Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional

16.10.2008, Pavel Bureš, návod
Velký průvodce světem Windows Mobile 6.1 Professional
Plánujete pořízení kapesního počítače a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS či spíše Windows Mobile? V našem přehledu základních funkcí a vlastností se dozvíte, jak se s Windows Mobile pracuje, co zvládnou dodávané programy i to, jak si PDA přizpůsobit k obrazu svému.

Kalkulačka


Operační systém Windows Mobile obsahuje kromě mnoha užitečných programů také jednoduchou kalkulačku. Ta umožňuje kromě čtyř základních početních operací pracovat s odmocninou i s procenty, výsledky lze ukládat do paměti. Program se od levných kalkulátorů z tržiště liší tím, že si desetinná čísla pamatuje i „za displej“, což oceníte při počítání s čísly s periodou.



Předností aplikace jsou velká tlačítka, takže není třeba vytahovat stylus, číslo „na displeji“ kalkulačky lze uložit do schránky a následně vložit do jiného programu.


File Explorer


Operační systém Windows Mobile disponuje jednoduchým správcem souborů. Program File Explorer může někomu připomínat Průzkumníka z Windows, ve srovnání s ním je však jednodušší. Nabízí pouze jeden pohled na data (seznam), zobrazení v podobě velkých ikon či detailní výpis všech podstatných informací o souborech (velikost, datum poslední změny atp.) File Explorer nenabízí. Pokud tyto funkce vyžadujete, můžete si stáhnout např. freewarový Total Commander, který existuje také ve verzi pro smartphony.



Soubory a složky si lze nechat seřadit podle jména, velikosti, data poslední změny i podle přípony. Pokud se vám stane, že některý soubor v paměti PDA či na kartě nevidíte, ale jste si jisti, že by tam měl být, zkontrolujte, zda je v menu programu zaškrtnuta položka Show All Files (Zobrazit všechny soubory). S existujícími soubory a složkami lze provádět všechny běžné operace - kopírování, přesouvání, mazání, lze také vytvářet nové složky, do libovolného umístění je možno vložit zástupce na daný soubor. Vybranou položku můžete také do jiného zařazení odeslat přes Bluetooth či e-mailem.

Příkazy pro práci se schránkou, která zajišťuje kopírování a přesouvání souborů, najdete jak v menu File Exploreru, tak i v kontextové nabídce, kterou vyvoláte podržením souboru na názvu souboru nebo složky.



File Explorer nedokáže bohužel zobrazit dvě okna současně, což umí např. již zmíněný Total Commander, takže při kopírování souborů uživatel přepíná mezi složkami nabídkou, kterou najde v levé horní části displeje.


Pictures & Videos


Vzhledem k tomu. že velká část dnes prodávaných Windows Mobile přístrojů disponuje fotoaparátem, který kromě pořizování statických snímků zvládne také záznam videa, tak snad nikoho nepřekvapí, že WM obsahuje jednoduchého prohlížeče fotografií. Rozhraní výstižně pojmenovaného programu je trochu podobné File Exploreru - v levé nabídce si vybíráte složku, v pravém horním menu si můžete vybrat, zda chcete fotky řadit podle jména, data nebo podle velikosti.

Menu programu

Ukázka zoomu

Aplikace Pictures & Videos umožňuje prohlížet snímky manuálně, tzn. že si uživatel může na přehledu snímků vybrat, kterou fotografii si chce prohlédnout. Program však nabízí také funkci slideshow, takže se snímky mění automaticky. Během přehrávání lze slideshow pozastavit, pokud se vám právě zobrazený snímek nelíbí, můžete tapnout na patřičnou ikonu v horní liště a nechat si zobrazit snímek následující či předchozí. Libovolné soubory je možno odeslat do jiného přístroje přes infraport, fotky lze přiložit také jako přílohu do e-mailu. Přímo z rozhraní programu Pictures & Videos lze také přiřadit fotografii některému z kontaktů. Abychom měli výčet funkcí aplikace kompletní, je třeba zmínit také to, že libovolný snímek lze použít jako pozadí Today obrazovky.


Obrázky lze ořezávat i otáčet


E-mailový klient.


Windows Mobile obsahují program Messaging, který je výchozím klientem pro práci s elektronickou poštou. Pokud vlastníte komunikátor, bude tato aplikace spravovat také vaše textové a multimediální zprávy.

Vraťme se ale zpět k e-mailům. Jak jsme již zmínili v části věnované synchronizaci se stolním počítačem, můžete ve svém kapesním počítači pracovat s tím e-mailovým účtem, který používáte v Microsoft Outlooku. Při každém připojení PDA k PC se pošta napsaná v mobilním zařízení odešle, současně se také stáhnou nové e-maily.

Poštu však můžete stahovat přímo do kapesního počítače, k připojení k Internetu lze použít např. Wi-Fi síť či patřičně vybavený mobilní telefon připojený přes Bluetooth, nebo infraport. Při vytváření nového účtu je třeba zadat e-mailovou adresu, heslo, vaše jméno a název účtu, který vám usnadní orientaci, pokud pracujete s větším množstvím mailboxů. Co se příchozího e-mailového serveru týče, můžete si vybrat mezi POP3 a IMAP4, pro odesílání je k dispozici SMTP.
E-maily je možno nechat stahovat automaticky, můžete si vybrat interval v rozsahu 5 minut - 24 hodin.



Většinu hlavní obrazovky zabírá výpis e-mailů ve složce Inbox (Doručená pošta), mezi jednotlivými složkami lze přepínat v menu, které najdete v levé horní části displeje. E-mailový klient jako jeden z mála dodávaných programů respektuje systémové nastavené velikosti písma, takže pokud se vám zdá písmo příliš malé, stačí ho v nastavení zvětšit. Jestliže však chcete měnit velikost textu u každého e-mailu zvlášť, i to je možné, stačí při prohlížení pošty zvolit v menu položku View a vybrat si jednu z pěti velikostí písma.


Doručená pošta

Mezi jednotlivými e-maily se můžete pohybovat šipkami dolů a nahoru, šipky vpravo a vlevo slouží k zobrazení dalšího účtu. Pokud nad některým e-mailem podržíte stylus o něco déle, objeví se menu, odkud můžete zprávu smazat, odpovědět na ni či třeba uložit odesílatele mezi kontakty. Obdobné možnosti najdete také v menu při čtení vybraného e-mailu.

Tapnutím na e-mail či stiskem středového potvrzovacího tlačítka si zobrazíte danou zprávu. Pokud ovládáte své PDA/komunikátor pouze tlačítky, pak vás jistě potěší, že program Messaging ve výchozím stavu upraví e-mail tak, aby uživatel nemuset posouvat do stran.

Velkou část obrazovky zabírá samozřejmě vlastní e-mail, dozvíte se ale také další užitečné informace - jméno odesílatele, datum odeslání a předmět e-mailu.

E-mailový klient obsažený ve Windows Mobile dokáže také měnit kódování, takže pokud se vám náhodou stalo, že nevidíte korektně zobrazené háčky a čárky, jděte do Menu - View - Languages, kde si můžete vybrat z několika desítek kódování.


Nabídka kódování

Další funkcí, kterou budou od svého PDA požadovat nejspíš i méně nároční uživatelé, je podpora příloh. Seznam všech příloh, které daná zpráva obsahuje, najdete hned pod předmětem e-mailu. Tapnutím na vybraný soubor ho spustíte či zobrazíte (musíte mít však odpovídající prohlížeč), můžete ho také uložit do paměti kapesního počítače nebo na kartu.

V nastavení klienta můžete jednotlivé e-mailové účty mazat, upravovat a přidávat nové, lze také nastavit, zda má program při odpovědi na zprávu ponechat v e-mailu původní text a to, co se stane po smazání e-mailu. Pokud máte v přístroji vloženou paměťovou kartu, lze ukládat přílohy na ní a ušetřit tak místo v interní paměti kapesního počítače.

Nastavení chování programu

Přehled účtů