Doporučené PC sestavy: říjen 2017

Doporučené PC sestavy: říjen 2017
, , , návod
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.reklama

Základní otázka: PC, nebo notebook?

 
Opravdu potřebujete mobilitu? Opravdu chcete tahat notebook na dovolenou? Nestačí vám pro vyřízení nejnutnějších věcí jen mobilní telefon nebo tablet? Pokud ano, je vhodným doplňkem takových mobilních zařízení stolní počítač. Pokud jste např. student, co každý týden/čtrnáct dní jezdí přes půl republiky vlakem, notebook oceníte. I ve škole je notebook výhodný, protože si můžete např. hned zjistit, zda jsou v knihovně skripta, nebo si stáhnout potřebné podklady pro semestrálku. Zajímavou variantou je využití stolního počítače a tabletu, který může sloužit jako poznámkový blok, přenosné médium pro dokumenty a např. ve škole pro prohlížení zadání, kontrolu výsledků atd. Na hlavním/velkém počítači budete doma už pracovat a oceníte i jeho výkon a možnosti pro rozšíření.
 
 
Stolní počítač má nad všemi mobilními zařízeními navrch také díky své ergonomii vyplývající z jeho samostatných periferií. Jistě, i k notebooku či modernímu tabletu si můžete připojit monitor, klávesnici a myš, ale to už není naše téma. My se podíváme na klasické desktopové sestavy, k nimž si pořídite samostatný monitor a vhodné periferie. V jejich případě se dá doporučit leda to, aby monitor měl pokud možno polohovatelný stojan, klávesnice vám vyhovovala svým provedením (nízké/vysoké klávesy, jejich rozmístění) a myš vám dobře padla do ruky a tlačítka byla v dosahu. To je v případě vstupních periferií daleko důležitější než hodnota dpi, ultrarychlá dotazovací frekvence nebo snad barevné podsvícení.
 
 

Novinky, trendy a obecný přehled

 
Říjen přinesl konečně uvolnění na trhu s grafickými kartami. Už není tak složité sehnat Radeon RX 580 či 570 a k dispozici skladem jsou také grafické karty AMD Radeon RX Vega 56 i 64. Problém je ten, že zatím stále jen v referenčních verzích, což znamená, že se musíme spokojit s výchozím chladičem s radiálním ventilátorem, nebo se zařídit jinak, ale to bude vyžadovat další náklady. 
 
Další novinka, která je pro nás podstatnější, je nástup procesorů Cofee Lake. Jenomže s jejich dostupností je to stále velice špatné, a tak si příslušné změny v doporučených sestavách necháme na příště, i když je tu jedna výjimka zovoucí se Core i3-8350K. 
 
 

AMD se chystá na další rok a pracuje na dostupnosti RX Vega

 
Radeonová divize firmy AMD aktuálně spíše spí, respektive pracuje bez dohledu svého šéfa. Raja Koduri si totiž vzal až do prosince volno, a tak ani nelze očekávat zásadní novinky. Ty ostatně nepřijdou ani z procesorové divize firmy, však ta toho připravila pro tento rok už více než dost. 
 
Dozvědět jsme se tak mohli pouze to, že AMD už možná v létě představí první čipy generace Navi a od jednoho našeho čtenáře máme i potvrzeno, že se také v našich obchodech dají sehnat trošku záhadné procesory Ryzen 5 1600(X) vybavené ne šesti, ale plnými osmi jádry. 
 
Pokud se AMD něco chystá v brzké době vypustit do světa, pak to budou nová APU Raven Ridge, pro něž už jsou chystány základní desky, a to formou nové verze AGESA. Uvidíme, jak to bude z hlediska nabídky mobilních a desktopových verzí. 
 
 

NVIDIA a čekání na GTX 1070 Ti

 
Co se týče společnosti NVIDIA, o ní se mluví ve spojení s chystanou kartou GeForce GTX 1070 Ti, jež dosud nebyla oficiálně potvrzena či dokonce představena, ale existuje dost informací na to, abychom její nástup mohli brát jako hotovou věc. 
 
 
Tato karta přijde jako reakce na Radeon RX Vega 56 a nabídnout má za mírně vyšší cenu rovněž mírně vyšší výkon. Největší otázka, která ohledně GTX 1070 Ti ještě zbyla, se točí kolem taktů. Proslýchá se totiž, že ty budou uzamčené, ale to mohlo vzniknout jako dezinformace toho, že její GPU nemá být snadno taktovatelné jako GPU základního modelu GTX 1070. Uvidíme, jak to nakonec bude, ale jisté je, že GTX 1070 Ti bude ohrožovat nejen konkurenci, ale i pozici své sestřičky GTX 1080, k níž má svými specifikacemi GPU velice blízko. 
 
A jak je to s předpovídaným zvyšováním cen GeForce vlivem dražších pamětí GDDR5? Pokud si prolétnete nabídku nejoblíbenějších GTX 1080, zjistíte, že jejich ceny se od jara v podstatě nehnuly. Trošku jiné je to v případě GTX 1070, ale jejich ceny začaly růst už uprostřed prázdnin, zatímco ceny pamětí až v novém školním roce. Tak či tak, slušná GTX 1070 a GTX 1080 se dá sehnat už za 12 a 14 tisíc korun a lze předpokládat, že GTX 1070 Ti se tak nacpe někam mezi ně. 
 
 

Intel Coffee Lake: pokrok i znouzectnost

 
Ve dvou testech jsme se zvlášť podívali na nové šestijádrové procesory Core i7-8700K a Core i5-8600K, jež dopadly dobře, však za menší příplatek nám Intel nabízí dvě jádra navíc.  
Naše nadšení ale může zchladit několik věcí, jako již výše zmíněná nedostupnost výkonnějších Coffee Lake, která má ještě pár týdnů vydržet. Vedle toho je tu fakt, že tyto procesory potřebují nové desky, což jsou aktuálně jedině modely s čipsetem Z370. Asus se přitom vyjádřil tak, že by klidně mohl své desky se Z270 upravit tak, aby po aktualizaci BIOSu podporovaly Coffee Lake. To by ovšem Intel musel chtít a umožnit to. 
 
To by se dalo i lépe zkousnout, pokud by Z370 nabídl něco nového, ovšem v recenzi desky Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7 si můžete přečíst o tom, že jde v podstatě o ten samý čipset jako Z270 a Intel v rámci něj nedokázal nabídnout ani rozhraní USB 3.1 Gen 2, jež už AMD má zahrnuto v sadách pro Ryzen.
 
A nakonec je tu otázka, zda se desky se Z370 budou vůbec hodit pro připravované osmijádrové Coffee Lake, nebo ty budou vyžadovat čipset Z390, o němž se v poslední době mluví. Právě proto tato nová procesorová generace znamená velký pokrok, jaký tu nebyl v případě Intelu už deset let, ale na druhou stranu je to generace uspěchaná a kontroverzní. 
 
 

Microsoft: Fall Creators Update je tu

 
V případě Microsoftu tu máme hlavní novinku, a sice už vypuštěný Fall Creators Update systému Windows 10, který znamená druhou letošní velkou aktualizaci. Ta nabídne lepší podporu her s vylepšeným herním režimem a zaměřuje se také na zabezpečení, což je i reakce na letošní epidemii ransomwaru. 
 
Ukázalo se také, že Microsoft velice tlačí na pilu, co se týče aktualizování Windows 10. Verze tohoto systému z roku 2015 už totiž ztratily celkovou podporu, což znamená i konec bezpečnostních aktualizací, z čehož se ještě dlouho budou moci těšit uživatelé Windows 7. Je to tak trošku paradoxní situace, kdy novější a modernější systém ztrácí podporu dříve než podstatně starší, nicméně i tím chce Microsoft nutit lidi k tomu, aby pravidelně aktualizovali.  
 
Trendy a obecný přehled – září
 
Poznámka na úvod: Grafické karty Radeon RX 500 jsou ve výkonnějších verzích stále velice těžko dostupné, a tak je ani nezahrneme v tomto výběru.

 

AMD RX Vega a její rozpačitý nástup

 
Na konci prázdnin už začalo být jasné, že grafické karty AMD RX Vega díru do herního světa neudělají. Všímají si jich především kryptotěžaři, jimž Vega díky svému vysokému výpočetnímu výkonu dokáže nabídnout velice zajímavé služby, ale v případě her je to spíše naopak. RX Vega se v konkurenci neukázala v nejlepším světle kvůli svému výkonu i spotřebě a navíc jsou k dispozici jen základní referenční modely.
 
 
Ty nereferenční a přetaktované přijdou snad někdy později. Krom Asusu je žádný jiný výrobce ani nepředstavil a Gigabyte snad žádné ani neplánuje. Důvod je už známý, a to technické potíže s čipy Vega. Těch jednak prý není dost, pak se dodávají v různých pouzdrech, což značně ztěžuje vyvinutí jednotného chlazení, mají prý nestejnou kvalitu a navíc GPU neudává teploty, jaké by mělo, což by se mohlo podepsat na kondici karty po delším provozu. 
 
Pokud tedy někdo chce herní kartu teď hned, logické je prostě a jednoduše sáhnout po NVIDII. Jsou tu sice ještě Radeony RX 500, ale ty zase jsou velice těžko k sehnání právě kvůli těžařům. 

AMD jinak chystá také čipy Vega 11, jež by měly nahradit právě i RX 500 a především chce pro GPU a CPU připravované na příští rok využít nový 12nm výrobní proces
 
 

NVIDIA je v klidu, ale její grafiky zdražují

 
Společnost NVIDIA má své jisté, a sice generaci grafických karet s čipy Pascal. Ty sice chce kvůli kartám Vega 56 posílit nástupem nové GeForce GTX 1070 Ti, ovšem tím pouze připraví nový derivát čipu GP104, takže žádný stres. 
 
Nicméně právě především NVIDIA má problém s rostoucí cenou pamětí GDDR5, kvůli níž již stoupají i ceny výsledných karet GeForce. To samozřejmě platí i pro AMD, ovšem jeho výkonnější Radeony RX 500 stejně vykupují těžaři, takže to může být lidem, co na nich nehodlají vydělávat, v podstatě jedno. 
 
Uvidíme tak, kdy tomu všemu bude konec. S rostoucím zájmem o těžbu Etherea je tato aktivita finančně stále méně výhodná, proti kryptoměnám bojuje i Čína, a tak by v dohledné době mohlo dojít k útlumu přehnaného zájmu o grafické karty. Za firmy AMD a NVIDIA můžeme doufat, že to nebude skokové a že budou mít šanci na to předem reagovat. 
 
 

Intel na podzim = Coffee Lake

 
Od společnosti Intel se v těchto dnech očekává jediné, a sice vypuštění procesorů Coffee Lake po bok s čipsetem Z370 na nových deskách. Intel tím poprvé za deset let navyšuje počet fyzických jader na běžných desktopových procesorech, což pro Core i7 i i5 znamená šest jader a pro Core i3 čtyři jádra. Za víceméně stejné peníze tak od Intelu dostaneme podstatně více muziky. 
 
 
Procesory Coffee Lake se šesti jádry ale nemají být konečná. Intel totiž má chystat na příští rok i osmijádrové procesory do LGA 1151 a na druhou stranu si má chystat i dvoujádrový Core i3 pro HEDT platformu s LGA 2066. Ostatně tomu se nelze ani divit, když si mezi HEDT procesory našly cestu i Core i5 se čtyřmi jádry bez HT. Dávno pryč jsou tak časy, kdy byly intelovské platformy jasně rozlišeny i výkonem svých procesorů. 
 
Nakonec ještě můžeme zmínit střípky od firmy Microsoft, jejíž Fall Creators Update dorazí na trh 17. října. Ten připraví řadu novinek jako třeba snad již opravený herní režim a nejspíše i přejmenovaný obchod na Microsoft Store, kde bude k dispozici také hardware. 
 
Trendy a obecný přehled – srpen
 
Pro začátek tu opět máme velkou nepříjemnost přímo se dotýkající výkonnějších sestav, a sice ten fakt, že vysoké ceny SSD a pamětí už dávno nejsou ta největší překážka při sestavování nového počítače. Vzhledem k nové vlně těžby kryptoměn, která se nyní týká Etherea, je beznadějně vyprodaná většina karet střední a vyšší střední třídy. To se týká především Radeonů RX 570 a 580 a GeForce GTX 1070. Pokud je něco k dispozici, jde buď o kartu se slabším a potenciálně hlučným chlazením, nebo naopak nějaký velice drahý model, přičemž situace na trhu se mění a dnes už jsou alespoň lépe dostupné karty GTX 1060, ale nelze spoléhat, že ty budou dostupné za nízké ceny. 
 
Řešení zatím neexistuje a z našeho pohledu nelze nic doporučovat, když nelze zaručit, že to ještě zítra seženete. Proto v tomto ohledu ani nic měnit nebudeme, grafiky dáme k ledu a raději počkáme, až těžební mánie zase utichne, nic jiného se dělat nedá. A vy, pokud potřebujete novou kartu, musíte se dívat sami, zda některému prodejci zrovna nepřistálo na pult něco zajímavého a v takovém případě je lepší neotálet.
 
To se týká i zbrusu nových karet AMD Radeon RX Vega 64 a 56, jež už byly uvedeny na trh, ale na těch západních byly samostatně prodávané kusy ihned vyprodány a na ten náš se dle všeho ještě ani nedostaly. Proto s nimi zatím ani nebudeme počítat. 
 
 

AMD: RX Vega je tu, a co?

 
Na nový hi-end společnosti AMD jsme čekali dva roky a nakonec jsme se dočkali karet, nad nimiž mnohý dříve natěšený fanoušek jen mávne rukou. Samotné čipy Vega jsou sice velice výkonné, však RX Vega 56 má hrubý výkon až 10,5 TFLOPS v FP32, zatímco jeho nejbližší konkurent GeForce GTX 1070 jen 6,5 TFLOPS a podobné je to v případě Vega 64 vs. GTX 1080. AMD to ale nedokázalo přetavit v herní výkon, a tak jeho RX Vega rozhodně nenechávají GeForce tak daleko za sebou, jak by napovídaly rozdíly v hrubém výkonu. 
 
 
V čem je ale nechávají za sebou, to je bohužel spotřeba, kterou má Vega citelně vyšší než GPU Pascal a pak je tu ten smutný fakt, že i přes ubezpečení AMD o dostupnosti těchto karet platí spíše opak. 
 
I pokud tak někdo má o kartu RX Vega 64 zájem (verze 56 má dostupnost od konce srpna), musí jej krotit, neboť ji jen těžko sežene, a to i kvůli vysokému zájmu těžařů kryptoměn, který se dal očekávat.
Zato ovšem v případě procesorů Ryzen 3 je to zcela jiné. Ty jednak předvádějí to, co jsme od nich očekávali a pak je jejich dostupnost zcela bezproblémová. Proto je využijeme už dnes v aktuální sestavě Home.
 
 

Zlatá éra Intelu končí? 

 
Intel si mohl v poslední dekádě v klidu vyvíjet své procesory Core, které v podstatě nikdo neohrožoval, neboť architektura Bulldozer byla bezzubá a i kdyby byla lepší, AMD stejně nemělo k dispozici srovnatelně kvalitní výrobní kapacity. To obojí se už změnilo, ale Intel ohrožuje i zcela nová konkurence, a sice spojenectví Microsoftu a Qualcommu
 
Tím to ale nekončí, neboť pohádkové zisky Intelu z prodeje serverových procesorů a platforem jsou také ohroženy. Tady už máme nejen AMD EPYC, ale také NVIDII na straně stále důležitějších AI akcelerátorů, opět ARM nebo také IBM a jeho Power9
 
Intel se už nyní ocitá pod útokem firmy AMD a jejích procesorů Threadripper a EPYC, na něž reaguje posměšky o slepencíchNVIDIA ale firmě AMD gratuluje k návratu, i když možná trošku jízlivě a pokud jde o Windows 10 na procesorech ARM, již brzy bychom měli poznat, co nám toto spojení nabídne.
 
Nedá se říci, že by Intel byl sesazen z koně, ale je jisté, že už to nebude mít na poli procesorů x86 tak snadné jako doposud. Byl už v podstatě donucen reagovat, a to tak, že navýšil počet jader u budoucích procesorů, však Core i3 vůbec poprvé budou disponovat čtyřmi fyzickými jádry a za to můžeme poděkovat právě konkurenci. Uvidíme také, jaké budou reakce zákazníků na jeho vícejádrové Core i9, oproti nimž má Ryzen Threadripper jednu podstatnou výhodu, a sice nízkou cenu. 
 
 

NVIDIA: klid a nohy v teple

 
Právě gratulace firmě AMD ze strany NVIDIE ukazuje, v jaké pohodě se ta nachází. AMD na jedné straně zaváří Intelu na poli procesorů, což NVIDIA jednoznačně uvítá a na druhé straně není AMD schopno ohrozit herní karty NVIDIA Pascal. Tato více než rok stará generace stále vede a pozice modelu GTX 1080 Ti stojí neotřesena. 
 
 
Zisky NVIDIE navíc v posledních čtvrtletích rostou a ta má už navíc v podstatě na trhu 12nm generaci Volta, i když zatím jen jako mimořádně složité čipy GV100 na akcelerátorech Tesla určených především pro AI. 
 
Právě o to ale jde. NVIDIA má dost finančních prostředků pro další vývoj a pokud už dokáže na trh vyslat čipy GV100 složené z 21 miliard tranzistorů, je jen otázka času, než vyšle na trh i menší verze pro herní nebo profesionální grafické karty. Zvláště pak na herním trhu ji k tomu konkurence nijak zvlášť netlačí, a tak si může dát na čas. 
 
 

Kryptoměny, hashování, těžba, atd.

 
V samostatném článku o Bitcoinu a Ethereu jsme se věnovali staronovému fenoménu, který stojí za aktuálním nedostatkem grafických karet a je s to ztropit jejich výrobcům velké problémy. Na jedné straně dnes AMD může prodat v podstatě veškeré karty s čipy RX 570, RX 580 či RX Vega, což svádí k našponování jejich výroby, ale tento zájem je nepředvídatelný a může kdykoliv utichnout. AMD i NVIDIA se tak mohou ocitnout v situaci, respektive dříve či později ocitnou, kdy zájem těžařů kryptoměn rychle opadne a bazary zaplaví použité karty, což ještě více ochromí prodeje těch nových. 
 
Zatím to ale na takový scénář dle růstu hodnoty předních kryptoměn nevypadá a na trh s grafickými kartami se navíc řítí další katastrofa, a to prudce rostoucí ceny jejich pamětí
 
Trendy a obecný přehled – červenec

AMD: nadějný Threadripper, otázky nad Vegou 

 
Společnost AMD se už v srpnu chystá vypustit na trh procesory Threadripper, přičemž ten nejvýkonnější 16jádrový model bude stát 999 dolarů, což je stejná cena, jakou dáme za 10jádrový Intel Skylake. Vedle toho se proslýchá, že 12jádrový Intel, který bude oproti stejně vybavenému Threadripperu o téměř 400 dolarů dražší, bude mít i nižší základní takt. Pro tyto procesory AMD to tak vypadá velice dobře, ale to samé se nedá říci o GPU Vega a herních kartách RX Vega. 
 
 
Prozatím jsme se mohli podívat leda na Vega Frontier jako na karty, které budou mít herním RX Vega nejblíže, ale ponesou v podstatě stejné GPU. Obavy můžeme mít především o jejich spotřebu a také o to, zda dokáží nabídnout alespoň výkon, kterým předčí konkurenční GTX 1080, která je na trhu už více než rok. A konečně, do našeho srovnání budeme mít již brzy možnost zařadit nové procesory AMD Ryzen 3 1300X a 1200 jako nový zenový low-end. 
 
 

Intel: červenec ve znamení problémů

 
Téma procesorů Skylake-X a platformy X299 je dnes velice živé a pochopitelně i atraktivní, a tak se na ně více zaměřil i server Tom's Hardware, který prokázal, že v obou případech je tu problém. Procesory Skylake-X mají trpět především tím, že nedokáží efektivně předávat teplo do heatspreaderu, za což může teplovodivá pasta tam, kde má Ryzen indiovou pájku. 
 
V případě platformy X299 pak jde o základní desky a jejich VRM, čili především MOSFETy, které se na deskách více výrobců přehřívají. Ať se přehřeje procesor nebo VRM, vždy to má za následek nucené škrcení výkonu a i když nejde o neřešitelný problém, pověst kvality intelovského hardwaru tím dostává citelné zásahy. My ještě uvidíme, jak bude reagovat samotný Intel, ovšem třeba takový Asus se již rozhodl, že na svých deskách s X299 vymění chladiče. 
 
Vedle toho tu máme další téma spojené s procesory Xeon generace Purley, které útočí zase na platformu EPYC od AMD. Útočí také samotný Intel, a to slovně na samotné AMD, kterému se v podstatě posmívá, že jeho EPYC jsou jen slepence desktopových procesorů
 
Intel také provedl jednu nemilou věc, která se týká také našich sestav. Rozhodl se prý totiž okleštit nabídku procesorů Pentium G4560 na trhu, neboť ty mají jako první desktopová Pentia podporu Hyperthreadingu a jsou o cca polovinu levnější než Core i3, i když oproti nim mají nižší takty. Jde ale o cenově velice zajímavá CPU, jež zcela logicky uživatelé preferují před Core i3, takže Intel se měl rozhodnout, že tuto oblibu uměle sníží. To už ale lze brát jako fakt, neboť na našem trhu je Pentium G4560 už těžko k sehnání, i když skladem jej stále ještě lze najít. Brzy to ale možná už tak snadné nebude, a je tak jedině dobře, že tu budeme mít i novou alternativu od AMD, ale ta na trhu ještě není. 
 
 

NVIDIA má prázdniny

 
Zatímco AMD se nás horečně snaží přesvědčovat, že neustále pracuje na vypuštění nového hardwaru na trh, a že bezesporu napilno má, NVIDIA s odstartováním prázdnin spinká. To si ostatně může dovolit, protože už má na trhu kompletní generaci 16nm GPU Pascal, už dříve prezentovala první Voltu a nyní jsou tu tak jen perličky jako podpora DX12 pro Fermi nebo vícemodulové GPU, neboli další slepenec, jak by řekl Intel. 
 
 
NVIDIA si může dovolit naoko polevit, neboť míč je teď jednoznačně na straně AMD, před kterým nyní stojí úkol vyslat na trh produkt, jenž by měl co ukázat i vedle GeForce GTX 1080 Ti. A to bude pro Vegu velice těžké.
 
 

Microsoft a boj proti ransomware


Microsoft se zalekl vln ransomwaru a začal konat, což znamená, že jednak záplatoval i Windows XP, jimž byla dávno ukončena podpora, ale také chystá nové funkce, jako je zabezpečení s využitím umělé inteligence, řízené složky a také se protrhla přehrada s bezpečnostními záplatami. Microsoft se skutečně má čeho obávat, neboť ransomware se zaměřuje přednostně na jeho systémy a způsobuje škody ve velkém měřítku.
 
Trendy a obecný přehled – červen

AMD: Threadripper, Threadripper a ještě Threadripper

 
Společnost AMD na trh ještě ani nevyslala všechny procesory Ryzen na trh (čekáme na Ryzen 3) a už se na ně ve světle procesorů Threadripper téměř zapomnělo. Ty mají dle aktuálních informací dorazit na trh někdy po polovině prázdnin, ale to bude třeba ještě potvrdit. 
 
 
AMD už své Threadrippery předvedlo a slíbilo několik modelů s 10 až 16 jádry, takže jich bude v podstatě stejně jako procesorů Ryzen 5 a 7 dohromady. Určeny budou pro základní desky s čipsetem X399, jež ale nebudou zrovna levné, však veškeré Threadrippery nabídnou 64 linek rozhraní PCIe 3.0, takže výsledné desky nebudou zrovna jednoduché. Navíc se k tomu připočte i velká patice napojená na DDR4 pomocí čtyř kanálů. 
 
Na grafické karty RX Vega už se trošku zapomíná, a to i z toho důvodu, že už na ně čekáme prostě dlouho. Dorazit mají konečně už uprostřed prázdnin, takže to vypadá, že okurková sezóna v podání AMD tak úplně okurková nebude. 
 
 

NVIDIA si užívá klidu


Tedy alespoň z našeho pohledu. NVIDIA před několika týdny představila první akcelerátory s GPU Volta a pak jsme čekali, že by se možná už mohl objevit i první TITAN generace Volta, ale marně. NVIDIA má aktuálně na trhu už celou generaci Pascalů a může si v tichosti užívat svého zvyšujícího se podílu na trhu se samostatnými grafikami a chystat si další generaci. 
 
Přeci jen ale má nějaké novinky, a sice speciální těžební GPU P106-100 a P104-100 odvozených od GPU pro GeForce GTX 1060 a 1080. Aktuálně totiž opět roste obliba těžby kryptoměn pomocí výkonnostního potenciálu grafických čipů, takže herní karty (a zvláště moderní Radeony RX 500) jsou na trhu nedostatkové zboží. 
 
NVIDIA i AMD tak přirozeně chtějí oddělit trh s kartami pro těžbu od trhu s herními kartami, protože poptávka po kartách pro těžbu může velice rychle zase opadnout, kvůli čemuž se do druhotného prodeje dostává mnoho karet. Vzniká tak nepředvídatelné tržní prostředí, v němž jednou existuje neukojitelná poptávka, což se najednou může zvrtnout v kvanta karet nabízených v bazarech, což prodeje těch nových přirozeně značně brzdí. 
 
 

Intel reaguje na AMD, ale ne cenami


V průběhu posledních měsíců se objevilo více zpráv o tom, že Intel zlevňuje své procesory a jednou dokonce i to, že AMD zlevňuje Ryzeny v přípravě na nástup Threadripperů. Všechny tyto zprávy ale pramenily z toho, jak svými cenami hýbou prodejci, zatímco AMD i Intel zatím nic neměnili. 
 
 
Intel tak cenově nijak nereagoval na novou konkurenci a nejspíše už ani nebude. Namísto toho už konečně přestal chodit kolem horké kaše a představil až 18jádrové procesory HEDT pod názvem Core X-Series, jež přijdou postupně v létě až na začátku podzimu.
 
Co se týče cen, Intel si je jistý svými produkty, neboť 18jádrový model nabídne za 1999 dolarů, což je slušná suma, ale stále to je lepší než prosté 10jádro za 1733 dolarů, které bylo v rámci Broadwell-E v nabídce dosud a stále tedy ještě je, dokud konečně nepřijdou nové modely pro čipset X299.
 
Další důležitá novinka se týká ochrany architektury x86. Intel totiž vyslal Microsoftu a Qualcommu jasné varování, že snahy o emulaci x86 rozhodně nebude trpět a bude si své patenty bránit. Přirozeně totiž nechce, aby trh s mobilními počítači pro plnohodnotné Windows 10 začal ovládat Qualcomm se svými Snapdragony, což by později snadno mohlo přerůst do nabídky mnoha dalších firem vyrábějících procesory ARM. Intel by tak v mžiku dostal tolik nových konkurentů, až by z toho šla hlava kolem a ta tam by byla exkluzivita Windows 10 + x86.
 
Trendy a obecný přehled – květen

AMD: nové produkty i sliby do budoucna

 
Společnost AMD je aktuálně velice vidět, ale z velké části jde o sliby, které připravuje pro nejbližší období i příští roky. Dá se říci, že z opravdu zajímavých produktů dostala na trh zatím pouze procesory Ryzen, ale v dohledné době to budou také Vega Frontier, Threadripper a Naples v rámci platformy EPYC.
 
 
Procesory Ryzen jsou bezesporu úspěšné, ale zatím firmě AMD nepřinesly velké zisky a ani nemohly. Ta přitom ohlásila, že ani v druhém čtvrletí neočekává pohádkové zvýšení tržeb, na což trh reagoval prudkým poklesem akcií. Poté však AMD představilo výše odkazovanou Vegu Frontier a akcie opět po 2 týdnech nabraly opačný směr, i když to byl jen krátkodobý výkyv.
 
 

Intel opět rekordní, ale musí reagovat

 
Je možné, že nabídka desktopových procesorů AMD už brzy zastíní Intel, o což se mají postarat právě i procesory Threadripper s až 16 jádry. Intel však i za 1. čtvrtletí vykázal rekordní tržby, na čemž se jako obvykle nejvíce podílela především jeho PC divize. Intel ale bude muset bojovat o to, aby jej AMD v oblasti HEDT brzy nepředhonilo, což se ale nejspíše stane. Intel totiž chystá pouze 12jádrové procesory Skylake-X, které možná nabídnout vyšší jednovláknový výkon díky vyššímu maximálnímu taktu, ale ve vícevláknovém by je měly 16jádrové Threadripper předhonit. Očekávat přitom můžeme, že AMD zaútočí také cenou a zaostávat nebude ani v jiných disciplínách, jako je paměťová propustnost a počet linek PCIe 3.0.
 
Intel také představil další a poslední sérii procesorů Itanium, které měly kdysi přijít jako konkurence pro samotné x86. Ovšem to jejich nástupu snadno odolalo kvůli jejich vlastním problémům, takže nebude trvat dlouho a z Itanií se stane minulost.
 
 

NVIDIA vládne výkonem a uvádí Voltu

 
Největší novinka posledních dní, kterou NVIDIA představila, jsou čipy Volta GV100. Jedná se o monstrózní 12nm GPU zabírající plochu 610 mm čtverečných složená z 21,1 miliard tranzistorů, která se zaměřují na profesionální sektor a AI. NVIDIA se zatím nechystá vyslat na trh jejich herní verze, což by pro AMD neznamenalo nic dobrého, ale ani samotná NVIDIA k tomu zatím nemá důvod. Navíc se dá říci, že na ně ani sama není připravena, neboť chce využít nové paměti GDDR6, které budou připraveny až někdy ke konci tohoto roku.
 
 
V sektoru AI je to něco jiného, tam se NVIDIA musí drát dopředu, aby uspěla v silné konkurenci dalších firem a jejich akcelerátorů, ale její herní karty dnes v hi-endu nemají konkurenci a ostatní segmenty trhu má NVIDIA dobře pokryty. Jinými slovy, nyní je na tahu AMD a NVIDIA si může užívat rekordních tržeb.
 
 

Microsoft zeštíhluje

 
Ne, Microsoft nezeštíhluje propouštěním, ale představením Windows 10 S pro levná a mobilní zařízení. Tento systém umožní běh pouze aplikací stáhnutých z Windows Store a měl by přispět k celkovému rozšíření systému Windows 10, kterého se má ve světě používat na půl miliardy kopií. Kýžená miliarda je tak zatím v nedohlednu a pokud se něco zásadního nestane, Microsoft rozhodně této mety do 3 let po vypuštění systému na trh nedosáhne. K dalšímu rozšiřování ale mohou přispět Windows 10 na čipech ARM.

Trendy a obecný přehled – duben
Procesory AMD Ryzen 7 se už na trhu stačily zabydlet, a tak to budeme v aktuálním článku reflektovat. Kaby Lake v sestavě TOP tak ustoupí procesoru AMD Ryzen 7. Menší změny byly provedeny také v sestavě OFFICE, kde musím vysvětlit především přechod na Windows 10. Tato sestava je totiž založena už na procesoru Kaby Lake a ty Microsoft odřízl i od bezpečnostních aktualizací Windows 7 a 8.1. Nechtěl jsem se vracet ke starému procesoru, a tak nezbývá než zvolit nové Windows 10 (popř. si můžete samozřejmě vybrat třeba Linux).
 
 

AMD pokračuje v procesorové krasojízdě

 
Společnost AMD má za sebou velice úspěšné představení procesorů Ryzen 7 a nově má na trhu také Ryzen 5 se čtyřmi a šesti jádry, které také nejsou vůbec špatné. Intel zatím na tuto novou hrozbu navenek nijak nereaguje, přičemž AMD se na něj v druhém pololetí chystá ještě více zatlačit 16 a 12jádrovými modely Ryzen.
Na druhé straně tu jsou nové grafické karty AMD Radeon RX 500, z nichž můžeme být nadšeni daleko méně. Ano, nabízí nové funkce jako Chill, FreeSync 2 s HDR a ReLive, ale výkonnostně stále soupeří přinejlepším s GeForce GTX 1060 6GB a s energetickou efektivitou na tom nejsou moc dobře. AMD si sice už připravuje pro vypuštění Vegu, která už pracuje v serverech LiquidSky, ale tou by měla pouze dohonit nabídku konkurence, ale to ještě uvidíme.
 
 

Tichý Intel břehy mele

 
Společnost Intel se tváří tak, jako by žádné procesory Ryzen neexistovaly, ale stále jasněji se ukazuje, že v jeho PC divizi zatroubili na poplach. Intel se tak chystá dříve než dle plánu uvést na trh nové Basin Falls jako procesory HEDT a také 14nm generaci řadových Core Coffee Lake. Jde ale i o to, že tyto procesory by nás dle zveřejněných informací neměly svým výkonem a počtem jader překvapit, ale je otázka, zda to je vše, co má Intel v rukávu. Uvedení nových 10jádrových procesorů s cenou přes 1000 dolarů by nás totiž asi moc nenadchlo, a tak uvidíme.
 
 
Intel si také připravil pro akceleraci diskových operací běžných PC první Optane, které vyvolaly rozporuplné reakce. Jde totiž o pouze 16GB a 32GB zařízení, která slouží jen jako cache pro často používaná data pro počítače vybavené pevným diskem. Nicméně nepodporují nic jiného než nejnovější procesory, a to ještě paradoxně ne ty levné, u nichž by se dalo předpokládat, že jejich sestavy budou potřebovat služby těchto malých Optane zdaleka nejvíce. Pak jsou problém samotné ceny, za něž lze koupit podstatně větší SSD.
 
 

NVIDIA chystá útok?

 
Společnost NVIDIA má také na trhu řadu novinek, mezi které patří vylepšené GeForce GTX 1080 a 1060 s rychlejšími paměťmi, dále jako blesk z čistého nebe přišla karta TITAN Xp s plným počtem 3840 CUDA jader, která završila desktopovou hardwarovou nabídku z vrchní hi-endové strany a nový low-end má prý tvořit GeForce GTX 1030. Tu by NVIDIA měla představit uprostřed května.
 
Pak je tu ovšem nejdůležitější zpráva, respektive spekulace, a to o vcelku brzkém představení GeForce založených na GPU Volta. Tato generace slibuje podobný výkonnostní nárůst, jaký předvedl Pascal oproti Maxwellu a pokud by taková generace ve 3. letošním čtvrtletí skutečně dorazila, AMD by mělo velký problém.
 
 

A co Microsoft?

 
Ten si pro nás aktuálně přichystal Windows 10 Creators Update, který představuje spíše menší změny a oproti Anniversary Update z prostředka minulého roku je o něm ve sdělovacích prostředcích pramalý zájem. Nicméně to je spíše dobře, neboť se tak ukazuje, že přináší mnohem méně problémů s kompatibilitou, apod.
 
 
Trendy a obecný přehled – březen
V prvé řadě chci uvést, proč jsem se v tomto článku rozhodl ještě nezavést generaci AMD Ryzen. Jde o zbrusu nové procesory, kolem nichž existuje stále řada otázek spojených s výkonem a kompatibilitou jak s aplikacemi, tak s operačními systémy. AMD už něco z toho osvětlilo, ale i tak bude dobré ještě počkat, až se situace trošku ustálí, než si pořídíte nový počítač, na němž budete chtít i pracovat, a tak bude na něm záviset třeba i vaše živobytí. Další důvod je ten, že ačkoliv samotné procesory už jsou běžně na trhu, výběr mezi dostupnými základními deskami je stále velice omezený. V každém případě, pokud máte pocit, že nový 8jádrový Ryzen využijete, máte o problematice jistě přehled, takže ani nepotřebujete naše nebo jiné doporučení, co si vybrat.
 
 

AMD je zpět

 
Hlavním tématem posledních týdnů jsou procesory Ryzen, které se zatím dostaly na trh v osmijádrové podobě a na tu šesti a čtyřjádrovou si počkáme do 11. dubna. AMD dokázalo na trh dostat CPU, která dokáží překonat i mnohem dražší Intely, i když ne ve všech úlohách. Dá se ale říci, že hrubý vícevláknový výkon procesorů AMD nemůže s ohledem na poměr k ceně dohnat žádný dostupný Intel, což je prostě fakt. A pokud bychom měli nevkusně generalizovat, pak lze říci, že jestli používáte počítač především na hry, více oceníte Intel a jeho vyšší takty. Pokud ale na práci s videem, renderování a podobně, AMD Ryzen bude to pravé.
 
 
 

Intel vyčkává

 
Jestliže AMD bylo v minulých týdnech vidět všude, pro Intel platí spíše opak. Tzv. Chipzilla na nástup procesorů Ryzen zatím nijak nereagovala, a to z oficiálních pozic. Dočetli jsme se o nějakých možná připravovaných odpovědích na nové procesory AMD, ale nic určitého tu není. Co tedy Intel v uplynulých týdnech dělal?
 
Opět byl nařčen z toho, že začíná používat špinavé triky, aby přesvědčil prodejce k upřednostnění procesorů Core, ale to už nebylo více rozvedeno. Největší novinkou tak je, že Intel koupil za 15 miliard dolarů společnost Mobileye, která mu pomůže lépe se dostat do světa autonomních systémů řízení vozů. Zda to je výhodná investice, to ukáže až čas.
 
 

NVIDIA zlevňuje a uvádí překvapivou GeForce GTX 1080 Ti

 
Procesory Ryzen můžeme považovat za úspěch, ale v případě grafické generace AMD Vega si už nemůžeme být úspěchem tak jistí. Vega bude mít proti sobě totiž novou GeForce GTX 1080 Ti, která překvapivě nenese méně CUDA jader než TITAN X. Má jich stejně, a to na vyšším taktu a s paměťmi o vyšší propustnosti. TITAN X vede pouze se svými 8 jednotkami ROP a 1 GB paměti navíc, což jí ale proti GTX 1080 Ti moc nepomůže a s výkonem ve hrách končí až za ní. Novou GeForce lze navíc také slušně taktovat stejně jako jiné Pascaly, a ty přitom v případě modelů GTX 1080 a 1070 zlevnily.
 
 
NVIDIA se tak dobře připravila na nástup nové generace GPU od AMD a nyní nezbývá než počkat na to, zda AMD dokáže nabídnout konkurenceschopné produkty, a to nejen s ohledem na cenu a výkon, ale i čistě na výkon.
 
 

Microsoft jako věčné téma

 
Už příští měsíc se dočkáme nové velké aktualizace Windows 10, a to Creators Update. Ty mají mimo jiné nabídnou více možností, jak se vyhnout aktualizačním restartům a dle nových informací také umožní zakázat aplikace nepořízené ve Store.
 
Vedle toho Microsoft chystá i brzké ukončení podpory některých produktů, a to Windows Vista i Microsoft Office 2007.
 
Co se týče cen, máme tu špatné zprávy týkající se zdražujících pamětí NAND Flash, což se projevuje na našem trhu i zvyšujícími se cenami SSD. Vedle toho to vypadá, že cena pamětí DDR4 už konečně dosáhla vrcholu a v některých případech začala i mírně klesat, tak jen tak dál.
 
Trendy a obecný přehled – únor
Letošní únor se nese ve znamení společnosti AMD, která se na jeho konci chystá představit procesory Ryzen, takže ty jsou tématem číslo jedna. Jako každý měsíc přinášíme doporučené sestavy, i když nyní se již opravdu vyplatí si počkat na to, co předvede AMD. Dozvíme se to už za několik dní a pak bude snažší se rozhodovat. To tedy v případě, kdy opravdu nejste pevně rozhodnuti pro Intel.
 
 

AMD a Ryzen: velká očekávání

 
Posledních několik týdnů přineslo mnoho nových informací o procesorech AMD Ryzen. Očekáváme osmijádrové, šestijádrové i čtyřjádrové modely, které mají zaútočit na nabídku Intelu svým výkonem i cenou. Přečíst si můžeme o základních deskách pro Ryzen, o nabízených modelech procesorů, o prvních testech nebo také o podpoře operačních systémů.
 
 
Celkový obrázek je takový, že AMD je zpět a jeho procesory by měly Intelu udělat vrásky na čele a donutit jej reagovat. Ve stínu toho se pak zatím pohybuje generace Vega, k níž se ale už v příštím měsíci jistě upne větší pozornost, takže stále bude na co se těšit.
 
 

NVIDIA vyčkává

 
Společnost NVIDIA už v minulém roce vystřílela skoro všechny své pascalovské náboje a nyní už má jen jediný, a to velkorážní GeForce GTX 1080 Ti. Ten by mohl být představen na konci února na GDC, ale také možná až někdy na jaře jako odpověď právě na GPU Vega. To se ještě uvidí.
 
Každopádně vystřílené náboje NVIDII přinesly přímo rekordní finanční zisky, což dobře ilustruje meziroční 55% nárůst tržeb, který se kvartálně dostal nad dvě miliardy dolarů. Pozoruhodné je také zvýšení hodnoty akcií NVIDIE, které se dostaly z 25 dolarů na 116 dolarů. NVIDIA si tento svůj vysoký standard jistě udrží přinejmenším do května, neboť až tehdy má přijít na trh konkurenční Vega.
 
 

Intel chystá odražení útoku AMD

 
Intel na tom není finančně vůbec špatně a vykazuje také rekordní tržby, i když jejich růst není zdaleka tak prudký jako u NVIDIE. Proslýchá se, že Intel plánuje představit nové procesory Core i5 a i7 čistě jako reakci na procesory Ryzen a jeho vlastní inženýři již přiznali, že tentokrát AMD s architekturou Zen nešláplo vedle a ta je konkurenceschopná.
 
 
Uvidíme ale až někdy později, jak nové procesory firmy AMD donutí Intel reagovat. Ten si zatím připravuje procesory generace Cannonlake, které oproti očekáváním mají být stále 14nm. Nicméně to neznamená, že Intel letos nepředstaví 10nm procesory. Nasazování nových výrobních procesů je stále složitější, a tak i Intel se musí naučit pružně reagovat a pokud usoudí, že třeba v případě desktopových procesorů nemá smysl ještě přecházet na 10nm proces, může si jej schovat třeba jen pro ultramobilní, nebo serverové čipy.
 
Vedle toho pak bude vyvíjet 7nm proces, do nějž se chystá investovat stejnou sumu v miliardách dolarů, která poputuje do přípravy továrny Fab 42 v Arizoně.
 
 

Microsoft a Creator's Update

 
V případě firmy Microsoft se nejvíce probírá jeho nejnovější verze systému Windows, která přijde v dubnu jako Creator's Update. Bude se měnit řada věcí, jako například nastavení soukromí a bezpečnosti, přibudou jiné jako herní režim a zkrátka půjde o velkou aktualizaci. Vedle toho se můžeme připravit i na to, že na E3 na začátku léta Microsoft představí nový Xbox, nebo o něm alespoň podá podrobné informace. Jisté je, že tato konzole se na trh ještě nechystá, neboť byla už dříve slíbena na letošní Vánoce.
 
Trendy a obecný přehled – leden
Načínáme nový rok, jehož start ještě z pohledu starého roku vypadal nadějněji, než ve skutečnosti byl. Naše oči se upíraly k CES 2017 jako k místu, kde budou představeny zásadní novinky, jež ovlivní celý letošek v oblasti desktopového PC hardwaru. Procesory Intel Kaby Lake sice dorazily, ale dle očekávání nepřinesly téměř žádné pozdvižení, jen očekávaný mírný pokrok. Zato firmy AMD a NVIDIA nepředstavily žádné z očekávaných produktů a neprozradily o nich ani moc nových informací.
 
 

AMD Ryzen: stále čekáme

 
Pokud snad někdo očekával, že když AMD nakonec zrušilo představení procesorů Ryzen v roce 2016, že tak učiní hned zkraje dalšího roku, byl zklamán. Nejbližší další termín je konec února na GDC, kdy mají být představeny alespoň osmijádrové modely.
 
 
Vedle toho jsme čekali také na nové informace o GPU Vega, a to v herní podobě. I ty se na CES 2017 dostaly, ale ne v takové podobě a rozsahu, jak bychom si přáli. Dá se tak říci, že AMD sice na CES 2017 zveřejnilo nějaké novinky, ale zčásti se opakovalo uvedlo to, co již všichni vědí a zčásti nám předložilo informace, které nelze považovat za zásadní. Takže dále čekáme.
 
 

NVIDIA má poslední náboj

 
Společnost NVIDIA aktuálně nemá kam spěchat. Architektura Volta dorazí mezi herní karty až někdy v příštím roce, a tak má NVIDIA připraven poslední náboj, a to velkorážní GeForce GTX 1080 Ti. Vypadalo to, že jej na CES 2017 vystřelí, ale nakonec zřejmě čekala na AMD, které se zatím k představení GPU Vega nemá, a tak nebyl důvod. Namísto toho představila alespoň nový G-Sync. Nakonec se GTX 1080 Ti dočkáme asi až v březnu, kdy už opravdu nebude důvod ji odkládat. Však nový TITAN X, na jehož GPU bude tato karta založena, byl uveden na trh už 2. srpna 2016.
 
 

Intel a snad už poslední 14nm generace

 
Od Intelu tak alespoň už máme na trhu procesory Kaby Lake (test) jako nejspíše poslední 14nm generaci před nástupem 10nm procesorů, ale kdo ví. Přinášejí jen malý pokrok, který je ukryt především ve vyšších taktech díky optimalizovanému výrobnímu procesu. Můžeme být rádi alespoň za odemčený procesor Core i3-7350K, který doplňuje dva obvyklé modely na vrcholu řad Core i5 a Core i7.
 
 
A pak rozhodně stojí za zmínku, že procesory Pentium vůbec poprvé dostaly podporu Hyperthreadingu. Díky tomu se přiblížily k procesorům Core i3 a už za cenu od cca 1600 Kč si tak můžeme pořídit moderní 2C/4T procesor Intel.
 
 

Microsoft se připravuje na Creators Update

 
V dubnu se na trh dostane nová velká aktualizace systému Windows 10 s označením Creators Update a přinese opět řadu změn a doufejme že už daleko méně problémů než Anniversary Update. O chystaných změnách víme díky předběžným sestavením systému, které testují insideři, takže krom nastavení soukromí bude pozměněn také systém aktualizací Windows 10 a přidá se také nový herní režim.
 
Nyní je také příležitost podívat se na celý minulý rok z hlediska prodejů počítačů PC, které opět klesaly. Odhady firem se různí, ale společného mají to, že šlo o pokles v řádu jednotek procent. Nejlépe jsou na tom levné notebooky, zařízení 2 v 1 a především herní PC a hardware. Ty samy ale negativní trend nemají šanci zvrátit.
 
 
 

Komentáře ke komponentám

 

Procesory

 
Po několik dlouhých let jsme mohli brát jako mainstream čtyřjádrové procesory, ale to se nyní konečně mění. AMD zavádí procesory Ryzen 5 se šesti jádry po bok desktopových Core i7 a zas tak velké peníze nakonec nedáme ani za osmijádrové procesory Ryzen 7. Ledy se tak hnuly, nová generace procesorů AMD obecně splnila očekávání, a tak už máme konečně na výběr.

V této době je tedy aktuální procesorová generace Intel Core "Kaby Lake" s konkurencí AMD Ryzen. AMD má ještě na trhu APU, ovšem ta aktuální stále ještě nemají co nabídnout.
 
 

Chlazení

 
Výrobci se u chladičů už jen předhánějí, kdo bude mít větší a o ždibínek účinnější. V pasivní části se toho moc nemění, na rozdíl od lopatek ventilátorů, u nichž se setkáte s různými výstupky, dvojím profilováním a podobně, ale to už dnes také není tak horké. Procesorové chladiče už nejsou zdaleka tak zajímavé téma jako kdysi, a to především proto, že spotřeba, tedy i výdej tepla procesorů, se v posledních letech snižuje. Veškeré desktopové Kaby Lake až na dvojici odemčených procesorů s označením K mají TDP 65 W, na což nám postačí klidně i BOXovaný chladič, pokud nemáme vysoké nároky na tichý provoz. Podobná věc platí pro procesory Ryzen. Pokud ale doporučujeme procesory Intel s označením K nebo AMD s písmenem X na konci, výkonný chladič k nim patří. Zvláště Intel K by byl nesmysl kupovat, aniž bychom je plánovali přetaktovat.

Chlazení počítačových skříní je dnes také už téměř mrtvé téma. V drtivé většině případů bude stačit základní výbava, tedy ty ventilátory, které ke skříni dostaneme. A pokud máte pocit, že ne, dokupte si ventilátor navíc.
 
 

Operační paměti

 
U operačních pamětí vždy platilo pravidlo: lepší je více paměti, přestože pomalejší. Tedy v případě běžné kancelářské činnosti. S nástupem SSD a integrovaných grafických čipů do procesorů již to platit nemusí. Pokud chcete využít grafický čip v procesoru, je dobré dbát na to, aby operační paměť měla aspoň 1600 MHz a u nejvýkonnějších APU od AMD už dávno nestačí ani 2400 MHz. Procesory Ryzen dokáží rychlé paměti také velice dobře zužitkovat a samotné AMD doporučuje využít co nejrychlejší moduly. Na výkon iGPU ve hrách má rychlá paměť také výrazný vliv, a právě proto Intel své nejlepší grafiky Iris Pro vybavuje 64 nebo 128 MB paměti eDRAM, díky níž jsou tato iGPU daleko lepší než konkurenční APU generace Kaveri.
 
Navíc jsou tu SSD, jež umožnily výrazné zrychlení načítání dat a menší operační paměť tak už nemusí tolik vadit jako dříve. Její velikost je tak dnes diskutabilní. Na běžnou kancelářskou práci a dnešní hry obvykle stačí i 4-8 GB. Jakmile však potřebujete pracovat v něčem náročnějším, je 16 GB dobrý základ. Kolik osadit do sestavy tak hodně záleží na využití. Dnes už jsou aktuální paměti DDR4, které se staly v případě procesorů Intel standardem a nástup socketu AM4 odstartuje jejich éru i u firmy AMD.
 
 

Skříně

 
Trendem moderní doby je co nejvíce strohý design. Důkazem je skříň Fractal Design Define R4, která se stala hitem a špatně nevypadá ani její nástupkyně Fractal Design Define R5. Extravagantní skříně patří hlavně do herních sestav, i když jejich popularita i zde klesá, ale co opět stoupá, jsou prosklené bočnice (zde už s opravdovým sklem, ne s plexi). To proto, že výrobci hardwaru začali hromadně využívat barevné LED, které se dnes cpou snad do všeho krom procesorů. Pro kancelářské sestavy se dnes hodí malé skříně. Velkou skříň si užijete doma a pro pracovní stanici, ale v kanceláři bude z velké části prázdná, což je zbytečné.
 
 

Zvuková karta

 
Obvyklý přístup je dnes: "neřeším, je na základní desce". Pokud nejste opravdoví hudební fajnšmekři či nepotřebujete speciální zvukovou kartu, ta integrovaná obvykle stačí. Zvlášť v poslední době výrobci desek dbají na kvalitnější zvuk. Obvykle umí 7.1, má 100% podporu operačního systému a hry už také nezpomaluje. Pokud ale máte lepší repro, je dobré se poohlédnout po lepší zvukové kartě. Je totiž škoda degradovat reproduktory s cenou kolem 6 000 Kč integrovanou zvukovkou. Např. Asus Xonar DX poskytuje vysoký odstup signálu od šumu, ale už není tolik vhodná na hraní her, kde jsou lepší zvukové karty Creative Sound Blaster X-Fi. Pro opravdové fajnšmekry je tu např. externí DAC Audiolab M-DAC a podobné.
 
 

Pevné disky a SSD

 
Obecně platí důležité pravidlo: SSD pro operační systém a HDD pro data. Tím si značně zrátíte bootování systému a čekání při spouštění programů (u náročných programů bude prodleva samozřejmě stále znatelná). V redakci máme názor, že je lepší ušetřit na procesoru nebo příslušenství a investovat do kvalitního SSD, tedy ne toho nejlevnějšího na trhu, čímž se odezva počítače výrazně zrychlí. Jaké SSD zvolit, to je otázka financí. Základní kapacita je 120/128 GB, což bude stačit na operační systém a základní aplikace, ovšem hry dnes na disku zaberou i několik desítek gigabajtů a zrovna tato data se pochopitelně vyplatí mít pro svižný běh mít uložena na SSD. Můžete tedy počítat sami, zda vám poslouží minimální základ, nebo si nevystačíte ani s 256GB SSD.
 
 

Periferie

 
Někomu může stačit obyčejná klávesnice a myš za 300 Kč, někomu nebude stačit příslušenství za 10 000 Kč. Je třeba si uvědomit, co k počítači opravdu potřebujete a co chcete. A nejvíce investovat do toho, co používáte nejčastěji. Určitě je dobré investovat do kvalitních periferií a koupit si klávesnici, která vám bude vyhovovat rozložením kláves a celkovým provedením, přičemž zvyk je zde opravdu železná košile. Pracujete-li v noci, je možné si zvolit podsvícenou klávesnici, jejíž popisky ale na druhou stranu bez podsvícení mohou být špatně vidět a v noci mohou být rušivé.

Píšete hodně textu? Pak se poohlédněte po mechanické klávesnici, jež jsou ale obvykle výrazně dražší, ale zase poskytne daleko lepší odezvu kláves, která bude téměř u všech stejná. Na trhu se v posledních letech také objevilo mnoho nových typů klávesnicových tlačítek, především od Cherry MX, mezi nimiž si lze vybrat. Zde ale silně doporučuji se s nimi před koupí seznámit osobně, což vám žádný popis, video ani recenze nenahradí.
 
 

Software

 
Coby operační systém pro počítače vhodné i na hry doporučujeme moderní Windows 10. Investice do antivirového programu se s ohledem na dobrý balík od Microsoftu (Security Essentials) zdá být už zbytečná. Doba drahých antivirových programů je pryč a pokud používáte zdravý rozum a neklikáte bezhlavě na všechny odkazy, co kde vidíte, nemá drahý antivir už moc velké opodstatnění.
 
 
Další software je už vaše volba. Pokud potřebujete jen základní psaní dokumentů, asi není třeba velký balík Microsoft Office, ale může stačit Libre Office (dříve Open Office), a to i přes jeho těžkopádnost v ovládání. Také u editace fotografií můžete často slyšet, že Photoshop je to pravé. Ano, obvykle je to pravda. Ale je to to pravé i pro vás? Nestačí si při výběru příslušenství zjistit, zda nedodávají např. Photoshop Elements jako bonus? Např. koupíte-li si grafický tablet, může být Photoshop Elements už přibalen. Také existují bezplatné varianty typu Gimp či Paint .NET. Ty sice poskytují pro někoho krkolomné ovládání (Gimp), nebo nedostatečné funkce (Paint .NET), ale tyto výtky jsou platné z pohledu profesionálů. Pokud potřebujete jednou za týden upravit dva obrázky, může vám bezplatná varianta bohatě stačit.
 
Je dobré myslet i na katalogizaci fotek. V téměř každé rodině je už aspoň 1 digitální foťák a i ty vytlačují mobilní telefony. Existují opět placené programy stylu Adobe Lightroom, ale pro běžné použití dostačuje (a někdy je i lepší, navíc je v češtině) Zoner Photo Studio (viz naše recenze verze 17), který za svou cenu poskytuje opravdu mnoho. Pro domácí použití jde o nepřekonatelný nástroj.
 
 

Čeho se vyvarovat

 
U softwaru je dobré se vyvarovat hlavně různých drobných prográmků slibujících zlepšení výkonu počítače. Paradoxně obvykle jen brzdí počítač. Také různé utilitky předinstalované v noteboocích jsou spíše na škodu. Preferovat bychom měli dobře nastavený a spravovaný systém, s čímž vám může pomoci někdo zdatný z vašeho okolí.
 
 

Doporučené skříně

 
Jelikož PC skříně patří mezi námi nejvíce recenzované produkty, přinášíme cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine
 
 

Doporučená multimediální centra

 
Vzhledem k zájmu o multimediální centra připravujeme na TV Freaku každý měsíc souhrn těch, jež jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra
 
 

Doporučené fotoaparáty

 
Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je pro vás testujeme jak na běžícím pásu a na základě toho každý měsíc přinášíme přehledný souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní vyčerpávající recenze pro podrobné informace: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty
 
Ty nejlepší snímky pak můžete vložit do naší fotogalerie.
reklama
Nejnovější články
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover
NASA chce sice použít v podstatě stejný systém pro přistání roveru Mars 2020 jako v případě Curiosity, ale to neznamená, že všechny jeho součásti budou identické. Nyní byl otestován nadzvukový padák, který bude pro tuto misi využit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem
Pokud dnes přijde na trh nějaká skříň patřící alespoň do střední třídy, můžeme si být téměř jistí dvěma věcmi. Nabídne bočnici se sklem, nebo rovnou celou ze skla a také LED podsvícení. Řada RedLine RL07 nabízí oboje ve dvojím provedení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek