reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

X-Slim X340: tenký notebook v podání MSI

28.7.2009, Jan Vítek, recenze
X-Slim X340: tenký notebook v podání MSI
Společnost MSI na letošním CeBITu ukázala nové štíhlé notebooky X-Slim X340. Jejich maximální tloušťka je pouze 19,8 mm a nezapře se inspirace u Apple MacBook Air. V recenzi se podíváme na produkční verzi X340-034CZ, která je u nás jednou ze dvou prodávaných.
Druhý prodávaný model má označení X340-023CZ a nabízí oproti dnes testované rychlejší procesor Intel Core 2 Solo SU3500 na 1,4 GHz a také 500GB pevný disk. X340-034CZ se spokojí s 1,2 GHz procesorem Intel Celeron M ULV 723 a 320GB pevným diskem. Jenomže silnější model je také o cca 4500 Kč dražší a je otázkou, zda je tak markantní rozdíl vůbec opodstatněný. Dalším rozdílem je pouze zbarvení. Silnější přichází v bílé barvě, kdežto slabší v černé, ale to je vzhledem k ceně nepodstatné.



Notebooky X-Slim X340-034CZ se dodávají ve stylové černé krabici s potiskem, jenž přímo symbolizuje jejich malou tloušťku. Uvnitř je samotný notebook hned navrchu, ale chrání jej pevná papírová výlož, pěnová vrstva, igelitový vak a aby se klávesnice neobtiskla do displeje, má notebook ještě uvnitř ochrannou netkanou vrstvu. Vespod je pak v přihrádkách umístěno příslušenství.

Model
MSI X-Slim X340-034CZ
Procesor
Intel Celeron M ULV 723
Frekvence apod.
1,2 GHz, 1 MB L2 cache, 800MHz FSB
Čipová sada
Intel GS45 + ICH9M
RAM
2 GB DDR2 667/800
Pevný disk
Toshiba MK3255GSX - 320 GB
Úhlopříčka displeje
13,4 palců, LED podsvícení
Rozlišení displeje
1366 x 768 pixelů - WXGA
Grafická karta
integrovaná GMA 4500MHD
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio - ALC 888-VC2-GR
Mechanika
ne
Reproduktory
2x
Zvukové vstupy/výstupy
Mikrofonní a sluchátkový / line-out
Polohovací zařízení
touchpad + dvě tlačítka
PS/2
ne
USB/eSATA
2x USB 2.0
Výstup na externí monitor
D-Sub a HDMI
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
2-in1 Card Reader (SD/SDHC/MMC)
Bluetooth
ano (jinak volitelně)
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel WiFi Link 5100 AGN - 802.11n
WiMAX (volitelný)
Modem
ne
LAN
Realtek RTL8168C - Gigabit Ethernet
Webkamera
1,3 megapixelů
Speciální výbava
-
Otvor pro zámek Kensington
ne
Typ baterie
4článková
volitelně 8článková
Deklarovaná výdrž baterie
-
Rozměry
330 x 224 x 6 - 19,8 mm
Hmotnost
1,3 kg s čtyřčlánkovou baterií
Operační systém
Microsoft Windows Vista Home Premium

Pokud tedy provedeme "trošku" neférové srovnání s Apple MacBook Air, dozvíme se zhruba následující. X340 má pouze o 0,4 mm tlustší tělo a i ostatní rozměry jsou velmi podobné. Nabízí však téměř po všech stránkách slabší hardwarovou výbavu, protože Air má minimálně 1,86GHz Core 2 Duo, paměti typu DDR3 a grafický čip NVIDIA GeForce 9400 M s 256 MB DDR3. Nabízí ale také méně portů (zvukový výstup, jeden USB 2.0 a obrazový Mini DisplayPort), jenomže je také pojatý jako stylový společník pro cestování.

Každý také ví, že si za MacBook Air stejně jako za každý exkluzivní kus hardware pořádně připlatíme. Na to jsme ale ostatně u Apple zvyklí a potom se můžeme těšit z nabízených výhod, třeba v podobě celohliníkového těla vyrobeného z jednoho kusu, což mimo jiné dovoluje, aby Air i tak vážil pouze 1,36 kg. Dále se pouštět do srovnávání nebudeme, protože tomu tato recenze posloužit nemá.

MSI X-Slim X340 není tedy pojatý jako výkonný notebook, takže nabízí výkon 1,2GHz Celeronu, nebo případně 1,4GHz Core 2 Solo. Náš Celeron by se tak měl postavit s výkonem zhruba na úroveň těch nejrychlejších Atomů, ale to si raději ověříme v testech. Jinak se ale X340 a netbooky nemohou srovnávat. Využita je zde totiž platforma Intel Centrino 2, takže tu najdeme čipovou sadu řady GS45 + ICH9M-SFF, a tedy grafická jádro GMA 4500MHD.

Vhod přijdou také 2 GB paměti DDR2 a 320GB (nebo 500GB) pevný disk. To by dohromady mělo tomuto notebooku poskytnout dostatek výkonu pro systém Microsoft Windows Vista Home Premium, ale za pracovní stanici jej pokládat nemůžeme, spíše za lehké a tenké PC na cesty. Tady by nás měla tedy velmi zajímat také výdrž na baterie, již si zjistíme a rovněž konektivita. Nabízí se dnes již klasika - Wi-Fi 802.11n, gigabitový Ethernet a Bluetooth.

MSI také mluví o Lithium-polymerové baterii, i když naše je dle označení klasická Lithium-iontová a také o modulu WiMAX, ovšem ten je dle stránek stejně jako Bluetooth volitelný. Nutno dodat, že český manuál na CD uvádí hmotnost se 4článkovou baterií 1,4 kg, zmiňuje se také o volitelné čipové sadě Intel Poulsbo, která je určena především pro netbooky, udává volitelný SSD disk o kapacitě 32 GB, o rozhraní HDMI mluví také jako o volitelném, což je asi důsledek přítomnosti onoho Poulsba, atp. Specifikace jsou tedy univerzální pro více produktů naráz.


Napájení a ostatní příslušenství


V příslušenství mě poněkud zklamal napájecí adaptér. Očekával jsem, že když jde o tak tenký a lehký notebook, bude tomuto odpovídat i adaptér. Ten byl ale klasický, jaký se dodává k jiným notebookům a v podstatě jen o pár milimetrů kratší a tenčí než 65W model od Lenova.



Pochází od společnosti Li Shin International a jeho specifikace hovoří o napětí 20 V a proudu 2 A na výstupu, takže výkon je 40 W. Škoda tedy že se MSI nerozhodlo nabídnout i speciální tenký adaptér, protože právě na těchto dá se říci drobnostech občas velmi záleží a Apple to ví.

Pak už se dočkáme kromě hadříku pro čištění LCD obrazovky jen tiskovin zahrnujících informace o záruce, velmi stručný průvodce prvním spuštěním s popisem prvků na notebooku a LED kontrolek (včetně české a slovenské verze), průvodce systému Windows Vista Home Premium a nakonec disku s ovladači, utilitami a manuály. Pro něj si ale budeme muset sehnat externí mechaniku, nebo si jeho obsah na X340 případně přetáhnout jinak.


Baterie


Dodávaná baterie na rozdíl od adaptéru ale již klasická být nemůže, jinak by z proklamované štíhlosti notebooku moc nezbylo. Je tedy velmi placatá a rozlehlá a dodává se pod označením BTY-S31. Její kapacita v případě našeho čtyřčlánkového modelu činí 2150 mAh / 32 Wh při napětí 14,8 V, což není úplně nejvíc, ale také od tohoto notebooku nemůžeme čekat extrémní spotřebu. ¨


Uvidíme tedy, jaký čas naměříme v našich testech. MSI se na stránkách o výdrži přímo nezmiňuje, ale hovoří o ECO Engine power management system, jenž ji má co nejvíce prodloužit.


Software


Oficiální stránky se o nainstalovaném software příliš nezmiňují, a tak se podívejme sami, co má česká verze v sobě od výroby nainstalované. Nejdříve stručně a pak si softwarovou nabídku v kapitole o hardware a software rozebereme podrobněji...
  • Adobe AIR
  • Adobe Flash Player 9
  • Adobe Acrobat Reader 9.1
  • MSI BurnRecovery
  • MSI EasyFace Logon
  • MSI System Control Manager
  • Intel TV Wizard
  • Microsoft Office Home and Student 2007 (60denní zkušební verze)
  • Norton Internet Security
  • Ulead Burn.Now 4.5 SE
  • WinRAR

Na dodávaném CD jsou pak důležité aplikace a ovladače zálohovány pro další použití.
reklama