Doporučené PC sestavy: květen 2016

, , návod

V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
reklama

Základní otázka: PC, nebo notebook?Opravdu potřebujete mobilitu? Opravdu chcete tahat notebook na dovolenou? Nestačí vám pro vyřízení nejnutnějších věcí jen mobilní telefon nebo tablet? Pokud ano, je vhodným doplňkem takových mobilních zařízení stolní počítač. Pokud jste např. student, co každý týden/čtrnáct dní jezdí přes půl republiky vlakem, notebook oceníte. I ve škole je notebook výhodný, protože si můžete např. hned zjistit, zda jsou v knihovně skripta, nebo si stáhnout potřebné podklady pro semestrálku. Zajímavou variantou je využití stolního počítače a tabletu, který může sloužit jako poznámkový blok, přenosné médium pro dokumenty a např. ve škole pro prohlížení zadání, kontrolu výsledků atd. Na hlavním/velkém počítači budete doma už pracovat a oceníte i jeho výkon a možnosti pro rozšíření.

Stolní počítač má nad všemi mobilními zařízeními navrch také díky své ergonomii vyplývající z jeho samostatných periferií. Jistě, i k notebooku či modernímu tabletu si můžete připojit monitor, klávesnici a myš, ale to už není naše téma. My se podíváme na klasické desktopové sestavy, k nimž si pořídite samostatný monitor a vhodné periferie. V jejich případě se dá doporučit leda to, aby monitor měl pokud možno polohovatelný stojan, klávesnice vám vyhovovala svým provedením (nízké/vysoké klávesy, jejich rozmístění) a myš vám dobře padla do ruky a tlačítka byla v dosahu. To je v případě vstupníchch periferií daleko důležitější než hodnota dpi, ultrarychlá dotazovací frekvence nebo snad barevné podsvícení.Trendy a obecný přehled


Konečně jsme se už dočkali toho, co na co se mnozí dlouho těšili: nové generace grafických karet NVIDIA, i když zatím jen na papíře. Nedlouho po nich mají následovat také nové modely od AMD, které vyšle na trh také sedmou generaci APU a Intel si chystá procesory Broadwell-E. To je slušná nadílka, již dle očekávání nabídne letošní Computex. Právě proto je nyní velice ošemetné vůbec doporučovat ke koupi nějakou sestavu, když je jasné, že nové grafické karty již zanedlouho převálcují ty staré z hlediska výkonu a spotřeby a otázka je, jak to bude s cenami. Proto naše doporučení pro tento měsíc je především jedno: vyčkat na naskladnění GeForce GTX 1080/1070 a nástup karet Polaris, to tedy pokud máte zájem o sestavu se samostatnou grafickou kartou.


AMD: finanční problémy i nadějeSpolečnost AMD zaznamenala 19% pokles tržeb, čímž se dostala ještě hlouběji pod hranici 1 miliardy tržeb za jeden kvartál, kterou ještě před rokem splňovala. Ale není se čemu divit, když ten, kdo má nějaký rozum, se v této době do koupě nového počítače zrovna nehrne. Důvod je především ten, že brzy nastoupí na trh nové grafické karty, které pošlou ty staré do křemíkového nebe nebo velice levného výprodeje a v případě AMD je to krize i z hlediska procesorů, kterou má až ke konci roku vyřešit Zen.

AMD doufá, že se mu podaří si svou finanční situaci vylepšit už v tomto kvartálu, k čemuž mu má dopomoci dvoučipový Radeon Pro Duo a (pokud dorazí brzy) také grafické karty s čipy Polaris. Proslýchá se také, že byl uspíšen nástup grafických karet s čipy AMD Vega, a to již na letošní říjen. Pak už se budeme moci těšit na první procesory Zen, pro něž připraví půdu 7. generace APU, první procesory pro platformu AM4. AMD si tak pro letošní rok chystá zásadní novinky, které mu snad vylepší jeho finanční situaci nebo ještě lépe pořádně nastartují růst.


NVIDIA útočí i na vlastní kartyZatímco se od Polarisů očekává výkon na úrovni vyššího mainstreamu předchozí generace, NVIDIA to vzala zgruntu. Představila nové karty GeForce GTX 1080 a 1070, které jsou s to vyřadit předchozí generaci GeForce z nabídky obchodů. Však i GeForce GTX 1070 se má přinejmenším z herního hlediska vyrovnat kartě GTX TITAN X, a to porovnáváme kartu za slibovaných 380 dolarů s hi-endem v ceně 1000 dolarů. A co takhle aktuálně dělají ceny karty GTX TITAN X? Vůbec nic, což je zatím pochopitelné. U nás si ji můžeme stále pořídit (ke dni 19. 5. 2016) od cca 29 tisíc korun a ceny nepadají ani v zahraničí. Stejné to je s kartami GTX 980 Ti, které by měly být zakrátko se stávajícími cenami neprodejné. Uvidíme tedy, co se stane.
GTX 1070 - 6,5 TFLOPS, TITAN X - 6,1 TFLOPS


A pakliže se AMD z finančního hlediska nedaří, pak NVIDIA vykazuje aspekty zdravé společnosti. Vykázala totiž růst téměř ve všech segmentech, takže se jí dařilo prodávat herní i profesionální karty, produkty pro datová centra i automobilové systémy. Navíc ještě v každém kvartálu těží 66 milionů díky patentové dohodě s Intelem.


Intel a první 10jádrové Core i7S blížícím se Computexem, na němž budou představeny procesory Intel Core i7 Extreme "Broadwell-E" se množí nové relevantní informace. Poukázat můžeme na první testy Core i7-6950X, který bude mít jako první CPU svého druhu deset jader. Oproti starší generaci Haswell-E a její 8jádrové vlajkové lodi můžeme očekávat podstatné zvýšení výkonu, a to pochopitelně pouze ve vícevláknových aplikacích či benchmarcích.

V ostatních ohledech toho generace Broadwell-E moc nepřinese. Můžeme ji považovat za tzv. "die-shrink" generace Haswell-E, čili o přechod z 22nm výrobního procesu na 14nm s pouze menšími změnami v architektuře. S tím je spojeno i to, že bude možné nadále využívat i staré desky s čipsetem X99 a paticí LGA 2011 v3, ovšem na trh se chystají i zbrusu nové modely základních desek.

Pro další měsíce si Intel přichystá refresh aktuální procesorové generace pod názvem Kaby Lake.


Microsoft propírá Windows 10 Anniversary UpdateSpolečnost Microsoft se snaží zvednout zájem o nastávající velkou aktualizaci systému Windows 10, která bude spojena také s tím, že bude ukončena nabídka přechodu z W7 a W8.x zdarma. Odhodlal se například změnit to, jak pracuje Cortana, která bude brzy fungovat už jen s prohlížečem Edge a vyhledávací službou Bing.

Firma se také snaží zvednout zájem o Windows Store, a to i tím, že zvedne počet slotů pro reklamní dlaždice ve Start menu nově nainstalovaných Windows 10. Zkrátka a dobře dělá vše pro to, aby propagovala Windows 10 i vlastní služby a přitahovala k nim co nejvíce nových uživatelů.


Skrýt detail pro Trendy a obecný přehled – dubenTrendy a obecný přehled – duben

V posledních týdnech se ve světě PC hardwaru především čeká. A čeká se na to, co přinesou nové generace grafických karet AMD a NVIDIA, kdy nastoupí platforma AMD AM4, kdy začně Microsoft více řešit problémy s DirectX 12 a především platformou UWP a jak se uchytí první headsety virtuální reality.


Intel oficiálně ukončil éru Tick-TockSpolečnost Intel zjistila, že už opravdu nedokáže udržet při životě strategii Tick-Tock, která vyžadovala, aby v každém druhém roce byla spuštěna výroba novým procesem. Přichází tak s novou strategií, a to Process-Architecture-Optimalization, v jejímž rámci má nejdříve nastoupit nový výrobní proces, pak vylepšená architektura a nakonec optimalizace obojího. To vše v rámci třech procesorových generací, přičemž aktuálně to bude Broadwell - Skylake - Kaby Lake.

To můžeme dát do souvislosti s plány společnosti TSMC, která naopak chce zrychlit. Letos se dostanou na trh první 16nm GPU NVIDIA vyráběná právě u TSMC, v příštím roce bude spuštěna výroba pomocí 10nm procesu (ale pouze mobilní čipy) a v roce 2018 už to bude 7nm proces, který bude určen i pro výkonné čipy. Je jen otázka schopností společnosti TSMC, zda se jí takové kombo podaří. Však Intel chce spustit 10nm výrobu sice také v příštím roce, ale pak by měl dle nové strategie přijít další proces až v roce 2020.


AMD: Polaris a AM4Zatím ještě nejsou žádné informace o tom, kdy mají dorazit na trh první základní desky se socketem AM4, ale o něm samotném se objevily nějaké podrobnosti. Půjde o typ µOPGA, tedy socket určený stále pro procesory s piny, ale ty budou menší a hustěji uložené, aby se jich do socketu mohlo vejít 1331. Jako první mají tento socket využít APU Bristol Ridge, stále ještě 28nm procesory vycházející z Bulldozeru. To pravé má přijít až s nástupem 14nm CPU Zen.

Velice živým tématem je generace grafických čipů AMD Polaris, o nichž již víme, že přijdou zanedlouho jako výkonnější Polaris 10 a slabší Polaris 11 na několika typech karet. Dle šéfa radeonové divize budou především o výhodném poměru výkonu a ceny, takže lze usuzovat, že AMD se letos zaměří přinejlepším na výkonný mainstream a hi-end si nechá na příští rok, kdy už bude ekonomičtější nasadit pamětí HBM2.


NVIDIA: Pascal a zase jen PascalV případě společnosti NVIDIA zase čekáme na grafické karty GeForce GTX 1080 a 1070 založené na čipu GP104. Jak to tedy vypadá, brzy bude sveden souboj mezi výkonnějšími kartami nových generací, ale co se týče levnějších a slabších karet, tady by mělo mít pouze AMD k dispozici nové modely. NVIDIA plánuje také své Pascaly s čipem GP106, ale ty dorazí a někdy na podzim.

Můžeme se těšit na to, co předvedou nové generace Pascal a Polaris, neboť obě se konečně posunou z 28nm procesu a slibují nezanedbatelná vylepšení svých architektur. Na druhou stranu, přechod na HBM2 se zatím nekoná a s paměťmi GDDR5X to také zatím asi nedopadne.


Windows 10 Anniversary Update: bude výročíUprostřed minulého léta Microsoft vypustil do světa hotovou verzi systému Windows 10, kterou se nyní chystá uctít "výroční aktualizací", čili Anniversary Update, jež byla dříve známá jako Redstone 1. Jak toto označení napovídá, nejpravděpodobněji se jeví její nástup na samotném konci července.

Microsoft nezapomněl uvést, že jeho Windows 10 se v celé historii tohoto operačního systému šíří zdaleka nejrychleji, a stále je tak v plánu dosáhnout cíle 1 miliardy aktivních zařízení s Windows 10 (nyní je Microsoft někde za čtvrtinou). Dříve se ale mluvilo o horizontu 2 až 3 let, zatímco dnes už se mluví pouze o samotném cíli.


Intel Broadwell-E: 10 jader na cestěSpolečnost Intel na rozdíl od AMD a NVIDIE nechystá běžným uživatelům na tento rok nic zásadního, tedy pokud nás něčím nepřekvapí. Má sice v rukávu paměti 3D XPoint, ale ty nebudou hned k dispozici v podobě SSD pro běžné spotřebitele. Zájemci o výkonnou sestavu se ale mohou těšit na procesor Core i7-6950X, který bude jako první své řady vybaven deseti procesorovými jádry a navíc slušnou dávkou 25 MB L3 cache.

Nicméně Intel si přeci jen přichystal jedno překvapení, které ale jednak není určeno nám a potom je docela nemilé. Chce totiž v rámci restrukturalizace propustit asi 11 procent svých zaměstnanců, což dělá 12.000 lidí, podstatně více, než kolik zaměstnává celé AMD. "Těšit" se asi mohou především ti, kteří jsou součástí největší PC divize. Ta stále tvoří největší podíl na tržbách, ale do budoucna bude její význam klesat.
Skrýt detail pro Trendy a obecný přehled – březenTrendy a obecný přehled – březen

Letošní jaro se nese ve jménu virtuální reality, nových API Vulkan a DirectX 12 a také v očekávání nových generací grafických karet AMD a NVIDIA. To má společné především jedno téma, tedy počítačovou grafiku. VR headsety potřebují silné grafické karty, s čímž mají pomoci právě nové očekávané modely, ale také nová API, která mají zajistit vyšší výkon i nižší zpoždění efektivnějším využitím hardwarových prostředků. Zato Intel je v této době z našeho hlediska spíše na okraji zájmu.


VR (AR) všude, kam se podívámeTéma virtuální reality bylo tedy v posledním měsíci živější než kdy jindy. Znovu bylo oživeno téma headsetu Vrvana Totem, který chce zaujmout především kombinací virtuální a rozšířené reality s využitím dvou předních kamer. Vedle toho se objevily i nové AR brýle Moverio BT-300Meta 2, jež vytvoří konkurenci pro Microsoft HoloLens. Téma rozšířené reality ale není tak aktuální jako virtuální, neboť první herní VR headsety už jsou tu.

Už i u nás je tedy v plném proudu předprodej HTC Vive, který se přidal k headsetu Oculus Rift. Zmínit ale můžeme také zbrusu nový Sulon Q, který je také něčím speciální. Nepotřebuje totiž být připojen k počítači a vystačí si s 35W APU od AMD, takže jde o počítač v headsetu, jenž by také měl mít vlastní baterii. A stejně jako Totem má dvě přední kamery a dokáže vedle VR nabídnout i AR. Je tedy jasné, že toto téma jen tak brzy neutichne a my si budeme číst o nových produktech a dalších vyvíjených novinkách.


Počátek Vulkan a DirectX 12V únoru jsme se dočkali první verze API Vulkan, které si již můžeme vyzkoušet, nebo AMD i NVIDIA již mají své ovladače, oficiálně podporující toto API. Problém je ten, že to zatím nemůže posloužit pro běžné hraní, neboť zatím pod ním nezahrajeme téměř nic. DirectX 12 na tom také nejsou moc dobře, ale v jejich případě už máme na trhu nyní již snad bezproblémové Gears of War: Ultimate Edition, nový Hitman a chystají se Ashes of the Singularity.

Letošní březen tak znamená i příchod prvních hotových titulů, které jsou oficiálně určeny pro DirectX 12, i když je třeba počkat na to, až se objeví hry, jejichž enginy byly přímo vyvinuty pro toto API. Zatím se lze jen dohadovat, zda nové hry dokáží skutečně výhod DirectX 12 využít, nebo ne.


AMD Polaris a NVIDIA PascalDvě generace grafických čipů, které snad již brzy svedou lítý souboj o obsah našich peněženek, jsou horkým tématem posledních týdnů. V případě Pascal jde tedy více o spekulace než fakta, i když už víme, že čip NVIDIA GP100 má nabídnout výkon až 12 TFLOPS. AMD ale bylo s ohledem na generaci Polaris už daleko sdílnější, a to především na GDC 2016.

Tam AMD představilo především kartu Radeon Pro Duo s celkovým výkonem 16 TFLOPS, což je tedy rovnou o 4 více, než slibuje chystaná GP100. Rozdíl je ale ten, že jde o dvoučipovou kartu na půli cesty mezi Radeonem a FirePro. Vedle toho už se AMD více rozpovídalo o nových PolarisechRaja Koduri slíbil, že tato generace bude především o dobrém poměru výkonu a ceny. Představeny byly také další generace a jak jsme se dozvěděli, HBM2 nastoupí až s kartami Vega v příštím roce, které budou přímo stavět na Polarisech a pak už nastoupí Navi slibující jistou škálovatelnost a paměti nové generace.


A to ostatní...Mezi jiné zajímavé novinky patří studie firmy Google ohledně výdrže SSD v jejích datacentrech, která je založena na dlouhodobém sledování při praktickém nasazení. Přináší přitom některé překvapivé informace. Dále se opět probírají možnosto nástupu EUV litografie, která už tu dávno mohla být, ale zatím nebyla potřeba a ani dnes není v takovém stavu, kdy by mohla být prakticky nasazena. V případě 7nm procesů ale už by to mohlo být jinak.

Probíral se také Microsoft a jeho snaha prodávat vedle jiného softwaru ve Windows Store i AAA hry, což z mnoha důvodů bylo kritizováno a přidal se i vývojář enginu Unreal. A pokud sledujete evropský vesmírný program, jistě vám neuniklo, že k Marsu odstartovala sonda ExoMars, za níž by měla za dva roky následovat další, která již ponese první evropské vozítko. To bude na Rudé planetě hledat stopy života.
Skrýt detail pro Trendy a obecný přehled – únorTrendy a obecný přehled – únor

Únor byl po smršti na CES 2016 jako obvykle chudší na představené novinky, ale zato bohatější na spekulace o některých zásadních produktech, které se chystají pro tento rok. Jde především o grafické karty AMD a NVIDIA a procesory AMD, jež zde ale nebudeme řešit a raději se podíváme na jiné zajímavé novinky a trendy.


Paměti GDDR5X budou, ale kdy a v čem?Hitem letošního roku budou bezpochyby paměti HBM2, které využije AMD i NVIDIA, ale Micron vkládá naděje i do svých GDDR5X. Ty se nedávno dočkaly certifikace od asociace JEDEC a jejich hlavní výhodou je, že přímo vychází z dlouhodobě ověřených GDDR5, oproti nimž však jsou schopny poskytnout dvojnásobnou propustnost při snížené spotřebě.

Micron má již GDDR5X připraveny pro masovou výrobu a uvádí, že ani nebude nutné začínat na nižších rychlostech, takže by mohl již od začátku vyrábět moduly, které by mohly na grafických kartách nabídnout propustnost kolem 700 GB/s, čili cca dvojnásobek dnešních. Jenomže výrobci karet musí plánovat, a tak nelze automaticky očekávat, že karty chystané pro letošní rok tyto paměti využijí a je jisté, že Pascal a Polaris budou využívat nové HBM2 a staré GDDR5. Zda se mezi ně dokáží v rámci jedné generace vmáčknout i GDDR5X, to je velká otázka.


PC hry jsou stále úspěšné navzdory mobilnímu trhuPlatforma PC je pro vývojáře her stále největší trh, který napříč všemi platformami v minulém roce dosáhl hodnoty 61 miliard dolarů. Oproti očekáváním ale deset nejúspěšnějších PC her vydělala svým tvůrcům více peněz než desítka top mobilních her a pak si PC hry na celkovém trhu uzmuly více než poloviční podíl.

To je velice dobrá zpráva pro celý trh s počítači typu PC, a to desktopovými i mobilními. Notebooky už těží a budou ještě více těžit z toho, že AMD a NVIDIA pro ně nabízí grafické čipy, jež jsou už tak efektivní, že na nich můžeme provozovat moderní 3D hry ve vysoké kvalitě a rozlišení. S další generací grafických čipů to bude bezesporu ještě lepší, takže můžeme očekávat větší průnik mobilních počítačů mezi herní PC.


Nastupuje nový standard Wi-Fi: 802.11adMnoho uživatelů si vystačí s Wi-Fi generace 802.11n či ještě starší a nepotřebují vysokou propustnost nabízenou routery s Wi-Fi 802.11ac, které jsou ve svých výkonných verzích stále velice drahé. Na trh se ale již dostal router TP-Link Talon AD7200 vybavený rozhraním 802.11ad, které se chystá Intel propagovat pod značkou WiGig.

Wi-Fi 802.11ad ke dvěma pásmům (2,4 a 5 GHz) přidává další 60GHz, díky němuž může zmíněný Talon dosáhnout celkové propustnosti 7133 Mb/s, na čemž se 60GHz pásmo podílí svými 4600 Mb/s. Je ale zřejmé, že s dosahem takového rozhraní to nebude zrovna slavné. Intel se chce přitom zasadit o to, aby se nový standard co nejdříve probojoval do mainstreamu, k čemuž využije také pomoc společnosti Qualcomm.


Vulkan je hotový a každý si jej může vyzkoušetKhronos Group vypustil do světa první verzi API Vulkan, pro kterou si již AMD i NVIDIA připravily betaverze svých grafických ovladačů, a tak si může každý vyzkoušet, jaké toto API je z pohledu uživatele. Jde o hru Talos: Principle, kterou si tak můžeme pod Vulkanem zahrát na kartách Radeon i GeForce, přičemž na rozdíl od DirectX 12 si ji mohou vyzkoušet také uživatelé starších verzí Windows, nejen nejnovějších Windows 10. A právě tato multiplatformita bude hlavní výhodou Vulkanu, který nebude určen pouze pro Windows 10 jako DirectX 12 nebo Mac OS jako Metal, ale pro různý hardware a různé operační systémy.


Virtuální realita se stále rozšiřujeV únoru jsme přinesli aktualizovaný článek s přehledem VR a AR headsetů a objevily se i jiné zprávy. NVIDIA již dříve ohlásila vývoj headsetu, který bude řešit problém se sbíhavostí očí a akomodací čoček, což jiné VR headsety naopak neřeší vůbec a výsledkem může být problém s rovnováhou a bolesti hlavy. NVIDIA tak již ukázala prototyp NE LFD headsetu vybaveného dvěma displeji, mezi nimiž budeme moci přeostřovat, což je právě lék na bolehlav.

Vedle toho i firma Google oznámila, že pracuje na autonomním VR headsetu. Dříve představila částečně jako legrácku papírový VR headset, který se však ujal a každý si jej může za několik dolarů koupit. Nyní chce ale vytvořit headset, který by pracoval sám o sobě, takže bez telefonu, počítače nebo čehokoliv jiného. Bude tak mít vlastní displej a rovněž specializovaný procesor, který má dodat společnost Movidius. Zatím je ale vývoj tohoto produktu na samotném začátku.
Skrýt detail pro Trendy a obecný přehled – ledenTrendy a obecný přehled – leden

Na začátku tohoto roku jako obvykle proběhl veletrh CES 2016 a my jsme v rámci nedávného článku pokryli právě nové trendy a novinky, čili můžete pokračovat zde: CES 2016: novinky a trendy pro tento rok.Komentáře ke komponentám


ProcesoryDnešní střední proud znamená 4 jádra od Intelu, jež mají z hlediska poměru ceny a výkonu v klasických aplikacíchnavrch oproti procesorům AMD, u kterých je fyzicky třeba i 8 jader, i když ta sdílí některé své prostředky. Ne že by procesory AMD neměly žádný potenciál, ale pokud chcete mít počítač na obecné použití, jsou modely od Intelu výhodnější. Nicméně i AMD má co nabídnout, neboť jeho vícejádrové procesory FX jsou sice zastaralé 32nm modely s vysokou spotřebou, ale dají se sehnat levně a vzhledem k pomalému vývoji CPU v posledních letech na tom nejsou až tak špatně.

V této době je tedy aktuální procesorová generace Intel Core "Skylake" s konkurencí AMD FX "Vishera". AMD má ještě na trhu APU, ovšem ta aktuální v podstatě nemají co nabídnout. Čekáme pak na generaci Intel Core "Kaby Lake", jež může leda tak překvapit a velké naděje se vkládají do procesorů AMD "Zen", zbrusu nových modelů, jež budou představovat obrovský skok z 32nm architektury na 14nm.


ChlazeníVýrobci se u chladičů už jen předhánějí, kdo bude mít větší a o ždibínek účinnější. V pasivní části se toho moc nemění, na rozdíl od lopatek ventilátorů, u nichž se setkáte s různými výstupky, dvojím profilováním a podobně, ale to už dnes také není tak horké. Procesorové chladiče už nejsou zdaleka tak zajímavé téma jako kdysi, a to především proto, že spotřeba, tedy i výdej tepla procesorů, se v posledních letech snižuje. Veškeré desktopové Skylake až na dvojici odemčených procesorů s označením K má TDP 65 W, na což nám postačí klidně i BOXovaný chladič, pokud nemáme vysoké nároky na tichý provoz. Pokud ale doporučujeme procesory K, výkonný chladič k nim patří, protože tyto procesory by byl nesmysl kupovat, aniž bychom je plánovali přetaktovat.

Chlazení počítačových skříní je dnes také už téměř mrtvé téma. V drtivé většině případů bude stačit základní výbava, tedy ty ventilátory, které ke skříni dostaneme. A pokud máte pocit, že ne, dokupte si ventilátor navíc.


Operační pamětiU operačních pamětí vždy platilo pravidlo: lepší je více paměti, přestože pomalejší. Tedy v případě běžné kancelářské činnosti. S nástupem SSD a integrovaných grafických čipů do procesorů již to platit nemusí. Pokud chcete využít grafický čip v procesoru, je dobré dbát na to, aby operační paměť měla aspoň 1600 MHz a u nejvýkonnějších APU od AMD už dávno nestačí ani 2400 MHz DDR3. Na výkon ve hrách to má výrazný vliv, a právě proto Intel své nejlepší grafiky Iris Pro vybavuje 64 nebo 128 MB paměti eDRAM, díky níž jsou tato iGPU daleko lepší než konkurenční APU generace Kaveri.

Navíc jsou tu SSD, jež umožnily výrazné zrychlení načítání dat a menší operační paměť tak už nemusí tolik vadit jako dříve. Její velikost je tak dnes diskutabilní. Na běžnou kancelářskou práci a dnešní hry obvykle stačí i 4-8 GB. Jakmile však potřebujete pracovat v něčem náročnějším, je 16 GB dobrý základ. Kolik osadit do sestavy tak hodně záleží na využití. Dnes už jsou aktuální paměti DDR4, které se staly v případě procesorů Intel standardem a nástup socketu AM4 odstartuje jejich éru i u firmy AMD.


SkříněTrendem moderní doby je co nejvíce strohý design. Důkazem je skříň Fractal Design Define R4, která se stala hitem a špatně nevypadá ani její nástupkyně Fractal Design Define R5. Extravagantní skříně patří hlavně do herních sestav, i když jejich popularita i zde klesá. Pro kancelářské sestavy se dnes hodí malé skříně. Velkou skříň si užijete doma a pro pracovní stanici, ale v kanceláři bude z velké části prázdná, což je zbytečné.


Zvuková kartaObvyklý přístup je dnes: "neřeším, je na základní desce". Pokud nejste opravdoví hudební fajnšmekři či nepotřebujete speciální zvukovou kartu, ta integrovaná obvykle stačí. Zvlášť v poslední době výrobci desek dbají na kvalitnější zvuk. Obvykle umí 7.1, má 100% podporu operačního systému a hry už také nezpomaluje. Pokud ale máte lepší repro, je dobré se poohlédnout po lepší zvukové kartě. Je totiž škoda degradovat reproduktory s cenou kolem 6 000 Kč integrovanou zvukovkou. Např. Asus Xonar DX poskytuje vysoký odstup signálu od šumu, ale už není tolik vhodná na hraní her, kde jsou lepší zvukové karty Creative Sound Blaster X-Fi. Pro opravdové fajnšmekry je tu např. externí DAC Audiolab M-DAC a podobné.


Pevné disky a SSDObecně platí důležité pravidlo: SSD pro operační systém a HDD pro data. Tím si značně zrátíte bootování systému a čekání při spouštění programů (u náročných programů bude prodleva samozřejmě stále znatelná). V redakci máme názor, že je lepší ušetřit na procesoru nebo příslušenství a investovat do kvalitního SSD, tedy ne toho nejlevnějšího na trhu, čímž se odezva počítače výrazně zrychlí. Jaké SSD zvolit, to je otázka financí. Základní kapacita je 120/128 GB, což bude stačit na operační systém a základní aplikace, ovšem hry dnes na disku zaberou i několik desítek gigabajtů a zrovna tato data se pochopitelně vyplatí mít pro svižný běh mít uložena na SSD. Můžete tedy počítat sami, zda vám poslouží minimální základ, nebo si nevystačíte ani s 256GB SSD.


PeriferieNěkomu může stačit obyčejná klávesnice a myš za 300 Kč, někomu nebude stačit příslušenství za 10 000 Kč. Je třeba si uvědomit, co k počítači opravdu potřebujete a co chcete. A nejvíce investovat do toho, co používáte nejčastěji. Určitě je dobré investovat do kvalitních periferií a koupit si klávesnici, která vám bude vyhovovat rozložením kláves a celkovým provedením, přičemž zvyk je zde opravdu železná košile. Pracujete-li v noci, je možné si zvolit podsvícenou klávesnici, jejíž popisky ale na druhou stranu bez podsvícení mohou být špatně vidět a v noci mohou být rušivé.

Píšete hodně textu? Pak se poohlédněte po mechanické klávesnici, jež jsou ale obvykle výrazně dražší, ale zase poskytne daleko lepší odezvu kláves, která bude téměř u všech stejná. Na trhu se v posledních letech také objevilo mnoho nových typů klávesnicových tlačítek, především od Cherry MX, mezi nimiž si lze vybrat. Zde ale silně doporučuji se s nimi před koupí seznámit osobně, což vám žádný popis, video ani recenze nenahradí.


SoftwareCoby operační systém pro počítače vhodné i na hry doporučujeme moderní Windows 10. Investice do antivirového programu se s ohledem na dobrý balík od Microsoftu (Security Essentials) zdá být už zbytečná. Doba drahých antivirových programů je pryč a pokud používáte zdravý rozum a neklikáte bezhlavě na všechny odkazy, co kde vidíte, nemá drahý antivir už moc velké opodstatnění.

Další software je už vaše volba. Pokud potřebujete jen základní psaní dokumentů, asi není třeba velký balík Microsoft Office, ale může stačit Libre Office (dříve Open Office), a to i přes jeho těžkopádnost v ovládání. Také u editace fotografií můžete často slyšet, že Photoshop je to pravé. Ano, obvykle je to pravda. Ale je to to pravé i pro vás? Nestačí si při výběru příslušenství zjistit, zda nedodávají např. Photoshop Elements jako bonus? Např. koupíte-li si grafický tablet, může být Photoshop Elements už přibalen. Také existují bezplatné varianty typu Gimp či Paint .NET. Ty sice poskytují pro někoho krkolomné ovládání (Gimp), nebo nedostatečné funkce (Paint .NET), ale tyto výtky jsou platné z pohledu profesionálů. Pokud potřebujete jednou za týden upravit dva obrázky, může vám bezplatná varianta bohatě stačit.

Je dobré myslet i na katalogizaci fotek. V téměř každé rodině je už aspoň 1 digitální foťák a i ty vytlačují mobilní telefony. Existují opět placené programy stylu Adobe Lightroom, ale pro běžné použití dostačuje (a někdy je i lepší, navíc je v češtině) Zoner Photo Studio (viz naše recenze verze 17), který za svou cenu poskytuje opravdu mnoho. Pro domácí použití jde o nepřekonatelný nástroj.


Čeho se vyvarovatU softwaru je dobré se vyvarovat hlavně různých drobných prográmků slibujících zlepšení výkonu počítače. Paradoxně obvykle jen brzdí počítač. Také různé utilitky předinstalované v noteboocích jsou spíše na škodu. Preferovat bychom měli dobře nastavený a spravovaný systém, s čímž vám může pomoci někdo zdatný z vašeho okolí.

Doporučené skříněJelikož PC skříně patří mezi námi nejvíce recenzované produkty, přinášíme cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine


Doporučená multimediální centraVzhledem k zájmu o multimediální centra připravujeme na TV Freaku každý měsíc souhrn těch, jež jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra


Doporučené fotoaparátyVybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je pro vás testujeme jak na běžícím pásu a na základě toho každý měsíc přinášíme přehledný souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní vyčerpávající recenze pro podrobné informace: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty

Ty nejlepší snímky pak můžete vložit do naší fotogalerie.

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Raspberry Pi 3 možná dostane oficiální Android
Platforma Raspberry Pi se za dlouhé roky od svého vzniku vyvinula a rozrostla, že si jí začali všímat i velké firmy. Nyní se proslýchá, že samotný Google si pro ni chystá speciální verzi Androidu, a to konkrétně pro nový Raspberry Pi 3.
Dnes,  aktualita,  , Jan Vítek
Výrobci ukazují své verze GeForce GTX 1080
Společnosti jako Gigabyte, EVGA, Asus či ZOTAC už mohou ukázat své verze karty GeForce GTX 1080, jejíž Founder's Edition již byla vypuštěna na trh. Dle očekávání nedorazila v požadovaném množství, což se podepsalo i na cenách.
Dnes,  aktualita,  , Jan Vítek
Foxconn propustí přes polovinu zaměstnanců, nahradí je roboty
Společnost Foxconn se rozhodla k zásadní přeměně svých výrobních kapacit, kterou odnesou především její zaměstnanci. Z nich má brzy ztratit svou práci více než polovina, a to kvůli robotům, jež firma vyvíjí s Googlem.
Dnes,  aktualita,  , Jan Vítek,  1 komentář
Adobe se zbaví závislosti na Apple QuickTime
Společnost Apple se rozhodla již dále nepodporovat QuickTime na platformě Windows a ani neopravit závažné bezpečnostní chyby. Spousta jiného softwaru ale na QuickTime závisí. Adobe tento problém již brzy vyřeší.
Dnes,  aktualita,  , Milan Šurkala
Xiaomi představilo svůj první dron, zaujme nejen cenou
Čínská společnost Xiaomi chce uspět v další kategorii produktů, strategii přitom zvolila stejnou jako u smartphonů. I nový Mi Drone by měl být kvalitou zpracování a vlastnostmi srovnatelný se známější konkurencí, ale prodáván bude za znatelně nižší cenu.
Dnes,  aktualita,  , Jáchym Šlik