52396
https:­/­/www.svethardware.cz­/wd­-zatajoval­-technologii­-smr­-v­-discich­-rady­-red­/51819
Odpovědět0  0
"Takže ono to s tou životností bude spíš kus od kusu, série od série.­"
Přesně tak, jakýkoli disk může naprosto kdykoli odejít bez ohledu na výrobce nebo jeho stáří. Tak to prostě u pevných disků vždy bylo a bude. Vhodným výběrem konkrétního modelu je možné to riziko snížit, ale rozhodně ne eliminovat. A právě proto je tak velkým tématem zálohování a v domácím prostředí nejčastěji RAID1 ­(pozor, tohle nezaměňovat, RAID1 plní jiný účel než zálohování, tzn. RAID1 rozhodně nelze chápat jako zálohování­).

Spíše bych se zaměřil na to, do jaké produktové řady ten konkrétní model patřil a pro příště bych se vyhnul právě té produktové řadě, pokud šlo o nějakou z těch levnějších, než abych kvůli tomu odsuzoval všechno od daného výrobce. V posledních letech např. pro sebe nakupuji pevné disky od WD z řady RED a zatím mi neodešel ani jeden. Přitom z jiných řad od WD mi jich už pár odešlo, nebo s nimi byly časem nějaké problémy. Ale počítám s tím, že i cokoli z řady RED může kdykoli odejít, takže mám vše důležitého v RAID1 a nad rámec toho provádím studené zálohy.
Odpovědět0  0
Souhlas, při výběru SSD pro M.2 mě už při rychlostech těch lepších modelů zajímá více to, zda nejsou nějaké problémy s příliš vysokou teplotou při zápisu než třeba i 10% rozdíl v maximální teoretické datové propustnosti.
Odpovědět3  0
Ano, mě by taky docela zajímalo, jak moc běžný PC hráč na takto rychlá SSD slyší, protože tohle už je pro hraní ­(resp. načítání­) her opravdu v rovině dobrého pocitu z toho, že má člověk super komponentu. Budoucí hry ­(spíše tak za x let než za 6 měsíců­) jednou budou moci takových rychlostí využít, aby šel poznat rozdíl, jak se bude uzpůsobovat jejich nakládání s daty a jak se nadále bude zvyšovat výkon CPU, ale ty dnešní spíše nikoli. Marketing dokáže být mocná čarodějka :­-)
Odpovědět1  0
Ano, označení ­"externí DDR cache­" zde používá ve specifikacích sám výrobce, ale nahradil jsem jej v tabulce za ­"samostatná DDR cache­". Tak snad je to teď méně matoucí.
Odpovědět2  0
Jasně jsem specifikoval, v jakém případě u Vašeho profilu dojde k blokaci, čehož jsem se chtěl držet. Ale ne, Vy prostě musíte neustále dělat dusno a psát nějaké provokace. Budiž dobrá, jak chcete, když mi teď dokonce vytýkáte, že k té blokaci ještě nedošlo.
Odpovědět3  0
Všechno je to úhlu pohledu, já s tím Vaším nesouhlasím. Tohle je technologický web a takovéto záležitosti zde zkrátka řešit nechceme stejně jako to u nás nechtějí číst mnozí čtenáři, kteří k nám přijdou, aby si přečetli, co se děje ve světě technologií. Pokud chce někdo neustále řešit politiku ­(případně v tomto případě i válečný konflikt­) a donekonečna se hádat ­(mnohdy i za hranou platných zákonů v této zemi­), co je a co není podle něj pravda, nechť to dělá na nějakém jiném webu, než jaký provozujeme. Není naší povinností, abychom poskytovali diskuzní prostor naprosto pro všechno a o čemkoli.
Odpovědět5  1
Viz můj komentář zde v diskuzi napsaný 5. 2. 2023 ve 12:45. Nemá smysl znovu opakovat něco, co bylo už jednou napsané.
Odpovědět4  0
Viz můj dnešní komentář z 12:45. To, že budete nějaký svůj úhel pohledu nebo odněkud převzatý nesmysl označovat za pravdu, z toho pravdu neuděláte, ani kdybyste se na hlavu stavěl a napsal desítky A4 stran textu Vašich úvah o tom, co je nebo není podle Vás demokratické.
Odpovědět6  0
Pokud si myslíte, že v takovém případě Vám založení nového profilu k něčemu bude, tu iluzi Vám brát nebudu.
Odpovědět1  0
Nemluvím o nějakém směřování, ale o míře absurdnosti ­(tedy při stejném směřování­), kdy se v rámci argumentace používají stále větší a větší nesmysly. Více absurdní nesmysl nepovažuji za gradaci radikalismu, pouze za gradaci nesmyslnosti argumentace. V tom je rozdíl :­-)
Odpovědět4  0
To jsem si říkal dlouho taky, jenže pokud ty nesmysly získají na míře absurdnosti tak moc, jako se to stalo právě zde, tak se mi už fakt nechce věřit tomu, že to dělá ­"jen tak­" z důvodu nějaké osobní nespokojenosti. Každopádně ať už to, na co jsem tu poukazoval, dělá zdarma nebo za úplatu, stále zůstává, že to dělá a že to na naše weby nepatří.
Odpovědět2  0
Mimochodem, Vy máte nějaké informace o tom, kdo se za tím anonymním nickem Wrah666 skrývá? Protože já vůbec, může to být naprosto kdokoli. Jinými slovy se to snažíte otočit směrem, že je to vlastně divné a absurdní – já bych to otočil a zeptal se, podle čeho byste naopak usoudil, že to zrovna v případě zcela anonymního nicku XYZ divné není? A teď to myslím obecně. Jen proto, že jsme web, který se primárně nezabývá politikou? To samo o sobě nestačí, pokud jsme web s nějakou aspoň trochu významnější návštěvností.

Tedy za předpokladu, že byste si nemyslel, že nějaké takové ovlivňování veřejného mínění 100% vůbec nikde neprobíhá. Pokud si tohle myslíte, tak pak se na to logicky budeme dívat odlišně a není šance se dopracovat k nějaké shodě.
Odpovědět2  0
A přesto se takovéto ovlivňování veřejného mínění děje, ať už Vám to přijde divné nebo ne. Pokud je tomu tak i v tomto případě, nepochybně by se ta jeho aktivita netýkala jenom SHW, to souhlasím, zase tak významní nejsme :­-­) Jak ale zjistíte, zda něco podobného nedělá i na jiných webech pod nějakou jinou přezdívkou? Vy to 100% popřít a ani potvrdit nemůžete, já taky ne. Ale po tom, co předvedl v této diskuzi, mi to stačí k tomu, abych se právě k této variantě přiklonil jako k možnému vysvětlení toho, proč má neustále takovou potřebu tak často něco takového psát.
Odpovědět4  0
Však jsem se k tomuto závěru nedopracoval až dnes jako blesk z čistého nebe, ale po mnohaměsíčních zkušenostech s komentáři dotyčného a s vědomím toho, co v našich diskuzích dlouhodobě píše. Sám moc dobře víte, že ani my dva se v některých ohledech neshodneme, ale výše jsem to v této diskuzi myslím popsal dostatečně, že tohle je opravdu něco jiného, než pouze rozdílnost nějakých názorů.
Odpovědět1  0
Nesouhlasím. Své jsem k tomu již napsal, akorát bych se opakoval. Pokud chcete diskutovat o politice a probíhající válce u téměř sousedního státu a neustále obhajovat naprosto evidentního agresora, který v Evropě v roce 2022 provedl regulérní invazi a začal válku, dělejte to na jiném webu než v našich magazínech. Nejsme policie, abychom prověřovali, kdo, co a jak myslel, z čeho čerpal, zda si nevymýšlí a z jakého důvodu apod.
Odpovědět7  0
Po tom, co jste předvedl v této diskuzi, už ano.
Odpovědět5  1
Doplňuji odkazy na více informací o zmíněné explozi ruského plynovodu ­(který byl přitom v rámci jeho stavby projektován jako ropovod­) ze dne 4. 6. 1989 pro ty, koho to zajímá:
https:­/­/cs.wikipedia.org­/wiki­/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_nehoda_u_Ufy
https:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/Ufa_train_disaster
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=DGpWHZuzFSk

Z české Wikipedie:
"Zahynulo 575 lidí ­(podle jiných zdrojů 645­), z toho 181 dětí, dalších více než 600 cestujících bylo zraněno.­"
"Účinky výbuchu byly odhadnuty asi na 250–300 tun ekvivalentu TNT. Podle jiných odhadů dosáhla exploze až hodnoty 1200 tun ekvivalentu TNT, což je srovnatelné s účinky menší jaderné bomby ­(ta v Hirošimě dosáhla ekvivalentu 1600 tun TNT­).­"
"10 km vzdálené město Aša zaznamenala množství rozbitých oken domů, masa vyvržených plamenů byla viditelná až na vzdálenost 100 km."
Odpovědět1  0
To, co předvádíte, nemá s demokracií nic společného. To, co předvádíte, je zneužívání slabin demokracie, a to navíc podle mě pravděpodobně i za účelem svého vlastního obohacení, což je ještě horší, než kdybyste ty neustálé nesmysly psal jen na základě nějakého svého přesvědčení.
Odpovědět6  0
Časem třeba ano, uvidíme. Kdyby se chtěl někdo zapojit, občas sám něco napsat a vystavit tak své texty napospas gladiátorům v aréně jménem diskuze, může se ozvat :­-­)
https:­/­/www.svethardware.cz­/zajimate­-se­-o­-nove­-technologie­-a­-deni­-v­-it­-hledame­-novinkare­/58050

Dopředu ale říkám, že člověk musí především chtít psát, učit se novým věcem a orientovat se v dané oblasti. Musí se o dané téma sám zajímat, aby mu to ­"šlo od ruky­", jinak to nemá smysl, protože tohle není činnost, kterou by šlo dělat ­"mechanicky­".
Odpovědět0  0
Vidím, že v tom psaní protiukrajinských textů, které jsou naprosto jednostranně namířené proti Západu, hodláte pokračovat. Takže vzhledem k tomu, že podle míry Vašich nesmyslů v této diskuzi ­(viz ten blábol o pouze 5000 skutečných ruských vojácích poslaných na Ukrajinu, nebo že si Rusko jakože svou imaginární pokročilou techniku z nějakého důvodu někde záměrně schovává, nemluvě o totálním znevažování toho, jakým způsobem se Ukrajinci vůči aktuálnímu agresorovi­/okupantovi brání a ztrácí při tom na svém vlastním území životy apod.­) jsem teď přesvědčený, že za psaní takovýchto naprosto jednostranných textů, které jsou často na hraně zákona a někdy už i za ní, dostáváte od někoho zaplaceno nějaké drobné, to teď zjednoduším – pokud napíšete nějaký další text namířený proti Ukrajině nebo obhajující Rusko, Váš profil bude zablokován.

Myslete si o mě nebo o nás kvůli tomu, co chcete, označujte si to třeba za cenzuru, je mi to naprosto jedno, protože jedna věc je výměna jiných názorů, ale něco úplně jiného jsou dezinformace s cílem rozeštvávat lidi v ČR. Nemluvě o tom, že vzhledem k tomu, co neustále píšete, je jen otázka času, kdy se o to bude zajímat policie. Naše weby jsou o technologiích, ne o politice a už vůbec ne, aby poskytovaly prostor pro někoho, kdo neustále podrývá způsob fungování naší republiky a Západu obecně včetně neustálého omlouvání toho, kdo před rokem podnikl plnohodnotnou invazi na území suverénního evropského státu a začal tam zabíjet jeho obyvatelstvo ­(vojáky i civilisty­) pomocí masivního bombardování. Tohle jsou prostá fakta. Na tyto komentáře od Vás v průběhu času od našich čtenářů přišlo už dost stížností a nechával jsem to dlouho být, nicméně všechno má své meze. Už jednou jsem Vás varoval, že v případě dalšího výskytu takovýchto komentářů bude Váš profil zablokován. Na nějakou dobu jste se umírnil, ale postupně to pomalu gradovalo a zase v tom pokračujete, konkrétně dne 7.4.2022 v 10:46 zde:
https:­/­/www.svethardware.cz­/tvurci­-world­-of­-tanks­-se­-stahuji­-z­-ruska­-a­-miri­-pryc­-i­-z­-domovskeho­-beloruska­/57436­/diskuze

Dokonce jste na to tehdy odpověděl: ­"Ano, přístup chápu a beru ho.­" Ale evidentně máte cíl aktuálního agresora jménem Rusko neustále omlouvat a Západ shazovat ­(a nejde přitom jen o otázku Ukrajiny, Vy do Západu kopete naprosto neustále u různých témat, jak kdybyste musel někomu vykazovat takovouto svou činnost, abyste za to dostal zaplaceno­).
Odpovědět11  1
Když to tak čtu, tak vážně začínám pochybovat o tom, že ty věčně protiukrajinské texty píšete z vlastního přesvědčení. Takové nesmysly jsou už fakt jak podle nějakého zadání.
Odpovědět7  4
Však samozřejmě, je to Váš názor, který neustále dáváte najevo při sebemenší příležitosti. Za sebe budu nejraději, pokud by byla rovnováha všech zemí, ale něco takového je z dlouhodobého hlediska poněkud utopická představa, takže pokud dojde na lámání chleba, rozhodně budu raději, pokud bude mít hlavní slovo Západ ­(jehož hlavním představitelem jsou teď právě Američané a jehož součástí jsme i my jako Česká republika­), než země jako Čína nebo Rusko. Tady není vůbec co řešit.
Odpovědět7  2
Tak ten v diskuzích o všem možném stále opakuje, jak jsou Američani zlí, neschopní a já nevím co všechno ­(každopádně hodně negativních vlastností, z kterých si lze vybírat­) a všichni ostatní státy jak jen reagují na jejich ­"podlé­" kroky, takže tady není potřeba nějak spekulovat, jak to myslel nebo nemyslel.
Odpovědět1  0
Phoenix Point a Kingdom Come, souhlas. Vzhledem k Vaší oblibě taktických her mohu doporučit ještě Mutant Year Zero: Road to Eden: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/760060­/Mutant_Year_Zero_Road_to_Eden­/

Je to sice krátké, všechny mapy jsou předem definované a celkově je to výrazně jednodušší než XCOM2 nebo Phoenix Point, ale atmosféra toho herního světa mě hodně bavila. Jen od toho nelze čekat nějaký challenge. Takže až to bude zase v nějaké výraznější slevě, stojí to za vyzkoušení.

Taky ještě zmíním A Plague Tale: Innocence: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/752590­/A_Plague_Tale_Innocence­/
Je to sice taky relativně krátké a hodně přímočaré, což někoho může odrazovat, ale má to poutavý příběh a výbornou atmosféru. Nějaký challenge bych zde ale taky nehledal.
Odpovědět0  0
Záměrně jsem v článku komponenty neuváděl, jelikož konkrétní hodnoty FPS záleží také na nastavení jednotlivých detailů a rozlišení, protože každý nemusí mít nutně vše na maximum a každý hraje v jiném rozlišení. ˇŠlo mi o poukázání na ten procentuální pokles po zapnutí RT, který je zde opravdu velmi výrazný i na hodně výkonných kartách. Jinak mám RTX 3080, Ryzen 7 5700X a používám rozlišení 3840x1600 px. Pokud na tomto HW zapnu RT a nastavím všechny detaily na maximum, ten výkon teď na pohodlné hraní ani s aktivním DLSS v režimu Quality prostě nestačí. Ale pokud dostatečně snížím detaily, dostanu to do stavu, kdy je průměrné FPS na úrovni kolem 60 FPS, což už je pro takovýto typ hry OK. Osobně ale nevidím jako problém si počkat, až to celkově poběží lépe ­(ať už kvůli novému patchi, nebo někdy později po upgradu grafiky­).
Odpovědět1  0
Tak studená záloha není archivace. Zálohování je z principu proces, který by se měl v nějakých intervalech opakovat. Obecně čím častěji, tím lépe, ale záleží samozřejmě na situaci, jak je to žádoucí ­- u tvorby studené zálohy čehokoli spojeného s nějakou prací by se ten interval mohl pohybovat okolo 1 měsíce ­(ale mohl by být také kratší­). U tvorby studené zálohy dat jako jsou třeba nějaké video soubory by to stačilo třeba jednou za 3 měsíce a ani zde bych to neviděl jako nějaký problém. V případě studené zálohy jde o to, aby to úložné zařízení nebylo neustále připojené, čímž se minimalizuje riziko spojené s nějakým fatálním selháním ­(nebo i odcizením­) primárního systému nebo riziko spojené se SW příčinou, což může být mimo jiné i nějaký hackerský útok nebo taky vlastní chyba uživatele. Nejde o to, aby se jednou něco někam nahrálo, to se odpojilo, někam uložilo a pak už se na to x let nesáhlo, to je účelem archivace a na to jsou opravdu vhodnější jiné způsoby záznamu.

Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že jsem přišel o část dat pouze jednou, a to právě v situaci, kdy jsem kvůli něčemu musel provést obnovu dat ze studené zálohy, která ovšem nebyla dostatečně aktuální, jak bych byl v dané chvíli rád. Což zároveň znamená, že nebýt té studené zálohy jako takové, bolelo by to nesrovnatelně více. Takže už tuto otázku nepodceňuji. Někdo pro tohle preferuje cloudové úložiště, ale ne každý :­-­)

Nicméně v tomto kontextu nepředpokládám, že by šlo o něco, co by mohlo být během řekněme následujících 5 let aktuální. A až to pak aktuální bude, je možné, že budou existovat nějaké nové technologie nebo principy, které budou právě tuhle otázku řešit. Takže debatovat o tom s ohledem na aktuální SSD považuji za předčasné.
Odpovědět1  0
Obecně souhlas s tím, co jste napsal, ale měl bych k tomu malý dovětek. SSD mají jednu obrovskou výhodu i pro běžné využití jako třeba i doma na filmy ­- provozní vlastnosti. Sám mám doma neustále v provozu několik HDD ve vícero polích RAID1 a dokáže to být docela opruz z hlediska hlučnosti. A teď nemám ani tak na mysli hlučnost samotných HDD, což se dá optimalizovat volbou konkrétních modelů, jako spíše případné problémy s občasnými vibracemi v případě, kde je v nějaké skříni ­(ať už ve standardní skříni nebo v nějakém větším NASu­) vícero zapnutých HDD naráz. Další věc je, pokud děláte občas studené zálohy, které u diskových polí složených z HDD trvají vzhledem k jejich dnešním kapacitám opravdu dlouho. Ne že by tohle byl nějaký zásadní problém, ale zkrácení této doby by bylo po přechodu na SSD opravdu velmi výrazné. A v případě většího množství disků hrají pak svou malou roli i ty rozměry a spotřeba, ale to bych v domácím prostředí viděl už opravdu jako hodně druhořadé, přestože ne zcela bezvýznamné.

Osobně se tak právě z těchto důvodů už nemohu dočkat, až budu moci HDD vyměnit za SSD s vysokou kapacitou, ale předpokládám, že to ještě několik let potrvá, než dojde k tomu zlomu, kdy bude takováto změna dávat smysl z hlediska poměru cena­/kapacita.

Jinak o strmém poklesu zájmu o HDD spekulovali ­"analytici­" už před více než 5 lety, jak SSD pevné disky za pár let totálně převálcují a nic takového se samozřejmě nestalo a pravděpodobně ještě dlouho nestane.
Odpovědět1  0
Z diskuze o updatu Zaklínače 3, výkonu grafických karet a ray tracingu jsme se dostali do fáze, kde v rámci argumentace zmiňujete i Grétu a Babiše? Když už zmiňujete tu ztrátu času, tak takový argument bych aplikoval právě zde na tuto diskuzi :­-D
Odpovědět7  0
Píšete stále stejné nepravdy o tom, že na to nestačí ani RTX 4090, přestože jsem před chvílí jasně napsal, že jsem si to právě teď na RTX 3080 zkoušel nastavit se snížením detailů a dostal jsem to do naprosto v pohodě hratelného stavu s aktivním ray tracingem v rozlišení 3840×1600. Důležitý je zde také procesor ­- v mém případě jde o Ryzen 7 5700X ­(tzn. 8jádro z předchozí generace, žádný předražený top model­). RTX 2070 Super je z hlediska ray tracingu hodně pomalá karta. Řadu RTX 20 bych z hlediska ray tracingu charakterizoval spíše jen jako technologické demo. Zkušenosti s takovouto kartou opravdu nelze aplikovat na novější generace. Sám jsem mnoho měsíců používal RTX 2080 a také jsem na ní zkoušel hry s ray tracingem, které v té době byly k dispozici, takže z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím ­- technologické demo. RTX 3080 je v tomto ohledu už o něčem jiném. A opět Váš osobní názor, že ten update nikdo nechtěl, což prostě a jednoduše není pravda.

To, že se na YouTube neustále vytváří kolem něčeho drama, aby měli dotyční co nejvíce zobrazení a vyšší provize z reklam, na věci opravdu nic nezmění. Nevím, proč bych si měl o něčem, co jsem si teď sám na vlastní hardware a oči vyzkoušel, myslet něco jiného jen kvůli nějakým videím na YouTube. Ano, nějaká ta videa, o kterých mluvíte, jsem viděl. Na YouTube je obecně hodně zajímavého obsahu, ale také neskutečně mnoho nesmyslů, různých polopravd a lží. A co má být?

K tomu ostatnímu už v této diskuzi bylo napsáno dost, není potřeba to neustále opakovat. Stejně to nikam nepovede.

Jsem korporátní ovce, protože podporuji co konkrétně? Protože podporuji prezentaci mnou zjištěných skutečností? Nebo ony existují nějaké grafické karty, které by nevyráběla nějaká korporace? Zkuste tuto svou myšlenku prosím trochu rozvést, jelikož v ní vidím velký potenciál.
Odpovědět2  0
Obrovský problém přenastavit něco v menu instalačního klienta a pak ještě jednou stáhnout daný objem dat. Drama!

Myslím, že pokud to i z řad běžných uživatelů někoho zajímá, tak si už v dnešní době vygooglí, co se změnilo a co s tím případně může udělat.

Proč stále opakujete, že ten update nikoho nezajímal a nikdo jej nechtěl, když to není pravda? Mě coby hráče této hry a zákazníka CDPR tento update zajímal a rozhodně jsem jej chtěl a čekal na něj. A dokonce si troufám tvrdit, že rozhodně nejsem jediný člověk na planetě, který ten update chtěl :­-­). Své osobní názory prezentujete jako nějaká obecná fakta aplikovatelná na všechny, což pak působí akorát úsměvně.
Odpovědět3  0
Četl jste vůbec, co jsem napsal v předchozí odpovědi? Zřejmě ne.

Je naprosto super, že ten update v takovémto rozsahu i tak dlouho po vydání této hry vzniknul, protože i přes stáří této hry jsem se do ní za celou tu dobu ještě pořádně nepustil. Takže já jsem za něj jednoznačně rád, protože ta hra teď díky němu dokáže vypadat o hodně lépe.

Pokud má člověk méně výkonný HW, tak si prostě podle toho nastaví v menu hry grafiku podle potřeby tak, aby mu to dobře běželo a nebude samozřejmě ray tracing ani zapínat.

Pokud chce člověk hrát hru z nějakého důvodu v dřívější verzi před next­-gen updatem, přestože Next­-Gen přinesl i řadu vylepšení netýkajících se grafiky, tak si prostě nastaví, že chce mít nainstalovanou tu dřívější verzi.

To, že vývojáři vydají patch, který se následně aplikuje na nainstalovanou hru automaticky a při nové instalaci se instaluje automaticky už právě tato nejnovější verze ­(s nejnovějším patchem­), je naprosto běžná praxe. Ale když to, co je naprosto běžná praxe, teď udělal CDPR zde u Zaklínače 3, tak je to špatně a neskutečné svinstvo i z nějakého jiného důvodu než jen proto, že je teď v kurzu a moderní CDPR co nejvíce kritizovat po patáliích s uvedením Cyberpunku 2077?

Pokud chcete mít nutně naprosto všechno nastavené na maximum ve 4K, tak potom s tím bude mít skutečně problém i karta jako RTX 4090, ale každý opravdu nemusí mít nastavené všechno na maximum možného jen proto, že nějaké takové nastavení existuje. S RTX 4090 se to dá už teď hrát naprosto v pohodě i s aktivním ray tracingem, jen se prostě v případě rozlišení 4K některé úrovně detailů o něco sníží a pak není problém.

Já mám RTX 3080 od EVGA s tím jejich hybridním chladičem ­(kompaktní vodník­), což je o hodně méně výkonná karta než RTX 4090 a pokud dostatečně snížím jednotlivá nastavení grafiky, tak i s aktivním ray tracingem ­(a samozřejmě s aktivním DLSS­) se už teď v rozlišení 3840×1600 dostanu na úroveň kolem 60 FPS a i s těmi sníženými detaily to vypadá hodně dobře, takže toto Vaše zhodnocení implikující, že dnes neexistuje grafická karta, na které by se to dalo s ray tracingem hrát, musím označit za naprostý blábol, jelikož to zkrátka neodpovídá realitě. Schválně jsem si to teď znovu pro ověření vyzkoušel ještě před napsáním této odpovědi a prostě to tak je. Ano, mnou používané rozlišení 3840×1600 není plné 4K ­(méně pixelů na výšku, protože mi na hry více vyhovuje ultra wide s poměrem stran 21:9­), takže mám o něco nižší potřebu výkonu, ale nejde o nějak zásadní rozdíl.

Podtrhuje to ale fakt, že pokud má někdo výkonnou grafiku, neznamená to, že by automaticky hrál v plném 4K. I pokud bych teď přešel na RTX 4090, nadále bych zůstal u aktuálního monitoru, protože v tomto ohledu u mě vůbec nejde o otázku výkonu, ale o ten poměr stran. No a pak jsou hráči, kteří obecně ­(v jiném typu her­) preferují maximální možnou obnovovací frekvenci, takže i s hodně výkonnou grafikou hrají třeba na monitoru s ještě nižším rozlišením. Zaklínač 3 není nějaký kompetitivní titul, kde by šlo o každý snímek, zde je důležité dostat se na nějakou minimální úroveň pro pohodlné hraní a pak je to už víceméně jedno.
Odpovědět2  0
"Na jednu stranu, některé scény umí vypadat lépe. Na druhou stranu: Na naprosté většina si rozdílu všimnete jen když zastavíte a začnete srovnávat.­"
Což je naprosto logické vzhledem k tomu, co ray tracing vlastně je a na co vůbec může mít jaký vliv, nemluvě o různém způsobu využívání různými vývojáři v různých hrách. Tady je předně problém v tom, že hodně uživatelů neví, co ray tracing z hlediska principu vlastně představuje a mají tak ze začátku nesmyslná očekávání díky různým pompézním marketingovým prohlášením. Druhá věc je, že si kolikrát udělají názor na základě konkrétního způsobu využití v několika málo hrách, přestože je tam RT využíván třeba jen v naprosto minimální míře, takže takový názor se pak vůbec neodvíjí od nějakého reprezentativního vzorku.
Odpovědět4  0
1­) Ray tracing si můžete v nastavení hry jednoduše vypnout a další nastavení detailů si případně stáhnout na nižší hodnoty tak, aby nebyl problém s poklesem výkonu. Jestli těmi lagy máte na mysli stuttering, tak ten jsem měl ze začátku taky, ale zmizel po instalaci nejnovějších ovladačů ­(v té době šlo o 527.56­) v kombinaci se zapnutím funkce NVIDIA Reflex Low Latency.

2­) Můžete si nastavit, jakou verzi hry chcete mít nainstalovanou ­(zda Next­-Gen nebo tu předchozí­):
Steam: ­"Properties­" ­-> ­"Betas­" a zde zvolit verzi ­"Classic ­(Patch 1.32­)­".
GOG: ­"Manage Installation­" ­-> ­"Configure­" ­-> ­"Beta channels­" a zde změnit výchozí hodnotu ­"Disabled­" na ­"Classic­".

3­) CDPR se zachoval svinsky kvůli tomu, že všem, co si tu hru kdy pořídili, poskytnul takto robustní update zcela zdarma? Aha, to je fakt sviňárna nejvyššího kalibru.

4­) Epic fail je tvrzení, že v tom není rozdíl, kterého by bylo možné si všimnout, pokud člověk neporovnává screeny, protože v závislosti na typu scény jde o velmi výrazný rozdíl vizuálu, viz následující videa:
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=_o59iS_4SHY
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=CYtx1MhmRC8
Člověk musí ale taky vědět, jaké změny lze vůbec očekávat a nemůže čekat např. nějakou nesmyslnou proměnu geometrie nebo prostě něčeho, co s RT vůbec nesouvisí. RT je o principu šíření světla, takže to, co se může aktivací RT změnit, je barva povrchů jednotlivých předmětů a intenzita nasvícení­/viditelnosti v jednotlivých místech.

RTX 2070 Super je obecně z hlediska ray tracingu hodně pomalá. Však je to první generace karet, které jej vůbec začaly podporovat. Řada RTX 30 už umí s ray tracingem pracovat o poznání efektivněji. Jestli pro Vás není RT natolik důležitá věc, abyste kvůli tomu upgradoval grafiku, no tak upgrade nedělejte a zůstaňte u této karty, však je to Vaše volba, co chcete a co ne, ale pak se nemůžete divit, že na starším HW poběží hry využívající novější technologie pomalu, resp. v tomto případě naprosto mizerně.

Já jsem coby hráč Zaklínače 3 s Next­-Gen updatem, co se týče vylepšení vizuálu, naprosto spokojený, protože výsledek výrazně předčil má dřívější očekávání toho, jak by to mohli jen v rámci dodatečného updatu vizuálně posunout dále. Výkonnostní stránka věci je momentálně přesným opakem, jelikož ten pokles výkonu je opravdu výrazný, na druhou stranu předpokládám, že by to právě ten budoucí patch mohl pomoci výrazně vylepšit. A pokud ne, no tak si tu hru zahraju někdy později až po výměně grafiky na nějaký novější­/výkonnější model, svět se mezitím snad nezboří :­-­). Určitě ale právě tuto hru už nechci hrát bez aktivního ray tracingu, když je zde takto použitý pro globální osvětlení. Takže tolik za mě, aneb každý máme jiné preference.
Odpovědět4  0
Šikana s hokejkou coby video pocházející od Boston Dynamics je reálná. Tady to komplikuje fakt, že tihle kreativci ten faktor šikany hokejkou taky zakomponovali do své animace, viz to druhé video: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=dKjCWfuvYxQ

Takže bez konkrétní specifikace zdroje je zavádějící mluvit o tom, že právě ta scéna­/situace byla pravá, když existují různé verze téhož. Je to blbé, protože když se část takovéto animace vystřihne z kontextu a uvede zcela samostatně s doprovodným textem coby fakt, začne to žít svým vlastním životem a plno lidí se začne děsit, že tu za chvíli budeme mít vzpouru robotů.
Odpovědět0  0
S příchodem Bitcoinu se v ekonomice žádné nové dolary neobjevily. To, že cena Bitcoinu za nějaký relativně krátký časový úsek vyrostla na mnohonásobek, je z tohoto hlediska irelevantní. To je stejný princip jako si myslet, že když během několika málo týdnů vzroste cena benzínu nebo třeba vajec na dvojnásobek, že tím vzniknou nějaké nové dolary ­(nebo u nás Kč­). Nevzniknou. Pouze vzroste počet dolarů, které za stejný objem benzínu budete muset zaplatit, pokud jej budete chtít koupit. To samé s Bitcoinem ­- kdysi jste si mohl 1 Bitcoin pořídit třeba za 100 dolarů. Teď těch dolarů k tomu stejnému nákupu 1 Bitcoinu potřebujete 23.000, ale to je jediný rozdíl.
Odpovědět1  0
Nevím o žádném videu od Boston Dynamics, kde by nějaký jejich robot pobíhal s puškou. To, o čem mluvíte, byla předpokládám tato videa:
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=y3RIHnK0_NE
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=dKjCWfuvYxQ

Což jsou videa od kreativního týmu ­"Corridor­", jenž se zaměřuje na tvorbu všemožných animací:
https:­/­/www.youtube.com­/@Corridor­/videos

Jde o zábavná videa, v rámci kterých využívají a demonstrují svůj um v oblasti počítačových animací. To, že to někdo nerozpozná a začne to šířit i jako něco reálného a pak z toho může vzniknout lavina, to už je věc druhá. Jinými slovy ta zmíněná videa nepocházela od Boston Dynamics. Ze strany výrobce těchto robotů tak o žádný podvod nešlo, a to ani zprostředkovaně: https:­/­/www.reuters.com­/article­/factcheck­-robot­-video­-boston­-dynamics­-idUSL1N2TZ1I3

To, že někdo udělá počítačovou animaci, kam dosadí něco, co vypadá podobně jako produkt někoho jiného ­(v tomto případě jako robot od Boston Dynamics­), je těžko něco, co může jakýkoli výrobce čehokoli ovlivnit, resp. tomu předem zamezit, aby to nemohlo někoho uvést v omyl. Nicméně v pravém dolním rohu těch zmíněných videí je celou dobu uveden záměrně chybný název ­"Bosstown Dynamics­", který tak neustále naznačuje, že tady asi něco nehraje. To je podobné, jako když se u aprílových článků zdůrazňuje, že datum jejich publikace je 1. dubna. A v popisku těch videí je uvedeno, že jde o parodii, s kterou nemá Boston Dynamics nic společného:
"This video is a comedic parody and is not owned, endorsed, created by, or associated with the Boston Dynamics company.­"

Ale video, o kterém je tato naše dnešní aktualita, pochází přímo z YT kanálu Boston Dynamics, takže tady není důvod pro pochybnosti o tom, zda zobrazuje něco skutečného. Je to dnes už jako se vším, že se musíte dívat na to, jaký je zdroj prezentované informace, ať už jde o text, video nebo audio. Věrohodně dnes může vypadat už naprosto cokoli.

Další jejich animace s humanoidním robotem: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=PQANZXNuBAI
Největší domino na světě: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=wsF_NCadi9c
Laserový kanón: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=SCbmAVMMRek
Světelné meče na scéně: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=ofvoLdLssA8
Odpovědět2  0
Souhlasím, že herní novináři tu kritiku nových dílů u herních sérií často hodně přehání, ale oni mají obecně tendenci zbytečně dramatizovat ­(čest výjimkám­). Spíše bych se pozastavil nad tím, jakým způsobem jsou mnohdy recenze nových her dělané. Je pochopitelné, že je vždy velká snaha mít recenze novinek co nejdříve, na druhou stranu díky obsáhlosti některých her tak recenzent kolikrát prosviští jen tu hlavní příběhovou linku, aby mohl zhodnotit hlavní příběh a recenzi dokončit, aniž by vyzkoušel vše, co ta hra nabízí. Další věc je to, že recenzenti kolikrát hrají na lehkou obtížnost ­(aby to co nejdříve dohráli do konce­), což v některých případech má mnohem větší vliv na celkovou hratelnost, než jen kolik vydrží nepřítel zásahů. Ty rozdíly mohou být mezi obtížnostmi u některých her tak velké, že pokud bude recenze sepsaná na základě hraní na easy, mohou být komentáře a hodnocení některých aspektů hry dost odlišné oproti tomu, jakou zkušenost budu mít s tou hrou já při hraní na hard. A úplně ­"nejlepší­" je to, pokud takový recenzent ještě na závěr té hře vytkne, že byla moc jednoduchá :­-­).

Osobně jsem už recenze herních novinářů přestal číst, protože se až příliš často stávalo, že můj dojem z vlastního hraní nějaké hry se až příliš rozcházel s tím, jaký dojem jsem předtím o té hře získal na základě nějaké recenze. Pokud chci dnes o hře před koupí vědět něco více nad rámec traileru nebo promo materiálů vydavatele, zkouknu kousek gameplaye na Youtube nebo na Twitchi a podle toho se rozhodnu, zda to sám vyzkouším nebo ne. Daleko zajímavější mi přijdou články nebo videa, co vzniknou až po nějaké době od vydání dané hry, protože bývají po informační stránce mnohem obsáhlejší a celkově prostě lepší.
Odpovědět0  0
U nových RPG mě taky vždy nějakou dobu baví ten svět jako takový a právě proto se snažím jej nejdříve pouze prozkoumávat a sem tam plnit vedlejší úkoly, abych si více oddálil hlavní příběhovou linku. Jenže všechno má své meze, protože sebelépe zpracovaný svět po nějaké době přestane být sám o sobě zajímavý, když už jej člověk dostatečně prozkoumá a xkrát zopakuje v něm dostupné aktivity. V nějakém momentě tak vždy přijde na řadu to plnění úkolů ­(vedlejších i hlavních­) s cílem vše splnit a dohrát příběh do konce, protože ta hra jinak už přestává mít co nabídnout. A tady je problém v tom, že pokud je ten svět ­(a počet vedlejších úkolů­) příliš velký, vyvstává riziko, že to člověka celkově přestane bavit ještě před dohráním příběhu, na nějakou dobu to odloží a pak je otázka, kdy se k tomu vrátí, protože po nějaké době zapomene, co přesně se dělo naposledy a také si odvykne samotnému ovládání, takže se pak do toho musí zase znovu dostávat, což se pak už člověku nemusí vůbec chtít.

Někdo jiný by mohl zase pro změnu argumentovat tím, že právě takovýto postup je podle něj chybný, že bych měl naopak už od začátku jet hlavní příběhovou linku, abych se vyvaroval tomu brzkému pocitu přejezení. Každopádně všechny dřívější díly ze série AC ­(a že jich bylo­) jsem hrál a dohrál do konce bez potřeby dát si od toho na nějakou delší dobu oddych, jako to nastalo u těch dvou posledních ­(Odyssey a Valhalla­). Takže za sebe jako fanoušek série a zákazník Ubisoftu budu rád, pokud nové díly budou více kompaktní, což by měl minimálně nově příchozí Mirage splňovat. Toť můj názor a přání, protože ano, když už se do nějaké hry pustím, chci její příběh dohrát do konce, a to ideálně za situace, aby mě tento proces celou dobu bavil :­-)
Odpovědět0  0
Podle toho, co píšete, by Vás mohla zaujmout nová trilogie Hitman ­(Hitman z roku 2016, Hitman 2 z roku 2018 a Hitman 3 z roku 2021­). Člověk si může v jednotlivých misích opravdu vyhrát s tím, co všechno se v nich dá dělat, kolika různými způsoby lze zlikvidovat cíle, aniž by díky trpělivému plánování a postupu došlo k prozrazení a kolik je tam vedlejších mini příběhů čekajících na objevení. Jen to člověk nesmí hrát jako Call of Duty, protože pak je to naprosto nezajímavé a o ničem.

Jinak mohu za sebe z posledních 10 let doporučit následující ­(ne že by šlo vždy o nějakou výzvu, ale ty hry mě bavily a zároveň patří z hlediska herních mechanik mezi ty aspoň trochu složitější než třeba nějaký looter shooter nebo hack and slash :­-­)­):
Horizon Zero Dawn: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/1151640­/Horizon_Zero_Dawn_Complete_Edition­/
Control: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/870780­/Control_Ultimate_Edition­/
Sniper Ghost Warrior Contracts: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/973580­/Sniper_Ghost_Warrior_Contracts­/
STAR WARS Jedi: Fallen Order: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/1172380­/STAR_WARS_Jedi_Fallen_Order­/
XCOM 2: War of the Chosen: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/593380­/XCOM_2_War_of_the_Chosen­/
Homeworld: Deserts of Kharak: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/281610­/Homeworld_Deserts_of_Kharak
The Witcher 3: Wild Hunt: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/292030­/The_Witcher_3_Wild_Hunt­/
Deus Ex: Mankind Divided: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/337000­/Deus_Ex_Mankind_Divided­/
Deus Ex: Human Revolution: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/238010­/Deus_Ex_Human_Revolution Directors_Cut­/
Alien: Isolation: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/214490­/Alien_Isolation­/

Svým nápadem a zpracováním mi pak přišel ještě hodně zajímavý Frostpunk: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/323190­/Frostpunk­/

A už nějakou dobu se chystám na Weird West, ale ten jsem zatím nehrál, takže nemohu hodnotit­/doporučit. Mohu ale aspoň zmínit, že stojí za pozornost: https:­/­/store.steampowered.com­/app­/1097350­/Weird_West/
Odpovědět0  0
Ano, ten objem promarněné práce vývojářů musí být vážně enormní vzhledem k tomu, jak velké týmy dnes v Ubisoftu na jednotlivých projektech pracují.

Konkrétně sérii Assassin­­'s Creed zatím zase tak negativně nevidím, jelikož tam mi to jako u jediné jejich série dává i smysl, že se v podstatě výrazněji mění jen historické období a prostředí herního světa. Rád se zajímám o historii a to, čím se jednotlivé kultury mezi sebou lišily. S čím tam mám problém, je obří velikost těch herních map v posledních dílech a konkrétně v Odyssey s tím velkým množstvím vedlejších misí. Jedna věc je, že rád se ponořím do nějaké historické éry, ale když už se do něčeho pustím, rád bych danou hru taky v nějakém rozumném čase dohrál. To série jako Far Cry nebo Ghost Recon, tam ty nejnovější díly považuji za hodně slabé. Nebo Watch Dogs – první díl byl relativně OK, druhý byl sice z hlediska herních mechanik propracovanější, ale díky těm nesympatickým postavám a náplni misí to bylo docela utrpení hrát. A v Legion problém s postavami vyřešili po svém, čímž tomu dali akorát korunu :­-­)

EA je taky kapitola sama pro sebe, protože to dospělo do takové fáze, že jsem nad nimi už zlomil hůl. Ale jejich Respawn jim v poslední době hodně napravuje reputaci ­(Titanfall 2, Apex Legends, SW Jedi: Fallen Order­) a dokonce už díky němu hlavouni EA uznali, že má stále smysl zaměřovat se i na singleplayer projekty. A pokud jde o Activision Blizzard, tam je to jako s EA, akorát s tím rozdílem, že tam není žádný Respawn, který by produkoval po své linii nějaké zajímavé projekty. Tuhle roli tam měl mít dlouhodobě Blizzard, ale to je už bohužel minulost.

Jak ten vývoj v Ubisoftu vnímám, tak bych považoval za super zprávu, kdyby jej Microsoft také koupil, aby už nebyl takový tlak na vydávání stále dalších a dalších dílů jen proto, aby se zaplácl termín pro nějaký kvartál bez ohledu na úroveň obsahu nebo technický stav při vydání.
Odpovědět1  0
Ubisoft má ve svém portfoliu takové množství herních sérii, že když už se o něm mluví v kontextu velkých herních značek, zmiňují se typicky jen ty nejvýznamnější. V rámci celé série Anno je ten nejnovější díl hodně úspěšný, ale cílová skupina takovéto hry ­(z hlediska žánru­) bude vždy o poznání menší než jako u těch uvedených. Druhá věc je, že ty uvedené série jsou ty, které Ubisoft sám přímo zmiňuje v tiskové zprávě jako své nejsilnější značky. Za sebe jsem k nim přidal jen Splinter Cell a Just Dance, které by podle mě neměly chybět. Zvažoval jsem ještě přidání Watch Dogs a Anno, ale tyto série z hlediska síly značky s ohledem na ty ostatní už zkrátka nepovažuji za tak významné. Pro zajímavost ­- tady je žebříček jednotlivých sérií podle počtu prodaných kopií: https:­/­/vgsales.fandom.com­/wiki­/Best_selling_Ubisoft_games
Odpovědět0  0
Far Cry 6 jsem dohrál, ale to díky tomu, že se to dá hrát, když je člověk unavený a už mu nechce nad něčím přemýšlet. Resp. ono to ani jinak nejde vzhledem k některým otravným postavám a jejich absurdnímu chování. Což je velká škoda s ohledem na zpracování toho herního světa a fakt, že se toho účastnil i takový herec jako Giancarlo Esposito. Velký potenciál z hlediska příběhu, ale člověk se pak dočká obsahové slátaniny a absurdit viz např. tato scéna ­(první polovina videa­): https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=xRtxlUEeztE
G. Esposito tam nakonec zase tolik prostoru neměl, ale s ohledem na chování a reakce ostatních postav i to málo, co tam předvedl, na mě působilo jako pěst na oko.

AC Valhallu mám rozehranou a u ní mě ta obsahová náplň přijde dostatečně poutavá. Hodnotím pozitivně, že už tam nejsou velké sidequesty jako v Odyssey, kde to bylo opravdu ubíjející, ale zatím nejsem moc daleko, protože s vědomím toho, jak velká ta hra je, se mi do ní právě kvůli tomu nechce vracet. Kdybych věděl, že ta hra je svým rozsahem dejme tomu čtvrtinová, měl bych ji už dávno dohranou. Takže tolik za mě k té snaze Ubisoftu o gigantické herní světy, protože čím víc proužků, tím víc Adidas. Trochu se děsím toho, jak bude nakonec vypadat ta hra ze světa Star Wars, kde mají potenciálně k dispozici opravdu hodně prostoru :­-­)

Immortals Fenyx Rising ­- vím, o co jde, ale sám jsem to nikdy nehrál. Nějak mě to nezaujalo.
Odpovědět0  0
"...ale hlavně že zase budu mít nádherný odrazy­"
Pokud je ray tracing ve hře použit pro globální osvětlení ­(jako právě zde­), je to o celkovém nasvícení scény, což může různé scény vizuálně proměnit velmi výrazně ­(ale logicky ne každou, viz princip toho, jak RT v případě globálního osvětlení funguje­). Nejde jen o odrazy okolí v místech, kde je lesknoucí se povrch. Stačí se podívat na ta videa v aktualitě.

"Tahle hra vůbec nepotřeboval nějaký ray tracing update.­"
Nepotřebovala, ale dostala jej. A to v takové podobě, že díky němu dokáže hra vypadat výrazně lépe, pokud vycházím z toho, že šíření světla pomocí stejného principu jako ve skutečnosti je lepší. Někdo ale samozřejmě může preferovat nějakým způsobem umělecké­/méně realistické ztvárnění. Vývojáři zkrátka pro svou hru vytvořili bezplatný update, který ji po vizuální stránce posunul dále. Přičemž jej ani není nutné používat, protože jde hru provozovat v původní verzi­/podobě.

"...jestli někomu stará verze při ultra přišla hnusná, tak je padlý na hlavu.­"
To jakože má smysl snažit se o vylepšování grafiky jen v případě, že by to mohlo vylepšit něco, co by se dalo označit za ­"hnusné­"? Aha, zajímavá úvaha. Já tedy naopak doufám, že u velkých nebo nějak významných her bude vždy snaha posouvat jejich technologické možnosti stále více a více kupředu ­(samozřejmě za předpokladu, že budou k dispozici různé úrovně technického nastavení, aby bylo možné hrát i na slabším HW­).

"Každej tvrdí, jak tyhle efekty jsou budoucnost pro hry, jak v budoucnu ty hry s Ray Tracingem poběží lépe. Ne nepoběží, protože se budou do her přidávat lepší RTX efekty, více vykreslované nebo v lepším rozlišení...­"
Ono by stačilo, aby vývojáři obecně poskytovali více možností pro nastavení úrovní kvality pro jednotlivé funkce, pro které v dané hře RT využijí. Tohle je v next­-gen updatu Zaklínače 3 teď odfláknuté, protože jednotlivé funkce jde pouze zapnout, ale nejde nějak nastavit úroveň jejich kvality­/náročnosti ­(což by podle mě právě mohl přinést nějaký nový patch pro PC od CDPR­). Předpokládám, že takováto nastavení se budou v nových hrách objevovat postupně čím dál tím více.

Nicméně každý nehraje hry hned nebo krátce po jejich vydání ­(to má smysl především u her, které se hodně zaměřují na multiplayer­). Řada uživatelů si hry s důrazem na singleplayer kupuje až s velkým zpožděním v rámci všemožných slev za výrazně nižší ceny a také mnohdy v mnohem lepším technickém ­(a někdy i obsahovém­) stavu, než jak by tomu bylo, kdyby je kupovali za plnou částku hned po vydání. Což znamená, že než se k dané hře uživatel reálně dostane, může mít už výrazně výkonnější HW, než jaký měl v době vydání té hry, nebo jaký byl vůbec v té době na trhu k dispozici. V takovém případě jej nemusí zajímat, jak moc bylo něco v nastavení té hry náročné na HW, který byl aktuální v době jejího vydání. Zajímá jej pouze to, jak ta hra poběží právě jemu v momentě, kdy si ji koupí a bude si ji chtít zahrát.

"Jako pro mě je důležitější hratelnost hry a příběh k čemu mi je grafika ve hře, když ta hra stojí za starou bačkoru.­"
Pro mě taky, ale tyto dva pohledy se přece navzájem nevylučují. Je možné komentovat­/hodnotit hratelnost­/obsah hry a zcela nezávisle na tom komentovat­/hodnotit technickou stránku hry a použité technologie z hlediska toho, jak hra vypadá nebo funguje ­(tím spíše, že jsme na technologicky orientovaném webu­).
Odpovědět1  0
Pěkně názorné screenshoty :­-­) V těch lesních lokacích jsem sám docela koukal, jak teď vypadají s RT výrazně lépe.
Odpovědět0  0
Osobně jsem ohledně většího rozšíření VR v nadcházejících letech ­(řekněme do roku 2030­) skeptický, takže tady bych nějaké předpovědi raději nedělal.

Souhlasím s tím, že je to technologie­/oblast, která má do budoucna velký potenciál, ale pokud člověk není vyloženě technologický nadšenec, VR mu zatím stále nemá co nabídnout kromě krátkého zážitku z něčeho nezvyklého, co ho ale brzy omrzí. Přičemž za větší zataženou brzdu zde považuji SW než HW. Ale to by bylo téma na úplně jinou diskuzi, tak třeba u nějaké jiné aktuality právě o tomto :­-)
Odpovědět1  0
"Pardon, ale snad žádný antialiasing neměl nikdy tak drastické dopady na výkon.­"
Super sampling ano. A než napíšete, že jde o tu nejnáročnější metodu antialiasingu, kterou provozoval jen málokdo, kdo věděl, co dělá a měl na to dostatečně výkonný HW, tak obecně to je pravda, ale třeba Zaklínač 2 ­(takže ani nemusíme chodit někam daleko­) nabízel ve svém nastavení pouze tuto jednu jedinou metodu antialiasingu, kterou označoval coby ­"Ubersampling­" a jejíž aktivace tehdy fakticky srazila FPS cca na polovinu. A jelikož to byla jediná volba AA v nastavení hry, kterou tak mnozí chtěli mít zapnutou, hodně se to tehdy řešilo, protože její aktivace tehdy pro mnoho PC hráčů znamenala, že pro ně ­(jejich HW­) byla hra nehratelná.

https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=OKkEhsSg3FA
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=mx0OfgwCI9k

https:­/­/www.eurogamer.net­/digitalfoundry­-2020­-the­-witcher­-2­-2020­-vision­-retrospective

"First, let­'s talk ubersampling ­- which is just a cheeky way of saying 2x2 ordered grid super­-sampling. Back in the day, the game was accused of being ­'badly optimised­' when really, the game was running at four times the chosen pixel count with ubersampling enabled!­"
"Put simply, when The Witcher 2 released in 2011, any kind of HD resolution with ubersampling enabled would effectively make the game unplayable.­"

"Co řeší RayTracing? Nasvícení scény je asi nejvíce viditelné. Jenže to není v podstatě problém.­"
Tohle už je o úhlu pohledu. Já to za řešení určitého problému považuji, pokud to pomůže zvýšit efektivitu v rámci vývoje her, které budou využívat už jen RT, viz již zmíněné Metro Exodus Enhanced Edition.
Odpovědět1  0
Jako uživatel jsem dříve obdobnou otázku velkého poklesu výkonu po aktivaci nějakého grafického nastavení běžně řešil ve spojitosti s různými metodami antialiasingu, což dnes už v podstatě vůbec neřeším a namísto toho tu máme ray tracing. Za několik let to nejspíše bude zase něco úplně jiného. Pokud v určitém momentě nemám dostatečně výkonný HW na nějaké konkrétní mnou preferované nebo dokonce vyžadované nastavení, tak si tu hru prostě nechám na později, až provedu upgrade. Zde by se dalo namítnou, že třeba ne každý provádí HW upgrade tak často, aby tohle představovalo nějakou uspokojivou odpověď, ale bez častého upgradu HW se to nikdy neobešlo, pokud chtěl člověk aspoň trochu udržovat tempo s vývojem grafiky ve hrách.

"Je mi jasné, že pro vývojáře je jednodušší se s tím nepatlat a fláknout tam RT, protože jim to usnadní práci, ale zlevní mi to tu hru? No ne, zaplatím furt stejně, bez RT dostanu nic moc kvalitu obrazu­"
...předně vycházíte z předpokladu, že se budou i nadále dělat všechny hry s využíváním obou metod naráz. Ale v situaci, kdy se začnou v budoucnu objevovat hry jako Metro Exodus Enhanced Edition ­(využívající pouze RT­), to bude znamenat výrazně zjednodušení v rámci vývoje, takže ten ušetřený čas budou moci vývojáři věnovat jiným aspektům, čímž se zvětší potenciál na lepší výsledný produkt. Není to samozřejmě nějaká záruka, ale to není nikdy nic, to bychom mohli polemizovat donekonečna o čemkoli.

Jak už jsem psal, zatím RT většinou ve hrách vypínám s ohledem na jeho dosavadní implementaci, ale už mám za sebou pár her, které jsem bez něj hrát nechtěl, když už jsem měl tu možnost jej aktivovat.

Jinak mi nepřijde, že byste byl nějak v rozporu s tím, co jsem psal. Má hlavní pointa spočívala v poukázání na to, že ray tracing není jen nějaký 1 efekt, který když se ve hrách zapne, tak by to jakože mělo znamenat, že výsledkem bude maximum možného, co RT představuje :­-)
Odpovědět1  0
Pokud se záměrně zaměřím na nějakou konkrétní technologii, budu psát odstavce týkající se právě té konkrétní technologie a nemá to nic společného s tím, zda je důležitější obsah nebo forma.

"Ale uznávám, že někdo jiný může pokrok spatřovat v odrazech v kalužích.­"
Tohle je ukázka toho, na co jsem narážel v samotné aktualitě, že pokud někdo v kontextu možného přínosu ray tracingu mluví pouze o odrazech v kalužích, akorát tím demonstruje, že vlastně ani pořádně neví, co to ten ray tracing vůbec je a na co všechno může mít jaký vliv. Jen o nějakých odrazech v kalužích to opravdu není.

Ray tracing je princip, který lze využívat pro vícero grafických funkcí­/efektů, které se pak vzájemně doplňují, pokud se vývojáři dané hry rozhodnou, že to umožní. To, že existují i hry, kde se vývojáři rozhodli ray tracing využít třeba jen v tak minimální míře, že má vliv pouze na zmíněné odrazy v kalužích, nevypovídá vůbec nic o možnostech­/potenciálu technologie ray tracingu, ale pouze o vývojářích té dané hry, že se rozhodli ve své hře princip ray tracingu implementovat v tak omezené míře jen pro tento konkrétní efekt.
Odpovědět2  0
Předně v té aktualitě žádnou zmínku o ­"šetrnosti­" a ­"eko­" nevidím. Je to nový model ­(resp. zatím koncept­) s důrazem na pokročilejší technologie, který by se měl dostat do produkce nejdříve až v příštím roce a který už tak celkem logicky nevyužívá spalovací motor. Tím, jak adopce EV pokračuje, budou přibývat různá řešení od různých výrobců za různou cenu a také v různých segmentech pro různé typy uživatelů.
Odpovědět2  0
Jen doufám, že té poznámce o teplejších barvách nechcete naznačit, že jde jen o nějaký plošný barevný filtr :­-­) Ta barevná změna může být někde do teplejšího tónu, někde do studenějšího ­- to závisí na tom, od čeho se odráží světelné paprsky ­(jakou barvu má to místo odrazu­), které ten daný předmět v daném místě osvětlují a jak moc.
Odpovědět1  1
"Jednoznačně vnímám teplejší barvy, ale to by snad šlo vyřešit i bez RT.­"
Tady bych dodal, že nejde ani tak o to, že by podobného výsledku třeba nešlo nějak docílit bez RT. Pokud bychom chtěli docílit stejné přesnosti, jde o značný rozdíl z hlediska potřebné pracnosti ­(ta se navíc čím dál tím více zvyšuje, čím je scéna složitější, nemluvě o pohybujících se objektech­) a tedy ochoty vývojářů do něčeho takového investovat čas, který by mohli věnovat něčemu jinému. Využití RT pro globální osvětlení je z hlediska vývoje z principu výrazně jednodušší než všechny světelné zdroje a odrazy nějak ­"fejkovat­", pokud je cílem dosažení co nejvíce realisticky vypadajícího obrazu. Tento aspekt pracnosti výroby dané scény je přitom zásadní. A společně s tím je samozřejmě třeba zohledňovat i výkonnostní náročnost na renderování.
Odpovědět1  0
Proč jde o groteskní produkt? Třeba Ferrari podle Vás produkuje také groteskní auta s ohledem na to, kolik stojí a že si je může dovolit jen velmi malý počet lidí?
Odpovědět2  0
Ano, zejména s těmi odrazy se to při aplikaci RT kolikrát hodně přehání, že to realističnost vizuálu dokáže spíše snížit než naopak, když se podlaha leskne, jak kdyby byla z nezvykle čistého a hladkého kovu. Ale to už je na vývojářích té dané hry, zda chtějí RT využít nějak smysluplně pro zvýšení realističnosti, nebo jen chtějí do hry napasovat něco, co bude využívat RT, aby si odškrtli fajfku a mohli se tím chlubit, protože to teď marketingově propaguje Nvidia.

Ještě před takovými 10 lety jsme se o ray tracingu ve hrách bavili jako o svatém grálu v oblasti počítačové grafiky a že se těšíme na to, až to jednou půjde používat i ve hrách. A tehdy jsme to považovali za něco, co bude ještě hodně dlouho nedosažitelné s ohledem na potřebu velmi vysokého výpočetního výkonu. Potřebné technologické řešení už tady máme, které se samozřejmě nadále zlepšuje. Teď jsme tak ve fázi, kdy jde primárně o osvojování technologie ze strany vývojářů her, což už také probíhá. Smysluplné výsledky ale začínají být vidět jako obvykle až se zpožděním oproti momentu, kdy začne být daná technologie k dispozici.
Odpovědět2  1
Nerozumím, v čem je problém. Ať už jde o nastavení čehokoli ohledně grafiky, vždy se dělala různá srovnání za účelem ukázat rozdíl, ať už je jakkoli velký, protože když máte spuštěnou hru, na kterou se díváte, přepnete se do menu, kde něco ohledně grafiky změníte a přepnete se zpět do hry, tak málokdo má tak fotografickou paměť, aby poznal, co přesně se vlastně jak změnilo a zda to mělo smysl. Ale když člověk přepíná mezi 2 screenshoty On­/Off, tak to hned vidí a může se snadno rozhodnout, zda se mu to za případný pokles FPS vyplatí.

Když si vzpomenu na dřívější laborování s antialiasingem, kde docházelo ke srovnávání dokonce i zvětšených výřezů části obrazu, protože při normální velikosti byly u pokročilejších algoritmů rozdíly už velmi špatně rozeznatelné, dokáží být změny v obraze způsobené ray tracingem pro globální osvětlení nesrovnatelně větší­/výraznější­/více patrné hned na první pohled, než co se dříve mnohdy řešilo za rozdíly mezi různými způsoby AA, viz ta videa v aktualitě. Jenže člověk musí rozumět tomu, co ten daný efekt­/nastavení vlastně dělá, protože je nesmysl očekávat, že ray tracing ­(ať už je použit pro cokoli­) výrazně změní vizuál naprosto každé scény v naprosto každé hře. A přitom podle různých diskuzí to vypadá, že tohle opravdu někteří očekávají, protože prostě a jednoduše nerozumí tomu, co to ten ray tracing vlastně je a že jde o množinu různých způsobů implementace. A když jej zapnou v nějaké scéně, kde přitom z principu nic změnit nemůže, tak hned získají dojem, že je to na nic a tento názor pak dále šíří.

Když člověk v menu hry XXX zapne něco, co má v názvu ray tracing ­(RT­), samo o sobě to neznamená, že potenciálně dojde k tak výrazné změně vizuálu jako u hry YYY, kde je použitý ray tracing pro globální osvětlení, jako třeba právě zde v next­-gen updatu Zaklínače 3, viz ta videa.

"Zajímalo by mne zda hra ve variantě s limitovaným či komplexním destruction modelem by také šipkami musela upozorˇńovat na rozdíly.­"
Já bych takové srovnání i v tomto případě rozhodně rád viděl. Ovšem v takovémto případě to může být součástí hry, kterou nejde vypnout, aby takové srovnání vůbec šlo udělat. Když něco nastavím, tak mě přece zajímá, co a jak se tím změní ­- jak málo, resp. jak hodně. Nerozumím kritice tohoto faktu samotného srovnávání On­/Off.

Rozumím ale tomu, že někteří mají na ray tracing averzi, protože mají averzi na Nvidii, která je teď jeho propagátorem v počítačových hrách. Tohle mě ale nezajímá, zda nějakou technologii zrovna v danou chvíli nejvíce propaguje firma A, B nebo C. Zajímá mě to, co daná technologie představuje a jaký má vliv na to, kde dochází k její aplikaci. Druhá věc je ta, že ray tracing rozhodně není nějaký výmysl Nvidie, ta pouze jako první uvedla na trh grafické karty se schopností jej využívat i při hraní her a ne pouze pro předrenderované scény, jako to bylo možné před příchodem karet RTX řady 20. Třeba bude za pár let ray tracing nejvíce propagovat AMD nebo dokonce někdo úplně jiný, protože bude nabízet lepší možnost, jak jej počítat.
Odpovědět3  2
Tak obecně akcionáři čehokoli brečí, když cena jimi držených akcií hodně klesne, bez ohledu na to, zda klesnou akcie jen té jedné firmy, nebo i všeho relevantního na trhu. A mají tendenci hledat viníka, který za to může, aby na něj mohli ukázat, že udělal to nebo ono, namísto toho, aby především ukázali sami na sebe, že koupili za tolik, za kolik koupili, nebo že dříve neprodali, když měli příležitost prodat lépe. No a co? :­-)
Odpovědět0  0
Tesla v roce 2022 dodala svým zákazníkům 1,314 milionu aut. Prozradíte, které automobilky teď prodávají téměř 16 milionů aut ročně, jak naznačujete ve svém komentáři?
Odpovědět0  0
75% propad hodnoty akcií z jejich maxima, na druhou stranu je aktuální cena akcií Tesly stále na více než dvojnásobku toho, než za kolik byly na začátku roku 2020 před vypuknutím pandemie.

Ke komentáři ohledně stále stejného Modelu S – dnešní Model S není stejné auto jako v době jeho uvedení na trh v roce 2012. Těch změn se za ty roky uskutečnilo tolik, že jiné automobilky by to nepochybně rozporcovaly do několika samostatných modelů lišících se názvem. Viz třeba tento souhrn změn, který přitom neobsahuje všechny, jak je na začátku stránky uvedeno: https:­/­/tesla­-info.com­/model­-history­/MS

Když pominu obměny fyzického charakteru ­(jinými slovy co vyjede z továrny­), jde také o neustálé softwarové inovace a obměny, které jsou tak významné a časté, že představují jeden z důvodů, proč se auta Tesly těší mezi jejich uživateli tak velké oblibě, protože v tomto ohledu je Tesla hodně napřed ­(resp. když to otočím, ostatní automobilky jsou hodně pozadu­). A pokud jde o samotný design těch aut – když je povedený a je o něj stále zájem, tak není co řešit. To, že má výrobce ­(jakéhokoli typu produktu­) robustní modelovou řadu, kterou třeba každý rok obměňuje o nové a nové modely, ještě neznamená, že tento fakt sám o sobě automaticky zlepší jeho konkurenceschopnost. Rozhodující je pouze to, co každý jednotlivý produkt nabízí a za kolik.

Čísla ohledně množství dodaných aut jednotlivým zákazníkům ukazují, že Tesle tento přístup zatím vychází: https:­/­/www.statista.com­/statistics­/502208­/tesla­-quarterly­-vehicle­-deliveries/
Odpovědět0  2
Není to překlep. Vývojáři letos takto změnili název v návaznosti na válku na Ukrajině, aby reflektoval ukrajinské pojmenování: https:­/­/www.pcgamer.com­/stalker­-2­-renamed­-heart­-of­-chornobyl­-to­-reflect­-ukrainian­-spelling­/

https:­/­/www.chernobyl­-tour.com­/chernobyl_or_chornobyl_en.html
"The birth of the Chornobyl nuclear power plant, as well as the accident happened on the 4th power unit during the Soviet era, when Ukraine had a second state language ­- Russian, imposed on Ukrainians when Bolsheviks came to power."
Odpovědět0  0
Hmm, tehdy jsem hrál a dohrál do konce všechny 3 hry a nějak si nevybavuji, že by tam byly nějaké zásadní problémy. Každopádně když jsem poprvé zapnul první díl a vyběhl ven z toho bunkru, fakt jsem koukal. Ted jsem se z nostalgie podíval na začátek: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=AWEg1bYwohs
...a stále to má něco do sebe ­(u toho videa je v popisku uvedeno, že to je hodně modifikovaná verze pro vylepšení grafiky, ale grafika sama o sobě ve hře atmosféru nedělá­). Pamatuji, když na mě poprvé zaútočil v noci neviditelný bloodsucker, jaký to byl challenge :­-)
Odpovědět2  0
E­-mailová potvrzení od Epic Games Store o uskutečněných objednávkách mi nadále normálně chodí. Přišlo mi včera potvrzení týkající se Death Stranding stejně jako dnes potvrzení týkající se F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch, což je zdarma právě teď. Nic jsem tam teď nekupoval, ale ten e­-mail je stejný, ať už jde o něco zdarma nebo za peníze, liší se pouze údaj o ceně.
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění. Jelikož jste to napsal hned po zveřejnění aktuality, stáhl jsem ji, přepsal její text a teď znovu publikoval s informací o tomto na úplném závěru. Docela by mě zajímalo, zda se někomu vůbec povedlo tu DC verzi zdarma získat, ale co se dívám na diskuze na zahraničních serverech, vypadá to, že nikoli, že prostě šlo o chybu na straně Epicu, viz třeba:
https:­/­/www.pcgamer.com­/death­-stranding­-directors­-cut­-is­-free­-on­-the­-epic­-games­-store­-right­-now­/#comment­-jump
https:­/­/www.notebookcheck.net­/Death­-Stranding­-Director­-s­-Cut­-is­-now­-free­-on­-Epic­-Games­-Store­-for­-a­-limited­-time.676925.0.html
Odpovědět1  0
V dubnu jsme měli vlastní anketu ohledně toho, zda by měl Elon Musk převzít kontrolu nad Twitterem:
https:­/­/www.svethardware.cz­/anketa­-mel­-by­-elon­-musk­-prevzit­-kontrolu­-nad­-twitterem­/57508
Odpovědět2  0
Sice nevím, jakým způsobem bude podpora ray tracingu v rámci nového updatu implementována, ale předpokládám, že jelikož půjde jen o update a nikoli novou verzi celé hry, půjde jej v nastavení hry jednoduše vypnout­/zapnout.

Druhá věc je, že ray tracing nemusí být jen o nějakých stínech, ale pokud je ray tracingem realizováno nasvícení celé scény, dokáže velmi výrazně změnit její vizuál, protože pak ovlivňuje parametry všeho, co je zobrazeno ­(intenzita viditelnosti, barva­). Scéna, kde by nedocházelo k žádnému osvícení pomocí světelných paprsků, by zobrazovala pouze černou plochu. Je třeba si uvědomit, co ray tracing vlastně je a co všechno tato technologie umožňuje. To, že zatím její možnosti vývojáři her naplno nevyužívají, je věc druhá, nicméně je to jen otázka času.

Pionýrem v tomto ohledu je v loňském roce uvedená upravená verze Metro Exodus Enhanced Edition, kde je pomocí RT realizováno osvícení celé scény. Více informací včetně konkrétních srovnání a podrobnějších vysvětlení principu najdete v tomto videu, které i přes jeho délku doporučuji celé zhlédnout, pokud Vás toto téma zajímá: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=NbpZCSf4_Yk

https:­/­/www.eurogamer.net­/digitalfoundry­-2021­-inside­-metro­-exodus­-enhanced­-edition­-pc­-exclusive

Na závěr doplním, že ray tracing není nějaký výmysl Nvidie. Ta se ­"pouze­" rozhodla jako první zaměřit na jeho HW akceleraci pro real­-time renderování při hraní her, jelikož jsme se s výkonem­/komplexností GPU dostali už tak daleko, že je to zkrátka možné.
Odpovědět0  0
Pro pobavení a názornou demonstraci uvažování ještě donedávna mnohými obdivovaných ­"krypto vizionářů­" doporučuji zkouknout tohle video, které přitom vzniklo už před půl rokem: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=C6nAxiym9oc
Odpovědět0  0
Osobně taky nejsem příznivce DLSS 3.0, jelikož motivací pro upgrade HW při hraní her je pro mě především zlepšení odezvy systému na mé reakce. Jen bych tyto různé postupy, jak zlepšit rychlost renderování ­(resp. v DLSS 3.0 dojem z plynulosti pohybu­), neoznačoval jako ­"šidítka­", protože to jsou prostě jen další způsoby, jak docílit pomocí co nejnižšího snížení kvality zobrazené scény co nejvyššího výkonu. Mít více možností, jak tohoto výsledku docílit, je rozhodně lepší než naopak. Koneckonců tyto technologie jdou v nastavení snad vždy vypnout. Pokud jde o upscaling, to je právě o těch kompromisech. Jakou metodou se dosáhne lepšího kompromisu může být uživateli naprosto jedno ­- jeho zajímá kvalita zobrazené scény a framerate.

Z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že při nastavení DLSS na režim nejvyšší kvality jsem zatím nikdy neměl potřebu jej vypínat, jelikož ten vizuální rozdíl oproti stavu bez DLSS nebyl takový, aby mělo smysl mít kvůli tomu nižší FPS. Třeba bych to v nějakých konkrétních případech vnímal jinak, ale zatím jsem se s tím nesetkal. A když už, tak bych prostě v daném případě DLSS deaktivoval. Pokud má uživatel na výběr, není co řešit.

Jakým způsobem Nvidia používá výkonnostní výsledky karet z řady RTX 40 s aktivním DLSS 3.0 v porovnání s ostatními kartami bez DLSS 3.0, to už je věc druhá, protože takové srovnání je dost zavádějící. Ale to je záležitost marketingu té firmy, ta technologie jako taková kvůli tomu špatná není ­(ačkoli ji neplánuji využívat, může někomu v případě některých her přijít vhod, viz nejnovější Flight Simulator­).
Odpovědět0  0
Pro pobavení doporučuji zkouknout tohle video, které přitom vzniklo už před půl rokem: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=C6nAxiym9oc

Více k tomu ani není potřeba co dodávat.
Odpovědět0  0
Renderování 3D grafiky ve hrách je vždy o kompromisu mezi komplexností renderované scény a rychlostí, jakou se bude vykreslovat na HW existujícím v době vydání. Udělat dokonale fotorealistickou grafiku v nějaké hře bylo možné už před řadou let, ale bylo by to k ničemu, když by se to na běžně dostupném HW téměř nehýbalo. I samotní herní vývojáři už od prvopočátku používají při designování her všemožná šidítka k tomu, aby svému výtvoru zajistili pokud možno co nejvyšší framerate na běžně dostupném desktopovém HW a zároveň co nejlepší grafické podání. Nevidím žádný rozdíl v tom, pokud jde o postup pro dosažení vyššího výkonu ­(šidítko­) jen na straně samotného herního enginu a práce vývojářů, nebo pokud je téhož cíle dosahováno za pomocí nějaké speciální funkce, kterou disponuje konkrétní HW ­(v tomto případě novější generace GPU­). Je to dobré téma na diskuze a všemožná zkoumání, ale pokud jde o princip jako takový, nejde vůbec o nic nového nebo nějak nežádoucího.
Odpovědět9  0
Souhlas, jenže právě ta robustnost a propracovanost toho herního světa mě přiměla k tomu, že jsem jej po pár hodinách hraní odložil na později, až na to budu mít více času, abych si to pořádně užil a mezitím uběhlo už 7 let :­-­) Tím nenaznačuji, že je to nějak špatně, jen konstatuji, jaký to může mít na někoho efekt. Každopádně teď aspoň budu mít konkrétní impulz, proč se do toho po takové době pustit a už to dále neodkládat. Třeba první i druhý díl jsem dojel bez nějakých odkladů na později.
Odpovědět1  0
Jedna věc je samotný výkon. Druhá věc jsou ovladače, což není jen otázka nějakých možných artefaktů v obraze, ale jde taky o stabilitu aplikací a toho výkonu ­(pro plynulý pohyb potřebujete mít nejen vysokou hodnotu FPS, ale také stabilitu v rychlosti vykreslování všech snímků, aby systém občas na nějaký 1 snímek nečekal násobně delší dobu­). Třeba se ty ovladače brzy výrazně zlepší, třeba taky ne – problémem jsou ale především starší hry, pro které ještě nejsou ovladače optimalizované ­(a pro některé tituly třeba ani nikdy nebudou­), což je tím pádem o to větší problém právě u karty této výkonnostní kategorie. Má smysl kupovat něco takového s tím, že se to možná za X měsíců zlepší?

Pokud někdo potřebuje koupit nějakou samostatnou grafickou kartu pro hraní her a nechce řešit případné technické problémy, s ohledem na aktuální situaci, kdy je v eshopech skladem plno modelů od Nvidie a AMD s bezproblémovými ovladači, nevidím smysl v tom, proč dnes kupovat Intel Arc vyjma 2 důvodů:
– chcete Intel Arc do své sbírky zajímavého HW
– chcete podpořit grafické karty s GPU od Intelu coby třetího hráče na trhu s GPU
Odpovědět1  0
Souhlasím, že to byla nevhodná formulace, takže jsem ji změnil.
Odpovědět0  0
Každý vydavatel si může nastavit cenu jím vydávané hry na takové úrovni, jak uzná za vhodné. Pokud ji nastaví jako příliš vysokou s ohledem na to, co hra představuje, bude mít třeba nízké prodeje a případně si tím tak i pokazí své jméno, což se mu dlouhodobě nemusí vyplatit. Ať je to jakkoli, rozhodně to ale neopravňuje někoho k tomu, aby ten produkt kradl, protože podle jeho ­(nebo Vašeho­) názoru si nezaslouží zrovna tu cenovku, kterou mu vydavatel nastavil. Pokud jako koncový uživatel nejsem ochoten za nějakou počítačovou hru zaplatit cenu, jakou za ní její vydavatel požaduje, tak si ji prostě nekoupím. Počítačová hra opravdu není něco nárokovatelného.
Odpovědět1  0
Tak hlavně že v tom máte jasno, proč teda Tesla ještě nezbankrotovala, ale že za ­"normálních okolností­" by se to prostě stát muselo. A Tesla mezitím neustále navyšuje výrobu i zisk, zatímco má z těch dotací ­(které dostávají i všichni ostatní výrobci­) stále méně a méně. Nějak Vám ta křišťálová koule nefunguje.

Jasně, akcie firmy s valuací kolem 750 miliard USD kupují pouze fanboys. Doporučil bych spíše rozšířit výčet informačních zdrojů, z kterých čerpáte data pro své úvahy.
Odpovědět1  0
Reálnou hodnotu určuje střetnutí nabídky s poptávkou, tzn. v tuhle chvíli je reálná hodnota akcií Tesly kolem 730 dolarů za kus, protože za tuto cenu je právě teď můžete prodat ­(nebo koupit­). Správná otázka je spíše ta, zda je aktuální cena akcií Tesly férová s ohledem na její další předpoklad růstu ­(je to právě růst, co investory zajímá­). Ale to už si musí zodpovědět každý sám. Jinak odkazovat se ve věci vývoje cen na burze na článek, který je už 2 roky starý, to je celkem masakr. To jen dobře ilustruje, jak odpůrci Tesly nereflektují vývoj v průběhu času a nejnovější informace. A pokud jde zase o ty dotace, doporučuji tento článek: https:­/­/www.svethardware.cz­/tesla­-co­-vezi­-za­-jejim­-uspechem­-a­-proc­-jeste­-nezbankrotovala­/55457

"Teď proti ní bude stát velmi široká a tvrdá konkurence s dlouholetými zkušenostmi s výrobou automobilů...­"
To odpůrci Tesly opakují už několik let a stále nevidím, že by se situace nějak výrazněji změnila. Proč? Protože tato konkurence je tak moc tvrdá, že teď už i šéf VW přiznává, že Tesla jde kupředu 2krát rychleji než její konkurence. Mají mnohem více zkušeností s výrobou aut se spalovacím motorem. Proč by měl někdo dnes investovat do firmy specializující se na výrobu něčeho, u čehož se očekává pokles prodejů v nadcházejících letech? To je důvod, proč je valuace firem z řad této ­"tvrdé konkurence­" o tolik nižší než v případě relativně nových výrobců specializujících se už od prvopočátku pouze na elektroauta. Investoři investují do firem s velkým potenciálem růstu a ne do těch, které budou stagnovat nebo upadat.
Odpovědět0  0
Předně je to Váš názor a nikoli ­"realita­". A ano, s ohledem na dosavadní vývoj v této oblasti mi opravdu přijde vtipné vytýkat Tesle zrovna to, že nedostatečně inovuje :­-D
Odpovědět1  0
"Pokud Tesla nezačne rychle inovovat svoje portfolio, tak jí velice brzy propadnu prodeje a bude mít velké potíže se na trhu udržet.­"
Ano, vtip roku :­-D
Odpovědět0  2
Nevím, proč z toho děláte takové drama. Zmiňoval jste tu nějakou problematickou situaci. Jelikož to bylo poprvé, co jsem upozornění na to někde zaregistroval, protože opravdu nepročítám všechny diskuze, ptal jsem se na upřesnění, aby se na to mohl náš programátor podívat. K upřesnění došlo a programátor se na to následně podíval. Nebylo to způsobené tím, že bychom tu měli ­"rozbitý systém přidávání komentářů­", nebo že by ­"cokoli vložené skrze prohlížeč mohlo za půl dne zmizet­", ale že pro ukládání prohlížečem vložených emotikonů skrze jeho vlastní rozhraní ­(což prohlížeč začal u textových polí umožňovat, aniž bychom tuto funkci chtěli nebo ji předem řešili­) bylo potřeba upravit kódování databáze.

To, že se x hodin po odeslání komentáře takto vložené emotikony zobrazovaly a pak zmizely, bylo tím, že se nacházely pouze v cache, tzn. neuložily se do databáze, takže jakmile skončila platnost cache, emotikony ­(a vše za nimi­) se přestaly zobrazovat. Kódování databáze bylo upravené a teď už by se měly takto vložené emotikony do databáze ukládat. Děkuji tedy za upozornění. Obešlo by se to i bez emocí.
Odpovědět0  0
Aha, takže změna trendu Vás nezajímá. Tak potom není co řešit, když nejste ochoten zohlednit změnu vstupních dat pro své závěry.
Odpovědět2  0
Masivně tiskne peníze a roztáčí kola inflace tím, že centrální banky jsou v režimu zvyšování úrokových sazeb, což jen tak neskončí?
Odpovědět2  0
Opraven název serveru, děkujeme za info.
Odpovědět0  0