Doporučené PC sestavy: duben 2017

Doporučené PC sestavy: duben 2017
, , návod
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.reklama

Základní otázka: PC, nebo notebook?Opravdu potřebujete mobilitu? Opravdu chcete tahat notebook na dovolenou? Nestačí vám pro vyřízení nejnutnějších věcí jen mobilní telefon nebo tablet? Pokud ano, je vhodným doplňkem takových mobilních zařízení stolní počítač. Pokud jste např. student, co každý týden/čtrnáct dní jezdí přes půl republiky vlakem, notebook oceníte. I ve škole je notebook výhodný, protože si můžete např. hned zjistit, zda jsou v knihovně skripta, nebo si stáhnout potřebné podklady pro semestrálku. Zajímavou variantou je využití stolního počítače a tabletu, který může sloužit jako poznámkový blok, přenosné médium pro dokumenty a např. ve škole pro prohlížení zadání, kontrolu výsledků atd. Na hlavním/velkém počítači budete doma už pracovat a oceníte i jeho výkon a možnosti pro rozšíření.

Stolní počítač má nad všemi mobilními zařízeními navrch také díky své ergonomii vyplývající z jeho samostatných periferií. Jistě, i k notebooku či modernímu tabletu si můžete připojit monitor, klávesnici a myš, ale to už není naše téma. My se podíváme na klasické desktopové sestavy, k nimž si pořídite samostatný monitor a vhodné periferie. V jejich případě se dá doporučit leda to, aby monitor měl pokud možno polohovatelný stojan, klávesnice vám vyhovovala svým provedením (nízké/vysoké klávesy, jejich rozmístění) a myš vám dobře padla do ruky a tlačítka byla v dosahu. To je v případě vstupníchch periferií daleko důležitější než hodnota dpi, ultrarychlá dotazovací frekvence nebo snad barevné podsvícení.Novinky, trendy a obecný přehled


Procesory AMD Ryzen 7 se už na trhu stačily zabydlet, a tak to budeme v aktuálním článku reflektovat. Kaby Lake v sestavě TOP tak ustoupí procesoru AMD Ryzen 7. Menší změny byly provedeny také v sestavě OFFICE, kde musím vysvětlit především přechod na Windows 10. Tato sestava je totiž založena už na procesoru Kaby Lake a ty Microsoft odřízl i od bezpečnostních aktualizací Windows 7 a 8.1. Nechtěl jsem se vracet ke starému procesoru, a tak nezbývá než zvolit nové Windows 10 (popř. si můžete samozřejmě vybrat třeba Linux).


AMD pokračuje v procesorové krasojízděSpolečnost AMD má za sebou velice úspěšné představení procesorů Ryzen 7 a nově má na trhu také Ryzen 5 se čtyřmi a šesti jádry, které také nejsou vůbec špatné. Intel zatím na tuto novou hrozbu navenek nijak nereaguje, přičemž AMD se na něj v druhém pololetí chystá ještě více zatlačit 16 a 12jádrovými modely Ryzen.

Na druhé straně tu jsou nové grafické karty AMD Radeon RX 500, z nichž můžeme být nadšeni daleko méně. Ano, nabízí nové funkce jako Chill, FreeSync 2 s HDR a ReLive, ale výkonnostně stále soupeří přinejlepším s GeForce GTX 1060 6GB a s energetickou efektivitou na tom nejsou moc dobře. AMD si sice už připravuje pro vypuštění Vegu, která už pracuje v serverech LiquidSky, ale tou by měla pouze dohonit nabídku konkurence, ale to ještě uvidíme.


Tichý Intel břehy meleSpolečnost Intel se tváří tak, jako by žádné procesory Ryzen neexistovaly, ale stále jasněji se ukazuje, že v jeho PC divizi zatroubili na poplach. Intel se tak chystá dříve než dle plánu uvést na trh nové Basin Falls jako procesory HEDT a také 14nm generaci řadových Core Coffee Lake. Jde ale i o to, že tyto procesory by nás dle zveřejněných informací neměly svým výkonem a počtem jader překvapit, ale je otázka, zda to je vše, co má Intel v rukávu. Uvedení nových 10jádrových procesorů s cenou přes 1000 dolarů by nás totiž asi moc nenadchlo, a tak uvidíme.

Intel si také připravil pro akceleraci diskových operací běžných PC první Optane, které vyvolaly rozporuplné reakce. Jde totiž o pouze 16GB a 32GB zařízení, která slouží jen jako cache pro často používaná data pro počítače vybavené pevným diskem. Nicméně nepodporují nic jiného než nejnovější procesory, a to ještě paradoxně ne ty levné, u nichž by se dalo předpokládat, že jejich sestavy budou potřebovat služby těchto malých Optane zdaleka nejvíce. Pak jsou problém samotné ceny, za něž lze koupit podstatně větší SSD.


NVIDIA chystá útok?Společnost NVIDIA má také na trhu řadu novinek, mezi které patří vylepšené GeForce GTX 1080 a 1060 s rychlejšími paměťmi, dále jako blesk z čistého nebe přišla karta TITAN Xp s plným počtem 3840 CUDA jader, která završila desktopovou hardwarovou nabídku z vrchní hi-endové strany a nový low-end má prý tvořit GeForce GTX 1030. Tu by NVIDIA měla představit uprostřed května.

Pak je tu ovšem nejdůležitější zpráva, respektive spekulace, a to o vcelku brzkém představení GeForce založených na GPU Volta. Tato generace slibuje podobný výkonnostní nárůst, jaký předvedl Pascal oproti Maxwellu a pokud by taková generace ve 3. letošním čtvrtletí skutečně dorazila, AMD by mělo velký problém.


A co Microsoft?Ten si pro nás aktuálně přichystal Windows 10 Creators Update, který představuje spíše menší změny a oproti Anniversary Update z prostředka minulého roku je o něm ve sdělovacích prostředcích pramalý zájem. Nicméně to je spíše dobře, neboť se tak ukazuje, že přináší mnohem méně problémů s kompatibilitou, apod.

Skrýt detail pro Trendy a obecný přehled – březenTrendy a obecný přehled – březen

V prvé řadě chci uvést, proč jsem se v tomto článku rozhodl ještě nezavést generaci AMD Ryzen. Jde o zbrusu nové procesory, kolem nich existuje stále řada otázek spojených s výkonem a kompatibilitou jak s aplikacemi, tak s operačními systémy. AMD už něco z toho osvětlilo, ale i tak bude dobré ještě počkat, až se situace trošku ustálí, než si pořídíte nový počítač, na němž budete chtít i pracovat, a tak bude na něm záviset třeba i vaše živobytí. Další důvod je ten, že ačkoliv samotné procesory už jsou běžně na trhu, výběr mezi dostupnými základními deskami je stále velice omezený. V každém případě, pokud máte pocit, že nový osmijádrový Ryzen využijete, máte o problematice jistě přehled, takže rozhodně nepotřebujete naše nebo jiné doporučení, co si vybrat.


AMD je zpětHlavním tématem posledních týdnů jsou procesory Ryzen, které se zatím dostaly na trh v osmijádrové podobě a na tu šesti a čtyřjádrovou si počkáme do 11. dubna. AMD dokázalo na trh dostat CPU, která dokáží překonat i mnohem dražší Intely, i když ne ve všech úlohách. Dá se ale říci, že hrubý vícevláknový výkon procesorů AMD nemůže s ohledem na poměr k ceně dohnat žádný dostupný Intel, což je prostě fakt. A pokud bychom měli nevkusně generalizovat, pak lze říci, že jestli používáte počítač především na hry, více oceníte Intel a jeho vyšší takty. Pokud ale na práci s videem, renderování a podobně, AMD Ryzen bude to pravé.Intel vyčkáváJestliže AMD bylo v minulých týdnech vidět všude, pro Intel platí spíše opak. Tzv. Chipzilla na nástup procesorů Ryzen zatím nijak nereagovala, a to z oficiálních pozic. Dočetli jsme se o nějakých možná připravovaných odpovědích na nové procesory AMD, ale nic určitého tu není. Co tedy Intel v uplynulých týdnech dělal?

Opět byl nařčen z toho, že začíná používat špinavé triky, aby přesvědčil prodejce k upřednostnění procesorů Core, ale to už nebylo více rozvedeno. Největší novinkou tak je, že Intel koupil za 15 miliard dolarů společnost Mobileye, která mu pomůže lépe se dostat do světa autonomních systémů řízení vozů. Zda to je výhodná investice, to ukáže až čas.


NVIDIA zlevňuje a uvádí překvapivou GeForce GTX 1080 TiProcesory Ryzen můžeme považovat za úspěch, ale v případě grafické generace AMD Vega si už nemůžeme být úspěchem tak jistí. Vega bude mít proti sobě totiž novou GeForce GTX 1080 Ti, která překvapivě nenese méně CUDA jader než TITAN X. Má jich stejně, a to na vyšším taktu a s paměťmi o vyšší propustnosti. TITAN X vede pouze se svými 8 jednotkami ROP a 1 GB paměti navíc, což jí ale proti GTX 1080 Ti moc nepomůže a s výkonem ve hrách končí až za ní. Novou GeForce lze navíc také slušně taktovat stejně jako jiné Pascaly, a ty přitom v případě modelů GTX 1080 a 1070 zlevnily.

NVIDIA se tak dobře připravila na nástup nové generace GPU od AMD a nyní nezbývá než počkat na to, zda AMD dokáže nabídnout konkurenceschopné produkty, a to nejen s ohledem na cenu a výkon, ale i čistě na výkon.


Microsoft jako věčné témaUž příští měsíc se dočkáme nové velké aktualizace Windows 10, a to Creators Update. Ty mají mimo jiné nabídnou více možností, jak se vyhnout aktualizačním restartům a dle nových informací také umožní zakázat aplikace nepořízené ve Store.

Vedle toho Microsoft chystá i brzké ukončení podpory některých produktů, a to Windows VistaMicrosoft Office 2007.


Co se týče cen, máme tu špatné zprávy týkající se zdražujících pamětí NAND Flash, což se projevuje na našem trhu i zvyšujícími se cenami SSD. Vedle toho to vypadá, že cena pamětí DDR4 už konečně dosáhla vrcholu a v některých případech začala i mírně klesat, tak jen tak dál.
Skrýt detail pro Trendy a obecný přehled – únorTrendy a obecný přehled – únor

Letošní únor se nese ve znamení společnosti AMD, která se na jeho konci chystá představit procesory Ryzen, takže ty jsou tématem číslo jedna. Jako každý měsíc přinášíme doporučené sestavy, i když nyní se již opravdu vyplatí si počkat na to, co předvede AMD. Dozvíme se to už za několik dní a pak bude snažší se rozhodovat. To tedy v případě, kdy opravdu nejste pevně rozhodnuti pro Intel.


AMD a Ryzen: velká očekáváníPosledních několik týdnů přineslo mnoho nových informací o procesorech AMD Ryzen. Očekáváme osmijádrové, šestijádrové i čtyřjádrové modely, které mají zaútočit na nabídku Intelu svým výkonem i cenou. Přečíst si můžeme o základních deskách pro Ryzen, o nabízených modelech procesorů, o prvních testech nebo také o podpoře operačních systémů.

Celkový obrázek je takový, že AMD je zpět a jeho procesory by měly Intelu udělat vrásky na čele a donutit jej reagovat. Ve stínu toho se pak zatím pohybuje generace Vega, k níž se ale už v příštím měsíci jistě upne větší pozornost, takže stále bude na co se těšit.


NVIDIA vyčkáváSpolečnost NVIDIA už v minulém roce vystřílela skoro všechny své pascalovské náboje a nyní už má jen jediný, a to velkorážní GeForce GTX 1080 Ti. Ten by mohl být představen na konci února na GDC, ale také možná až někdy na jaře jako odpověď právě na GPU Vega. To se ještě uvidí.

Každopádně vystřílené náboje NVIDII přinesly přímo rekordní finanční zisky, což dobře ilustruje meziroční 55% nárůst tržeb, který se kvartálně dostal nad dvě miliardy dolarů. Pozoruhodné je také zvýšení hodnoty akcií NVIDIE, které se dostaly z 25 dolarů na 116 dolarů. NVIDIA si tento svůj vysoký standard jistě udrží přinejmenším do května, neboť až tehdy má přijít na trh konkurenční Vega.


Intel chystá odražení útoku AMDIntel na tom není finančně vůbec špatně a vykazuje také rekordní tržby, i když jejich růst není zdaleka tak prudký jako u NVIDIE. Proslýchá se, že Intel plánuje představit nové procesory Core i5 a i7 čistě jako reakci na procesory Ryzen a jeho vlastní inženýři již přiznali, že tentokrát AMD s architekturou Zen nešláplo vedle a ta je konkurenceschopná.

Uvidíme ale až někdy později, jak nové procesory firmy AMD donutí Intel reagovat. Ten si zatím připravuje procesory generace Cannonlake, které oproti očekáváním mají být stále 14nm. Nicméně to neznamená, že Intel letos nepředstaví 10nm procesory. Nasazování nových výrobních procesů je stále složitější, a tak i Intel se musí naučit pružně reagovat a pokud usoudí, že třeba v případě desktopových procesorů nemá smysl ještě přecházet na 10nm proces, může si jej schovat třeba jen pro ultramobilní, nebo serverové čipy.

Vedle toho pak bude vyvíjet 7nm proces, do nějž se chystá investovat stejnou sumu v miliardách dolarů, která poputuje do přípravy továrny Fab 42 v Arizoně.


Microsoft a Creator's UpdateV případě firmy Microsoft se nejvíce probírá jeho nejnovější verze systému Windows, která přijde v dubnu jako Creator's Update. Bude se měnit řada věcí, jako například nastavení soukromí a bezpečnosti, přibudou jiné jako herní režim a zkrátka půjde o velkou aktualizaci. Vedle toho se můžeme připravit i na to, že na E3 na začátku léta Microsoft představí nový Xbox, nebo o něm alespoň podá podrobné informace. Jisté je, že tato konzole se na trh ještě nechystá, neboť byla už dříve slíbena na letošní Vánoce.
Skrýt detail pro Trendy a obecný přehled – ledenTrendy a obecný přehled – leden

Načínáme nový rok, jehož start ještě z pohledu starého roku vypadal nadějněji, než ve skutečnosti byl. Naše oči se upíraly k CES 2017 jako k místu, kde budou představeny zásadní novinky, jež ovlivní celý letošek v oblasti desktopového PC hardwaru. Procesory Intel Kaby Lake sice dorazily, ale dle očekávání nepřinesly téměř žádné pozdvižení, jen očekávaný mírný pokrok. Zato firmy AMD a NVIDIA nepředstavily žádné z očekávaných produktů a neprozradily o nich ani moc nových informací.


AMD Ryzen: stále čekámePokud snad někdo očekával, že když AMD nakonec zrušilo představení procesorů Ryzen v roce 2016, že tak učiní hned zkraje dalšího roku, byl zklamán. Nejbližší další termín je konec února na GDC, kdy mají být představeny alespoň osmijádrové modely.

Vedle toho jsme čekali také na nové informace o GPU Vega, a to v herní podobě. I ty se na CES 2017 dostaly, ale ne v takové podobě a rozsahu, jak bychom si přáli. Dá se tak říci, že AMD sice na CES 2017 zveřejnilo nějaké novinky, ale zčásti se opakovalo uvedlo to, co již všichni vědí a zčásti nám předložilo informace, které nelze považovat za zásadní. Takže dále čekáme.


NVIDIA má poslední nábojSpolečnost NVIDIA aktuálně nemá kam spěchat. Architektura Volta dorazí mezi herní karty až někdy v příštím roce, a tak má NVIDIA připraven poslední náboj, a to velkorážní GeForce GTX 1080 Ti. Vypadalo to, že jej na CES 2017 vystřelí, ale nakonec zřejmě čekala na AMD, které se zatím k představení GPU Vega nemá, a tak nebyl důvod. Namísto toho představila alespoň nový G-Sync. Nakonec se GTX 1080 Ti dočkáme asi až v březnu, kdy už opravdu nebude důvod ji odkládat. Však nový TITAN X, na jehož GPU bude tato karta založena, byl uveden na trh už 2. srpna 2016.


Intel a snad už poslední 14nm generaceOd Intelu tak alespoň už máme na trhu procesory Kaby Lake (test) jako nejspíše poslední 14nm generaci před nástupem 10nm procesorů, ale kdo ví. Přinášejí jen malý pokrok, který je ukryt především ve vyšších taktech díky optimalizovanému výrobnímu procesu. Můžeme být rádi alespoň za odemčený procesor Core i3-7350K, který doplňuje dva obvyklé modely na vrcholu řad Core i5 a Core i7.

A pak rozhodně stojí za zmínku, že procesory Pentium vůbec poprvé dostaly podporu Hyperthreadingu. Díky tomu se přiblížily k procesorům Core i3 a už za cenu od cca 1600 Kč si tak můžeme pořídit moderní 2C/4T procesor Intel.


Microsoft se připravuje na Creators UpdateV dubnu se na trh dostane nová velká aktualizace systému Windows 10 s označením Creators Update a přinese opět řadu změn a doufejme že už daleko méně problémů než Anniversary Update. O chystaných změnách víme díky předběžným sestavením systému, které testují insideři, takže krom nastavení soukromí bude pozměněn také systém aktualizací Windows 10 a přidá se také nový herní režim.


Nyní je také příležitost podívat se na celý minulý rok z hlediska prodejů počítačů PC, které opět klesaly. Odhady firem se různí, ale společného mají to, že šlo o pokles v řádu jednotek procent. Nejlépe jsou na tom levné notebooky, zařízení 2 v 1 a především herní PC a hardware. Ty samy ale negativní trend nemají šanci zvrátit.
Komentáře ke komponentám


ProcesoryPo několik dlouhých let jsme mohli brát jako mainstream čtyřjádrové procesory, ale to se nyní konečně mění. AMD zavádí procesory Ryzen 5 se šesti jádry po bok desktopových Core i7 a zas tak velké peníze nakonec nedáme ani za osmijádrové procesory Ryzen 7. Ledy se tak hnuly, nová generace procesorů AMD obecně splnila očekávání, a tak už máme konečně na výběr.

V této době je tedy aktuální procesorová generace Intel Core "Kaby Lake" s konkurencí AMD Ryzen. AMD má ještě na trhu APU, ovšem ta aktuální stále ještě nemají co nabídnout.


ChlazeníVýrobci se u chladičů už jen předhánějí, kdo bude mít větší a o ždibínek účinnější. V pasivní části se toho moc nemění, na rozdíl od lopatek ventilátorů, u nichž se setkáte s různými výstupky, dvojím profilováním a podobně, ale to už dnes také není tak horké. Procesorové chladiče už nejsou zdaleka tak zajímavé téma jako kdysi, a to především proto, že spotřeba, tedy i výdej tepla procesorů, se v posledních letech snižuje. Veškeré desktopové Kaby Lake až na dvojici odemčených procesorů s označením K mají TDP 65 W, na což nám postačí klidně i BOXovaný chladič, pokud nemáme vysoké nároky na tichý provoz. Podobná věc platí pro procesory Ryzen. Pokud ale doporučujeme procesory Intel s označením K nebo AMD s písmenem X na konci, výkonný chladič k nim patří. Zvláště Intel K by byl nesmysl kupovat, aniž bychom je plánovali přetaktovat.

Chlazení počítačových skříní je dnes také už téměř mrtvé téma. V drtivé většině případů bude stačit základní výbava, tedy ty ventilátory, které ke skříni dostaneme. A pokud máte pocit, že ne, dokupte si ventilátor navíc.


Operační pamětiU operačních pamětí vždy platilo pravidlo: lepší je více paměti, přestože pomalejší. Tedy v případě běžné kancelářské činnosti. S nástupem SSD a integrovaných grafických čipů do procesorů již to platit nemusí. Pokud chcete využít grafický čip v procesoru, je dobré dbát na to, aby operační paměť měla aspoň 1600 MHz a u nejvýkonnějších APU od AMD už dávno nestačí ani 2400 MHz. Procesory Ryzen dokáží rychlé paměti také velice dobře zužitkovat a samotné AMD doporučuje využít co nejrychlejší moduly. Na výkon iGPU ve hrách má rychlá paměť také výrazný vliv, a právě proto Intel své nejlepší grafiky Iris Pro vybavuje 64 nebo 128 MB paměti eDRAM, díky níž jsou tato iGPU daleko lepší než konkurenční APU generace Kaveri.

Navíc jsou tu SSD, jež umožnily výrazné zrychlení načítání dat a menší operační paměť tak už nemusí tolik vadit jako dříve. Její velikost je tak dnes diskutabilní. Na běžnou kancelářskou práci a dnešní hry obvykle stačí i 4-8 GB. Jakmile však potřebujete pracovat v něčem náročnějším, je 16 GB dobrý základ. Kolik osadit do sestavy tak hodně záleží na využití. Dnes už jsou aktuální paměti DDR4, které se staly v případě procesorů Intel standardem a nástup socketu AM4 odstartuje jejich éru i u firmy AMD.


SkříněTrendem moderní doby je co nejvíce strohý design. Důkazem je skříň Fractal Design Define R4, která se stala hitem a špatně nevypadá ani její nástupkyně Fractal Design Define R5. Extravagantní skříně patří hlavně do herních sestav, i když jejich popularita i zde klesá, ale co opět stoupá, jsou prosklené bočnice (zde už s opravdovým sklem, ne s plexi). To proto, že výrobci hardwaru začali hromadně využívat barevné LED, které se dnes cpou snad do všeho krom procesorů. Pro kancelářské sestavy se dnes hodí malé skříně. Velkou skříň si užijete doma a pro pracovní stanici, ale v kanceláři bude z velké části prázdná, což je zbytečné.


Zvuková kartaObvyklý přístup je dnes: "neřeším, je na základní desce". Pokud nejste opravdoví hudební fajnšmekři či nepotřebujete speciální zvukovou kartu, ta integrovaná obvykle stačí. Zvlášť v poslední době výrobci desek dbají na kvalitnější zvuk. Obvykle umí 7.1, má 100% podporu operačního systému a hry už také nezpomaluje. Pokud ale máte lepší repro, je dobré se poohlédnout po lepší zvukové kartě. Je totiž škoda degradovat reproduktory s cenou kolem 6 000 Kč integrovanou zvukovkou. Např. Asus Xonar DX poskytuje vysoký odstup signálu od šumu, ale už není tolik vhodná na hraní her, kde jsou lepší zvukové karty Creative Sound Blaster X-Fi. Pro opravdové fajnšmekry je tu např. externí DAC Audiolab M-DAC a podobné.


Pevné disky a SSDObecně platí důležité pravidlo: SSD pro operační systém a HDD pro data. Tím si značně zrátíte bootování systému a čekání při spouštění programů (u náročných programů bude prodleva samozřejmě stále znatelná). V redakci máme názor, že je lepší ušetřit na procesoru nebo příslušenství a investovat do kvalitního SSD, tedy ne toho nejlevnějšího na trhu, čímž se odezva počítače výrazně zrychlí. Jaké SSD zvolit, to je otázka financí. Základní kapacita je 120/128 GB, což bude stačit na operační systém a základní aplikace, ovšem hry dnes na disku zaberou i několik desítek gigabajtů a zrovna tato data se pochopitelně vyplatí mít pro svižný běh mít uložena na SSD. Můžete tedy počítat sami, zda vám poslouží minimální základ, nebo si nevystačíte ani s 256GB SSD.


PeriferieNěkomu může stačit obyčejná klávesnice a myš za 300 Kč, někomu nebude stačit příslušenství za 10 000 Kč. Je třeba si uvědomit, co k počítači opravdu potřebujete a co chcete. A nejvíce investovat do toho, co používáte nejčastěji. Určitě je dobré investovat do kvalitních periferií a koupit si klávesnici, která vám bude vyhovovat rozložením kláves a celkovým provedením, přičemž zvyk je zde opravdu železná košile. Pracujete-li v noci, je možné si zvolit podsvícenou klávesnici, jejíž popisky ale na druhou stranu bez podsvícení mohou být špatně vidět a v noci mohou být rušivé.

Píšete hodně textu? Pak se poohlédněte po mechanické klávesnici, jež jsou ale obvykle výrazně dražší, ale zase poskytne daleko lepší odezvu kláves, která bude téměř u všech stejná. Na trhu se v posledních letech také objevilo mnoho nových typů klávesnicových tlačítek, především od Cherry MX, mezi nimiž si lze vybrat. Zde ale silně doporučuji se s nimi před koupí seznámit osobně, což vám žádný popis, video ani recenze nenahradí.


SoftwareCoby operační systém pro počítače vhodné i na hry doporučujeme moderní Windows 10. Investice do antivirového programu se s ohledem na dobrý balík od Microsoftu (Security Essentials) zdá být už zbytečná. Doba drahých antivirových programů je pryč a pokud používáte zdravý rozum a neklikáte bezhlavě na všechny odkazy, co kde vidíte, nemá drahý antivir už moc velké opodstatnění.

Další software je už vaše volba. Pokud potřebujete jen základní psaní dokumentů, asi není třeba velký balík Microsoft Office, ale může stačit Libre Office (dříve Open Office), a to i přes jeho těžkopádnost v ovládání. Také u editace fotografií můžete často slyšet, že Photoshop je to pravé. Ano, obvykle je to pravda. Ale je to to pravé i pro vás? Nestačí si při výběru příslušenství zjistit, zda nedodávají např. Photoshop Elements jako bonus? Např. koupíte-li si grafický tablet, může být Photoshop Elements už přibalen. Také existují bezplatné varianty typu Gimp či Paint .NET. Ty sice poskytují pro někoho krkolomné ovládání (Gimp), nebo nedostatečné funkce (Paint .NET), ale tyto výtky jsou platné z pohledu profesionálů. Pokud potřebujete jednou za týden upravit dva obrázky, může vám bezplatná varianta bohatě stačit.

Je dobré myslet i na katalogizaci fotek. V téměř každé rodině je už aspoň 1 digitální foťák a i ty vytlačují mobilní telefony. Existují opět placené programy stylu Adobe Lightroom, ale pro běžné použití dostačuje (a někdy je i lepší, navíc je v češtině) Zoner Photo Studio (viz naše recenze verze 17), který za svou cenu poskytuje opravdu mnoho. Pro domácí použití jde o nepřekonatelný nástroj.


Čeho se vyvarovatU softwaru je dobré se vyvarovat hlavně různých drobných prográmků slibujících zlepšení výkonu počítače. Paradoxně obvykle jen brzdí počítač. Také různé utilitky předinstalované v noteboocích jsou spíše na škodu. Preferovat bychom měli dobře nastavený a spravovaný systém, s čímž vám může pomoci někdo zdatný z vašeho okolí.

Doporučené skříněJelikož PC skříně patří mezi námi nejvíce recenzované produkty, přinášíme cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine


Doporučená multimediální centraVzhledem k zájmu o multimediální centra připravujeme na TV Freaku každý měsíc souhrn těch, jež jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra


Doporučené fotoaparátyVybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je pro vás testujeme jak na běžícím pásu a na základě toho každý měsíc přinášíme přehledný souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní vyčerpávající recenze pro podrobné informace: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty

Ty nejlepší snímky pak můžete vložit do naší fotogalerie.

reklama
Nejnovější články
3D tisk může pomoct při zotavení srdce po infarktu 3D tisk může pomoct při zotavení srdce po infarktu
V oblastech medicíny je technologický pokrok vítaný, protože otevírá nové možnosti léčby. O zotavení srdce po infarktu se snaží tým z Minnesoty, který s pomocí technologie 3D tisku vytváří speciální "náplast" na srdce.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka
Vývoj James Webb Space Telescope je ostře sledovaný, neboť jde o velice nadějné zařízení, které nám umožní se podívat na vzdálené hvězdy a planety tak, jak dosud nebylo možné. Je tak dobrá zpráva, že testování probíhá dle plánu i přes vibrační anomálii.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije
AMD si za své procesory Ryzen vysloužilo pochvalu od společnosti id Software, které se líbí jejich cenová dostupnost, mnoho jader. id Soft se tak už chystá pro tyto procesory upravit své technologie, které toho budou moci nabídnout více než dříve.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června
Plán je takový že nová HEDT platorma Intelu založená na čipových sadách X299 bude představena na sklonku května. To bude ale pouze papírové představení, neboť na trhu bude k dispozici až o cca měsíc později a mezi tím budou k dispozici nezávislé testy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo
Jadernou katastrofu v ukrajinské elektrárně Černobyl dobře známe, však se nás v roce 1986 přímo dotkla stejně jako velké části celé Evropy. Nyní se v blízké vybydlené Pripjati opět rozsvítilo, což jde na vrub polským nadšencům.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů