reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Změňte násobič a napětí na mobilním Athlonu XP!

18.11.2003, Eagle , článek
Změňte násobič a napětí na mobilním Athlonu XP!
Již delší dobu vyvíjím software, který bude schopen měnit chování procesoru při určitých situacích. Nedávno se mi podařilo otestovat funkci, která dokáže na mobilním procesoru Athlon změnit napětí a násobič za chodu přímo z Windows. S programem jsme dosáhli velice zajímavých výsledků. Nyní máte možnost vyzkoušet si to sami!
Kapitoly článku:
  1. Změňte násobič a napětí na mobilním Athlonu XP!
  2. Změna násobiče a napětí pomocí CPUMSR
  3. Dosažené výsledky
PowerNow! - jak to funguje

O technologii PowerNow! (resp. Cool'n'Quiet) jsem se zmiňoval již v článku před několika týdny (viz. zde). Proto se zde zmíním pouze ve zkratce, o co se jedná.

Mobilní procesory AMD architektury K7 počínaje čipem Palomino a nové čipy Athlon 64 pro socket 754 umožňují pomocí software změnu násobiče a napětí za chodu přímo v operačním systému. Technologie má za cíl snižovat spotřebu elektřiny a hlukové emise v případech, kdy není potřeba maximální výkon procesoru, tj. například při práci s textovým editorem. Oproti konkurenčním procesorům vyniká PowerNow! velkým množstvím kombinací napětí a frekvence, takže umožňuje stanovení frekvence přesně podle potřeb, a tudíž ušetřit co nejvíce energie.

Pro ovládání PowerNow! v prostředí Windows dodává AMD Microsoftu software (SYS / VXD ovladač zařízení), který provádí podle zatížení a nastavení politiky uživatele ohledně úspory energie změnu frekvence a s ní spojenou změnu napětí. Ovladač se řídí frekvenčně-napěťovou tabulkou BIOSu, kterou sestavuje výrobce notebooku podle použitého procesoru a případně podle limitů použitého hardware (čipové sady, napájení atd.).

V současnosti existují dvě generace procesorů, jejichž ovládání změny násobiče a frekvence je v řadě věcí odlišené:
  • Řada K7 (PowerNow!) - jedná se o procesory Mobile Athlon 4 (jádro Palomino), Mobile Duron (jádro Morgan), Mobile Athlon XP, resp. Mobile Athlon XP-M (jádra Thoroughbred a Barton).
  • Řada K8 (Cool'n'Quiet) - procesory Athlon 64 Desktop Replacement (notebooky) a procesory Athlon 64 (desktopy).

Pro zapnutí technologie Cool'n'Quiet u procesorů K8 je nutné do Windows nainstalovat ovladač ze stránek AMD - odkaz zde. V tomto článku se ale chci věnovat procesorům řady K7.

Typy mobilních procesorů K7

Mobilní procesor AMD řady K7 se od desktopové verze liší několika podstatnými rozdíly:
  1. má jinak definované napětí - desktopový Athlon má rozsah 1.1 až 1.85V, mobilní Athlon pak 0.925V až 2.0V
  2. podporuje změnu násobiče a napětí za chodu a má uloženy údaje o napětí a násobiči - desktopová verze toto neumí
  3. má nižší napájecí napětí a nižší spotřebu (tj. i tepelné vyzařování) - AMD momentálně dodává verze Low Voltage Mobile Athlon XP-M (16W nebo 25W), Standard Mobile Athlon XP-M (35W) a Desktop Replacement Athlon XP (45W)
  4. některé verze jsou dodávány ve velikosti SFF (Small Form Factor), tj. ne v socketu A, ale ve zmenšené verzi

Napětí mobilních Athlonů dnes pokrývá rozsah od 0.925V (16W verze v režimu nízké frekvence) až po 1.55V (Desktop Replacement v režimu maximálního výkonu).

Procesory mají od AMD charakterizovány frekvenčně-napěťové kombinace, tzv. P-States:




Takto například vypadají pro procesor Mobile Athlon 4 (jádro Palomino). Tabulka udává, které frekvence odpovídají kterému napětí. Pro dosažení vyšších frekvencí je potřeba vyšší napětí, pro nižší frekvence je možné použít nižší (ale nikdo nebrání použít i vyšší). Tabulka je zároveň závazná pro výrobce notebooků v tom smyslu, že určuje minimální napětí při zvolené frekvenci - výrobce může zvolit napětí vyšší, nikoliv však nižší.
reklama