reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 15 chladičů procesorů: 3. část - závěr

29.6.2007, Jan Vítek, recenze
Megatest 15 chladičů procesorů: 3. část - závěr
A máme tu závěrečnou část testu 15 chladičů CPU, kde se ukázaly hi-end modely od výrobců Cooler Master, Coolink, Noiseblocker, Pentagram, Scythe, Thermalright, Thermaltake a Zalman. Chlazení procesoru AMD FX-55 se zvýšeným napětím byl nezáviděníhodný úkol.
Nyní se už můžeme vrhnout na teplotní testy a předem si ještě uvedeme tabulku, která jasně osvětlí, jaké ventilátory ten který chladič vůbec používá, abyste se mohli snadno orientovat mezi otáčkami.

Chladič
Ventilátor
Cooler Master Gemin II
2x 120 mm
Coolink Silentator
120 mm
Noctua NH-U12
120mm
Noctua NH-U9
92mm
Noiseblocker NB-CoolScraper 120
120 mm
Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite
92 mm
Pentagram Freezone HP-120AlCu
120 mm
Scythe Andy Samurai Master
120 mm
Scythe Kama Cross
100 mm
Scythe Katana 2
100 mm
Thermalright SI-128
120 mm
Thermalright Ultra-120
120 mm
Thermalright XP-120
120 mm
Thermaltake Golden Orb II
100 mm
Thermaltake MaxOrb
110 mm
Zalman CNPS7500-CU LED
100 mm
Zalman CNPS9700LED
100 mm

Máme zde tedy celkem osm chladičů pro 120mm ventilátory, pět chladičů s 100mm ventilátory a po jednom pro 92 a 110mm ventilátory.


Teplotní testy


Teplotní testy tedy probíhaly se sestavou rozloženou na stole při okolní teplotě 26 °C, což na chladiče klade větší nároky než obvykle, kdy testujeme při nižších teplotách. Je prostě léto.

Pokud některé výsledky v grafech chybí, může to být ze dvou důvodů. Buď chladič nedosahuje požadovaných otáček, což je případ výhradně nastavení 1600/1800 RPM, tedy prvního grafu. Druhým důvodem je, že chladič svou práci nezvládl a teplota vystoupila nad 70°C, což je v případě procesoru Athlon 64 FX-55 již příliš (70°C je hodnota jeho Tcase). Do výsledků zařazujeme i slíbené chladiče Noctua NH-U9 a NH-U12. A teď již pojďme ke grafům.



Nejvyšší otáčky jsme si nemohli nastavit u celkem čtyřech chladičů - shodou okolností všech Scythe, jejichž ventilátory jsou v základu pomalé (100mm 1500 RPM a 120mm 1200 RPM) a také Noiseblocker měl k dispozici pouze 1200 RPM ventilátor.

Do síně slávy jistě nevstoupí chladiče Tt Golden Orb II (jeho chladič sice oficiálně 1800 RPM nedosahuje, ale tento ukazoval cca 1790 RPM) a Zalman CNPS7500-Cu LED. Jsou to již modely se zastaralou koncepcí bez heatpipe a spoléhají se na masu těžkého kovu. Proto i jejich teplota stoupala pozvolna, ale nakonec dosáhla velmi vysokých hodnot. Na podobné modely dnes už prostě zapomeňte.

Na další nezáviděníhodné pozici se umístily chladiče Thermalright XP-120 a Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite, tak se raději budeme zabývat předními místy. Tam figurují chladiče Thermalright SI-128, Ultra-120 a především Cooler Master Gemin II, ale ten má samozřejmě výhodu ve dvou ventilátorech, takže je jeho prvenství pochopitelné. Chladiče Noctua NH-U12 a NH-U9 potvrzují svůj vysoký standard a zvláště větší verze se zařazuje hned za Thermalright Ultra-120.



Střední otáčky již Zalman CNPS7500-Cu LED vyřadily ze hry, protože teplota procesoru stoupla vysoko nad 70°C. Do výsledků již měly co říci i chladiče Scythe a Noiseblocker a z nich jako nejhorší vyšel Scythe Kama Cross, jehož otevřená konstrukce, kde vzduch může proudit všude kolem, jen ne žebry "nezklamala". Přesto byl nejhorším stále Thermaltake Golden Orb II.

Na předních příčkách se toho moc nemění, stále je nejlepším Gemin II a v závěsu za ním dva chladiče Thermalright Ultra-120 a SI-128. Ale ani Thermaltake MaxOrb si zde nevede špatně.



Při nastavení nejnižších otáček se již nedostatečně výkonné chladiče našly tři. Byly jimi Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite, Thermaltake Golden Orb II a samozřejmě i Zalman CNPS7500-Cu LED. Málem se k nim připojil také Scythe Kama Cross. Zde se tedy již začal lámat chleba a prohlubovat rozdíly. I v tomto nastavení dosáhl nejlepší teploty Gemin II, druhý skončil Thermalright Ultra-120 a o třetí místo se téměř dělí SI-128 a Coolink Silentator, ale Thermalright je na tom o 0,5°C lépe, což není skoro nic.

Je tedy jasné, že Cooler Master Gemin II se svými dvěma 120mm ventilátory vyhrál teplotní testy a dále se umístily dva chladiče Thermalright - Ultra-120 a SI-128. Zde je také navíc patrné, že čím se otáčky zmenšují, tím se kvality Ultra-120 více a více projevují, což bude imponovat hlavně milovníkům tichého provozu.


Arctic Cooling Freezer 64 Pro

Na žádost několika čtenářů jsem ještě sehnal chladič AC Freezer 64 Pro, jenž za cenu kolem 430 Kč s DPH představuje velmi levnou variantu k dnes testovaným chladičům. Tento chladič využívá tři duální heatpipe vycházející z menší čtvercové základny a množství hustě uložených hliníkových žeber. Jeho 92mm ventilátor (měřeno podle lopatek) je kvůli tiššímu provozu bez okolního rámečku, ale to má také obvykle za následek snížený průtok vzduchu, pokud je vzduchu kladen odpor a ten množstvím žeber skutečně kladen je.



Ale již k výsledkům. Na nejvyšší otáčky, tedy 2250 RPM byl Freezer schopen procesor uchladit na 37°C v klidu a 60,5°C v zátěži. Ostatní chladiče však začínaly až na nižších otáčkách a v první tabulce by se tento chladič mezi ně se svými 38°C / 64°C zařadil na druhé nejhorší místo. Po snížení otáček na střední úroveň již chladič na svou úlohu nestačil, protože teplota začala stoupat nad 70°C.


Hlučnost chladičů


O hlučnosti se budu samozřejmě zmiňovat pouze u těch modelů, které došly s vlastními ventilátory. Předem ještě podotknu, že posuzovat chladiče podle hlučnosti je téměř nemožné vzhledem k rozdílným průměrům jejich ventilátorů a aerodynamický hluk se při vyšších otáčkách projeví tak či tak. 120mm ventilátory byly tiché, či, lépe řečeno, mi připadaly tiché od 1200 RPM a hranice slyšitelnosti v běžném šumu se pohybuje až pod 1000 RPM. Co se týče 100mm verzí, pak je tato hranice posunuta o cca 150 RPM výše.

Jako první přijde na přetřes Coolink Silentator, jehož 1600RPM a 120mm chladič s možností regulace patří mezi to nejlepší, co si lze přát. Tento ventilátor nevyluzoval žádné nepříjemné zvuky kromě aerodynamického hluku, jehož se nezbavíme. Noiseblocker NB-CoolScraper 120 byl na tom v podstatě stejně, protože také jeho ventilátory pochází evidentně od stejného výrobce. Tato verze ani regulaci příliš nepotřebuje, protože se otáčí rychlostí 1200 RPM. To Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite je jiné kafe. Jeho ventilátor se jednak neroztočil a pokud jste mu pomohli prstem, dosáhl sotva 2/3 svých plných otáček. Navíc když jsem k němu připojil originální regulátor, pak ten se při startu-nestartu ventilátoru velmi hlasitě a nepříjemně rozpískal a uklidnil se až když jsem ventilátor opět donutil se rozběhnout. To ale budete při běžném používání dělat jen těžko. Z jeho útrob se navíc ozýval nepříjemný šum. Druhý Pentagram - Freezone HP-120 AlCu - se vyznačoval poněkud zvýšeným aerodynamickým hlukem při vyšších otáčkách, ale jinak se naštěstí roztáčel sám a bez pomoci. Z ložisek se ozývalo znatelné vrčení.

Následují chladiče Scythe, jejichž ventilátory mohu shodně označit za velmi dobré, na což jsme si ostatně již mohli zvyknout. Zvuky motorku se omezují na minimum, takže zde není co řešit. Chladiče Thermalright přeskočíme a vrhneme se na Thermaltake. Golden Orb II a jeho ventilátor. Ten stejně jako ventilátor chladiče Max Orb slabě vrčel, ale dosahoval slabšího aerodynamického hluku, než ventilátor Max Orbu, který má kolem sebe množství ostrých žeber.

A nakonec je tu Zalman, kterýžto výrobce své ventilátory již tradičně naddimenzovává, což ale není na škodu, protože k nim také přidává spolehlivou regulaci otáček. Ventilátory Zalman zde téměř nijak nevrčí ani nešumí a při nižších otáčkách, než je zabijáckých 2800 RPM u CNPS9700 LED, jsou i docela tiché.
reklama