reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD představilo novou strukturu tranzistorů

13.12.2002, Zdeněk Kabát, článek
AMD představilo novou strukturu tranzistorů
Na akci International Electron Devices Meeting odhalila společnost Advanced Micro Devices (AMD) další pokroky ve vývoji a výzkumu. Jedná se o nové struktury pro výrobu tranzistorů a paměťových buněk, které povedou k lepším výrobním procesům.
Informace, které se u nás i na jiných hardwarových serverech objevují, se z převážné většiny týkají frekvencí, rychlosti sběrnice, počtu tranzistorů apod., ale v kořenech všech těchto aspektů leží složité výrobní procesy a technologie. R&D (research and development = výzkum a vývoj) sekce společnosti AMD nyní představila na IEDM v San Franciscu technologie, které opět podpoří výrobu procesorů a jejich rychlost. Výsledky výzkumu naleznou své uplatnění nejdříve v roce 2005.


Tranzistory další generace

Na meetingu v San Franciscu byly k vidění dokumenty ukazující pokroky ve výzkumu tranzistorů další generace. Tranzistory jsou základní polovodičové součástky sloužící k usměrňování elektrického proudu pomocí přechodů (nebo-li bran, v originále „gate“). Spolupráce s Kalifornskou univerzitou v Berkley vyústila v nový typ tranzistoru, který časem nahradí dnešní rovinné tranzistory.

Nově vyvinuté struktury se nazývají Fin Field Effect Transistor (FinFET) a používají vertikální křemíkový „fin“ (v doslovném překladu ploutev) sloužící k vytvoření dvou přechodů namísto jednoho. Důsledkem aplikace této struktury je umožnění průchodu dvojnásobného množství elektrického proudu, což zlepšuje přepínací schopnosti. V praxi to znamená, že bude možné zvýšit výkon a zmenšit výrobní proces. Již v září byl předveden funkční FinFET s délkou přechodu 10nm.

Další dokumenty informovali o použití kovových přechodů, na místo standardních křemíkových struktur. Využití sloučenin na bázi niklu povede k dalšímu zlepšení elektrických vlastností tranzistorů a tím i zvýšení jejich výkonu. Při důkladné aplikaci kovových přechodů odpadá nutnost používání příměsí, které se dnes umisťují pod tranzistor k dosažení ideálních vlastností. Bez příměsí je vedení elektrického proudu lepší a navíc je tento niklový proces poměrně levný.


Flash paměti

Na vývoji technologií pro flash paměti spolupracuje AMD pro změnu se Stanfordskou univerzitou a společně předvedli na IEDM strukturu paměťové buňky umožňující překonat bariéru 65nm. Nová struktura používá k uchování elektrického náboje  drobné „nanodrátky“ z křemíku široké kolem 5nm. Při těchto rozměrech se mění chování paměťových buněk, ale přesto jsou data v buňkách pevně uložena. Za těchto okolností se zvyšuje kapacita flash pamětí, rychlost zápisu a mazání stoupá a snižuje se spotřeba.


Zdroj: tiskové prohlášení AMD
reklama