reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-259 Pro+: chytrý a výkonný

22.11.2010, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-259 Pro+: chytrý a výkonný
QNAP má teď v nabídce mnoho síťových úložných zařízení typu NAS, z nichž jsme si pro recenzi vybrali dvoudiskový TS-259 Pro+. Ten slibuje vysokou datovou propustnost prostřednictvím dvou rozhraní Gb Ethernet, podporu iSCSI a mnoho dalšího.

Network Services


Síťové služby se skládají z celkem osmi sekcí, které si prolétneme jen stručně.



V prvé řadě jde o Microsoft Networking, kde se neskrývá nic jiného než protokol SMB (Samba) s možností využití WINS. Pro Mac OS je tu zase Apple Networking a jeho protokol Apple Filing Protocol (AFP). NFS Service mluví samo za sebe, takže jde o protokol Network File System a stejně tak FTP Service, kde je nastavení FTP serveru včetně SSL, maximálního počtu připojených uživatelů, omezení downloadu i uploadu, změna portu, atp.

Telnet/SSH po aktivaci zajistí připojení k serveru pomocí Telnet či SSH včetně SFTP, přičemž si také můžeme vybrat porty pro komunikaci. SNMP Settings se stará o Simple Network Management Protocol (SNMP) založený na komunikaci pomocí UDP a je určen především pro monitorování samotného NAS a jeho administraci.

Web Server nám umožní provozovat klasický webový server s WWW stránkami na portu 80. Zde je třeba si uvědomit, že ve výchozím nastavení je webový server zprovozněn, takže pouhé zadání IP adresy NAS serveru do prohlížeče tedy ukáže úvodní stránku WWW, na níž nám QNAP poradí, jak na server stránky uploadovat (FTP, SMB). A nakonec Network Service Discovery se týká UPnP a Bonjour, který poslouží uživatelům počítačů Mac pro odhalení síťových služeb.


Applications


Mezi sekcemi této skupiny se setkáme s nainstalovanými aplikacemi, které tvoří jistou přidanou hodnotu a dále rozšiřují již tak bohatou nabídku funkcí tohoto síťového úložného serveru.



Co se týče prvních čtyř, tedy Web File Manager, Multimedia Station, Download Station a Surveillance Station, ty si můžeme pouze aktivovat/deaktivovat a nechat zobrazit přímé odkazy na ně v úvodním okně webového rozhraní. Pomocí nich pak můžeme spravovat všechna data, spravovat multimediální data, stahovat data z Internetu přímo do NAS a využít jej jako datovou základnu dohledového kamerového systému.



iTunes Service umí zprovoznit server iTunes jako zdroj hudby, k čemuž si můžeme zadat heslo, kódování názvů souborů a zadat tzv. Smart Playlist. V něm pomocí podmínek pro název alba, žánr, rok, umělec (obsahuje/neobsahuje a je/není) zadáme pro každý chytrý playlist filtr, na jehož základě bude hudba vybírána.

Pak můžeme zapnout/vypnout UPnP Media Server nebo MySQL Server a nakonec tu je QPKG Plugins pro instalaci dalších plug-inů (či zásuvných modulů, jak chcete), které si po stáhnutí můžeme v tomto menu nainstalovat.


Backup


Sekce backup se bude zabývat zálohováním dat, k čemuž má tento QNAP díky možnostem připojení (2x eSATA, 5x USB 2.0) výborné predispozice.



První možností je External Drive, tedy záloha na externí disk. Jednoduše si tedy vybereme nějakou síťovou složku (share), přesuneme ji do pravého pole, dole si vybereme místo pro zálohu (zde USBDisk1), určíme metodu zálohy (jednorázovou, plánovanou, automatickou po připojení daného zařízení a nakonec zvolíme, zda se data jednoduše zkopírují, nebo sesynchronizují.



USB One Touch Copy určí, co se má stát po stisku tlačítka pro zálohu, které je umístěno pod hlavním vypínačem na samotném NAS. Buď se tedy zkopírují veškerá data ze zařízení připojeného do předního USB slotu do vybraného adresáře (opět tu je kopírování i synchronizace), nebo lze totéž učinit opačným směrem a poslední možností je tlačítko deaktivovat.



Remote Application zvládne také zálohování, ovšem přes síť na vzdálený server, kterým může být třeba naprosto stejný NAS. K tomu je vhodné si udělat zvláštní účet, s nímž bude zálohování pracovat a pochopitelně lze takové akce naplánovat dopředu a nechat je pravidelně opakovat. Záložka Amazon S3 zprostředkuje zálohování na stejnojmennou webovou službu provozovanou na adrese s3.amazonaws.com.



A nakonec Time Machine, čili specialitka pro uživatele počítačů Mac, kteří mají alespoň OS X 10.5, tedy Leopard. Aktivací Time Machine tak lze toto NAS využít jako jeden z cílů pro zálohu dat.
reklama