www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft se ještě jednou snaží vnutit W10, co vše zkusil?

Microsoft se ještě jednou snaží vnutit W10, co vše zkusil?
, , aktualita
Uživatelé starších systémů Microsoftu v posledním roce dostali řadu podnětů k přechodu na nový systém Windows 10, přičemž tato nabídka už za týden končí. Microsoft se tak naposledy snaží jim svůj systém zdarma vnutit.
K oblíbeným
reklama
Jak bylo nedávno uvedeno, Microsoft sám uznal, že nestihne ve vytyčené době dostat systém Windows 10 na miliardu zařízení, jak si předsevzal. Viníkem jsou dle něj mobily, o něž je pramalý zájem, a tak se už na jaře dostal podíl Windows Phone pod jedno procento. Tato platforma je tak v podstatě mrtvá a s ní i část velkých plánů na vytvoření velkého ekosystému pod taktovkou Windows 10. V desktopovém světě jsme ale mohli spíše zaznamenat všemožné snahy Microsoftu, jak uživatelům vnutit nový systém, a to třeba i bez jejich vědomí. Podívejme se na to, jaké praktiky Microsoft využíval.

Ihned po vypuštění nového systému se sledovalo především to, jak rychle se šíří a řada uživatelů řešila, jak si nový systém co nejrychleji nainstalovat a nečekat na to, až mu bude v rámci aktualizace nabídnut. To byli ale uživatelé předem odhodlaní k přechodu na nový systém a samotný Microsoft v prvních týdnech jej ani nestíhal distribuovat. To se ale brzy změnilo, jak opadl zájem samotných uživatelů. Už v září minulého roku se ukázalo, že Windows 10 se na náš počítač předem stahují i bez našeho vědomí, to prý aby byly rychle k dispozici. Co na tom, že jde o cca 3 GB dat, které uživatel třeba ani nechce.

V říjnu pak samotný Microsoft skrze klávesnici Terryho Myersona oznámil, že chce Windows 10 zdarma nabízet agresivněji, což je jeden ze slibů, které opravdu dodržel. Poté se objevila dle Microsoftu chyba, jež způsobila samovolnou instalaci Windows 10 na počítač nic netušících uživatelů, přičemž někteří zjistili, že se o to systém neúspěšně pokusil hned několikrát. Slova o agresivnějším prosazování systému se ale opravdu vyplnila až v tomto roce, kdy byly Windows 10 zařazeny mezi doporučené aktualizace (dříve byly mezi volitelným upgradem). To znamenalo, že se systém na vhodně nastavených počítačích mohl nainstalovat i sám.

Po celou tu dobu se také řešila aplikace GWX (Get Windows 10), která uživatele neustále otravovala a zasáhla i do televizního vysílání. V tu dobu se jí ale už řada schopnějších uživatelů dávno zbavila, ale Microsoft nebyl svou agresivitou ani pak spokojen. Odhodlal se k dosud nejpodlejší akci, a sice nenápadné změně v GWX, která způsobila, že po prostém zavření vyskočivší aplikace nebyl upgrade odmítnut, ale naopak přijmut. Microsoft pak reagoval tím, že GWX nabídla dobře viditelnou možnost, jak upgrade odmítnout. S blížícím se termínem, po němž Windows 10 zdarma budou minulostí, se objevily ještě poslední pokusy: celoobrazovková výzva a nyní toto.

Právě pro uživatele, kteří se po celý rok nechali otravovat různými nabídkami k upgradu a úspěšně vzdorovali i podpásovým pokusům Microsoftu, je určen finální odpočet. Ikonka aplikace GWX v oznamovací oblasti se také změnila na žlutý vykřičník. Otázka je, zda takoví uživatelé vůbec ještě existují, když si uvědomíme, čím vším se je v posledním roce Microsoft pokoušel přesvědčit či rovnou nachytat. Z tohoto pohledu už je neustálá snaha Microsoftu jistým způsobem zábavná a připomíná maratonce, který těsně před cílem schválně zpomaluje a uvažuje o tom, že si dá ještě jedno kolečko.

Zdroj: InfoWorld
reklama
Nejnovější články
Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon
Tohle opravdu nebyl pro Teslu moc dobrý týden, zejména co se týče její energetické divize. Nejprve za hořící solární panely Teslu zažaloval Walmart, nyní své znepokojení vyjádřila i společnost Amazon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
24.8.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek15 komentářů