reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft Wireless Laser Mouse 8000 - laserový fešák

17.1.2007, Michal Učeň, recenze
Microsoft Wireless Laser Mouse 8000 - laserový fešák
Microsoft i přes úzkou spolupráci s firmou Razer chrlí i ryze vlastní produkty a v poslední době se soustřeďuje zejména na kancelářské sety klávesnic a myší. Bezdrátovou myš z řady 8000 si můžete koupit v sadě s klávesnicí i samostatně. Dnes se ale podíváme jen a jen na ni.
Kapitoly článku:
  1. Microsoft Wireless Laser Mouse 8000 - laserový fešák
  2. Zpracování, design a zhodnocení
Microsoft je v kancelářských myškách jeden z předních světových výrobců a v podstatě před vydáním myši Microsoft Habu to byla právě tato parketa, kde mohl konkurovat Logitechu. Zkrátka a dobře, Microsoft kancelářské periferie umí a přichází dokonce s novinkami, které se pro tuto oblast stávají až typické. Podobně je na tom i vlajkový model mezi bezdrátovými myškami s 850nm laserovým snímačem druhé generace a výstižným názvem Microsoft Wireless Laser Mouse 8000.

Balení je ve tvaru klasické papírové krabice se zkoseným středem a průhledným obalem odkrývajícím myšku a adaptér bezdrátového připojení Bluetooth.



Vybalení bylo na můj vkus trochu krkolomné a chvíli mi trvalo, než jsem přišel na opatrný postup bez nutnosti roztrhat krabici. Navíc některé části jsou doslova schovány v útrobách papírové výplně, a tak jsem třeba se zklamáním nejdříve nenašel baterii nutnou ke spuštění. Nakonec se mi povedlo dát všechno dohromady a v balení tedy najdete myš, USB adaptér Bluetooth, napájecí základnu, nabíjecí Ni-MH AA baterii značky Sanyo o kapacitě 2100 mAh a zdroj pro zapojení do elektrické sítě. Nechybí ani instalační CD s ovládacím programem IntelliPoint 6.0 a návody v různých jazykových verzích.



Na snadnou instalaci jsme si u periferií zvykli a ve většině případů bývá řešena jednoduchým zapojením a autodetekcí, v tomto případě to funguje také. Nejdříve však musíte vložit AA baterii, která má své místo zespodu myši pod plastovou krytkou. Poté stačí myš zapnout posuvným přepínačem a zapojit Bluetooth adaptér do USB portu.



Systém by měl myš rozpoznat sám a prakticky hned funguje, pokud ne, stačí restartovat tlačítky adaptér i myš. Doporučuji však vyzkoušet i přiložené CD s ovládacím programem Microsoft IntelliPoint 6.0, který přináší nové a zajímavé funkce. Myš je podle informací na oficiální stránce již připravena na nový systém Windows Vista, co to však znamená v případě myši jsem ještě nezjistil. Nicméně to může být některá z funkcí, které si popíšeme později.



Z příslušenství jsme si výše vyjmenovali i základnu na napájení, která je v tomto případě velmi jednoduchá. Někomu může vadit, že se napájí síťovým adaptérem, na druhou stranu napájení přes USB má také své nevýhody (rychlost, obsazení portu). Základna je ve tvaru jakési oválné placky, přičemž na jednom kraji najdeme konektory pro spojení s myší a uprostřed pak vystupující polokouli, která má funkci pevného usazení myši.



Nabíjení je vcelku rychlé, u téměř vybité baterie to trvalo do dvou hodin. Výdrž přiložené AA baterie Sanyo s kapacitou 2100 mAh je dostačující, u testování vydržela tři dny bez nabíjení a baterie při měření prakticky nevykazovala žádné známky úbytku energie. Předpokládám, že tedy myš bez problémů vydrží při intenzivním používání nejméně týden. Samozřejmě tak dlouhá doba by měla vystačit každému, případně před spaním stačí myšku položit na základnu a máte zase na týden vystaráno. K indikaci stavu baterie pomáhá světelná dioda pod „hřbetem“ myši, která se po zapnutí rozpulzuje buď zeleným nebo červeným světlem. Červená vás pochopitelně upozorňuje na slabou baterii, přičemž pulzování se automaticky zapne i při provozu, nejen při zapnutí.



Vraťme se ale k ovládacímu programu IntelliPoint 6.0, který tak trochu souvisí i s napájením. V jedné ze záložek je totiž možné nastavit ideální poměr dosahu Bluetooth a spotřeby baterie. Když tedy máte myš přímo u adaptéru, není nutný plný dosah, který se pohybuje kolem deseti metrů a ušetříte ještě trochu energie.



V nastavení na nás tentokrát nečekají žádné modifikace DPI, ale praktické funkce, které jsou opravdu použitelné a snadno se s nimi sžijete. U nastavení tlačítek si můžete vybrat z dlouhého seznamu funkcí, které zahrnují většinou ty běžné, ale přidává se i pár novinek.



Jednou z těch známějších je zoomování, které je v tomto případě pod názvem Magnify (v překladu „zvětšit“). Po stisknutí tlačítka s touto funkcí se vám na monitoru objeví okno, které slouží jako lupa. Dále můžete držením tohoto tlačítka modifikovat její tvar a velikost, kolečkem zase stupeň přiblížení.



Další funkce je přepínání mezi aplikacemi Instant Viewer, které je řešeno v podobném stylu jako u chystaného systému Vista. Po stisknutí tlačítka se vám po ploše rozloží jednotlivá okna s náhledem na aplikaci a snadno se tak zorientujete i mezi více otevřenými dokumenty ve stejném programu. Všechno funguje relativně rychle, samozřejmě by to mohlo být rychlejší, ale na práci to je dostačující, rozhodně lepší než zběsilé překlikávání mezi okny.



Pro urychlení práce pomáhá také funkce Show/Hide desktop - přepínání mezi aplikacemi a prázdnou plochou. Nechybí ani funkce nastavení jednotlivých tlačítek pro určité aplikace a při jejich spuštění se funkce automaticky aplikují. Podobné nastavení má i funkce Gaming Toggle, která je určena na hry. Specialitkou je také momentální snížení nastavení sensitivity o určitou procentuální část, což se může hodit, když se neumíte trefit na nějakou menší ikonku nebo právě ve hrách, kde tato funkce má využití pro jemné doladění zaměřování apod.

ModelMicrosoft Wireless Laser Mouse 8000
Rozměry12,5 (délka) x 7,2 (šířka) x 4,6 (výška) cm
Hmotnost146 gramů
MateriálPlast, kolečko pryž
Počet tlačítek5 + BT reset a On/Off
Typ snímačeLaserový
Rozlišení1000 DPI
Rychlost snímání6000 fps
Způsob propojení s PCBluetooth 2,4 GHz
Dosahcca 10 m

Myšku jsem podrobil i testování na reálnou odezvu, přičemž jsem použil opět dva odlišné prográmky pro zjištění průměrných hodnot. Bohužel tento test opět potvrzuje domněnku z minulé recenze, kde se hodnoty značně rozcházely. Tady už není rozdíl až tak markantní, odlišnosti jsou ale jasně viditelné. Tentokrát se ale situace obrátila a vyšší hodnoty byly naměřeny v programu Mouse Rate Checker, který v průměru zaznamenal 172 Hz, což je zpoždění kolem 6,5 milisekund. Ještě vyšší hodnota odezvy 7,37 ms byla naměřena v programu Direct Input Mouse Rate, který se mi subjektivně zdá přesnější a zobrazuje také průměrné hodnoty stabilněji. Nicméně adni jedna hodnota není nijak slavná, u laserové myšky s rozlišením 1000 DPI bychom očekávali lepší výsledky. Na druhou stranu je myš určena do kanceláře a tam si se svou přesností bohatě vystačí, stejně tak u běžného hraní her.




reklama