reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šest CPU chladičů střední třídy v testu

20.11.2006, Jan Vítek, recenze
Šest CPU chladičů střední třídy v testu
K chlazení procesorů existuje více přístupů. Dnes si ukážeme takový, jenž klade důraz na vyvážený poměr ceny a výkonu. V testu se utká 6 chladičů od 4 známých firem – Asus, Cooler Master, Scythe a Titan. Zdatným protivníkem jim bude Athlon 64 FX-55.
Cooler Master Susurro je chladič ze zcela jiného soudku a s předchozím nemá snad vůbec nic společného. Jedná se o model ze staré školy, kdy desktopovém světu vládly hliníkové Titany D5TB a ten, kdo vlastnil celoměděný Titan CU5TB, měl o kvalitní chlazení procesoru na dlouhou dobu postaráno.



TypCooler Master Susurro (RR-KTC-T9E1)
KompatibilitaAMD 754/939/940/AM2
Rozměry77 x 92 x 40
Hmotnost685g
Materiálměď (99,97%)
Ventilátor92 x 25mm
800 - 2800RPM tepelný odpor
Rifle bearing
avg 16 dBA

Susurro se dodává v malinké kartonové krabičce, v níž je doslova napasován. Ale i tak jeho základnu chrání plastový výlisek a rohy vyplňují kousky molitanu. Jak už jsem se zmínil, chladič připomíná starobylý Titan CU5TB. Má opravdu masivní, 7mm tlustou měděnou základnu, na niž byla naletována velmi nahuštěná měděná žebra. Těch je celkem 57 a mezi sebou mají mezery široké přesně 1mm.


- klikněte pro zvětšení -


- klikněte pro zvětšení -

Zde již nenajdeme modlu posledních let – trubičky heatpipe, tudíž si s rozvodem tepla pomůžou pouze žebra sama. To pro ně nemusí být lehký úkol vzhledem k jejich šířce pouhých 0,2mm. Alespoň je však zajištěn dobrý rozvod tepla přes mohutnou základnu, ovšem zde bude velmi záležet na kvalitě spoje základna – žebra. Ta byla ještě dodatečně vybavena vnějším kabátem (rovněž měď), aby se vzduch alespoň částečně usměrnil a neopustil prostor žeber předčasně.


- klikněte pro zvětšení -

Cooler Master dodává k Susurru ventilátor o průměru 92mm, ale ten téměř nemá rámeček, nýbrž pouze jakousi obruč, aby jej bylo možno přišroubovat na pasiv. Ochranný faktor zde tak naplňuje klícka z kulatých drátků, jež lopatky ventilátoru dobře chrání proti kabelům a nešikovným prstům a vzhledem ke kulatým drátkům by ani neměla klást přílišný odpor vzduchu a tvořit nadbytečný hluk.


- klikněte pro zvětšení -


- klikněte pro zvětšení -


Tento chladič je také jako jediný v testu vybaven zabudovaným tepelným odporem, který sám o sobě reguluje otáčky ventilátoru. Díky tomu se nemusíte zabývat regulací, avšak pro účely tohoto testu se takováto regulace nehodí.



Co se týče základny, pak ta byla zabroušena o něco jemněji než u předchozích chladičů. Nehtem stále poznáte její drsnost, ale bříškem prstu již tolik ne.



Příslušenství tohoto chladiče se také nehonosí nepovinným vybavením. Dostanete tak jednoduchý manuál (který v podstatě není potřeba) a malou tubičku šedé teplovodivé pasty, jež velmi připomíná onu z balení Asus Chilly Vent Lux.


Instalace

S instalací Susurra si také nemusíte vůbec dělat hlavu. Stejně jako předchozí dva chladiče i tento se připojuje přes jednoduchou sponu, kterou pouze nasunete na packy rámečku a otočením páčky celý chladič zajistíte. Následně jen zasunete třípinový konektor do napájení CPU chladiče na desce a jste připraveni.


- klikněte pro zvětšení -
reklama