reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Mini Typhoon vs. Zalman CNPS8000

21.6.2006, Jan Vítek, recenze
Thermaltake Mini Typhoon vs. Zalman CNPS8000
Jistě víte, že již poměrně dlouhou dobu má Thermaltake v nabídce chladič s názvem Big Typhoon. Nyní se ale na trh prodrala i jeho menší verze s příhodným názvem Mini Typhoon, slibující výkon i tichý provoz. Soupeřem mu dnes bude také novinka, chladič Zalman CNPS 8000.
Novinka z dílny Zalmanu, CNPS8000, viditelně není zaměřena na srovnatelný výkon se současným high-endem v podobě Scythe Ninja/MINE, nebo Noctuy NH-U12. Informace z obalu hovoří o maximálně tichém provozu při nízkých otáčkách a optimálním výkonu při použití 4 heatpipe. Vzhled celého obalu připomíná balení chladiče grafických karet VF900-Cu – i zde máme možnost se i bez otevření víka pokochat ventilátorem a z druhé strany styčnou plochou.



Informace uvedené na obalu Zalmanu slibují téměř i všichni ostatní výrobci, ovšem co se nedá CNPS8000 upřít, je (alespoň na moderní chladič) velmi nízká výška celku – 62,5mm, a to je oproti Mini Typhoonu přesně poloviční rozměr. Díky tomuto je CNPS8000 určen především do systémů, kde místa není nazbyt, tedy například domácích kin, mATX skříní a podobně.



Nízké výšky zalman docílil zapuštěním 92mm ventilátoru do prostoru žeber a inteligentním rozvedením heatpipe trubic mezi hliníkové žebroví. Celý návrh chladiče opravdu ukazuje snahu co nejvíce snížit výšku chladiče až na minimum a zároveň využít co nejvíce nabízeného prostoru.


Rozměry108*108*62,5 (d*š*v)
Materiálměď/hliník
Hmotnost350g
KompatibilitaSockety 775, 754, 939, 940
Ventilátor92*25mm, 1400-2600RPM, 2-kuličková ložiska
Hlučnost18-30dBA
Tepelný odpor0,13-0,20°C/W
Aktivní plocha2815cm2



Napovídá tomu především právě rozmístění heatpipe. Toto se nejvíce podobá asi verzi XP90c od firmy Thermalright, kde jsou rovněž využity čtyři trubice, jdoucí přes horní stranu styčné plochy. Již dole jsou na ně napojena žebra, ta samá, která odebírají z trubic tepelnou energii i poté, co se trubice stočí o 180°C a opět se zakousnou do hliníku. Zalman ale dle mého mínění má trubice rozmístěné daleko efektivněji, protože jsou dále od sebe a tím se v žebroví nebude teplo kumulovat na stejných místech. Na druhou stranu si ale musíme uvědomit, že XP90c je celoměděný, takže nahuštění heatpipe nebude díky menšímu tepelnému odporu mědi tolik vadit.






Žebroví samotné má tvar vany, jejíž dvě strany jsou tvořeny černým plastem, na nějž je připojen ventilátor. Při pohledu ze strany je již jasné celkové uspořádání. Veprostřed máme 44 velkých žeber ve tvaru U a po obou stranách po 9. Jejich role je však spíše podružná; hlavní roli budou hrát velká žebra ve středu.






Uchycení žeber na heatpipe bych již viděl jako slabší. Využito je zde pouze lisování, tudíž se obejdeme bez letování, a to přinese nutně sníženou pevnost a možná i zhoršenou kvalitu přenosu a rozvodu tepla mezi žebroví. Naštěstí je ale kvalita byť i pouhého lisování dobrá a žebra po trubicích téměř nijak necestují. Stále ovšem platí, že by se s tímto chladičem mělo zacházet v rukavičkách. Co se týče rozlohy žeber, zde je tento chladič ztrácí, což je vzhledem k jeho zaměření na kompaktnost naprosto pochopitelné. Například na XP90c ztrácí celých 800cm2 a Scythe Ninja nabízí plochu téměř dvojnásobnou – to je již ale zcela jiná třída.


Základna je vybroušena o něco lépe než u TT Mini Typhoon

Ventilátor CNPS8000 má již tradičně dvojitá kuličková ložiska a také rozmezí otáček není překvapivé. Dodávaný FAN MATE 2 jej dokáže regulovat v rozmezí od 1400 po 2600RPM. Při maximálních otáčkách se však již nedá čekat tichý provoz, ale 1400RPM je již u 92mm ventilátoru většinou akceptovatelné, což Zalman doprovází specifikacemi 18 – 30dB.



Zpracování ventilátoru je na první pohled velmi dobré. Žebra jsou zakulacená, bez jakýchkoliv známek otřepů, nebo jiných pozůstatků nekvalitního lisování. Také připojení žeber k rotoru je velmi čisté. Přístup vzduchu k ventilátoru je zajištěn také bez zbytečných okolků v podobě všelijakých mřížek, nejlépe co nejvíce ozdobných a omezujících. V poslední době ke své libosti zjišťuji, že se od trendu mřížek, z nichž většina nemá opodstatnění, začíná masivně upouštět a konečně se klade důraz na maximální funkčnost.



Příslušenství, to vždy bývala oblast, kde Zalman měl co ukázat. Zde tomu není jinak, vedle zmíněného FAN MATE 2, tedy regulátoru otáček ventilátoru a jeho příslušného kabelu, tu máme nezbytné retenční mechanismy. Ty jsou určeny pro sockety Intel 775 a AMD 754/939/940 a vypadají originálně, protože se jejich horní část skládá ze dvou kusů. Proč, na to se podíváme na následující stránce s instalační procedurou. Nakonec tu ještě máme oboustranný lepicí štítek pro připevnění regulátoru, tubičku se silikonovou pastou a také nezbytnou samolepku na skříň.
reklama