reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Canon X-Mark 1: spočítejte to myší

23.12.2010, Jan Vítek, recenze
Canon X-Mark 1: spočítejte to myší
Společnost Canon není zrovna firmou, do jejíhož portfolia by běžně patřily počítačové myši. Snad proto není X-Mark 1 běžnou myší s jediným způsobem použití, ale hned se třemi. Kromě ovládání ukazatele totiž funguje i jako kalkulačka a numerická klávesnice.
Kapitoly článku:
  1. Canon X-Mark 1: spočítejte to myší
  2. Zkušenosti z provozu a závěr
Do rukou se nám tedy dostala kombinace laserové myši s bezdrátovým připojením pomocí rozhraní Bluetooth 2.0, jednoduché kalkulačky pro základní výpočty a numerické klávesnice. Už z tohoto výčtu na nás vybafne jeden potenciální problém, který se dotýká mnoha zařízení snažících se nabídnout více funkcí, a sice ergonomie. Ta se bude jednak dotýkat tlačítek, pohodlí při práci s myší a také toho, že právě od myši se očekává lehké klouzání po desce stolu, zatímco od numerické klávesnice zase chceme, aby se na stole ani nehla.


Zařízení přišlo zabaleno v papírové krabici s výřezen, za nímž si je můžeme i v obchodě prohlédnou a udělat si obrázek o velikosti a provedení.



Nyní už ke specifikacím uvedeným v tabulce:

Model
Canon X-Mark 1 Mouse (černá)
Materiál
lesklý a matný černý plast
Rozměry
120 x 60 x 30 mm
Hmotnost
135 g
Tlačítka
2 tlačítka + kolečko
Rozhraní
Bluetooth 2.0
Senzor
laserový
1200 dpi
Kompatibilita
PC, Mac
Napájení
2x AA
Kalkulačka
10číselná
Verze (liší se zbarvením)
bílá
černá

Rozměry této hybridní myši ji řadí mezi ty největší modely na trhu, k čemuž přispěje její "krabicoidní" vzhled. Obecně jsou počítačové myši zaobleny, což zde ovšem kvůli klávesnici není možné, a tak se celé zařízení zdá ještě větší, než ve skutečnosti je. Vyrobeno je s pomocí lesklého plastu tvořícího horní část a matného plastu, z nějž je spodek. Vybrat si pak můžeme mezi černým a bílým zbarvením.

Samotná myš nabízí laserový senzor s rozlišením až 1200 dpi a o připojení se postará rozhraní Bluetooth 2.0, přičemž dosah výrobce neudává, ovšem ten asi bude jako obvykle kolem 10 metrů a fungovat bude na PC i Mac. Tlačítka jsou zde dvě základní plus kolečko fungující jako třetí a ostatní tlačítka na hřbetu myši patří výhradně kalkulačce nebo funkci numerické klávesnice.



Podívejme se nyní na zpracování X-Mark 1. Jeho tělo má jednoduchý tvar, kvůli němuž ale nepadne moc dobře do ruky. Pokud jste zvyklí pracovat s myší, která padne do ruky jako ulitá, asi si nebudete zrovna libovat. Výhodou zase je, že X-Mark 1 se stejně bude držet pravákům i levákům.

Tlačítka myši se ozývají ostrým cvaknutím, stejně jako tlačítko kolečka. Jejich odpor, který kladou při stisku, je tak akorát, což opět platí i pro kolečko. To samotné je pokryto hladkým gumovým kroužkem, jenž by na sobě mohl mít vroubky, ale ani takto se s ním neotáčí ztěžka.



Prohlédneme si také tlačítka kalkulačky a ovládání funkcí myši. Ta jsou zde v šesti hmatově oddělených řadách po čtyřech tlačítkách, tedy až na dvojitý Enter dole v rohu. Nepodsvícený numerický displej, jaký najdeme v každé obyčejné kalkulačce, je desetimístný, pokud nepočítáme různé kontrolky značící zvolenou funkci (kalkulačka/numerická klávesnice) či aktivní spojení Bluetooth.

Co se týče prvního řádku, pak tlačítko CA buď zapne kalkulačku (vypne se sama po nějaké době) nebo vynuluje displej, Cl/C pak umí vynulovat jen právě zadávanou hodnotu, přičemž ty předchozí ponechá v paměti, CAL/KP přepíná mezi módy kalkulačky a numerické klávesnice a poslední tlačítko BS funguje stejně jako Backspace. Nejasná může být nakonec už jen funkce tlačítka SEND, která umí poslat výsledek našeho počítání přes Bluetooth. To funguje stejně, jako bychom dané čislo rychle vyťukali na numerické klávesnici.



Když si myš obrátíme na záda, ukáží se jednak čtyři malé kulaté teflony v rozích, s nimiž jsem osobně spokojen nebyl. Jeden, či dva z nich jsou totiž výš než ostatní, takže myš se na rovné desce stolu kýve. To sice může být ojedinělá vada, ovšem je třeba na to poukázat.

V rovné spodní části pak nejvíce místa zabírají posuvná dvířka pro dvojici tužkových baterií a laserový senzor, tlačítko pro spárování, další tlačítko pro reset kalkulačky (displej může vlivem elektromagnetického rušení přestat pracovat) a vypínač, tedy máme až u kraje. Hlavní vypínač má svou výchozí polohu uprostřed a pokud jej posuneme nahoru, zapneme myš pro PC a opačným směrem bude připravena pro Mac.



Nakonec se ještě můžete zadívat na volný prostor pro baterie uložené vedle sebe.




Příslušenství


K myšokalkulačce dostaneme v balení už pouze dvě potřebné baterie a dvacet různojazyčných kopií manuálu. Čeština ani slovenština mezi nimi nechybí.


reklama