reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Silencio 550: odhlučněný elegán

30.5.2011, Jan Vítek, recenze
CM Silencio 550: odhlučněný elegán
Společnost Cooler Master se nyní zaměřila na výrobu skříně, která se bude hodit jako základ tichého počítače. Využila k tomu osvědčený model s plnými bočnicemi a hluk pohlcujícími materiály a vše zabalila do jednoho Middle-Toweru s cenou pod 2000 Kč.

Instalace komponent


O instalaci komponent se povíme nyní. Pokud začneme popořadě, tak nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která byla následující:

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte X48-DQ6 (Intel X48)
  • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 (2,4 GHz, 1066 MHz FSB, 8 MB L2 cache, 65nm výrobní proces a 105 W TDP)
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: GeIL GX22GB6400UDC (1GB, 800 MHz DDR2, 4-4-4-12 2T při 2,1 V)
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Instalace všech komponent proběhla naprosto bez problémů. Pro distanční sloupky jsou připraveny již protažené závity, což usnadňuje jejich našroubování. Pro základní desku i s chladičem bylo dostatek místa, i když Noctua NH-U12P se vešla opravu jedn tak tak. Je třeba dát pozor, zda se také konce heatpipe chladiče při nasazování bočnice nezabodnou do jejího pěnového obložení, což by v krajním případě mohlo při zavírání skříně hnout s chladičem a poškodit jej, nebo procesor a jeho socket.

Pro grafické karty je tu opravdu dostatek místa a kdyby snad bylo nejhůře, budete se muset rozmyslet mezi kartou a šachtou pro čtyři pevné disky, přičemž zbyde spodní pro tři, a to pro normální desktop ještě postačuje. Napájecí zdroj nemusíme řešit, neboť ten má pro sebe místa více než dost.


- klikněte pro zvětšení -

Možnosti pro skryté vedení kabeláže sice na první pohled nejsou tak patrné, ale z praxe vyplynulo, že si nemusíte dělat starosti. Hlavní kabely lze snadno připoutat za připravená poutka a pomocí dodávaných pásků, konektory pevných disků mohou směřovat dovnitř směrem k pravé bočnici a skříň není tak velká, abychom někam oklikou nedosáhli, takže i v tomto ohledu můžeme být spokojeni.


- klikněte pro zvětšení -


Chlazení skříně


Toto je oblast, kde Cooler Master Silencio 550 asi moc vynikat nebude. Má k dispozici totiž pouze dva 120mm pomaloběžné ventilátory na 800 RPM, které jsou umístěny vepředu a vzadu. Další možnosti se týkají pouze předního panelu, kam můžeme umístit další 120mm kus, nebo původní vyjmout a nahradit jej jedním 140mm. Je tu však jeden velký problém, jímž je nabírání čerstvého vzduchu. Ten se musí k předním ventilátorům dostat přes průduchy v hranách předního panelu, pak projít jemným prachovým filtrem a nakonec ještě hrubým kovovým roštem. Až pak se dostane k ventilátoru a pak se ihned rozbije o diskové šachty, takže jednoduše nemůžeme mluvit o soustředěném proudu čerstvého vzduchu.

Dále je fakt, že kvůli snaze o odhlučnění skříně byly utěsněny dodatečné otvory, které jiné modely mají v bočnici, v zadním panelu včetně záslepek slotů, apod. Nejvíce čerstvého vzduchu se tak dostane dovnitř opravdu skrz zmíněnou krkolomnou cestu a ven pak pomocí zadního ventilátoru, chladiče grafické karty a popřípadě také skrz napájecí zdroj, pokud jej obrátíme ventilátorem vzhůru. Lepší ale bude, když jej necháme otočený tak, aby se mohl starat o své vlastní chlazení a nemusel v zátěži tak moc zvyšovat otáčky svého ventilátoru.

Můžeme pak experimentovat s odnímatelnou hlavní diskovou šachtou, před níž ponecháme samotný ventilátor, aby foukal ke grafické kartě, ale tím stejně nevyřešíme problém s nabíráním vzduchu. Nicméně jsme v testech vyzkoušeli i to...


Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark03 (test Mother Nature), Prime95 a h2benchw. Teploty zase bude odečítat SpeedFan a RivaTuner a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 22 - 23 °C, která je ke komponentám ještě milosrdná.

Vyzkoušíme si, jakých teplot dosáhneme jednak s použitím pouze zadního ventilátoru a pak se zaměříme na využití předního ventilátoru pro chlazení grafické karty, jak se osvědčí či neosvědčí další 120mm ventilátor a co s teplotami provede odstranění diskové šachty.

Nyní si uvedeme tabulky s výsledky. Pevný disk dokázal přední ventilátor zchladit pouze o 4 °C. Výsledek by tedy mohl být citelně lepší, což pouze ukazuje na to, že s nabíráním čerstvého vzduchu přes přední panel je to zde opravdu složité. Pak byl disk přemístěn do spodní šachty, aby nepřekážel v dalších testech.

Zadní ventilátor
CPU
40 °C
56 °C
Chipset
40 °C
45 °C
GPU
60 °C
85 °C

Výsledky s využitím pouze zadního ventilátoru nejsou zrovna výborné, ale to je prostě daň za to, že skříň zajistí pokles hlučnosti. Nyní se podívejme na to, co s teplotami udělá, když zapneme přední ventilátor.

Zadní + přední ventilátor
CPU
40 °C
56 °C
Chipset
39 °C
44 °C
GPU
59 °C
84 °C

Díky němu teploty poklesly, ale pouze minimálně, což jsme mohli očekávat, když je přední ventilátor zepředu i zezadu značně přidušen. Více toho nespraví ani další kus, v tomto případě Noctua NF-P12 zpomalená na 900 RPM. Pokud se ale rozhodneme vyjmout hlavní diskovou šachtu, pak teplota grafické karty klesne o další dva stupně a procesor se také chladí lépe o cca 1,5 °C. Takže pokud si vystačíte se třemi pozicemi pro pevné disky, kam se tedy vejdou dva 3,5" kusy a pak tu je ještě redukce pro dva 2,5" SSD, doporučuji šachtu vyjmout.

Zadní + dva přední ventilátory
CPU
40 °C
55 °C
Chipset
39 °C
43 °C
GPU
59 °C
84 °C



reklama