reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Toshiba Tecra M11: malý pracant

30.6.2010, Jakub Doležal, recenze
Toshiba Tecra M11: malý pracant
Dnes se podíváme na zoubek profesionálnímu notebooku Toshiba Tecra M11 s moderním procesorem Intel Core i5 a grafickou kartou NVIDIA Quadro. Papírově nabízí Tecra slušné parametry, ale bude to ve srovnání s konkurencí stačit?
Společnost Toshiba je v podnikové sféře důležitým hráčem a již mnoho let nabízí rozmanité portfolio notebooků. Nejznámější model je zcela jistě ultralehký Portégé, který se svou hmotností pohybuje okolo 1 kilogramu. Dnes se zaměříme na mnohem výkonnějšího sourozence z produktové rodiny Tecra.

I v této řadě se klade důraz na kompaktní rozměry a nízkou hmotnost, avšak o něco důležitějším faktorem je aplikační výkon. Toshiba sazí na nejnovější komponenty a na výkonu je to poměrně znát, ale o tom až později ve výkonnostních testech.

Testovaná konfigurace je v řadě M11 tím nejsilnějším, co lze na českém trhu sehnat. Pro uživatele s menšími nároky na výkon je připravena slabší konfigurace M11-11D. V rodinném portfoliu notebooků Tecra lze ještě najít další modely, přičemž každý nabízí uplatnění pro jiný segment trhu.




Podrobné specifikace notebooku Toshiba Tecra M11-107:

ModelTOSHIBA Tecra M11-107
ProcesorIntel Core i5-520M
Frekvence apod.2394 MHz (Turbo Boost 2/4), 2x 256 kB L2, 3 MB L3
Čipová sadaIntel QM57
RAM4 GB - Samsung PC3-8500S (1066 MHz) CL7
Pevný disk320GB Hitachi 7200.4 HTS725032A9A360
Úhlopříčka displeje14 palců
Rozlišení displeje1366 × 768
Grafická kartaNVIDIA Quadro NVS 2100M (512 MB DDR3 RAM)
Zvuková kartaRealtek High Definition Audio
MechanikaTeac DV-W28S-VT
ReproduktoryStereo
Zvukové vstupy/výstupy 1 x externí mikrofon, 1 x sluchátka (stereo)
Polohovací zařízeníTouchpad + 2 tlačítka, Trackpoint + 2 tlačítka
PS/2ne
USB/eSATA1x USB 2.0 sdílený s eSATA (Sleep-and-Charge) / 2x USB 2.0
Výstup na externí monitorD-Sub, Mini DisplayPort
S-Video výstup (TV out)ne
Express Card / PCMCIAExpressCard /34
FireWire (IEEE 1394)ne
Čtečka karetSD, MS, MS Pro, MMC, xD
BluetoothBluetooth 2.1 + EDR II
Infra portne
Bezdrátová rozhraníIntel Centrino Advanced-N 6200 AGN
Modemne
LANIntel 82577LM Gigabit Network Adapter
WebkameraHD (1280 × 800) webcam, Automacro, mikrofon
Speciální výbavakonektor dokovací stanice, Smartcard reader, TPM
Otvor pro zámek Kensingtonano
Typ baterie6článková Li-ion 55Wh (5,1 Ah) při 10,8 V
Deklarovaná výdrž baterie4,27 h (test Mobile Mark 2007)
Rozměry349,0 × 242,0 × 32,8 / 36,5 mm
Hmotnost2,52 kg
Operační systémMicrosoft Windows 7 Professional 64bit

Pohled na komponenty napoví, jaký výkon lze očekávat. Nebudeme sice stanovovat nové rekordy v 3DMarku, ale i tak je konfigurace dostatečně silná. Ani při náročnějších operacích bychom neměli dostat notebook do úzkých.

Základem je platforma Calpella, která je blíže popsána v článku o mobilních platformách. Aplikační výkon obstará dvoujádrový procesor Intel Core i5 520M. Díky technologii HyperThreading je schopný zpracovávat až 4 vlákna naráz. Procesor podporuje i technologii Turbo Boost, jež v 1vláknových aplikacích přetaktuje jedno z jader a zvýší tak výkon.

Operační paměť je typu DDR3 s frekvencí 1066 MHz a s kapacitou 4 GB (2 x 2 GB). Pokud byste potřebovali více, můžete stávající moduly vyměnit za dvojici 4GB modulů, čímž se dostanete na 8 GB (tzn. maximální kapacitu, kterou je notebook schopen pojmout).

Grafický výkon má na starosti akcelerátor NVIDIA Quadro NVS 2100M s vlastní pamětí o velikosti 512 MB, který spadá do kategorie profesionálních karet. Ani zde nebude výkon vyčnívat nad ostatní „běžné“ mobilní grafické karty, neboť ovladače jsou laděny spíše pro podnikové programy, mezi které Crysis či ArmA 2 rozhodně nepatří. Spotřeba by se měla pohybovat kolem 14 W.

LCD panel má úhlopříčku 14" a rozlišení 1366 x 768. O podsvícení se stará technologie LED, která nabídne větší jas a nižší spotřebu energie. Bohužel pozorovací úhly napoví přítomnost TN panelu, což je u jinak dobře vybaveného notebooku škoda.

Podívejme se na nabídku rozhraní a konektorů. Tecra M11 je cílena především do firem, kde se moderní výstřelky netolerují, avšak přesto nás čeká malé překvapení. Mezi komunikační rozhraní patří Wi-Fi adaptér Centrino Advanced-N 6200 AGN s podporou standardu 802.11n, síťový adaptér Intel 82577LM s rychlostí 1000 Mb/s a rozhraní Bluetooth 2.1 pro synchronizaci mobilního telefonu. Správci sítě jistě ocení přítomnost technologie Intel vPro.

Konektory jsou rozmístěny na všech stranách notebooku. Nejdůležitější z nich, dokovací konektor, je ve spodní části - bez něj by tento model ve firemním prostředí jen těžko obstál. Při dalším průzkumu nalezneme USB konektory, přičemž jeden z nich je kombinován s eSATA a ještě nabídne nabíjení v případě uspání notebooku. Překvapení je u obrazových výstupů, kde je kromě klasického D-Sub také Mini DisplayPort (toto rozhraní je zatím v oblasti PC jen minoritně zastoupené a častěji jej vídáme spíše u společnosti Apple).


Příslušenství


V balení kromě notebooku nedorazilo prakticky žádné příslušenství. Jedinou výjimkou je napájecí adaptér a několik manuálů, které popisují základní operace s čerstvě vybaleným notebookem. Absence instalačních médií nepřekvapí, neboť jsou veškeré programy uschovány na recovery oddílu.



Je škoda, že výrobce nepřibalil žádné další příslušenství, avšak u korporátních notebooků je takto strohá výbava zvykem.


Napájení


V terénu se zcela jistě bude hodit přibalený Li-ion akumulátor. V obalu je vměstnáno celkem šest článků s celkovou kapacitou 55 Wh při 10,8 V a 5100 mAh. Tedy žádná sláva ve srovnání s konkurencí, která navíc nabízí silnější baterie jako volitelné příslušenství.




Operační systém a software


Od Toshiby dorazil notebook s předinstalovanými Microsoft Windows 7 Professional v 64bitové verzi, avšak s tímto systémem by mohl uživatel ve velkém množství firem narazit. V prodejním balení by se tak ještě měly nacházet Windows XP, které jsou v mnoha firmách stále majoritním systémem.

Po prvním spuštění notebooku a přihlášení do Windows nás doslova zasypou různé programy žádající nastavení. Naštěstí se jedná o utility, které hlídají chod notebooku, a tak se čas strávený jejich nastavováním vyplatí. Další software je zastoupen v malém množství, tedy pouze antivir McAfee, 60denní verze Microsoft Office 2007 a Skype.
reklama