reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CoolViva G1 a Cyclops pro nižší mainstream

15.6.2007, Jan Vítek, recenze
CoolViva G1 a Cyclops pro nižší mainstream
Dnes přicházejí na řadu další dva chladiče grafických karet, konkrétně Cooler Master CoolViva G1 a Gigabyte Cyclops. Provedením si jsou trochu podobné, ale rozdíl je mezi nimi především v ceně. Uvidíme, kam se svým výkonem a dalšími vlastnostmi zařadí.
Novinka od společnosti Gigabyte – chladič Cyclops již na první pohled vypadá mohutněji než CoolViva G1. Jeho balení nepřekvapí – jedná se o plastový výlisek s vnitřním potisklým papírem. Zde mě ale zklamalo jeho provedení, protože plastové strany pořádně neseděly u sebe, a tak jsem po vybalení chladičů z krabice našel jednotlivé paměťové pasivky plavat kdesi uvnitř jejich obalu. Ven z něj se však naštěstí nemají šanci dostat.



Samotný chladič Cyclops je vyroben z jednoho velkého kusu hliníku, z jehož základny se paprskovitě rozbíhají zužující se žebra. Základna je příjemně masivní a v jejím středu je po vzoru intelovských BOX chladičů vsazeno měděné jádro, jehož úkolem je rychle přebírat teplo z čipu a předávat jej dále do těla chladiče. Hliníková žebra se ihned za základou rozdvojují či dokonce roztrojují a zdvihají nad kartu, aby si nevadila s jednotlivými součástkami.





Při pohledu zespoda můžeme krásně vidět, jak se postupně zužují až na konečnou tloušťku cca 1 mm. Nejdelší jsou pak postranní žebra, jejichž konce jsou již od základny vzdáleny 8 cm a to je dle mého názoru již na úzká hliníková žebra již příliš, aby mohla dobře rozvádět tepelnou energii.





Při pohledu na základnu chladiče si můžeme všimnou kruhově vybroušené styčné plochy, což je další znak, jenž tento model spojuje s BOX chladiči Intel. Kolem ní byl umístěn rámeček z lesklého tvrdého kovu, v němž máme několik závitů pro uchycení na kartu.



Uprostřed celého masivu máme 2300RPM 80x15mm ventilátor, jenž má posílat vzduch paprskovitě podél žeber, ale jeho lopatky vypadají jako z normálního axiálního ventilátoru, který fouká pod sebe. Pod chladičem bude ale stejně grafická karta, takže vzduch bude tak či tak proudit do stran. Otázkou je, zda opravdu mezi žebry, nebo až pod nimi. Ventilátor při svých otáčkách má vydávat maximálních 25 dBA hluku a napájen je z průchozího Peripheral Power konektoru.


Příslušenství

V příslušenství najdeme jednu menší raritku, která má ale pouze estetický význam. Jedná se o náhradní plastový kryt v červené barvě, jenž můžete snadno vyměnit za původní zelený.



Dále to jsou již jen nezbytnosti v podobě manuálu, kterému by rozhodně slušely větší obrázky, protože na nich není skoro nic poznat. Dále je zde malý klíč pro šestihranné sloupky, montážní matky s podložkami a nakonec sáček s bílou teplovodivou pastou.






Instalace

Manuál by sice mohl mít větší obrázky, ale s ohledem na seznam montážních prvků se dobře obejdeme i bez něj, protože instalační postup je zcela zřejmý. Stejně jako u předchozího Cooler Master si vybereme na základně příslušné montážní závity a do nich pomocí klíče našroubujeme sloupky. Zde je vidět, že výrobce myslel na pohodlnou instalaci, ne jako v předchozím případě, kde hladké sloupky nejdou pořádně namontovat ani s kleštěmi.



Následně opatříme paměti přiloženými pasivky, namažeme GPU pastou a chladič nasadíme na kartu. Na provléklé sloupky se nasadí bílé ochranné podložky a na ně konečně matky a ty se postupně utáhnou. Tím je vše hotovo.


Kompatibilita
  • nVIDIA GeForce 8600 série
  • nVIDIA GeForce 7600 série
  • nVIDIA GeForce 6600 série
  • ATi RADEON X1650 série
  • ATi RADEON X1600 série
  • ATi RADEON X1300 série
  • ATi RADEON X800 série
  • ATi RADEON X700 série
reklama