reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čtveřice chladičů grafik v testu + AC Turbo Module

13.6.2007, Jan Vítek, recenze
Čtveřice chladičů grafik v testu + AC Turbo Module
Dnes si představíme 4 nové chladiče od společností Arctic Cooling, Cooler Master a Gigabyte. Všechny vypadají zajímavě, ale nejvíce asi pasivní chladiče AC Accelero S1 a S2, jež mají mít výborný výkon za slušnou cenu. Doplněno o kapitolu o AC Turbo Module.

Cooler Master CoolViva Pro


Zástupce firmy Cooler Master dorazil také zabalen v plastovém výlisku, kde jej můžeme až na styčnou plochu dobře prohlédnout. Co se týče jeho koncepce, pak tento chladič tvoří s modely Arctic Cooling Accelero X1/X2 a Thermaltake TMG ND2 dokonalou trojku.
 
A proč? Protože Accelera X1/X2 posílají vzduch dolů mezi sloty, TMG ND2 doprava k přední části skříně a CoolViva Pro si zase vybral levý směr, jenž je samozřejmě ten nejlepší, protože tam se nachází záslepky, které když odstraníte, pak vzduch půjde ven ze skříně.


Model
CoolViva Pro (RV-UCH-P7U1-GP)
Rozměry
179 x 130 x 41
Hmotnost
320 g
Materiály
hliník, měď, heatpipe
Chlazení pamětí
8x BGA
Ventilátor
radiální
700 - 1800 RPM +/- 100% PWM
max 20 dBA
2 kuličková ložiska
12V
Heatpipe
3x

Cooler Master zde však nešel tak daleko, aby zajistil vzduchu přímou cestu ven přes tunel, jako to mají chladiče Arctic Cooling Silencer, ale prostě jen nasměroval vzduch zhruba oním směrem a do balení přidal i podobnou mřížkovanou záslepku, kterou můžete samozřejmě nechat ležet ladem a otvor ničím nezakrývat. Tak jsem to ostatně udělal i při testech.





Co se týče zpracování, pak Cooler Master stejně jako Thermaltake ‘opisoval’ od Arctic Cooling. Tím chci říci, že všechny tyto chladiče využívají hliníková žebra, mezi něž teplo ze základny rozvádí (zde tři) ploché souběžné heatpipe. Je jenom škoda, že ještě žádnou z těchto firem nenapadlo heatpipe nepoužít jen pro rozvod ve spodní části, ale namísto toho je na koncích ohnout směrem vzhůru a prohnat žebry ještě jednou. Ta jsou totiž vysoká 36 mm a silná pouze 0,4 mm, takže teplo se jimi přes celou výšku nebude snadno rozvádět a jeho další rozvod by jistě přišel vhod.





Navíc, pokud se podíváte na chladič zboku, tak zjistíte, že proudící vzduch je nasměrován pouze na horní 2/3 výšky žeber, takže bezprostřední okolí heatpipe zůstává v podstatě neofukované. O proudění vzduchu se stará 70mm radiální ventilátor s velkým množstvím menších lopatek a dvěma kuličkovými ložisky. Otáčí se rychlostí maximálních 1800 RPM při 20 dB hluku, což dle mého skromného odhadu odpovídá. Z útrob skříně se ozýval slabší vrčivý zvuk, takže byl rozpoznatelný. Cooler Master jej vybavil dvěma konektory určenými k připojení přímo na kartu – jedním čtyřpinovým a jedním třípinovým. Pokud však vaše karta tyto konektory nemá, pak je zde připravena redukce na Peripheral Power, ale tím ztratíte možnost, aby si karta sama regulovala otáčky pomocí PWM (Pulse Width Modulation).



Chladič lze poměrně snadno přes tři boční šroubky rozebrat a podívat se na samotný pasiv. Na tom nás nejvíce zaujme asi základna, na níž vidíme 25 x 25 mm velkou měděnou styčnou plochu. Nevím to jistě, ale dle stop po letování kolem měděného bloku odhaduji, že ten je připevněn na hliníkovou základnu a až na tu byly z druhé části přimontovány heatpipe. Pokud je tomu skutečně tak, pak měděná styčná plocha je pouze 1,5 mm silná a od heatpipe ji dělí hliník, což v žádném případě nepovažuji za šťastné řešení z hlediska dobrého rozvodu tepla. Nakonec si ještě můžete všimnout dvojicemi šroubků přidělané retenční plíšky, které v sobě mají závity pro sloupky.


Příslušenství


V zadní části balení nalezneme nezbytné příslušenství, v němž se skrývají dva náhradní retenční plíšky, zmíněná napájecí redukce i záslepka, teplovodivá pasta Cooler Master, BGA paměťové pasivky, sada montážních šroubků a sloupků, ochranné podložky a nakonec také ochranný pěnový rámeček na čip. Nakonec vedle těchto drobností najdeme ještě samozřejmě manuál, který dobře popisuje a ilustruje celou instalační proceduru.



Instalace


Ta byla v mém případě velmi jednoduchá. Zde si stačilo vybrat ty pravé závity a do nich našroubovat úzké sloupky. Na ty si musím trošku postěžovat – jsou velmi tenké, aby mohly projít montážními otvory i novějších grafických karet a také velmi kluzké. Kvůli tomu se s nimi velmi špatně pracuje, i když si je vezmete do kleští a navíc vůbec nevidíte, jestli jdou do závitů, nebo se protáčí (zde se hodí lihová fixa). Proto bych uvítal, když by byly z jedné strany nad závitem hranaté, což by tento problém jednou pro vždy vyřešilo.



Pokud máte kolem čipu ochranný rámeček, pak nemusíte, ale pokud jsou okolo SMD součástky, pak je velmi záhodno, abyste před montáží využili dodávaný pěnový rámeček. Následně kartu s ‘namazaným’ GPU přiložítě seshora na chladič, protáhnete sloupky otvory a zajistíte je šroubky. Že je nejdříve třeba paměťové čipy opatřit pasivky, to snad nemusím říkat.



Kompatibilita


Na zadní straně chladiče se mluví o kompatibilitě s těmito kartami:
  • NVIDIA série 6200, 6600, 6800, 7300 GT, 7600, 7800, 7900, 7950 (až na GeForce 7950GX2, samozřejmě)
  • ATI série X600, X700, X800, 1300, 1600, 1650, 1800, 1900 a 1950
reklama