Základní otázka: PC, nebo notebook?
Opravdu potřebujete mobilitu? Opravdu chcete tahat notebook na dovolenou? Nestačí vám pro vyřízení nejnutnějších věcí jen mobilní telefon nebo tablet? Pokud ano, je vhodným doplňkem takových mobilních zařízení stolní počítač. Pokud jste např. student, co každý týden/čtrnáct dní jezdí přes půl republiky vlakem, notebook oceníte. I ve škole je notebook výhodný, protože si můžete např. hned zjistit, zda jsou v knihovně skripta, nebo si stáhnout potřebné podklady pro semestrálku. Zajímavou variantou je využití stolního počítače a tabletu, který může sloužit jako poznámkový blok, přenosné médium pro dokumenty a např. ve škole pro prohlížení zadání, kontrolu výsledků atd. Na hlavním/velkém počítači budete doma už pracovat a oceníte i jeho výkon a možnosti pro rozšíření.

Stolní počítač má nad všemi mobilními zařízeními navrch také díky své ergonomii vyplývající z jeho samostatných periferií. Jistě, i k notebooku či modernímu tabletu si můžete připojit monitor, klávesnici a myš, ale to už není naše téma. My se podíváme na klasické desktopové sestavy, k nimž si pořídite samostatný monitor a vhodné periferie. V jejich případě se dá doporučit leda to, aby monitor měl pokud možno polohovatelný stojan, klávesnice vám vyhovovala svým provedením (nízké/vysoké klávesy, jejich rozmístění) a myš vám dobře padla do ruky a tlačítka byla v dosahu. To je v případě vstupních periferií daleko důležitější než hodnota dpi, ultrarychlá dotazovací frekvence nebo snad barevné podsvícení.
Novinky, trendy a obecný přehled
Začátek nového roku jsme si z hardwarového hlediska představovali trošku jinak. Byla tu naděje na brzké vypuštění nového grafického mainstreamu s tím, že výkonné karty už budou mnohem lépe dostupné. Jenomže hodnota Bitcoinu začala už na konci minulého roku prudce stoupat a postupně se dostala až na trojnásobek hodnoty z poloviny prosince. Bitcoin s sebou jako obvykle vytáhl nahoru i jiné kryptoměny jako Ethereum a propukla už třetí vlna těžby na grafických kartách podpořená právě i výkonem nových modelů.
Výsledek je prostý. Karty jako RTX 3080 byly ještě na začátku tohoto roku špatně dostupné a nestály tolik, kolik jsme si představovali, nicméně sehnat se ještě daly. Nyní je ale situace výrazně horší, neboť z trhu zmizelo cokoliv, co bylo jen trošku výkonné, čili se doprodaly staré modely a nové nejsou. Nezbývá než se opravdu snažit a akceptovat zvýšenou cenu, čili skočit po všem, co se objeví ve skladových zásobách obchodů, anebo čekat.
Novinky a zajímavé události - leden a únor:
- AMD Nashira Summit v testu: jde už o RDNA 3?
- Intel Xe-HPC se ukazuje a vypadá velice zajímavě
- Micron přináší na trh první paměti 1-alfa DRAM
- NVIDIA přestává v Evropě nabízet své RTX 3000 Founders Edition, co se děje?
- Digitimes: Intel se stane 2. největším zákazníkem firmy TSMC, předhoní AMD
- AMD RDNA 2 využívá Duty Cycle Scaling, vypínání jádra pro krocení spotřeby
- GeForce RTX 3080 20GB se opět objevila, tentokrát dokonce v testech
- NVIDIA GA106-400 se objevil, je menší než TU116
- Intel DG1 v testech, proč nezvládne benchmarky a nefunguje všude?
- AMD prý chce vyrábět APU i GPU u Samsungu
- Alder Lake-P se objevil se 14 jádry a 20 vlákny
- Mercury Research: Intelu se povedlo vzít zpět část podílu AMD mezi desktopy
- GeForce NOW slaví první rok, získala 6 milionů uživatelů a slibuje dárky
- GeForce RTX 3080 Ti by mohla dorazit v dubnu s 12 GB paměti
- Intel: desky s B460 a H410 nebudou kompatibilní s 11. gen. Core
- Zen 4 by mohl nabídnout až 29% zvýšení IPC, ovšem až 40% nárůst výkonu
- Asus zjednodušil montážní systém pro M.2 SSD a jiné karty
- Prodejce Alternate.nl o dodávkách karet RTX 3000: špatné a horší
- Desktopová APU Cezanne jsou na cestě, přijdou nejdříve ve verzi PRO?
- NVIDIA by měla na trh opravdu dostat i staré RTX 2060
- GeForce RTX 3060 se ještě neprodávají, ale jejich ceny už rostou
- Ryzen 5000 nyní zvládnou až 5 GHz díky Clock Tuner for Ryzen (CTR)
- Intel Rocket Lake-S mají přijít v polovině března
- RTX 3000 nyní může udávat opravdu nejvyšší teplotu GPU, rozdíl je značný
- Dostupnost CPU Ryzen 5000 se zřejmě zlepšuje, scalperům klesají zisky
- Konečně přelom? RTX 3060 s okleštěnou těžbou otestována, nejde jen o ovladače
- GeForce RTX 3060 se už prodávají i v bazaru, těžba se na nich stále vyplácí
Zobrazit zajímavosti z minulých měsíců
Novinky a zajímavé události - prosinec:
- Core i9-11900K v testech, až 5,3 GHz na hladovém čipu
- Příčina nedostatku čipů může vězet v nedostupnosti materiálu ABF
- Mindfactory: průměrné ceny CPU AMD už překonaly Intel
- AMD: nové Ryzeny mohou klidně fungovat i při 95 °C
- Intel připouští možnost využití cizího procesu ve vlastních továrnách
- Prodeje PC v závěru roku vyletěly nahoru
- AMD představuje novinky: mobilní Ryzeny i Radeony a další EPYC
- AMD uvedlo na trh 65W verze nových Ryzen 7 a 9
- Kde bude Intel vyrábět DG2? Šušká se o 7nm procesu firmy TSMC
- AMD slibuje Zen 4 s opět výrazným zvýšením výkonu na takt
- AMD i NVIDIA očekávají nedostatek grafických karet v celém prvním čtvrtletí
- Po Asusu zvedají ceny karet v USA také EVGA a ZOTAC, až o 23 procent
- NVIDIA prý odkládá RTX 3080 Ti na neurčito
- NVIDIA opět zvažuje výrobu karet určených speciálně pro těžbu
- Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
- Partneři NVIDIE upřesňují specifikace karty RTX 3060
- Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
- Overclocking: výrobci potichu vrací na trh karty RTX 2060, ale za vyšší ceny
- Do Intelu se vrátil hlavní autor procesorové architektury Nehalem
- Intel hlásí, že 7nm proces je opraven, ale outsourcovat se bude
- Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
- NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
- AMD prý rozdělilo Ryzeny na tři skupiny dle plánované výroby a dostupnosti
Komentáře ke komponentám
Procesory
Po několik dlouhých let jsme mohli brát jako mainstream čtyřjádrové procesory, ale to už dávno neplatí. AMD přineslo procesory Ryzen, které už jako standard nabízí osm fyzických jader a jejich maximum je i mnohem výš, kde ještě před několika lety nebyly ani HEDT procesory. AMD zkrátka změnilo svět procesorů x86 a nyní je to opět právě Intel, který musí dohánět konkurenci.
V této době je tedy aktuální procesorová generace Intel Core "Coffee Lake Refresh" s konkurencí AMD Ryzen 3. generace. AMD má ještě na trhu APU s výkonnější integrovanou grafikou pro hraní v rozumné kvalitě.
V této době je tedy aktuální procesorová generace Intel Core "Coffee Lake Refresh" s konkurencí AMD Ryzen 3. generace. AMD má ještě na trhu APU s výkonnější integrovanou grafikou pro hraní v rozumné kvalitě.
Chlazení
Výrobci se u chladičů už jen předhánějí, kdo bude mít větší a o ždibínek účinnější. V pasivní části se toho moc nemění, na rozdíl od lopatek ventilátorů, u nichž se setkáte s různými výstupky, dvojím profilováním a podobně, ale to už dnes také není tak horké. Procesorové chladiče už přestávalo být zajímavé téma kvůli tomu, že spotřeba, tedy i výdej tepla procesorů, se moc nezvyšovala.
V posledních letech, jak se Intel snaží vymačkat ze 14nm procesu maximum, však výkon procesorových chladičů opět nabral na významu a pro desktopový hi-end (to platí i pro AMD) se nevyplatí na chlazení šetřit.
Chlazení počítačových skříní je ovšem dnes už téměř mrtvé téma. V drtivé většině případů bude stačit základní výbava, tedy ty ventilátory, které ke skříni dostaneme. A pokud máte pocit, že ne, dokupte si ventilátor navíc.
Chlazení počítačových skříní je ovšem dnes už téměř mrtvé téma. V drtivé většině případů bude stačit základní výbava, tedy ty ventilátory, které ke skříni dostaneme. A pokud máte pocit, že ne, dokupte si ventilátor navíc.
Operační paměti a SSD
U operačních pamětí vždy platilo pravidlo: lepší je více paměti, přestože pomalejší. Tedy v případě běžné kancelářské činnosti. S nástupem SSD a integrovaných grafických čipů do procesorů již to platit nemusí. Pokud chcete využít grafický čip v procesoru, je dobré dbát na to, aby operační paměť DDR4 měla aspoň 2133 MHz a u nejvýkonnějších APU od AMD už dávno nestačí ani 2400 MHz a je třeba alespoň 3200 MHz, zkrátka čím rychlejší, tím lepší. Procesory Ryzen dokáží rychlé paměti také velice dobře zužitkovat a samotné AMD doporučuje využít co nejrychlejší moduly, ale je třeba mít v potaz i to, že ty nejrychlejší dostupné moduly jsou také velice drahé. 3200 MHz se ale dá považovat za standard.
Navíc jsou tu SSD, jež umožnily výrazné zrychlení načítání dat a menší operační paměť tak už nemusí tolik vadit jako dříve. Její velikost je tak dnes diskutabilní. Na běžnou kancelářskou práci a dnešní hry obvykle stačí 8 GB. Jakmile však potřebujete pracovat v něčem náročnějším, je 16 GB dobrý základ. Kolik osadit do sestavy tak hodně záleží na využití.
Skříně
Trendem moderní doby je co nejvíce strohý design. Důkazem je skříň Fractal Design Define R4, která se stala hitem a špatně nevypadá ani její nástupkyně Fractal Design Define R6. Extravagantní skříně patří hlavně do herních sestav, i když jejich popularita i zde klesá, ale co opět stoupá, jsou prosklené bočnice (zde už s opravdovým sklem, ne s plexi). To proto, že výrobci hardwaru začali hromadně využívat barevné LED, které se dnes cpou snad do všeho krom procesorů. Pro kancelářské sestavy se dnes hodí malé skříně. Velkou skříň si užijete doma a pro pracovní stanici, ale v kanceláři bude z velké části prázdná, což představuje jen zbytečně zabraný prostor.
Dnes už se také nehraje na to, aby skříně nabízely velké množství pozic. Trend je spíše ten, že pozic je málo a jsou v případě 2,5" navíc rozmístěny všude možně. Navíc ten, kdo se rozhodne pro M.2 SSD, nemusí už potřebovat vůbec žádné 2,5" či 3,5" pozice.
Zvuková karta
Obvyklý přístup je dnes: "neřeším, je na základní desce". Pokud nejste opravdoví hudební fajnšmekři či nepotřebujete speciální zvukovou kartu, ta integrovaná obvykle stačí. Zvlášť v poslední době výrobci desek dbají na kvalitnější zvuk. Obvykle umí 7.1, má 100% podporu operačního systému a hry už také nezpomaluje. Pokud ale máte lepší repro, je dobré se poohlédnout po lepší zvukové kartě. Je totiž škoda degradovat reproduktory s cenou kolem 6 000 Kč integrovanou zvukovkou. Např. Asus Xonar D2X poskytuje vysoký odstup signálu od šumu, ale už není tolik vhodná na hraní her, kde jsou lepší zvukové karty Creative Sound Blaster X-Fi. Pro opravdové fajnšmekry jsou tu karty ražení např. externí DAC Audiolab M-DAC a podobné.
Periferie
Někomu může stačit obyčejná klávesnice a myš za 300 Kč, někomu nebude stačit příslušenství za 10 000 Kč. Je třeba si uvědomit, co k počítači opravdu potřebujete a co chcete. A nejvíce investovat do toho, co používáte nejčastěji. Určitě je dobré investovat do kvalitních periferií a koupit si klávesnici, která vám bude vyhovovat rozložením kláves a celkovým provedením, přičemž zvyk je zde opravdu železná košile. Pracujete-li v noci, je možné si zvolit podsvícenou klávesnici, jejíž popisky ale na druhou stranu bez podsvícení mohou být špatně vidět a v noci mohou být rušivé.
Píšete hodně textu? Pak se poohlédněte po mechanické klávesnici, jež jsou ale obvykle výrazně dražší, ale zase poskytne daleko lepší odezvu kláves, která bude téměř u všech stejná. Na trhu se v posledních letech také objevilo mnoho nových typů klávesnicových tlačítek, především od Cherry MX, mezi nimiž si lze vybrat. Zde ale silně doporučuji se s nimi před koupí seznámit osobně, což vám žádný popis, video ani recenze nenahradí.
Píšete hodně textu? Pak se poohlédněte po mechanické klávesnici, jež jsou ale obvykle výrazně dražší, ale zase poskytne daleko lepší odezvu kláves, která bude téměř u všech stejná. Na trhu se v posledních letech také objevilo mnoho nových typů klávesnicových tlačítek, především od Cherry MX, mezi nimiž si lze vybrat. Zde ale silně doporučuji se s nimi před koupí seznámit osobně, což vám žádný popis, video ani recenze nenahradí.
Software
Coby operační systém pro počítače vhodné i na hry doporučujeme moderní Windows 10. Investice do antivirového programu se s ohledem na funkce daného systému zdá být už zbytečná. Doba drahých antivirových programů je pryč a pokud používáte zdravý rozum a neklikáte bezhlavě na všechny odkazy, co kde vidíte, nemá drahý antivir už moc velké opodstatnění, přičemž svou neustále aktualizovanou antivirovou ochranu má pochopitelně už samotný systém.

Další software je už vaše volba. Pokud potřebujete jen základní psaní dokumentů, asi není třeba velký balík Microsoft Office, ale může stačit Libre Office (dříve Open Office), a to i přes jeho těžkopádnost v ovládání. Také u editace fotografií můžete často slyšet, že Photoshop je to pravé. Ano, obvykle je to pravda. Ale je to to pravé i pro vás? Nestačí si při výběru příslušenství zjistit, zda nedodávají např. Photoshop Elements jako bonus? Např. koupíte-li si grafický tablet, může být Photoshop Elements už přibalen. Také existují bezplatné varianty typu Gimp či Paint .NET. Ty sice poskytují pro někoho krkolomné ovládání (Gimp), nebo nedostatečné funkce (Paint .NET), ale tyto výtky jsou platné z pohledu profesionálů. Pokud potřebujete jednou za týden upravit dva obrázky, může vám bezplatná varianta bohatě stačit.
Je dobré myslet i na katalogizaci fotek. V téměř každé rodině je už aspoň 1 digitální foťák a i ty vytlačují mobilní telefony. Existují opět placené programy stylu Adobe Lightroom, ale pro běžné použití dostačuje (a někdy je i lepší, navíc je v češtině) Zoner Photo Studio, který za svou cenu poskytuje opravdu mnoho.
Doporučené skříně
Jelikož PC skříně patří mezi námi nejvíce recenzované produkty, přinášíme cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine
Doporučená multimediální centra
Vzhledem k zájmu o multimediální centra připravujeme na TV Freaku každý měsíc souhrn těch, jež jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra
Doporučené fotoaparáty
Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je pro vás testujeme jak na běžícím pásu a na základě toho každý měsíc přinášíme přehledný souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní vyčerpávající recenze pro podrobné informace: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty
Ty nejlepší snímky pak můžete vložit do naší fotogalerie.