Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC sestavy: prosinec 2018

14.12.2018, Jan Vítek, návod
Doporučené PC sestavy: prosinec 2018
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.

Základní otázka: PC, nebo notebook?

 
Opravdu potřebujete mobilitu? Opravdu chcete tahat notebook na dovolenou? Nestačí vám pro vyřízení nejnutnějších věcí jen mobilní telefon nebo tablet? Pokud ano, je vhodným doplňkem takových mobilních zařízení stolní počítač. Pokud jste např. student, co každý týden/čtrnáct dní jezdí přes půl republiky vlakem, notebook oceníte. I ve škole je notebook výhodný, protože si můžete např. hned zjistit, zda jsou v knihovně skripta, nebo si stáhnout potřebné podklady pro semestrálku. Zajímavou variantou je využití stolního počítače a tabletu, který může sloužit jako poznámkový blok, přenosné médium pro dokumenty a např. ve škole pro prohlížení zadání, kontrolu výsledků atd. Na hlavním/velkém počítači budete doma už pracovat a oceníte i jeho výkon a možnosti pro rozšíření.
 
 
Stolní počítač má nad všemi mobilními zařízeními navrch také díky své ergonomii vyplývající z jeho samostatných periferií. Jistě, i k notebooku či modernímu tabletu si můžete připojit monitor, klávesnici a myš, ale to už není naše téma. My se podíváme na klasické desktopové sestavy, k nimž si pořídite samostatný monitor a vhodné periferie. V jejich případě se dá doporučit leda to, aby monitor měl pokud možno polohovatelný stojan, klávesnice vám vyhovovala svým provedením (nízké/vysoké klávesy, jejich rozmístění) a myš vám dobře padla do ruky a tlačítka byla v dosahu. To je v případě vstupních periferií daleko důležitější než hodnota dpi, ultrarychlá dotazovací frekvence nebo snad barevné podsvícení.
 
 

Novinky, trendy a obecný přehled

 
Začátek školního roku 2018/19 byl poznamenán především dvěma událostmi. Jednak je to nástup grafických karet NVIDIA GeForce RTX 2000, které však budou na trhu ještě řadu měsíců koexistovat se starými GTX 1000. Jde o první grafické karty vůbec, které jsou určeny k vykreslování grafiky pomocí ray tracingu v reálném čase, a tak se dá očekávat, že tento přerod bude těžký. Nebude tak vůbec jednoduché a snadné říci, že nové karty jsou lepší než ty staré, jak platilo v předchozích generacích. Jsou prostě jiné a nabízí nové technologie, jež na starších kartách nenajdeme. 
 
Druhá událost se týká procesorů Intel, jejichž cena se začala zvyšovat, a to leckdy dost podstatně. Stojí zatím neúspěšný nástup 10nm procesu, s čímž Intel nepočítal, a tak jsou jeho 14nm linky přetížené a na trhu je nedostatek procesorů i čipových sad. 
 
Dobré zprávy přicházejí alespoň z oblastí RAM a SSD, kde můžeme vyhlížet lepší ceny. Především SSD by měla v příštích měsících jít s poměrem kapacity a ceny nahoru a už nyní se objevují známky zlevňujících se pamětí DDR4 RAM. 
 
V říjnu se dosud z výše jmenovaného nezměnilo v podstatě nic. GeForce RTX 2000 se stále zkoumají stejně jako výhodnost či nevýhodnost jejich koupě, Intely stále zdražují a RAM i SSD mají stále výhled na zlevňování. 
 
Novinky a zajímavé události - prosinec: 
 
V závěru roku 2018 už můžeme vyhlížet ten další, který přinese jednu podstatnou věc, a sice konečně první 7nm produkty pro běžné spotřebitele. Nakopne snad AMD konkurenční Intel s rozběhem do k lepším výkonům? Bude příští řada Radeonů konečně ohrožením pro NVIDII? To teprve uvidíme. Nyní se ohlédneme za událostmi uplynulých týdnů a pak se zatím spokojíme s tím, co je dostupné na trhu. 
  
Zobrazit zajímavosti z minulých měsíců
Novinky a zajímavé události - listopad: 
 
Novinky a zajímavé události - říjen: 
Novinky a zajímavé události - září: 
 
Novinky a zajímavé události - srpen: 
Novinky a zajímavé události - červenec: 
 
Novinky a zajímavé události - červen:
 
Novinky a zajímavé události - květen:
 
Novinky a zajímavé události - duben:
 
Novinky a zajímavé události - březen:
 
Novinky a zajímavé události - únor:
 
Novinky a zajímavé události - leden:
 
 

Komentáře ke komponentám

 

Procesory

 
Po několik dlouhých let jsme mohli brát jako mainstream čtyřjádrové procesory, ale to se nyní konečně mění. AMD zavádí procesory Ryzen 5 se šesti jádry po bok desktopových Core i7 a zas tak velké peníze nakonec nedáme ani za osmijádrové procesory Ryzen 7. Ledy se tak hnuly, nová generace procesorů AMD obecně splnila očekávání, a tak už máme konečně na výběr.

V této době je tedy aktuální procesorová generace Intel Core "Coffee Lake" s konkurencí AMD Ryzen. AMD má ještě na trhu APU s výkonnější integrovanou grafikou pro hraní v rozumné kvalitě. 
 
 

Chlazení

 
Výrobci se u chladičů už jen předhánějí, kdo bude mít větší a o ždibínek účinnější. V pasivní části se toho moc nemění, na rozdíl od lopatek ventilátorů, u nichž se setkáte s různými výstupky, dvojím profilováním a podobně, ale to už dnes také není tak horké. Procesorové chladiče už nejsou zdaleka tak zajímavé téma jako kdysi, a to především proto, že spotřeba, tedy i výdej tepla procesorů, se v posledních letech snižuje. Veškeré desktopové Kaby Lake až na dvojici odemčených procesorů s označením K mají TDP 65 W, na což nám postačí klidně i BOXovaný chladič, pokud nemáme vysoké nároky na tichý provoz. Podobná věc platí pro procesory Ryzen. Pokud ale doporučujeme procesory Intel s označením K nebo AMD s písmenem X na konci, výkonný chladič k nim patří. Zvláště Intel K by byl nesmysl kupovat, aniž bychom je plánovali přetaktovat.

Chlazení počítačových skříní je dnes také už téměř mrtvé téma. V drtivé většině případů bude stačit základní výbava, tedy ty ventilátory, které ke skříni dostaneme. A pokud máte pocit, že ne, dokupte si ventilátor navíc.
 
 

Operační paměti

 
U operačních pamětí vždy platilo pravidlo: lepší je více paměti, přestože pomalejší. Tedy v případě běžné kancelářské činnosti. S nástupem SSD a integrovaných grafických čipů do procesorů již to platit nemusí. Pokud chcete využít grafický čip v procesoru, je dobré dbát na to, aby operační paměť měla aspoň 2133 MHz a u nejvýkonnějších APU od AMD už dávno nestačí ani 2400 MHz a je třeba alespoň 3000 MHz. Procesory Ryzen dokáží rychlé paměti také velice dobře zužitkovat a samotné AMD doporučuje využít co nejrychlejší moduly. Na výkon iGPU ve hrách má rychlá paměť také výrazný vliv, a právě proto Intel své nejlepší grafiky Iris Pro vybavuje 64 nebo 128 MB paměti eDRAM, díky níž jsou tato iGPU daleko lepší než konkurenční APU generace Kaveri.
 
Navíc jsou tu SSD, jež umožnily výrazné zrychlení načítání dat a menší operační paměť tak už nemusí tolik vadit jako dříve. Její velikost je tak dnes diskutabilní. Na běžnou kancelářskou práci a dnešní hry obvykle stačí i 4-8 GB. Jakmile však potřebujete pracovat v něčem náročnějším, je 16 GB dobrý základ. Kolik osadit do sestavy tak hodně záleží na využití. Dnes už jsou aktuální paměti DDR4, které se staly v případě procesorů Intel standardem a nástup socketu AM4 odstartuje jejich éru i u firmy AMD.
 
 

Skříně

 
Trendem moderní doby je co nejvíce strohý design. Důkazem je skříň Fractal Design Define R4, která se stala hitem a špatně nevypadá ani její nástupkyně Fractal Design Define R6. Extravagantní skříně patří hlavně do herních sestav, i když jejich popularita i zde klesá, ale co opět stoupá, jsou prosklené bočnice (zde už s opravdovým sklem, ne s plexi). To proto, že výrobci hardwaru začali hromadně využívat barevné LED, které se dnes cpou snad do všeho krom procesorů. Pro kancelářské sestavy se dnes hodí malé skříně. Velkou skříň si užijete doma a pro pracovní stanici, ale v kanceláři bude z velké části prázdná, což je zbytečné.
 
 

Zvuková karta

 
Obvyklý přístup je dnes: "neřeším, je na základní desce". Pokud nejste opravdoví hudební fajnšmekři či nepotřebujete speciální zvukovou kartu, ta integrovaná obvykle stačí. Zvlášť v poslední době výrobci desek dbají na kvalitnější zvuk. Obvykle umí 7.1, má 100% podporu operačního systému a hry už také nezpomaluje. Pokud ale máte lepší repro, je dobré se poohlédnout po lepší zvukové kartě. Je totiž škoda degradovat reproduktory s cenou kolem 6 000 Kč integrovanou zvukovkou. Např. Asus Xonar D2X poskytuje vysoký odstup signálu od šumu, ale už není tolik vhodná na hraní her, kde jsou lepší zvukové karty Creative Sound Blaster X-Fi. Pro opravdové fajnšmekry jsou tu karty ražení např. externí DAC Audiolab M-DAC a podobné.
 
 

Pevné disky a SSD

 
Obecně platí důležité pravidlo: SSD pro operační systém a HDD pro data. Tím si značně zrátíte bootování systému a čekání při spouštění programů (u náročných programů bude prodleva samozřejmě stále znatelná). V redakci máme názor, že je lepší ušetřit na procesoru nebo příslušenství a investovat do kvalitního SSD, tedy ne toho nejlevnějšího na trhu, čímž se odezva počítače výrazně zrychlí. Jaké SSD zvolit, to je otázka financí. Základní kapacita je 120/128 GB, což bude stačit na operační systém a základní aplikace, ovšem hry dnes na disku zaberou i několik desítek gigabajtů a zrovna tato data se pochopitelně vyplatí mít pro svižný běh mít uložena na SSD. Můžete tedy počítat sami, zda vám poslouží minimální základ, nebo si nevystačíte ani s 256GB SSD.
 
 

Periferie

 
Někomu může stačit obyčejná klávesnice a myš za 300 Kč, někomu nebude stačit příslušenství za 10 000 Kč. Je třeba si uvědomit, co k počítači opravdu potřebujete a co chcete. A nejvíce investovat do toho, co používáte nejčastěji. Určitě je dobré investovat do kvalitních periferií a koupit si klávesnici, která vám bude vyhovovat rozložením kláves a celkovým provedením, přičemž zvyk je zde opravdu železná košile. Pracujete-li v noci, je možné si zvolit podsvícenou klávesnici, jejíž popisky ale na druhou stranu bez podsvícení mohou být špatně vidět a v noci mohou být rušivé.

Píšete hodně textu? Pak se poohlédněte po mechanické klávesnici, jež jsou ale obvykle výrazně dražší, ale zase poskytne daleko lepší odezvu kláves, která bude téměř u všech stejná. Na trhu se v posledních letech také objevilo mnoho nových typů klávesnicových tlačítek, především od Cherry MX, mezi nimiž si lze vybrat. Zde ale silně doporučuji se s nimi před koupí seznámit osobně, což vám žádný popis, video ani recenze nenahradí.
 
 

Software

 
Coby operační systém pro počítače vhodné i na hry doporučujeme moderní Windows 10. Investice do antivirového programu se s ohledem na dobrý balík od Microsoftu (Security Essentials) zdá být už zbytečná. Doba drahých antivirových programů je pryč a pokud používáte zdravý rozum a neklikáte bezhlavě na všechny odkazy, co kde vidíte, nemá drahý antivir už moc velké opodstatnění.
 
 
Další software je už vaše volba. Pokud potřebujete jen základní psaní dokumentů, asi není třeba velký balík Microsoft Office, ale může stačit Libre Office (dříve Open Office), a to i přes jeho těžkopádnost v ovládání. Také u editace fotografií můžete často slyšet, že Photoshop je to pravé. Ano, obvykle je to pravda. Ale je to to pravé i pro vás? Nestačí si při výběru příslušenství zjistit, zda nedodávají např. Photoshop Elements jako bonus? Např. koupíte-li si grafický tablet, může být Photoshop Elements už přibalen. Také existují bezplatné varianty typu Gimp či Paint .NET. Ty sice poskytují pro někoho krkolomné ovládání (Gimp), nebo nedostatečné funkce (Paint .NET), ale tyto výtky jsou platné z pohledu profesionálů. Pokud potřebujete jednou za týden upravit dva obrázky, může vám bezplatná varianta bohatě stačit.
 
Je dobré myslet i na katalogizaci fotek. V téměř každé rodině je už aspoň 1 digitální foťák a i ty vytlačují mobilní telefony. Existují opět placené programy stylu Adobe Lightroom, ale pro běžné použití dostačuje (a někdy je i lepší, navíc je v češtině) Zoner Photo Studio, který za svou cenu poskytuje opravdu mnoho. Pro domácí použití jde o nepřekonatelný nástroj.
 
 

Čeho se vyvarovat

 
U softwaru je dobré se vyvarovat hlavně různých drobných prográmků slibujících zlepšení výkonu počítače. Paradoxně obvykle jen brzdí počítač. Také různé utilitky předinstalované v noteboocích jsou spíše na škodu. Preferovat bychom měli dobře nastavený a spravovaný systém, s čímž vám může pomoci někdo zdatný z vašeho okolí.
 
  

Doporučené fotoaparáty

 
Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je pro vás testujeme a na základě toho každý měsíc přinášíme přehledný souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní vyčerpávající recenze pro podrobné informace: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty